Anatomia ludzkiej destrukcyjności

Erich Fromm
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Anatomia ludzkiej destrukcyjności
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Erich Fromm (1900-1980) był jednym z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych myslicieli XX wieku. Stworzył własny system zwany psychoanalizą humanistyczną, do którego wprowadził problematykę społeczną. REBIS wydał m.i. dwie z jego najwybitniejszych prac:\"Mieć czy być?\" i \"Kryzys psychoanalizy\". \"Anatomia ludzkiej destrukcyjnosci\" jest obszernym studium zjawiska,które okresla się krótkim terminem \"zło\".Zamierzona została jako wypowiedź polemiczna wobec behawioryzmu i instynktywizmu, a jednoczesnie jako rewizjonistyczne rozwinięcie poglądów Freuda z okresu, gdy wprowadził pojęcie popędu smierci. Fromm zmierza do kulturowego ujęcia tematu od strony typologii charakterologicznej oraz wytłumaczenia sensu usprawiedliwionej i nieusprawiedliwionej agresji. Niejako \"po drodze\" dostarcza psychoanalitycznych portretów wielkich zbrodniarzy XX wieku: Stalina, Himmlera i Hitlera. \"Anatomia ludzkiej destrukcyjnosci\" jest ostatnią już z najważniejszych prac Fromma nie znanych dotychczas w Polsce. ISBN 83-712
Data wydania: 2016-03-15
ISBN: 978-83-7301-292-9, 9788373012929
Wydawnictwo: Rebis
Kategorie: Psychologia, Filozofia
Stron: 600
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Erich Fromm Erich Fromm
Urodzony 23 marca 1900 roku w Niemczech (Frankfurt nad Menem)
Niemiecki filozof, socjolog, psycholog i psychoanalityk pochodzenia żydowskiego. Fot. źródło: @Link CC BY-SA 3.0

Pozostałe książki:

O sztuce miłości Ucieczka od wolności Mieć czy być ? Zapomniany język Anatomia ludzkiej destrukcyjności O sztuce istnienia Buddyzm zen i psychoanaliza Niech się stanie człowiek Z psychologii etyki Psychoanaliza a religia Serce człowieka Zerwać okowy iluzji O sztuce słuchania Kryzys psychoanalizy Miłość, płeć i matriarchat Czy nadal kochamy życie? O miłości do życia Rewolucja nadziei Zdrowe społeczeństwo O byciu człowiekiem O nieposłuszeństwie i inne eseje Pasje Zygmunta Freuda Patologia normalności Rewizja psychoanalizy Wojna w człowieku : psychologiczne studium istoty destrukcyjności
Wszystkie książki Erich Fromm

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Anatomia ludzkiej destrukcyjności nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2020-07-15
Przeczytane Psychologia Bardzo dobra książka Z mojej półki

Fromm przedstawia obszerne studium zjawiska określanym terminem zło. Polemicznie odnosi się do innych kierunków psychologii zajmujących się tym problemem. Fromm patrzy na ten temat kulturowo i rozróżnia agresję usprawiedliwioną i nieusprawiedliwioną.

Był taki cykl filmów: "Czy ten człowiek urodził się by zabijać?" Na to pytanie stara się odpowiedzieć Fromm. Stawia tezę, że destrukcja i okrucieństwo pojawiło się i rozwijało w miarę jak cywilizacja i rola władzy powiększała się. Dzieli agresję na obronną, daną nam biologicznie i ma agresję złośliwą, typowo ludzką np. sadyzm i nekrofilia. Człowiek zaspakajając jedną ze swych potrzeb egzystencjalnych- potrzebę "pozostawienia po sobie śladu" może kierować się miłością lub pasją zniszczenia. Co powoduje, że wybiera to drugie? Dowodzi, że skłonność człowieka do wojny nie jest w żadnej mierze instynktowna, ponieważ stanowi skomplikowany twór kultury.
Zastanawia się, w jaki sposób i do jakiego stopnia specyficzne uwarunkowania ludzkiej egzystencji odpowiedzialne są za charakter i intensywność ludzkiej żądzy mordu lub chęci zadawania tortur. Krytykuje obecną epokę cybernetyczną,, która tworzy jednostki "dostosowane"”. Człowiek staje się tym, czego się od niego oczekuje. Bardzo ciekawe są portrety psychologiczne Stalina i Himmlera i Hitlera. Szkoda, że nie Lenina. Stara się poznać co doprowadziło ,że stali się potworami.

× 10 | link |
@frodo
2008-10-09
10 /10
Przeczytane

Rewelacyjna książka. Fromm pokazuje różne aspekty ludzkiej agresji i destrukcji. Na przykładzie wielkich zbrodniarzy omawia jak może dojść do tak wielkich zaburzeń w osobowości każdego człowieka. Polecam.

× 3 | link |
@bwalkiewicz72
@bwalkiewicz72
2024-01-29
10 /10
Przeczytane Dla duszy
PK
@pkk
2013-06-22
10 /10
Przeczytane
PA
@khalee
2008-02-03
10 /10
Przeczytane godne polecenia
AS
@brzdyk314
2008-02-03
10 /10
Przeczytane
MI
@whizzer
2007-08-07
10 /10
Przeczytane
@cableracer
@cableracer
2009-09-21
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Człowiek szuka dramatu i ekscytacji; kiedy nie może uzyskać satysfakcji na wyższym poziomie, tworzy dla samego siebie dramat zniszczenia.
Optymizm jest wyalienowaną postacią wiary, pesymizm wyalienowaną postacią rozpaczy.
Wierzyć znaczy ośmielić się pomyśleć niemożliwe do pomyślenia, a jednak działać w ramach realistycznych możliwości; jest to paradoksalna nadzieja - oczekiwać każdego dnia Mesjasz, a jednak nie tracić ducha, kiedy o przepowiadanej godzinie nie przyjdzie. Ta wiara nie jest bierna i nie jest cierpliwa, sama szuka każdej nadarzającej się okazji do działania w ramach dostępnych możliwości.
Dodaj cytat