21 lekcji na XXI wiek

Yuval Noah Harari
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
21 lekcji na XXI wiek
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Jakie wyzwania stawia przed ludzkością teraźniejszość? Nowa książka autora światowych bestsellerów Sapiens i Homo deus. Krótka historia jutra. Yuval Noah Harari, słynny izraelski historyk i wizjoner, w swej najnowszej książce skupia się nie na przeszłości ani na możliwej przyszłości gatunku ludzkiego, lecz na problemach, w obliczu których stoimy obecnie. 21 lekcji na XXI wiek to zaproszenie czytelnika do wzięcia udziału w debacie na temat naszych czasów. Harari z właściwą sobie lekkością, w krótkich rozdziałach, omawia i analizuje zjawiska, które dziś definiują cywilizację homo sapiens i wpływają na jej losy. Donald Trump, Brexit, fake newsy, biotechnologia, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, dewastacja środowiska naturalnego, kryzys uchodźczy, terroryzm, schyłek liberalizmu. Co te zjawiska naszej codzienności mówią o człowieku i współczesnym świecie? Harari, jak zwykle, stawia prowokacyjne pytania, ale i udziela błyskotliwych odpowiedzi, dzięki którym nasz coraz bardziej rozpędzony XXI wiek wydaje się choć trochę pojmowalny przez ludzki rozum. Książka 21 lekcji na XXI wiek zamyka hat trick Harariego... Jak zawsze jego tekst jest niezwykle elegancki, ludzki, ujmujący, a często też ironiczny” – Caroline Sanderson, „The Bookseller”.
Data wydania: 2018-10-31
ISBN: 978-83-08-06585-3, 9788308065853
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 456
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Yuval Noah Harari Yuval Noah Harari
Urodzony 24 lutego 1976 roku w Izraelu (Kirjat Ata)
Yuval Noah Harari – izraelski historyk i profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Jest autorem bestsellerów Sapiens: od zwierząt do bogów i Homo deus: krótka historia jutra. Urodził się w Kirjat Atta w Izraelu w 1976 r...

Pozostałe książki:

Sapiens. Opowieść graficzna. Część 2. Filary cywilizacji Sapiens. Opowieść graficzna. Część 1. Narodziny ludzkości Sapiens. Od zwierząt do bogów Homo deus. Krótka historia jutra Niepowstrzymani
Wszystkie książki Yuval Noah Harari

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Harari tym razem o przyszłości

WYBÓR REDAKCJI
16.06.2020

Kto czytał wcześniejsze książki Harariego ten mniej więcej wie czego się spodziewać. Izraelczyk z pewnością ma umiejętność przekrzywiania wiedzy w niezwykle przystępny sposób, do tego jest błyskotliwy i elokwentny, co sprawia, że "21 lekcji na XXI wiek" czytało mi się prawie tak dobrze jak "Sapiens, od zwierząt do Bogów" - z mocnym akcentem na "pr... Recenzja książki 21 lekcji na XXI wiek

@Mackowy@Mackowy × 19

Poznaj świat, w którym żyjesz

WYBÓR REDAKCJI
19.08.2022

Juwal Noach Harari,izraelski historyk i profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, „21 lekcji na XXI wiek” napisał około dwa lata po „Homo deus” – dla mnie to ma znaczenie, choć obie te pozycje w Polsce ukazały się jednocześnie. Sam o sobie we „Wprowadzeniu” napisał tak: Jestem historykiem i nie potrafię pomagać inny... Recenzja książki 21 lekcji na XXI wiek

@Meszuge@Meszuge × 16

Książka, przez którą trafiłam do radiowozu

21.05.2019

Autor zaprasza nas w niezwykłą podróż - podróż w czasie. Nie będziemy jednak tym razem odkrywać tajników przeszłości- przed nami rozciągają się niezwykłe perspektywy, jakie nieść może przyszłość. Poruszane przez Harariego aspekty podzielone są na grupy tematyczne- polityka, gospodarka, nauka. Każdy z tematów omówiony jest w osobnym rozdziale-lek... Recenzja książki 21 Lessons for the 21st Century

@Maruuuda@Maruuuda × 3

Moja opinia o książce

Opinie

@zetbasia27
2020-08-14
8 /10
Przeczytane

W "Sapiens" autor zajmował się przeszłością, ten tom to teraźniejszość i najbliższa przyszłość naszego świata. Niestety nie da się patrzeć na nasz świat przez różowe okulary, zbyt wiele niekorzystnych zmian w nim zachodzi. Większość zmian prowokuje człowiek, niszczy swoje środowisko naturalne co powoduje wymieranie wielu gatunków zwierząt i roślin zaburzając równowagę w przyrodzie.
Rozwój sztucznej inteligencji może spowodować wzrost bezrobocia wśród najmniej wykształconej warstwy społecznej, którą zastąpią roboty. Reszta społeczeństwa musi być gotowa do ciągłego kształcenia i zmiany zawodu. Brak będzie stabilizacji, czy ludzie wytrzymają to psychicznie?
Czy religie przetrwają w obecnej postaci? Czy rządy państw będą na tyle rozsądne by nie rozpętać wojny nuklearnej? Czy świat jest gotowy na migracje ludności? Czy zdajemy sobie sprawę, że obecny system edukacyjny jest przestarzały?
Harari zadaje trudne pytania i daje na nie odpowiedzi. Możemy się z nim nie zgadzać, ale z pewnością zmusi nas do myślenia. Uwielbiam jego błyskotliwość i lekkie pióro. Czyta się jak beletrystykę jednocześnie poszerzając swoje horyzonty i otwierając oczy na sprawy współczesnego świata. Warto przeczytać, polecam.

× 2 | link |
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Z historią w tle Inspiracje/idee Audiobooki 2018

Jak sam autor mówi, jego pierwsza książka "Sapiens" była o przeszłości naszego gatunku, druga "Homo Deus" o jego przyszłości, a niniejsza dotyczy teraźniejszości.

Przekrój tematów, które porusza Harari jest szeroki - od kryzysu liberalnej demokracji, wyzwań demograficznych, dochodu podstawowego, dalszego rozwarstwienia społeczeństw, terroryzmu do Rosji, Trumpa, fal imigracji i powstawania wielkich grup ludzkich niepotrzebnych dla gospodarki, nieistotnych dla polityków, ludzi-bez-znaczenia, którzy wypadną poza obieg stechnicyzowanej cywilizacji. Wydawałoby się, że treść to wielki misz masz idei, trendów, obaw pomieszanych z nadziejami. Autor jednak prowadzi swój wywód w klarowny i logiczny sposób. Oprócz kreślenia bieżącej sytuacji w skali globalnej, podejmuje próby wyczulenia nas na najistotniejsze jego zdaniem zagrożenia (na przykład: uważajcie na ludzi szafujących słowami czystość, wieczność i poświecenie).

Ciekawe dla mnie były jego refleksje nad nauczaniem historii w Izraelu, słuchałam tych fragmentów z wielkim zainteresowaniem, chwilami z rozbawieniem. Również rozważania nad konieczną ewolucją, a raczej rewolucją, w nauczaniu szkolnym były inspirujące. N.Y.Harari twierdzi, ze w przyszłości należy uczyć ludzi ylko 'czterech K': kreatywności, krytycznego myślenia, kolaboracji (współpracy brzmi lepiej ale nie ma 'k') i komunikacji. We wszystkim innym będą od nas lepsze roboty i algorytmy. Nie pozostaje nic innego jak się przygotować na nowe czasy.

...

| link |
@Paulka
2019-06-12
Przeczytane

Nie dałam rady tego przeczytać do końca. Totalnie nie moja bajka. Może się nie znam, ale to był... bełkot. Nasączony polityką bełkot. Nic odkrywczego... Ale może to ja jestem zbyt prostym człowiekiem i nie ogarniam...

| link |
@adireporter
2020-05-28
9 /10
Czytam

Zdecydowanie skłania do refleksji i przemyśleń

| link |
@19emilka93
2022-09-20
8 /10
Przeczytane
@Meszuge
2022-08-19
8 /10
Przeczytane
@dcichalewska17
2022-06-28
6 /10
Przeczytane
KU
2022-06-06
8 /10
Przeczytane
@witwona
2021-08-22
8 /10
Przeczytane
@ania_gt
2021-06-11
7 /10
Przeczytane Daje do myślenia...
@Jenny_89
2021-05-03
6 /10
Przeczytane
AG
2020-12-26
7 /10
Przeczytane
KA
2020-08-24
8 /10
Przeczytane 2019 Legimi
HO
2020-07-11
7 /10
Przeczytane Życiowe 4 - Bardzo dobre
MA
2020-06-09
8 /10
Przeczytane 2020
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka 21 lekcji na XXI wiek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl