Maria Orłowska- Gabryś jest autorką ilustracji do ponad stu książek zarówno z literatury polskiej jak i obcej. Pierwsze kroki w zawodzie stawiała jeszcze na studiach. Jej debiutem były ilustracje do książki Ludwika Anczyca (1948) oraz zlecenia od wydawnictwa Nasza Księgarnia: „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” Konopnickiej (1950) i „Cudowna podróż” Lagerlof (1954). Jednak dopiero ilustracje do książki Munro Laefa „Byczek Fernando”, które były przedmiotem jej pracy dyplomowej, przyniosły jej uznanie i rozpoznawalność, a sama książka doczekała się wielu wydań.
Maria Orłowska urodziła się (i zmarła) w Krakowie w rodzinie o bogatych tradycjach patriotycznych. Jej dziadek walczył w powstaniu styczniowym, a ona sama wraz z bratem działała w konspiracji.
Kraków to było jej miejsce na ziemi, którego nigdy nie chciała opuścić. Nie było mowy o wyprowadzce do Warszawy, skąd miała najwięcej zamówień, a co dopiero za granicę.
W Krakowie Orłowska ukończyła gimnazjum i tu, w 1941 roku po zamknięciu przez okupanta Akademii Sztuk Pięknych, podjęła naukę w nowopowstałej Szkole Rzemiosł Artystycznych.
Talent rysunkowo-malarski przejawiała od najmłodszych lat, choć jak sama wspomina, wcale nie mogła pochwalić się dobrymi ocenami. Głównie dlatego, że zamiast skupiać się na tym, czego oczekiwali nauczyciele, wolała malować to „co jej w duszy grało”.
W 1943, by uniknąć wywiezienia na roboty do Niemiec, zatrudniła się w biurze projektów kolejowych jako kreślarz, a dwa lata później dostała na Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych na wydział grafiki. Mimo iż absolutorium uzyskała już w 1949 roku, to dyplom dopiero siedem lat później na ASP pod kierunkiem profesora Witolda Chomicza.
Więcej szczegółowych informacji znajdziesz tu: https://nakanapie.pl/a/mistrzowie-ilustracji-maria-orlowska-gabrys
Więcej szczegółowych informacji znajdziesz tu: https://nakanapie.pl/a/mistrzowie-ilustracji-maria-orlowska-gabrys