Janusz A. Zajdel
Zostań fanem autora:
× 5

Janusz A. Zajdel

Autor, zmarł w 1985 (żył 46 lat) 182 czytelników
7.8 /10
278 ocen z 25 książek,
przez 113 kanapowiczów
Urodzony 15 sierpnia 1938 roku w Polsce (Warszawa)
 Pisarz, autor fantastyki naukowej, prekursor nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce. Jego imieniem nazwano najważniejszą polską nagrodę literacką w dziedzinie fantastyki.  Ukończył fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i przez wiele lat pracował w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Specjalista w zakresie fizyki jądrowej. Autor artykułów, broszur, skryptów i książek popularnonaukowych.  Był żonaty z Jadwigą, mieli córkę Joannę.
W roku 1973 otrzymał odznakę Magnum Trophaeum za wieloletnią współpracę z „Młodym Technikiem”. W roku 1980 został laureatem nagrody Ministra Kultury i Sztuki za powieść Cylinder van Troffa. W roku 1984 otrzymał Złotą Sepulkę za Wyjście z cienia.
W roku 1985 otrzymał Nagrodę Fandomu Polskiego za powieść Paradyzja. Nagroda ta od 1986 roku nazwana została jego imieniem. Wręcza ją tradycyjnie Jadwiga Zajdel, żona pisarza.
W 2013 roku z okazji rocznicy jego 75 urodzin został zorganizowany konkurs literacki, Światy Zajdla.


Książki

Ten piękny dzień
Ten piękny dzień
Janusz A. Zajdel

Drugi z trzech tomów opowiadań zebranych Janusza A. Zajdla, ułożonych przez żonę autora, Jadwigę Zajdel, w kolejności chronologicznej według czasu powstawania. Zbiór zawiera teksty napisane przez auto...

Cytaty

Myśl co chcesz, ale nie daj się na tym przyłapać.
Czas to życie. A życie jest dla ludzkiej jednostki wartością tak cenną i unikalną, że głupotą byłoby przeliczanie go na jakiekolwiek inne dobra materialne...
Jest kilka podstawowych cech, jakie winno posiadać idealne społeczeństwo. (…) Pierwsza rzecz to równe szanse. A więc powszechny dostęp do wykształcenia (…) Wprowadzono powszechne studia. Obowiązkowe! (…) trzeba było umożliwić wszystkim ukończenie (…) to znaczy dostosować poziom wymagań do poziomu studentów.
Stan posiadania zależy od czynników znajdujących powszechną akceptację społeczną, od przydatności i wkładu pracy. Muszą w to wierzyć, bo inaczej stracą jedyną motywację działań, które składają się na funkcjonowanie modelu jako całości.

Komentarze

@Nesene
@Nesene · ponad 16 lat temu
Mój ulubiony pisarz :)
© 2007 - 2024 nakanapie.pl