Alraune. Historia pewnej żyjącej istoty

Hanns Heinz Ewers
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Alraune. Historia pewnej żyjącej istoty
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Nowe tłumaczenie słynnej dekadenckiej powieści, pełnej grozy i perwersyjnego erotyzmu

Profesor medycyny Jakob ten Brinken wespół ze swoim siostrzeńcem, studentem Frankiem Braunem, postanawiają przeprowadzić iście diabelski eksperyment. Pragną wcielić w życie średniowieczny mit o mandragorze, magicznej roślinie, która miała wyrastać z ziemi pod szubienicą, zapłodniona przez nasienie skazańca. Tak zrodziła się Alraune, córka ulicznicy i skazanego na śmierć mordercy, prawdziwa femme fatale, piękna i okrutna kochanka o tajemniczych mocach, doprowadzająca mężczyzn do szaleństwa i śmierci.

Powieść niemieckiego pisarza Hannsa Heinza Ewersa została wydana w 1911 roku i w krótkim czasie doczekała się wielu wznowień i przekładów na inne języki, a nawet została kilkakrotnie zekranizowana. Stanisław Przybyszewski uznał tę książkę za jedno z najciekawszych dzieł początku XX wieku.

Data wydania: 2024-03-12
ISBN: 978-83-8335-184-1, 9788383351841
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategorie: Fantastyka, Horror, Powieść
Stron: 360
dodana przez: kazal_ka

Autor

Hanns Heinz Ewers Hanns Heinz Ewers
Urodzony w 1871 roku w Niemczech
Niemiecki poeta i pisarz. Znany głównie jako autor z gatunku grozy i horroru, bardzo popularny w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku, zyskał sławę jeszcze za życia, a niektóre jego dzieła doczekały się ówczesnych ekranizacji.

Pozostałe książki:

Alraune. Historia pewnej żyjącej istoty Czarny pająk: Opowieści niesamowite z literatury niemieckojęzycznej Alrauna Demony perwersji. Opowieści niezwykłe Dama Tyfusowa Opowieści niesamowite z języka niemieckiego. Tom 3 Uczeń czarnoksięski
Wszystkie książki Hanns Heinz Ewers

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Alraune - homunkulus, diablica a może kobieta nieobyczajna

27.03.2024

Przyznam, że początkowo książka pod tytułem „Alraune” autorstwa, skądinąd mi nieznanego, Hannsa Heinza Ewersa, wydawała mi się nieco, no dobra, strasznie nudna. Dekadentyzm stanu mieszczańskiego nigdy mnie nie pociągał, a i cała ta otoczka fanatycznego manieryzmu, rzekomego obycia w świecie przytłacza swoją miałkością, niezmierną głupotą i,... Recenzja książki Alraune. Historia pewnej żyjącej istoty

Mroczna, perwersyjna, niesamowita

6.11.2024

„Odpowiadała za szczęście podczas procesów i wojny, była amuletem strzegącym przed czarami i przyciągała mnóstwo pieniędzy do domu. Powodowała też, że ten kto ją posiadał, znajdował wielką miłość, była dobra do przepowiadania i przydawała kobietom miłosnego czaru, do tego płodności i odpowiadała za lekkie rozwiązania. Jednak przy wszystkim tym prz... Recenzja książki Alraune. Historia pewnej żyjącej istoty

Groteskowo- makabryczna

17.04.2024

Na fali fascynacji fantastyką opartą na mitologii i legendach sięgnęłam po dzieło przeszło stuletnie czyli "Arlaune. Historia pewnej żyjącej istoty", która swój początek wywodzi z legend o korzeniu mandragory. Czy to dzieło zdołało mnie zaskoczyć? O tym poniżej. Według legend mandragora jest rośliną, mającą kiełkować z ziemi, na którą spadło nasi... Recenzja książki Alraune. Historia pewnej żyjącej istoty

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bookmaania
2024-05-09
7 /10
Przeczytane

Czy są tutaj ze mną miłośnicy klasycznych powieści?

To mam dla Was świetną propozycję z gatunku grozy, która swoim klimatem i historią zapewni doskonałą rozrywkę.
Książka jest różnorodna, od momentów napięcia i mrocznego klimatu, podsycona dobrą fantastyką i uwaga.. erotyzmem. W latach wydania z pewnością była wyrazista, kontrowersyjna, brutalna i zaskakująca co pozostało jej do dziś w nowym tłumaczeniu i wydaniu.

Początkowo mnie nużyła, nie powiem, element wprowadzenia był dość słaby, jednak im dalej zagłębiałam się w tę historię tym bardziej przepadałam.
Tytułowa Alraune to przeprowadzony eksperyment profesora medycyny Jakoba ten Brinken ze studentem Frankiem Braunem. Zaciekawieni mitem o mandragorze wprowadzają swój plan w życie i udaje im się, ukazując piękną i niebezpieczną kobietę, która swoją urodą doprowadza mężczyzn do szału..

Pruderyjna, mocna, wciągająca, pełna cierpienia i do snucia refleksji. Szokująca i pełna podtekstów. Idealna do poznania i zagłębienia się w treść.
Spisana w 1911 roku, a więc osobliwa i warta odkrycia. Klasyczny obowiązek.
Lubię literaturę pod tym gatunkowym kątem, ponieważ można przenieść się w czasie, poznawać początki literatury tak odmiennej, która ukształtowała innych autorów.

× 8 | link |
@asiaczytasia
2024-11-06
7 /10
@chomiczek71
2024-04-17
8 /10
Przeczytane
@melkart002
2024-03-27
9 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Alraune. Historia pewnej żyjącej istoty. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat