Marek Hłasko
Zostań fanem autora:
× 16

Marek Hłasko

Autor, zmarł w 1969 (żył 35 lat) 244 czytelników
7.8 /10
212 ocen z 28 książek,
przez 128 kanapowiczów
Urodzony 14 stycznia 1934 roku w Polsce (Warszawa)
Polski pisarz i scenarzysta filmowy. W życiu osobistym upodabniał się do bohaterów swych utworów, romantycznych buntowników, którzy stali się dla jego pokolenia symbolami rozczarowania rzeczywistością lat 50. Jego idolami byli Humphrey Bogart i Fiodor Dostojewski. Jego proza stała się wyrazem sprzeciwu wobec schematyzmu i zakłamania literatury socrealistycznej. Opowiadał o buncie natury moralnej. Znakomicie opisywał środowisko społecznych nizin, w którym panuje beznadzieja i cynizm. Jego bohaterowie żyją marzeniami o zmianie, ale marzenia te zawsze okazują się płonne. W Polsce zakaz druku jego utworów obowiązywał przez 20 lat. Był także współscenarzystą filmów Koniec nocy (1957), Pętla (1957), Spotkania (1957), Ósmy dzień tygodnia (1958) i Baza ludzi umarłych (1958).

Książki

Pamiętnik 1945-1946
2 wydania
Pamiętnik 1945-1946
Marek Hłasko

Jak bardzo ciekawe mogą być zapiski w pamiętniku jedenastolatka? Jeśli jest nim Marek Hłasko – w wysokim stopniu. A do tego dowcipne, ironiczne i mimo upływu lat wciąż oddziałujące na wyobraźnię. W ni...

Wszyscy byli odwróceni
Wszyscy byli odwróceni
Marek Hłasko

"Wszyscy byli odwróceni", jedna z "izraelskich" powieści Marka Hłaski, kontynuuje i rozwija motywy pojawiające się już w napisanym wcześniej opowiadaniu "W dzień śmierci Jego", które otwiera nowy, doj...

Cytaty

Gdyby mi ktoś powiedział, gdybym miał choć odrobinę gwarancji, że będę mógł być z Tobą, choć przez rok, choć przez pół roku, a potem - śmierć, to bym pojechał do Ciebie. To nie melodramat; to wyznanie tego, który na pewno - z całym idiotyzmem i kabotynizmem - najwięcej Cię kochał.
Bo dziś wiem już, że często najbardziej kochamy tych ludzi, te sprawy i te rzeczy, od których bieg życia każe nam odchodzić - nieraz na zawsze.
(...) nie widziałem jeszcze ludzi, którzy spotkaliby się w dobrym miejscu życia. Takiego miejsca w życiu nie ma i być nie może. Zawsze zdaje się, że jest zbyt późno lub zbyt wcześnie; że zbyt wiele doświadczenia albo że zbyt mało. Zawsze coś stoi na przeszkodzie.
Nie chcę już więcej kochać, cierpieć, czekać ani wierzyć w rzeczy, których nie potwierdza życie.

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl