Pod Mocnym Aniołem

Jerzy Pilch
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 89 ocen kanapowiczów
Pod Mocnym Aniołem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 89 ocen kanapowiczów

Opis

Słynna powieść Jerzego Pilcha, wyróżniona Nagrodą Literacką Nike, znana również z ekranizacji w reżyserii Wojtka Smarzowskiego. Przejmująca opowieść o nałogu, samotności, nadziei i miłości, która być może ocala… Życie głównego bohatera, Jurusia, alkoholika, wyznacza przerażająca cykliczność − chroniczne picie, kobiety oraz pobyty na oddziale deliryków. Ich barwne, śmieszne i zarazem straszne historie otwierają przed czytelnikiem świat, nad którym króluje gwiazdozbiór fatalnego Mocnego Anioła. Czy Juruś podejmie próbę wyjścia z nałogu? Czy miłość jest w stanie przezwyciężyć grozę rzeczywistości? Wreszcie czy delirycy, nawet jeśli odpowiedzą twierdząco, naprawdę przestaną pić?
Data wydania: 2017-07-06
ISBN: 978-83-08-06409-2, 9788308064092
Wydawnictwo: Literackie
Nagrody: Nagroda Literacka „Nike” (Zwycięzca), Nagroda Literacka „Nike” (Zwycięzca)
Kategoria: Powieść polska
Stron: 252
Mamy 12 innych wydań tej książki

Autor

Jerzy Pilch Jerzy Pilch
Urodzony 10 sierpnia 1952 roku w Polsce (Wisław)
Polski pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do 1999 był członkiem zespołu redakcyjnego Tygodnika Powszechnego, następnie publikował felietony na łamach kolejno Hustlera, Polity...

Pozostałe książki:

Moje pierwsze samobójstwo i dziewięć innych opowieści Bezpowrotnie utracona leworęczność Miasto utrapienia Spis cudzołożnic
Wszystkie książki Jerzy Pilch

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Tu się kończy normalność a zaczyna uzależnienie...

20.04.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Piję z tęsknoty. Piję bo narzeczony pije. Pije żeby zapomnieć. Pije bo jestem nieśmiała. A ty czemu pijesz? Może jak główny bohater z tęsknoty i nostalgicznego uniesienia. Jerzy Pilch wprowadza czytelnika w świat wódki, piwa i wina. A wszystko zaczyna się w sklepie monopolowym pod Mocnym aniołem. To tutaj kończy się normalność a zaczyna uzależnie... {} Recenzja książki Pod Mocnym Aniołem

"Pod Mocnym Aniołem" Jerzy Pilch

1.02.2014
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

W kinach pojawił się film "Pod Mocnym Aniołem", na podstawie prozy Jerzego Pilcha pod tym samym tytułem. Zanim będę miała okazję obejrzeć pełnometrażowy obraz, chciałam zapoznać się z książką. W ten oto sposób w moje ręce trafił traktat o piciu i niepiciu. Jerzy Pilch to polski pisarz, który jest również autorem scenariuszy filmowych. Za książkę "P... {} Recenzja książki Pod Mocnym Aniołem

@makomt@makomt {}× 1

Pogoń za żółtą sukienką

19.12.2013

Snując opowieść o problemie, który również go dotyczy, autor obnaża siebie. Napisana bez zadęcia i lekkim stylem powieść, urzekła mnie od pierwszej chwili. Pod Mocnym Aniołem to powieść arcyciekawa, dowcipna i przepełniona mądrością doświadczonego człowieka. Pilch opowiada, a ja chłonę każde słowo. Jerzy (alter-ego autora) jest z zawodu pisarzem. ... {} Recenzja książki Pod Mocnym Aniołem

EK
@elizak
{}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-08-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Audiobook L. polska Moje lektury

Słuchałam w świetnej interpretacji Andrzeja Grabowskiego. Czytać nie miałam ochoty, ale potraktowałam ją jako lekturę, którą chcę poznać. Pierwsze skojarzenia miałam z powieścią Jerofiejewa „Moskwa- Pietuszki”. Jednak w tamtej powieści jest mowa o degradacji człowieka i społeczeństwa. Tutaj wymowa jest zupełnie inna. Jeden rozdział jest poświęcony znanym i bardzo dobrym pisarzom, którzy pili. Tak jakby picie było nieodłączną częścią umysłów twórczych. Dla mnie jest to rodzaj usprawiedliwienia. Nie potrafię ocenić autentyczności przeżyć autora. Jednak patrząc się na nagrody, które otrzymała, to oceniający ją mają co najmniej wiedzę o takich przeżyciach. Jednak pod względem literackim jest to bardzo dobra powieść. Jak zwykle u Pilcha kunsztowny i plastyczny język. Ukazuje świat, który jest mi obcy.

{}× 19 | Komentarze (2) | link |
@Renax
2020-07-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Audiobooki Literatura polska

Początek książki mnie zaszokował tematyką.Zapowiadała się opowieść o pijackich wymiocinach. Ale prędko pan Pilch pokazał klasę pisarską. Książka to LITERATURA, która z żałosnego tematu ukazała egzystencjalną treść. Uważam, że autor ukazał przeżycia narratora jako współczesną alternację barokowego motywu 'Życie snem'. W toku opowieści narrator przechodzi od doświadczeń jednostkowych ku doświadczeniom innych 'derilyków', 'schizofreników' i 'samobójców' z zakładu zamkniętego, następnie ku swojemu otoczeniu spoza szpitala, rodzinie (zstępnej i wstępnej) i całemu jego pokoleniu. Miłość, kariera, praca, wszystkie starania stają się maligną pijaka. Słowa - pustą elokwencją.
W takim pojmowaniu rzeczywistości nawet czytelnik abstynent odnajduje w tym widzeniu bystre spojrzenie na świat.
Bardzo dobra książka, która 14 lat temu musiała szokować. Chyba było to przed 'Dniem świra' i przed kryzysem. W tym kulcie sukcesu głos antyutopijny.

{}× 14 | Komentarze (1) | link |
@yhera
2021-04-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Problem alkoholizmu oczami alkoholika-erudyty, alkoholika-inteligenta, alkoholika-pisarza, alkoholika-artysty. Piękny język, stojący w sprzeczności z tematyką. I chyba dlatego robi podwójne wrażenie.

{}× 8 | link |
@Tedeusz
2020-05-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

Bełkot, przez który przebija się jakiś człowiek, ale wobec niego czuję taką samą obojętność, a nawet niechęć jak wobec pierwszego lepszego menela pod sklepem. Teoretycznie każdy z nas powinien patrzeć na takich ludzi bardziej humanitarnie, ale pan Pilch zmarnował okazję, żeby mnie takiej humanitarnej postawy nauczyć.

{}× 4 | link |
SO
2009-09-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

Nie podobało mi się zbytnio. Sporo bolesnego realizmu na skraju gloryfikowania nałogów alkoholowych a zakończenie jak z powieści dla grzecznych panien. Uratowany przez czystą, młodą i nieskalaną miłość.

{}× 3 | link |
@WehikulCzasu
2012-09-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Jak dla mnie była to dość nierówna książka- chwilami kartki niemalże same się przewracały i ten pijacki bełkot czytało się świetnie, by po chwili trafić na rozdział, który musiałam doczytywać do końca na siłę. Mimo wszystko nie żałuję przeczytania "Pod Mocnym Aniołem".

{}× 2 | link |
@chani
2008-09-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Alkoholizm w Pilchowskim wydaniu. Czy ja wiem czy taki błyskotliwy? Mam spore wątpliwości.

{}× 2 | link |
@krolowa_Kentu
2012-07-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam

Na pierwszy rzut oka pijacki bełkot, w którym możemy odnaleźć cząstkę siebie. Tę najbardziej tragiczną i najbardziej bolesną, ale jednocześnie usprawiedliwić siebie w najbardziej błahy sposób. Pozycja, do której chcę wracać, by za każdym razem od nowa móc myśleć, że w końcu wszystko rozumiem z nieuniknioną świadomością własnej niewiedzy. Dla mnie to kawał dobrej literatury.

{}× 1 | link |
@interplaygirl
2011-04-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Chcę przeczytać Najcudowniejsze okładki

Cudowna, błyskotliwa, zabawna, wciągająca, przepilchowska - jednym słowem arcydzieło:)

{}× 1 | link |
@MLB
2021-06-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Audiobook

*23.11.2017.
Posłuchałam jeszcze raz - nadal mi się podoba, dodaję 1* za język i styl.
Swego czasu funkcjonowało pojęcie "szpan na negatyw".
Tu mamy narcystyczną przewrotną wiwisekcję, psychiczną i fizjologiczną - na negatyw.
Dobrze i sprawnie zrobione - działa.

{} | link |
@agawska
2009-08-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Przeczytane Zła literatura

Nigdy nie rozumiałam zachwytów Pilchem i ta powieść też mnie do niego nie przekonała. opowieści stetryczałego, pretensjonalnego gościa znad kieliszka jakoś do mnie nie przemawiają.

{} | link |
@tortoise84
2008-06-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Seryjni mordercy czasu...

Do BArtus: problem polega na tym, że, by móc pisać tak "grafomańskim" stylem, trzeba być pisarzem wybitnym, a tego Pilchowi odmówić się nie da :)

{} | link |
FI
2010-05-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Przeczytane

Ja tej książki chyba nie rozumiem. Po komentarzach pode mną widzę, że to być może wina książki a nie moja :)

{} | link |
@Actually
2007-09-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Studium ludzkiej słabości i zmagań z alkoholem. Błyskotliwe, głębokie, z odpowiednią dawką humoru.

{} | link |
@BArtus
2007-12-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Trochę grafomańskie ale humoru i talentu odmówić się nie da ;)

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“W końcu nie jest wielkim sekretem ani literackim, ani egzystencjalnym fakt, iż mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi.”
{}
#
“Po co się budzić, skoro na jawie jest jeszcze gorzej? Jawa jest jednym wielkim powodem do picia.”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl