Arytmetyka diabła

Jane Yolen
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Arytmetyka diabła
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Wielokrotnie nagradzana. Zekranizowana. Bestsellerowa. A przede wszystkim – nadzwyczaj poruszająca i potrzebna.

Hannah nie chce brać udziału w rodzinnej kolacji z okazji Paschy. Ma dość wysłuchiwania opowieści krewnych na temat Holokaustu. Jechać jednak musi.
W wieczór sederowy, gdy zgodnie z tradycją otwiera drzwi, zostaje przeniesiona w czasie do 1942 roku, na polską wieś, gdzie wszyscy nazywają ją Chają. Niedługo potem dzieje się rzecz potworna. Zjawiają się Niemcy i wywożą mieszkańców wioski do obozu koncentracyjnego…
Hannah wie, co ich czeka.

Arytmetyka diabła to powieść o Holokauście – prawdzie, którą trudno zrozumieć, a jeszcze trudniej się z nią zmierzyć.

Tytuł oryginalny: The Devil's Arithmetic
Data wydania: 2021-10-12
ISBN: 978-83-66989-04-7, 9788366989047
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Historia
Stron: 224
dodana przez: spragnionasztuki

Autor

Jane Yolen Jane Yolen
Urodzona 11 lutego 1939 roku w USA (Nowy Jork)
Jane Yolen – amerykańska poetka i pisarka specjalizująca się w fantastyce, szczególnie dla młodzieży, w latach 1986–1988 przewodnicząca Science Fiction and Fantasy Writers of America. Laureatka Nagrody Mythopoeic, World Fantasy Award i Damon Knight ...

Pozostałe książki:

Czarnoksiężnicy. Magiczne opowieści mistrzów współczesnej fantasy Książę Egiptu Merlin Young Merlin Trilogy Book Three Dragon's Blood
Wszystkie książki Jane Yolen

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Arytmetyka diabła - powieść o okrucieństwie II wojny światowej

12.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Tematyka obozowa jest dla mnie jedną z ważniejszych części literatury. Okrutne dzieje II wojny światowej są częścią naszej historii i jest to udokumentowane na tysiącach zdjęć, w postaci pamiątek, dzienników czy też rozmów ze świadkami zdarzeń. Mimo wszystko, temat ten się nie wyczerpał i myślę, że nigdy się nie wyczerpie. Powieść "Arytmetyka di... {} Recenzja książki Arytmetyka diabła

Moja opinia o książce

Opinie

@ksiazka_w_pigulce
2021-10-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Ludzie są jak liczby. Odejmujesz jednego, musi drugi wejść na brakujące miejsce, by efekt końcowy się zgadzał. Matematyka ludzi z obozu koncentracyjnego w książce Yolen pełniła niebagatelne, acz mocno osobiste znaczenie. Odliczanie każdej kolejnej przeżytej godziny, sekundy dzielące człowieka od śmierci, liczba ofiar i tych, którym udało się ocaleć.

Porywająca serce historia, która stała się jednym z najpopularniejszych dzieł obejmujących literaturę obozową, przeznaczona jest dla czytelników każdego wieku. W mojej opinii jest również dobrym źródłem poznania historii przez młodych czytelników. Choć przekaz jest mocno prawdziwy, z drugiej strony język, przytoczone fikcyjne wydarzenia oparte na wybiórczych prawdziwych fragmentach są łagodne, bez mrożących krew w żyłach szczegółów, które niekoniecznie mogłyby znaleźć zrozumienie u młodego odbiorcy, nastolatka. Utożsamiana z młodym czytelnikiem Hannah to bohaterka współczesna, która w niewyjaśniony sposób przenosi się do wydarzeń z okresu drugiej wojny światowej. Młoda Żydówka, której jedynym problemem dotychczas były kłopotliwe obrzędy związane z wyznawaną przez bliskich religią, staje się jedną z postaci doszukujących się sensu życia i sprawiedliwości w realiach obozowych.

W "Arytmetyce diabła", która po latach doczekała się ekranizacji dominuje prosty język, łagodny przekaz nieobarczony ciężarem bólu w cieniu obozu koncentracyjnego. To właśnie ten prosty przekaz może stać się zaczynkiem rozmów z młodymi c...

{}× 1 | link |
@spragnionasztuki
2021-10-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Powieść "Arytmetyka diabła" ukazuje czytelnikom historię widzianą oczami dziecka, osoby młodej, niedoświadczonej życiem, osoby, którą życie dopiero zaczyna doświadczać. Takie historie są nam aktualnie bardzo potrzebne, co podkreślają wydarzenia z ostatnich tygodni.

{}× 1 | link |
@etiudyliterackie
2021-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

I znowu wracam do tamtych ponurych, złych i okrutnych dni… Choć przeczytałam już całkiem sporo wspomnień, dzienników, historii i za każdym razem odczuwam wielki ból, przerażenie i smutek, to mimo wszystko chęć poznania historii jest silniejsza…

Tym razem natrafiłam na opowieść zupełnie inną od poprzednich. Poznajemy młodą dziewczynę Hannah, która zostaje zobowiązana do wzięcia udziału w rodzinnej kolacji, gdzie cały czas wspominany jest Holokaust. Zgodnie z tradycją w wieczór sederowy otwiera drzwi i…. zostaje przeniesiona w czasie do 1942. Od tego momentu nie są to już wspomnienia jej bliskich, ale rzeczywistość, z która musi się zmierzyć.
Najgorsze jest to, że młoda dziewczyna ma przebłyski i dzięki wcześniej poznanym historią, przed zmianą czasu, wie co może ją spotkać i ludzi dookoła. Nikt jej jednak nie chce uwierzyć, nikt nie chce przyjąć do wiadomości co może się stać z ludźmi z obozów koncentracyjnych…

To wstrząsająca opowieść widziana oczami dziecka…
Co prawda natrafiamy tutaj na fikcję literacką, ale autorka bardzo umiejętnie wkomponowała w nią straszną, potworną, bezwzględną prawdę, choć pokazaną można by powiedzieć w bardziej łagodny sposób.

Na okładce znajdziecie zdanie: „Wybitne dzieło literatury obozowej dla czytelnika w każdym wieku” choć dla młodszych czytelników może być bardzo trudna to myślę, że przez sposób poprowadzenia fabuły jest bardzo dobrym wstępnem do poźniejszych bardziej drastycznych lektur.

Na pod...

{} | link |
@Ada_Kinga_Ganska
2022-01-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“- Podzielimy się z wami tym, co mamy - odrzekł rabin. - Czyż nie jesteśmy wszyscy sąsiadami i przyjaciółmi? Czyż w oczach Boga nie jesteśmy braćmi i siostrami? Czyż nie jesteśmy...”
{}
#
“- Praca czyni wolnym. Rabin kiwnął głową. - Widzicie, moje dzieci - odezwał się ochryple. - Jesteśmy w rękach Boga. Pracy się nie boimy. - To dzieło diabła, nie Boga - wyszeptał stojący za ...”
{}
#
“- Moja mama, niech spoczywa w pokoju, zawsze mówiła: "nemer iz nishtkeyn geber", ten, kto bierze, nie jest dawcą. A ten, kto daje, nie jest biorcą.”
{}
#
“I wiedziała, że każdego dnia, który przeżyła, pozostawała przy życiu. Jeden plus jeden. Arytmetyka diabła, jak nazywała to Gitl.”
{}
#
“- Bóg na to pozwala - zauważyła Ryfka. - Ale jest jakiś powód. Tylko my go jeszcze nie znamy. Jak ofiara z Izaaka. Mój tata zawsze powtarzał, że Wszechświat jest wielkim kręgiem, a my widzimy ...”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl