Arytmetyka diabła

Jane Yolen
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Arytmetyka diabła
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Wielokrotnie nagradzana. Zekranizowana. Bestsellerowa. A przede wszystkim – nadzwyczaj poruszająca i potrzebna.

Hannah nie chce brać udziału w rodzinnej kolacji z okazji Paschy. Ma dość wysłuchiwania opowieści krewnych na temat Holokaustu. Jechać jednak musi.
W wieczór sederowy, gdy zgodnie z tradycją otwiera drzwi, zostaje przeniesiona w czasie do 1942 roku, na polską wieś, gdzie wszyscy nazywają ją Chają. Niedługo potem dzieje się rzecz potworna. Zjawiają się Niemcy i wywożą mieszkańców wioski do obozu koncentracyjnego…
Hannah wie, co ich czeka.

Arytmetyka diabła to powieść o Holokauście – prawdzie, którą trudno zrozumieć, a jeszcze trudniej się z nią zmierzyć.

Tytuł oryginalny: The Devil's Arithmetic
Data wydania: 2021-10-12
ISBN: 978-83-66989-04-7, 9788366989047
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Historia
Stron: 224
dodana przez: milalettere

Autor

Jane Yolen Jane Yolen
Urodzona 11 lutego 1939 roku w USA (Nowy Jork)
Jane Yolen – amerykańska poetka i pisarka specjalizująca się w fantastyce, szczególnie dla młodzieży, w latach 1986–1988 przewodnicząca Science Fiction and Fantasy Writers of America. Laureatka Nagrody Mythopoeic, World Fantasy Award i Damon Knight ...

Pozostałe książki:

Arytmetyka diabła Czarnoksiężnicy. Magiczne opowieści mistrzów współczesnej fantasy Dragon's Blood Książę Egiptu Merlin Young Merlin Trilogy Book Three
Wszystkie książki Jane Yolen

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Arytmetyka diabła - powieść o okrucieństwie II wojny światowej

12.10.2021

Tematyka obozowa jest dla mnie jedną z ważniejszych części literatury. Okrutne dzieje II wojny światowej są częścią naszej historii i jest to udokumentowane na tysiącach zdjęć, w postaci pamiątek, dzienników czy też rozmów ze świadkami zdarzeń. Mimo wszystko, temat ten się nie wyczerpał i myślę, że nigdy się nie wyczerpie. Powieść "Arytmetyka di... Recenzja książki Arytmetyka diabła

„ARYTMETYKA DIABŁA” JANE YOLEN – RECENZJA

11.02.2022

Wielokrotnie nagradzana. Zekranizowana. Bestsellerowa. A przede wszystkim – nadzwyczaj poruszająca i potrzebna: tak można przeczytać w blurbie na tylnej okładce książki. W pełni zgadzam się z tą opinią. Nie ukrywam, że tematyka obozowa jest dla mnie bardzo ważna. Sięgając po „Arytmetykę diabła” miałam wobec niej duże oczekiwania. Liczyłam, że b... Recenzja książki Arytmetyka diabła

@zahorkruksowana@zahorkruksowana × 2

… jedynka odjęta od góry oznacza jedynkę dodaną na dole. Arytmetyka diabła.

7.02.2022

I kolejny raz na tapetę wkracza tematyka obozową, po którą lubię sięgać, ale szczerze mówiąc to ona trochę mnie też dobija … Tym raz wszystko to jest widziane oczami dziecka, młodej żydówki która z początku ma dość corocznych historii na temat Holokaustu. Wielokrotnie nagradzana, zekranizowana, bestsellerowa a przede wszystkim nadzwyczaj porusza... Recenzja książki Arytmetyka diabła

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ksiazka_w_pigulce
@ksiazka_w_pigulce
2021-10-19
7 /10
Przeczytane

Ludzie są jak liczby. Odejmujesz jednego, musi drugi wejść na brakujące miejsce, by efekt końcowy się zgadzał. Matematyka ludzi z obozu koncentracyjnego w książce Yolen pełniła niebagatelne, acz mocno osobiste znaczenie. Odliczanie każdej kolejnej przeżytej godziny, sekundy dzielące człowieka od śmierci, liczba ofiar i tych, którym udało się ocaleć.

Porywająca serce historia, która stała się jednym z najpopularniejszych dzieł obejmujących literaturę obozową, przeznaczona jest dla czytelników każdego wieku. W mojej opinii jest również dobrym źródłem poznania historii przez młodych czytelników. Choć przekaz jest mocno prawdziwy, z drugiej strony język, przytoczone fikcyjne wydarzenia oparte na wybiórczych prawdziwych fragmentach są łagodne, bez mrożących krew w żyłach szczegółów, które niekoniecznie mogłyby znaleźć zrozumienie u młodego odbiorcy, nastolatka. Utożsamiana z młodym czytelnikiem Hannah to bohaterka współczesna, która w niewyjaśniony sposób przenosi się do wydarzeń z okresu drugiej wojny światowej. Młoda Żydówka, której jedynym problemem dotychczas były kłopotliwe obrzędy związane z wyznawaną przez bliskich religią, staje się jedną z postaci doszukujących się sensu życia i sprawiedliwości w realiach obozowych.

W "Arytmetyce diabła", która po latach doczekała się ekranizacji dominuje prosty język, łagodny przekaz nieobarczony ciężarem bólu w cieniu obozu koncentracyjnego. To właśnie ten prosty przekaz może stać się zaczynkiem rozmów z młodymi c...

× 1 | link |
@milalettere
2021-10-12
10 /10
Przeczytane II wojna światowa

Powieść "Arytmetyka diabła" ukazuje czytelnikom historię widzianą oczami dziecka, osoby młodej, niedoświadczonej życiem, osoby, którą życie dopiero zaczyna doświadczać. Takie historie są nam aktualnie bardzo potrzebne, co podkreślają wydarzenia z ostatnich tygodni.

× 1 | link |
@etiudyliterackie
2021-11-22
7 /10

I znowu wracam do tamtych ponurych, złych i okrutnych dni… Choć przeczytałam już całkiem sporo wspomnień, dzienników, historii i za każdym razem odczuwam wielki ból, przerażenie i smutek, to mimo wszystko chęć poznania historii jest silniejsza…

Tym razem natrafiłam na opowieść zupełnie inną od poprzednich. Poznajemy młodą dziewczynę Hannah, która zostaje zobowiązana do wzięcia udziału w rodzinnej kolacji, gdzie cały czas wspominany jest Holokaust. Zgodnie z tradycją w wieczór sederowy otwiera drzwi i…. zostaje przeniesiona w czasie do 1942. Od tego momentu nie są to już wspomnienia jej bliskich, ale rzeczywistość, z która musi się zmierzyć.
Najgorsze jest to, że młoda dziewczyna ma przebłyski i dzięki wcześniej poznanym historią, przed zmianą czasu, wie co może ją spotkać i ludzi dookoła. Nikt jej jednak nie chce uwierzyć, nikt nie chce przyjąć do wiadomości co może się stać z ludźmi z obozów koncentracyjnych…

To wstrząsająca opowieść widziana oczami dziecka…
Co prawda natrafiamy tutaj na fikcję literacką, ale autorka bardzo umiejętnie wkomponowała w nią straszną, potworną, bezwzględną prawdę, choć pokazaną można by powiedzieć w bardziej łagodny sposób.

Na okładce znajdziecie zdanie: „Wybitne dzieło literatury obozowej dla czytelnika w każdym wieku” choć dla młodszych czytelników może być bardzo trudna to myślę, że przez sposób poprowadzenia fabuły jest bardzo dobrym wstępnem do poźniejszych bardziej drastycznych lektur.

Na pod...

| link |
@fajgele
@fajgele
2022-05-28
6 /10
Przeczytane

Przeczytana, choć czasem z mieszanymi uczuciami.

Z jednej strony książka ma godny pochwały morał, z drugiej - dużo lepiej byłoby, gdyby fabuła bardziej trzymała się faktów. Z trzeciej - to powieść dla młodzieży, a nie książka naukowa... Dodam, że to nie jest kolejny holo-kicz powstały dlatego, że obecnie Auschwitz i Zagłada to dla niektórych autorów żyła złota... "Arytmetyka diabła" została napisana w latach 80. Jeśli porównać tę książkę z "Lalkarzem z Krakowa" - "Lalkarz..." wypada dużo lepiej, bo realia wojny przedstawiono prawdziwiej, a z kolei obóz zagłady symbolicznie, bez opisywania okrucieństw tego miejsca "w wersji soft", przepraszam za wyrażenie. Jakkolwiek - mimo, że często miałam mieszane uczucia, nie skreślam "Arytmetyki diabła". Książka ma z pewnością walory edukacyjne i płynie z niej ważne przesłanie, którego próżno szukać we współczesnych, kiczowatych romansidłach "...z Auschwitz". Można przeczytać.

| link |
MA
@Maja77
2022-07-26
7 /10
Przeczytane
@apo
2022-07-04
7 /10
Przeczytane
@MargaritaCzyta
2022-02-18
8 /10
Przeczytane
@zahorkruksowana
@zahorkruksowana
2022-02-11
10 /10
Przeczytane
@Anna_Szymczak
2022-02-07
9 /10
Przeczytane
@Ada_Kinga_Ganska
@Ada_Kinga_Ganska
2022-01-05
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

- Podzielimy się z wami tym, co mamy - odrzekł rabin. - Czyż nie jesteśmy wszyscy sąsiadami i przyjaciółmi? Czyż w oczach Boga nie jesteśmy braćmi i siostrami? Czyż nie jesteśmy...
- Praca czyni wolnym.
Rabin kiwnął głową.
- Widzicie, moje dzieci - odezwał się ochryple. - Jesteśmy w rękach Boga. Pracy się nie boimy.
- To dzieło diabła, nie Boga - wyszeptał stojący za nim marszalik.
- Moja mama, niech spoczywa w pokoju, zawsze mówiła: "nemer iz nishtkeyn geber", ten, kto bierze, nie jest dawcą. A ten, kto daje, nie jest biorcą.
I wiedziała, że każdego dnia, który przeżyła, pozostawała przy życiu. Jeden plus jeden. Arytmetyka diabła, jak nazywała to Gitl.
- Bóg na to pozwala - zauważyła Ryfka. - Ale jest jakiś powód. Tylko my go jeszcze nie znamy. Jak ofiara z Izaaka. Mój tata zawsze powtarzał, że Wszechświat jest wielkim kręgiem, a my widzimy jedynie mały wycinek łuku. Bóg nie jest potworem, bez względu na to, co teraz myślisz. Jest jakiś powód.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl