Tomek Tryzna

Tomek Tryzna

Autor 181 czytelników
Obserwuj
7.0 /10
83 oceny z 5 książek,
przez 70 kanapowiczów
ur. się w 1948 pod Sowią Górą w Ostroszowicach, później zamieszkał w Świdnicy. Rozpoczyna szkolną Odyseję – zwiedza kilka edukacyjnych wysp i wyrzuca licealny beret. Wada wzroku chroni go od służby wojskowej i studiów. Zamiast karabinu, uzbrojony w cyklopią kamerę, zaczyna opowiadać historie. W 1972 zatrzymuje się na dwa lata w Społecznym Ośrodku Kultury Filmowej w Opolu. Pokłosiem etatu są peerelowskie reklamówki dla fabryk. Pisze własne scenariusze: “Dziewczyna na moście”, “Złodziej”, “Panny”, “Sześć milionów sekund”, “Chłopiec”, “Murmurando”, “Książę”, “Leluje”, “Sadzawka Syloe”, “Świadek znikąd”, “ Ajlawju Szwarceneger”, “Opowieść Harleya”, “Książę Ciemności”, “Haddsa”. Reżyseruje na podstawie - własnych scenariuszy: “Trrr - nakręcane obrazki”, “Kaskaderskie opowieści”, “Czy można się przysiąść” [ze Stanisławem Tymem w roli głównej]. Mnoży fabuły, nazywając się współczesnym bajarzem. Ścieżki Odyseusza wzbogaca tropami Szeherezady i Sindbada Żeglarza. Pisze powieści: “Czas pośpiesznej apoteozy”, “Rybę latającą”. Z literackiej nicości wydobywa się “Panną Nikt” [sfilmowaną przez Andrzeja Wajdę]. Krytyka, usiłując klasyfikować, nakłada nań kostium postmodernizmu, baśni, prozy inicjacyjnej, Dostojewskiego, Flauberta. Okazuje się, iż Pannie Nikt nawet w sukience Emmy Bovary jest ładnie. Tryzna kilka lat milczy, by nagle o świcie roku 2003 pojawić się z kolejną ważną książką “Idź, kochaj”.

Książki (6)

Sortowanie:
Panna Nikt : tajemnicza powieść o dojrzewaniu
6 wydań
Panna Nikt : tajemnicza powieść o dojrzewaniu
Tomek Tryzna
7.8/10
ZAUBERER
2 wydania
ZAUBERER
Tomek Tryzna
Der neue Roman vom Autor des Welterfolgs "Fräulein Niemand" Kurz nur hatRomek Stratos seine Spielzeugarmee im Stich gelassen, um ein paar Rundenmit einem Tretauto zu fahren. Aber dieser kurze Augenbli...
Idź, kochaj
3 wydania
Idź, kochaj
Tomek Tryzna
7/10
Idź, kochaj jest drugą powieścią Tomka Tryzny. Pierwsza, Panna Nikt, przetłumaczona na 14 języków, była jednym z największych bestsellerów literatury polskiej ostatniego dziesięciolecia. Bohaterem i n...
Blady Niko
Blady Niko
Tomek Tryzna
6.8/10
Najnowsza książka Tomka Tryzny "Blady Niko" to ostatnia część trylogii dziecięcej, zamyka śląską opowieść o dojrzewaniu, zapoczątkowaną bestsellerową "Panną Nikt" (książkę na ekran przeniósł w 1996 ro...
Taniec w skorupkach
Taniec w skorupkach
Tomek Tryzna
8.7/10
"Taniec w skorupkach składa się z fotografii i tekstu. Trochę przypomina komiks, trochę foto-powieść, ale niczym z tych rzeczy nie jest. Czuję, że dotknąłem dziewiczego obszaru, że znalazłem furtkę do...
Syloe
Syloe
Tomek Tryzna

Obserwujący (2)

@agacia
JU

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Tomek Tryzna

Pieniądze wcale nie są najważniejsze, ale pod warunkiem, że się je ma.
Każde dziecko to nowa śmierć. Jesteśmy na nią skazani za niewinność. W zemście robimy to samo naszym dzieciom, a one przekazują pałeczkę śmierci coraz dalej i dalej.
Jeśli chodzi o mnie, to jestem chorym na oryginalność popaprańcem. Nie spodobałem się sobi, gdy przestałem być dzieckiem i postanowiłem ze sobą walczyć, robić sobie na przekór. W ten sposób pozbyłem się korzeni własnej osobowości, a jeszcze nie powstała nowa i aktualnie tkwię w dupie nicości i dopiero się rodzę do mej własnej wielkości, która być może nigdy nie nadejdzie.
Jeśli chodzi o mnie, to jestem chorym na oryginalność popaprańcem. Nie spodobałem się sobie, gdy przestałem być dzieckiem i postanowiłem ze sobą walczyć, robić sobie na przekór. W ten sposób pozbyłem się korzeni własnej osobowości, a jeszcze nie powstała nowa i aktualnie tkwię w dupie nicości i dopiero się rodzę do mej własnej wielkości, która być może nigdy nie nadejdzie.
Byłem świadkiem. I uwierzyłem w historię . Ci wszyscy ludzie żyli naprawdę i wszystko, co powiedzieli i zrobili, odbija się w nas, żyjących teraz. Jesteśmy ich echem i dalszym ciągiem.
Dziwna sprawa z tym Panem Jezusem. Kiedyś myślałem, że to jakiś bohater, co rozprawił się z tysiącami smoków i pozabijał nieprzeliczone rzesze wrogów, ale okazało się, że nikogo nie zabił, nie latał na czarodziejskim dywanie, nie ożenił się z księżniczką i nawet nie pomógł Żydom wygonić Rzymian. W dodatku był głupi, bo wiedział, że po niego idą, a nie uciekł i dał się złapać. Był miły dla Judasza, chociaż było jasne, że ten go zdradził. Niby robił cuda, bo przemienił wodę w wino, chodził po wodzie i umiał ożywiać umarłych, ale raptem ożywił tylko jednego. Na jego miejscu tak bym zrobił, żeby w ogóle się nie umierało. Miałem go za mięczaka. Mógł walczyć, przecież nie był sam, a on poddał się bez walki jak jakaś baba, a nie chłop. Dał się przybić do krzyża, umarł i nawet nie zemścił się na swych oprawcach."
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl