Anatomia ludzkiej destrukcyjności

Erich Fromm
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Anatomia ludzkiej destrukcyjności
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Jedna z najważniejszych książek XX wieku.

Anatomia ludzkiej destrukcyjności jest obszernym studium zjawiska, które określa się krótkim terminem „zło“. Zamierzona została jako wypowiedź polemiczna wobec behawioryzmu i instynktywizmu, a jednocześnie jako rewizjonistyczne rozwinięcie poglądów Freuda z okresu, gdy wprowadził pojęcie popędu śmierci. Fromm zmierza do kulturowego ujęcia tematu od strony typologii charakterologicznej oraz wytłumaczenia sensu złośliwej i niezłośliwej agresji. Niejako „po drodze“ dostarcza psychoanalitycznych portretów wielkich zbrodniarzy XX wieku: Stalina, Himmlera i Hitlera.
Anatomia ludzkiej destrukcyjności jest nie tylko jedną z najważniejszych prac Ericha Fromma, ale i jedną z najważniejszych książek XX wieku i o XX wieku. Spostrzeżenia, podsumowania, siła oddziaływania argumentów, a także głęboki humanizm autora nadają jej nieprzemijającą wartość, która przemawia do czytelnika z równą mocą w wieku XXI.
Tytuł oryginalny: The Anatomy of Human Destructiveness
Data wydania: 2022-06-21
ISBN: 978-83-8188-550-8, 9788381885508
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Wodnik (Rebis)
Stron: 640
dodana przez: Asamitt
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Erich Fromm Erich Fromm
Urodzony 23 marca 1900 roku w Niemczech (Frankfurt nad Menem)
Niemiecki filozof, socjolog, psycholog i psychoanalityk pochodzenia żydowskiego.

Pozostałe książki:

Ucieczka od wolności Zapomniany język Mieć czy być O sztuce miłości
Wszystkie książki Erich Fromm

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Anatomia ludzkiej destrukcyjności? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-07-15
Przeczytane Psychologia Bardzo dobra książka Z mojej półki

Fromm przedstawia obszerne studium zjawiska określanym terminem zło. Polemicznie odnosi się do innych kierunków psychologii zajmujących się tym problemem. Fromm patrzy na ten temat kulturowo i rozróżnia agresję usprawiedliwioną i nieusprawiedliwioną.

Był taki cykl filmów: "Czy ten człowiek urodził się by zabijać?" Na to pytanie stara się odpowiedzieć Fromm. Stawia tezę, że destrukcja i okrucieństwo pojawiło się i rozwijało w miarę jak cywilizacja i rola władzy powiększała się. Dzieli agresję na obronną, daną nam biologicznie i ma agresję złośliwą, typowo ludzką np. sadyzm i nekrofilia. Człowiek zaspakajając jedną ze swych potrzeb egzystencjalnych- potrzebę "pozostawienia po sobie śladu" może kierować się miłością lub pasją zniszczenia. Co powoduje, że wybiera to drugie? Dowodzi, że skłonność człowieka do wojny nie jest w żadnej mierze instynktowna, ponieważ stanowi skomplikowany twór kultury.
Zastanawia się, w jaki sposób i do jakiego stopnia specyficzne uwarunkowania ludzkiej egzystencji odpowiedzialne są za charakter i intensywność ludzkiej żądzy mordu lub chęci zadawania tortur. Krytykuje obecną epokę cybernetyczną,, która tworzy jednostki "dostosowane"”. Człowiek staje się tym, czego się od niego oczekuje. Bardzo ciekawe są portrety psychologiczne Stalina i Himmlera i Hitlera. Szkoda, że nie Lenina. Stara się poznać co doprowadziło ,że stali się potworami.

× 8 | link |
@frodo
2008-10-09
10 /10
Przeczytane

Rewelacyjna książka. Fromm pokazuje różne aspekty ludzkiej agresji i destrukcji. Na przykładzie wielkich zbrodniarzy omawia jak może dojść do tak wielkich zaburzeń w osobowości każdego człowieka. Polecam.

× 1 | link |
PK
2013-06-22
10 /10
Przeczytane
PA
2008-02-03
10 /10
Przeczytane godne polecenia
AS
2008-02-03
10 /10
Przeczytane
MI
2007-08-07
10 /10
Przeczytane
@cableracer
2009-09-21
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Człowiek szuka dramatu i ekscytacji; kiedy nie może uzyskać satysfakcji na wyższym poziomie, tworzy dla samego siebie dramat zniszczenia.”
#
“Optymizm jest wyalienowaną postacią wiary, pesymizm wyalienowaną postacią rozpaczy.”
#
“Wierzyć znaczy ośmielić się pomyśleć niemożliwe do pomyślenia, a jednak działać w ramach realistycznych możliwości; jest to paradoksalna nadzieja - oczekiwać każdego dnia Mesjasz, a jednak nie...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl