60 felietonów najjadowitszych

Jerzy Pilch
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
60 felietonów najjadowitszych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Pilch jako bokser wagi ciężkiej

„Autor pragnie poinformować Czytelników, iż podczas przygotowywania tekstów nieobce mu były tak podstawowe chwyty, jak: tendencyjny dobór materiału, preparowanie fragmentów, wyrywanie cytatów z macierzystego kontekstu, ogólnie zła wola oraz szereg innych, pomniejszych ekscesów krytycznoliterackich.”

Pilch złośliwy i uszczypliwy, czujny komentator absurdów rzeczywistości, tropiciel potknięć nieudolnych kolegów po piórze – sieje popłoch i bezlitośnie kąsa, ale jak zawsze robi to w znakomitym stylu.

W felietonach zebranych w tym zbiorze czytelnik może znaleźć nieomal wszystko: zielone zęby przewodniczącego Mao, drwiny z grafomańskich powieści komunistycznych aparatczyków, ale też spory o piosenkę Kasi Nosowskiej czy bokserskie potyczki Andrzeja Gołoty. Autor podszczypuje autorytety, bez litości boksuje słabszych twórców, wyśmiewa rodzime bolączki, szuka dziur w rzeczywistości – poszukując przy tym rzeczy ważnych i trwałych.

Pilch w sensie ścisłym.

Data wydania: 2020-04-15
ISBN: 978-83-8032-633-0, 9788380326330
Wydawnictwo: Wielka Litera
Stron: 352
dodana przez: abdita

Autor

Jerzy Pilch Jerzy Pilch
Urodzony 10 sierpnia 1952 roku w Polsce (Wisław)
Polski pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do 1999 był członkiem zespołu redakcyjnego Tygodnika Powszechnego, następnie publikował felietony na łamach kolejno Hustlera, Polity...

Pozostałe książki:

Moje pierwsze samobójstwo i dziewięć innych opowieści Miasto utrapienia Pod Mocnym Aniołem Spis cudzołożnic
Wszystkie książki Jerzy Pilch

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę 60 felietonów najjadowitszych? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2021-09-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Bardzo dobre felietony. Jak nietrudno się domyślić po tytule, zbiór o mocnym zabarwieniu ironiczno - sarkastyczno - humorystycznym (pierwsza rzecz Pilcha, którą czytałem więc nie wiem, czy to dla niego norma czy pojedynczy błysk zgryźliwości), w każdym razie Pilch wyciąga literacki ruszt i grilluje - kolegów po piórze, polityków, telewizję, radio, złe książki, słabych pisarzy, a że robi to wyjątkowo zgrabnie i elokwentnie, niekiedy jego ofiary (Passent) nawet się nie orientują.

Czyta się Pilcha świetnie, chociaż niekiedy lektura wymaga od czytelnika przynajmniej odrobiny skupienia i, czasami wiedzy o czasach i osobach dawno minionych, co sprawiło, że niektóre felietony dla Pilcha bieżące, były dla mnie średnio czytelne lub mniej interesujące.

Teksty są ułożone w zbiorze chronologicznie od schyłku lat 80 do końca dwutysięcznych zerowych. Te późniejsze, trochę bardziej nostalgiczne, wspominkowe (jak ten, o pakowaniu prezentów gwiazdkowych) spodobały mi się najbardziej. Jeśli macie ochotę przeczytać coś świetnie napisanego, śmieszno - gorzkiego to śmiało sięgajcie po pilchowe felietony najjadowitsze - @almos.s dzięki za polecenie tego tytułu :)

{}× 26 | Komentarze (3) | link |
@Beata_
2020-05-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam E-booki
@abdita
2020-05-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka 60 felietonów najjadowitszych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl