Opinia na temat książki Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa

@snaky_reads @snaky_reads · 2021-12-28 09:53:12
Przeczytane
Historia niesamowicie mnie kręci, więc tylko czekałem na możliwość przeczytania "Pańszczyzny" (która swoją drogą została wydana w dniu moich urodzin - najlepszy prezent!).

Lektura zdecydowanie nie była łatwa - cholernie trudno czytało się o poddaństwie chłopów; poddaństwie, które było w zasadzie polską wersją rozpowszechnionego na całym świecie niewolnictwa. Tym jednak trudniejszą, że Polacy robili to Polakom.

Książka to idealne potwierdzenie tezy, że historia wiele może współczesnych nauczyć i wytłumaczyć pewne zjawiska. Ja, młoda osoba żyjąca od urodzenia we współczesnej wsi i obcująca z wiejską mentalnością, widzę spuściznę pańszczyzny, której niesławne echa obecne są także teraz, w, wydawać by się mogło, cywilizowanym XXI-wiecznym świecie. Alkoholizm, agresja i przemoc słowna czy fizyczna, fikcja świętego Kościoła Katolickiego - to wszystko nadal na polskiej wsi jest obecne. Pomimo że poddaństwo zostało zniesione "dawno temu", nie da się w mgnieniu oka z mentalności, obyczajowości, zwyczajów usunąć dziedzictwa trwającej przeszło 400 lat pańszczyzny.

Przechodząc z treści do bardziej technicznych spraw - spodziewałem się i oczekiwałem od autora większego obiektywizmu. Obecna w książce argumentacja przeczy sama sobie (był przypadek, że autor o czymś pisał, po czym za kilka stron zaprzeczał swojej wcześniejszej opinii), a niektóre oskarżenia autora są wręcz absurdalne. Janicki wyraźnie podkreśla i akcentuje swoje zdanie, które notabene nie zawsze jest spójne, zostawiając mało pola do myślenia czytelnikowi. Nie da się chyba w sprawie pańszczyzny zająć stanowiska jej przychylnego, niemniej, powtarzając się, oczekiwałbym większego obiektywizmu. W tym wypadku obecna jest retoryka, którą ja nazywam lewicową (bo w stronnictwach lewicowych jest najbardziej dostrzegalna, ale opanowała każdą stronę polskiej sceny politycznej).

I żeby ktoś nie zrozumiał mnie źle, więc rozjaśniając - czy pańszczyzna to w zasadzie ładniejsza nazwa na niewolnictwo, większość szlachciców I Rzeczypospolitej żerowała na cierpieniu poddanych chłopów, a Kościół, cicho bądź głośno, wspierał ten cały proceder? Bez wątpienia - nad tym chyba nie trzeba dyskutować. Ale z drugiej strony czy wszystkie oskarżenia autora są trafne, spójne, trzymające się kupy? Stanowczo nie - niektóre są wręcz absurdalne.

Mocno ubolewam, że tak dobrze merytorycznie napisaną książkę w pewien sposób zniszczyła nadgorliwość autora, który czasami usilnie, sprawiając wrażenie człowieka, który nie przyjmuje do wiadomości innych opinii, próbował czytelnikowi wtłoczyć swoje zdanie.
Ocena:
Data przeczytania: 2021-12-28
Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa
Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa
Kamil Janicki
6.5/10

Czy polscy chłopi byli niewolnikami? Odpowiedź jest więcej niż oczywista. O niewolnictwie wspominali nie tylko obrońcy ludności wiejskiej, ale i obcokrajowcy oburzeni polskimi stosunkami. Tak zresztą...

Pozostałe opinie

Książkę zacząłem czytać, następnie ją odstawiłem na jakiś czas. Nie dlatego, że nudna, raczej ilość wiedzy mnie przytłoczyła. Jak większości moje korzenie wywodzą się z rodziny chłopskiej, więc z chę...

© 2007 - 2024 nakanapie.pl