Limes inferior

Janusz A. Zajdel
9.0 /10
Ocena 9.0 na 10 możliwych
Na podstawie 78 ocen kanapowiczów
Limes inferior
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.0 /10
Ocena 9.0 na 10 możliwych
Na podstawie 78 ocen kanapowiczów

Opis

I ty możesz znaleźć się po drugiej stronie zera!
‘Póki KLUCZ w garści, w sercu nadzieja’.
Półświatek Argolandu: lifterzy, downerzy, hieny, zdziercy…

W absurdalnym, sztucznie wykreowanym świecie Argolandu nic nie jest tym, czym się z pozoru wydaje. Drobny kombinator, dzięki sprytowi inteligencji, dochodzi do szczytów władzy i odkrywa, że jego kraj jest kolonią sterowaną przez Obcych, którzy narzucili mu ustrój wzorowany na modelu stanów atomowych. Kasta tzw. nadzerowców próbuje zminimalizować skutki interwencji najeźdźców.

Sztandarowa powieść Janusza A. Zajdla, twórcy nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce. Główny bohater, Adi Cherryson, alias Sneer, wzorowany jest na postaci kolegi po piórze, Adamie Wiśniewskim-Snergu. Stanisław Lem uznał „Limes interior” za najoryginalniejszą polską powieść SF, jaką czytał.
Data wydania: 1997
ISBN: 978-83-7578-026-0, 9788375780260
Wydawnictwo: SuperNowa
Seria: Fantastyka - Przygoda
Nagrody: Złota Sepulka (Zwycięzca)
Stron: 226
Mamy 8 innych wydań tej książki

Autor

Janusz A. Zajdel Janusz A. Zajdel
Urodzony 15 sierpnia 1938 roku w Polsce (Warszawa)
Pisarz, autor fantastyki naukowej, prekursor nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce. Jego imieniem nazwano najważniejszą polską nagrodę literacką w dziedzinie fantastyki. Ukończył fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i przez wiele lat pracował w ...

Pozostałe książki:

Cylinder van Troffa Wyjście z cienia Cała prawda o planecie Ksi Paradyzja
Wszystkie książki Janusz A. Zajdel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

UCIECZKA OD WOLNOŚCI

WYBÓR REDAKCJI
24.11.2021

Na pewno macie taką listę książek, które od dawna chcecie przeczytać, tylko zawsze brakuje na to czasu. „Limes inferior” był na mojej liście, dlatego kanapowe wyzwanie potraktowałam jak zrządzenie losu. Zajdel zawojował mnie już od pierwszych stron: „…zupełnie niezłą realizacją idei szczęścia jest taka chwila, kiedy się leży na wznak kołysany f... Recenzja książki Limes inferior

@Rudolfina@Rudolfina × 30

Moja opinia o książce

Opinie

@SFsince2018
2020-09-17
7 /10

Na kartach książki „Limes Inferior“ Janusz Zajdel zabiera czytelników do fikcyjnej krainy szczęścia - Argolandu. Miejsce to gigantyczna wielomilionowa aglomeracja położona nad ogromnym jeziorem, gdzieś na kuli ziemskiej. Zamieszkują ją obywatele podzieleni zgodnie z panującym systemem na siedem kategorii od 0 do 6. Mieszkańcy miasta od najmłodszych lat uczeni są, iż o ich życiu decydują ich starania, pomysłowość i wiedza na podstawie, których maszyny poprzez specjalne testy określają kto otrzyma jaką kategorię. Osoby zaklasyfikowane do grupy szóstej to ignoranci, dla których wiedza i nauka to strata czasu, natomiast „zerowcy“ to geniusze, którzy kierują miastem oraz zarządzają wszelkimi przedsiębiorstwami i fundacjami. Jak nietrudno się domyślić, im obywatel ma niższy numer klasy tym możliwość zrobienia przez niego kariery wzrasta.

W świecie tym z założenia nie występuje ani głód ani bezdomność. Każdy z obywateli otrzymuje co miesiąc przydział punktów kodowanych na specjalnym osobistym kluczu, za które może wynająć sobie pokój, zakupić niezbędne rzeczy i jedzenie przy jednoczesnym braku konieczności podejmowania pracy. Przypomina to projekty dochodu gwarantowanego dla każdego mieszkańca. Jednak im wyższą klasę posiada obywatel tym otrzymuje więcej punktów, za które może kupić więcej produktów i lepszej jakości. W tym świecie praca jest przywilejem i dotyczy...

× 1 | link |
@jasia_
2019-11-26
10 /10
Przeczytane

Czytam sobie i czytam, akcja się toczy i rozwija, a tu znienacka BUM ... zakończenie. Pojawia się nagle, jest skoncentrowane na kilku ostatnich kartkach, gdzie ma się wrażenie, że akcja mogłaby się toczyć jeszcze przez conajmniej 100 stron. Czy Zajdel miał zamysł, by tak poetycko zakończyć książkę czy może zostało mu to nakazane? Może takim zakończeniem chciał jeszcze raz krzyknąć "pocałujcie nas w dupę"?
Książka jest naprawdę bardzo dobra i warta czasu czytelnika.
Zajdel miał oko. Przy kluczach-smartfonach i bezgotówkowych transakcjach, które śledzą każdy ruch jednostki, przy ogłupiających mediach, gdzie wolność słowa jest pozorna tak jak i wybór konsumenta, powieść idealnie wtapia się w nasze dzisiaj.

× 1 | link |
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Posiadam

Cóż, trafiony zatopiony.
Nieczęsto czytam SF, choć parę podejść mam za sobą. Tym razem dzięki akcji na bookrage zaopatrzyłam się w cały pakiet powieści Zajdla, więc w końcu zabrałam się za "Limes inferior". Fabuły nie chcę streszczać - jak to SF akcja dzieje się kiedyś w przyszłości na Ziemi bez wojen, bez szczególnego cierpienia, wyzysku, słowem utopijny świat, w którym z grubsza wszystkim dobrze się żyje. Oczywiście to zbyt piękne, żeby było prawdziwe, ale przeczytajcie sami co i jak.
Bałam się, że książka będzie trąciła myszką, albo w zbyt oczywisty sposób nawiązywała do czasów PRL-u. Owszem kiedy załozy sie taki filtr widać aluzje do ówczesnej rzeczywistości (np. czarny rynek, cinkciarze itp.) ale bez tego filtra czyta się tę książkę jeszcze lepiej. Przecież w takim świecie poniekąd żyjemy, żywimy się ogłupiaczami, nie wnikamy w sens rzeczy, nie podważamy obecnego stanu spraw, krążymy jak te elektrony w biegu bez końca. Było mi momentami gorzko-śmiesznie, za co tym bardziej cenię autora. Łatwo (stosunkowo) jest napisać powieść z kluczem, czytelną dla współczesnych, ale uniwersalną już dużo trudniej. Za uniwersalizm, dowcip, przenikliwość, dar obserwacji daję autorowi 9 gwiazdek. Jedną odejmuję za zakończenie. Mimo to: czapki z głów :-)

| link |
MA
2021-08-08
8 /10
Przeczytane

Czytam sobie i myślę: "No geniusz! Po prostu geniusz." i "Panie Zajdel, gdzie Pan się przede mną ukrywał tyle czasu?" i jeszcze "Nie wiedziałam, że lubię science-fiction" ;) W skrócie- bardzo dobra książka. Przez większość czasu byłam skłonna dać 9 gwiazdek, ale zakończenie mnie trochę zawiodło. Tak czy owak szczerze polecam!

| link |
@kamyk1001
2012-05-29
10 /10
Przeczytane Science Fiction

Świetna. Genialna. Nadal aktualna (wystarczy rozejrzeć się dookoła: globalizacja, wirtualne pieniądze, automatyzacja i komputeryzacja, itp.). Czytając ją miałam wrażenie, że została napisana całkiem niedawno, przez autora, który obserwował czasy nam współczesne.

| link |
@Da-Nutka
2010-03-23
Przeczytane

Jestem zachwycona. Ogromnie podobają mi się Klucze - czyż legitymacja studencka w niektórych uczelniach nie spełnia podobnej funkcji? Dla mnie książka rewelacyjna. Na pewno sięgnę po inne powieści tego autora

| link |
PA
2010-09-18
8 /10
Przeczytane

Książka ogólnie mi się podobała, koncepcja, styl pisania. Jednak odniosłam dziwne wrażenie że, autorowi pod koniec zabrakło już chęci do pisania... zakończenie jest jak dla mnie nijakie

| link |
@pedro
2007-06-01
10 /10
Przeczytane Polskie s-f

A właśnie dzisiaj rano myślałem o tej książce, tylko tytułu zapomniałem. :)Bardzo przyjemna książka i bardzo oryginalny pomysł. Z przyjemnością przeczytałbym jakiś ciąg dalszy.

| link |
@szumo
2007-06-01
8 /10
Przeczytane

Pedro: No na pewno jeśli ciąg dalszy to nie oryginalnego autora, bo tego już dawno nie ma pośród żywych. A sama książka ciekawa i zdecydowanie warta przeczytania.

| link |
@piotrsiuda
2008-09-08
10 /10
Przeczytane Fantastyka

Fantastyka socjologiczna w najlepszym wydaniu. Ponieważ jestem wielbicielm sci-fi, a z zawodu socjologiem "rozpływam się" nad każdą książką Zajdla. ;)

| link |
@frodo
2008-02-07
10 /10
Przeczytane

Fantastyka socjologiczna lat 80-tych XX wieku to było to. Szkoda że Zajdel poszedł troszkę w zapomnienie, bo to klasyk gatunku.

| link |
@Vroobelek
2007-09-16
10 /10
Przeczytane

Niewątpliwie najlepsza powieść Zajdla. A motyw Klucza w dobie tych wszystkich kart i chipów nagle staje się aktualny. :-)

| link |
AD
2007-08-26
10 /10
Przeczytane

Doskonała powieść, co zadziwiające, jak zauważono niżej, nadal aktualna, co nie najlepiej świadczy o nas samych ;)

| link |
@diabolicalady
2010-04-21
10 /10
Przeczytane

Zakończenie trochę nie spodziewane... Widać autorowi zabrakło pomysłu już na to :) Mimo tego ciekawa. Polecam

| link |
@Litka31
2014-11-10
Przeczytane

Świetna ksiazka. choc tak dawno temu napisana to wciaż aktualna

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Życie jest skończonym kawałkiem czasu, który został ci podarowany jak czysta kartka do pokolorowania, zabazgrania albo zmięcia i wyrzucenia do kosza na śmieci. Czas to życie.”
#
“Czas to życie. A życie jest dla ludzkiej jednostki wartością tak cenną i unikalną, że głupotą byłoby przeliczanie go na jakiekolwiek inne dobra materialne...”
× 1
#
“Stan posiadania zależy od czynników znajdujących powszechną akceptację społeczną, od przydatności i wkładu pracy. Muszą w to wierzyć, bo inaczej stracą jedyną motywację działań, które składają...”
#
“Społeczeństwo epoki automatyzacji samo staje się jednym wielkim automatem, działającym prawie bezbłędnie. (…) Zamiast śledzić obywatela, wystarczy przejrzeć zapis bankowy jego wydatków. Jeśli ...”
#
“Jest kilka podstawowych cech, jakie winno posiadać idealne społeczeństwo. (…) Pierwsza rzecz to równe szanse. A więc powszechny dostęp do wykształcenia (…) Wprowadzono powszechne studia. Obowi...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl