Blady Niko

Tomek Tryzna
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Blady Niko
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Najnowsza książka Tomka Tryzny "Blady Niko" to ostatnia część trylogii dziecięcej, zamyka śląską opowieść o dojrzewaniu, zapoczątkowaną bestsellerową "Panną Nikt" (książkę na ekran przeniósł w 1996 roku Andrzej Wajda), i rozwiniętą w "Idź kochaj". Dyskusje i wódka w kawiarni Casanova, przeplatają się tu z seansami w Gdyni. Filmowo-baśniowa Świdnica jest świadkiem pierwszych miłości, poważnych wyborów i porażek artystycznych tytułowego bohatera. Pragnienie sławy, fascynacje Antonionim, Langiem i Nouvelle Vague rozbijają się o siermiężną rzeczywistość Polski Ludowej, gdzie lekcje francuskiego są gestem politycznym i skąd uciekać można tylko w sztukę. "Blady Niko" to niezwykła podróż w czasy, kiedy kochało się do szaleństwa, piło na umór i marzyło o tym, by być jak Jean Luc Godard, mieć na własność kamerę "szesnastkę", scotch do klejenia taśmy filmowej i być naprawdę wolnym. Do książki dołączona jest płyta DVD z remakem filmu Bladego Niko "Marionetki". W sprzedaży dostępne także dwie pierwsze części "trylogii dziecięcej": "Panna Nikt" i "Idź, kochaj" - uzupełnione o nowe zakończenie, którego kiedyś Autor się przestraszył.
Data wydania: 2010-03-01
ISBN: 978-83-7554-164-9, 9788375541649
Wydawnictwo: Czarna Owca
Stron: 200

Autor

Tomek Tryzna Tomek Tryzna ur. się w 1948 pod Sowią Górą w Ostroszowicach, później zamieszkał w Świdnicy. Rozpoczyna szkolną Odyseję – zwiedza kilka edukacyjnych wysp i wyrzuca licealny beret. Wada wzroku chroni go od służby wojskowej i studiów. Zamiast karabinu, uzbrojony w c...

Pozostałe książki:

Panna Nikt : tajemnicza powieść o dojrzewaniu Idź, kochaj Blady Niko Taniec w skorupkach Syloe ZAUBERER
Wszystkie książki Tomek Tryzna

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Blady Niko nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@blackmoth
@blackmoth
2012-02-16
10 /10
Przeczytane

Jak każda z całej serii-nieserii: szokująca, porusza, nie pozostawia czytelnika obojętnego. Chyba druga po "Idź, kochaj" w mojej ocenie. Podobała mi się. Nie umiem nic więcej powiedzieć niż: polecam.

| link |
@apo
2022-04-23
6 /10
Przeczytane
@Patrycja158
@Patrycja158
2019-01-09
3 /10
Przeczytane
TR
@Triss_Merigold
2011-12-16
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Każde dziecko to nowa śmierć. Jesteśmy na nią skazani za niewinność. W zemście robimy to samo naszym dzieciom, a one przekazują pałeczkę śmierci coraz dalej i dalej.
Jeśli chodzi o mnie, to jestem chorym na oryginalność popaprańcem. Nie spodobałem się sobi, gdy przestałem być dzieckiem i postanowiłem ze sobą walczyć, robić sobie na przekór. W ten sposób pozbyłem się korzeni własnej osobowości, a jeszcze nie powstała nowa i aktualnie tkwię w dupie nicości i dopiero się rodzę do mej własnej wielkości, która być może nigdy nie nadejdzie.
Jeśli chodzi o mnie, to jestem chorym na oryginalność popaprańcem. Nie spodobałem się sobie, gdy przestałem być dzieckiem i postanowiłem ze sobą walczyć, robić sobie na przekór. W ten sposób pozbyłem się korzeni własnej osobowości, a jeszcze nie powstała nowa i aktualnie tkwię w dupie nicości i dopiero się rodzę do mej własnej wielkości, która być może nigdy nie nadejdzie.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl