Ballada o dwóch miastach

Agata Kołakowska
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Ballada o dwóch miastach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Miasto jest hermetyczne i nieco zacofane. Leży w dolinie otoczonej lasem, zawsze otulonej gęstymi chmurami. Mieszkańcy nigdy nie widzą słońca. Może dlatego są wyjątkowo przygnębieni?

Petronela Złudna, która niebawem ma przejąć rodzinną piekarnię, choć nie jest to spełnienie jej marzeń, a pokoleniowa powinność, ma wrażenie, że jest jedyną osobą w mieście zdolną odczuwać radość. I tylko ją zdaje się męczyć wszechobecny marazm.

Przeciwieństwem Miasta jest City, zamieszkane przez aktywnych, zadowolonych z siebie ludzi, którzy stawiają na rozwój osobisty. Franz Sielanka, znany ilustrator, stara się sprostać wymaganiom miejsca, w którym żyje, i ambitnej partnerki Amandy. Mimo to coraz częściej ucieka do swojej ostoi, położonego na obrzeżach City gołębnika. Miejsce to przypomina mu o życiu, w którym wszystko było prostsze, a dni płynęły wolniej.

Pewnego dnia z hodowli ucieka jeden z ptaków i ląduje na parapecie w rodzinnym domu Petroneli. Niespodziewany gość wkrótce zaczyna odgrywać rolę listonosza. Zafascynowany Franz czyta o miejscu, w którym można otwarcie okazywać swoje słabości, Petronela śni o tym, gdzie mogłaby sięgać po marzenia. Tym bardziej, że atmosfera w Mieście gęstnieje – po latach uaktywnia się tajemniczy morderca. Gdzie i kiedy uderzy ponownie? Jego poszukiwania stają się tłem nieczystej walki o wpływy. Tymczasem w szczęśliwym City…

Ballada o dwóch miastach to nietuzinkowa opowieść dla tych wszystkich, którzy pragną żyć w zgodzie ze sobą. Melancholia przeplata się w niej z żartem i ironią, polityka z wątkiem kryminalnym, marzenia z miłością i obawą. Czy bohaterom tej historii urosną skrzydła?

Agata Kołakowska powraca w najlepszym stylu – z refleksją na temat ludzkich charakterów i tendencji we współczesnym świecie.
Data wydania: 2022-02-02
ISBN: 978-83-960982-0-7, 9788396098207
Wydawnictwo: oblicza
Stron: 430
dodana przez: iza.81

Autor

Agata Kołakowska Agata Kołakowska
Urodzona w 1984 roku w Polsce
Wrocławianka z urodzenia i zamiłowania. Ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim. W trakcie studiów współpracowała z Polskim Radiem Wrocław. Od kiedy tylko pamięta, nosiła się z myślą napisania książki dla kobiet...

Pozostałe książki:

Szczęście na miarę Ballada o dwóch miastach Siódmy rok Uśpione pragnienia Ślepa miłość Daleko od siebie Lato jak w filmie Pokrewne dusze Przyjaciółki Płótno Wszystko, co minęło Igraszki z losem Lista obecności Niechciana prawda Patrycja We dnie, w nocy Zaciszny Zakątek Kolejny rozdział Niewypowiedziane słowa Pięć minut Raisy Wyrok na miłość
Wszystkie książki Agata Kołakowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Iluzja

WYBÓR REDAKCJI
3.02.2022

„Ludzie pragną głów! Im bliżej są dna, tym bardziej chcą ściągnąć tam innych”. Dwie miejscowości, które są swoim zupełnym przeciwieństwem. Miasto otulone gęstymi chmurami i pełne marazmu, oraz City radosne i słoneczne. Dwa skrajnie różne społeczeństwa rozdzielone ciemnym lasem, cieszącym się złą sławą mieszkańców Miasta. W Mieście wszystko ... Recenzja książki Ballada o dwóch miastach

@gala26@gala26 × 29

Ballada o dwóch miastach

WYBÓR REDAKCJI
5.02.2022

Czy czytając książkę często zastanawiasz się nad swoim życiem? "Ballada o dwóch miastach" nakłoniła mnie do autorefleksji. Obok tej powieści nie sposób przejść obojętnie. Pod postacią bohaterów może kryć się każdy z nas. Petronela to mieszkanka zacofanego Miasta, w którym nie otrzymasz dobrego słowa. Tam nawet nie warto łudzić się nadzieją. Bra... Recenzja książki Ballada o dwóch miastach

@d.kus@d.kus × 3

Dwa miasta, dwa światy

11.04.2022

Agata Kołakowska ma dar, który sprawia, że w jej książkach zakochuję się już od pierwszego zdania. Do tego, w przeciwieństwie do kilku pisarek jej twórczość trudno nazwać sztampową i schematyczną. Każda kolejna książka ma w sobie coś nowego, nie podąża utartymi ścieżkami. Nie inaczej jest z najnowszą powieścią, w której można nawet znaleźć wątek k... Recenzja książki Ballada o dwóch miastach

@jorja@jorja × 21

"Ballada o dwóch miastach"

24.01.2022

„Są decyzje, do których podjęcia dojrzewa się długo. Są i takie podejmowane pod wpływem impulsu. Bywa też, że to, co wydaje się impulsem, tak naprawdę dojrzewa od dawna.” Dwa miejsca na ziemi – Miasto i City – ich mieszkańcy różnią się od siebie znacząco. W Mieście żyją ludzie o bardzo pesymistycznym usposobieniu. Przygnębienie i narzekanie są na... Recenzja książki Ballada o dwóch miastach

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ogrod.ksiazek
2022-01-21
10 /10
Przeczytane

Propozycja Autorki by przeczytać tę powieść bardzo mile mnie zaskoczyła. Pamiętam poprzednią książkę Agaty i te wszystkie emocje jakich mi dostarczyła.
Jak było teraz?

Tu wszystko jest tak nieoczywiście oczywiste.

Dwa światy, tak różne, oddzielone lasem.

Czy można być wciąż niezadowolonym? Utyskiwać na wszystko i wszystkich? Oczywiście, że tak...

Czy szczęście można czuć na zawołanie? Źle... Czy można je pokazywać na zawołanie? Oczywiście, że tak...

Tyle myśli, emocji, rozterek. Tak wiele świata który znam w tych dwóch miejscach.

Do tego cudowna historia o miłości, szukaniu siebie.

Autorka pięknie pisze, maluje nam świat swoją opowieścią, tak gładkim językiem, tak bliskim sercu. Słowa płyną i zamieniają się w emocje. Te pozostają na długo. Ta książka wciąż we mnie żyje, wciąż zmusza do refleksji.

Jak wiele strun można poruszyć zlepkiem prostych słów...

Gdybym miała użyć porównania to czuję się jakbym przeczytała baśń dla dorosłych, pełną ukrytych znaczeń i szyfrów.
Tylko to w jakim mieście bije czyjeś serce może otworzyć drogę do zrozumienia. Czy jestem z Miasta a może z City? A może to tylko pułapka słów i to ja buduję moje Miejsce...

Bardzo dziękuję za lekturę, dała mi tak wiele, a wszystko było ukryte między wierszami.

× 3 | link |
EW
@ew_kaa
2022-01-29
8 /10

Jaki jesteś na co dzień? Często przejmujesz się choćby najmniejszym problemem? Ciężko ci wykrzesać choćby najmniejszy powód do uśmiechu czy radości? Myślisz, że przyszłość to ciemna dziura bez dna? A może wręcz przeciwnie - pełen energii dążysz do celu, cały czas się samodoskonalisz i nie masz miejsca w swoim napiętym grafiku na łzy?

Najnowsza książka Agaty Kołakowskiej, czyli "Ballada o dwóch miastach", skupia się właśnie na pokazaniu wyjątkowo obrazowego kontrastu między smutnym zacofaniem a szybkim rozwojem. To historia opowiedziana lekkim piórem, acz dobitnie wpływająca na wizję życia aktualnych ludzi, zderzająca skrajności, łącząca ironię z czułością albo rozpacz z absurdem.

Fabuła kręci się wokół Miasta - zamkniętego, ciemnego miejsca bez dostępu do słońca, w którym ludzie żyją z dnia na dzień, nie przejmując się przyszłością, a każdą chwilę radości traktując jako coś niewyobrażalnie złego czy szalonego. City z kolei wydaje się miejscem wręcz niewyobrażalnie idealnym. Tutaj ludzie nie tracą czasu na odpoczynek, każdą najmniejszą chwilę poświęcając samodoskonaleniu i dążeniu do spełnienia marzeń. W City nie ma negatywnych emocji; choćby się waliło i paliło, tutaj musisz być szczęśliwy.

Petronela Złudna to młoda kobieta, mieszkanka Miasta, która niedługo ma przejąć rodzinny biznes. Spalony Precel to piekarnia dziedziczona z pokolenia na pokolenie i to dokładnie w dniu dwudziestych pierwszych urodzin. Sęk w tym, że dziewczyna nienawidzi piec...

× 1 | link |
@KsiazkowoCzyta
2022-01-17
10 /10
Przeczytane

[RECENZJA PRZEDPREMIEROWA]

Dzisiaj opowiem Wam o książce, która swoją premierę mieć będzie 2 lutego bieżącego roku. Mowa tutaj o najnowszej powieści Agaty Kołakowskiej „Ballada o dwóch miastach”, która inauguruje także działalność jej autorskiego Wydawnictwa Oblicza.

Już po raz 19-ty (a pierwszy w Obliczach) autorka oddaje w ręce czytelników nietuzinkową historię, w której z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Autorka niejako przeciwstawia w niej dwa diametralnie różne światy. Jednym z nich jest Miasto, w którym poznajemy Petronelę Złudną oraz innych jego mieszkańców. Drugim natomiast jest City, gdzie mieszka i pracuje m.in. Franz Sielanka.

Miasto to miejsce, gdzie nie dociera słońce, co sprawia, że na co dzień jest ono spowite chmurami. Jego mieszkańcy są smutni, przytłoczeni obowiązkami, bardzo lubią narzekać i nie pokazują po sobie żadnych, choćby najmniejszych, pozytywnych emocji…

Jeśli zaś chodzi o życie w City to jest to nieustający błogostan. Tu zawsze świeci słońce, ludzie są uśmiechnięci i pełni optymizmu dążąc przy tym niezłomnie do obranych celów oraz nieustannego samorozwoju.

Miejscowości te oddziela od siebie nieprzebyty nigdy przez mieszkańców Miasta las, który jawi im się, jako niebezpieczna, mroczna przestrzeń pochłaniająca każdego kto się w nią zapuści… A jakby tego było mało po Mieście grasuje morderca.

W City natomiast Franz podświadomie coraz bardziej dusi się ułudą wszechobecneg...

× 1 | link |
@tomzynskak
2022-01-15
9 /10
Przeczytane

Dzisiaj chciałam się z Wami podzielić opinią dotyczącą najnowszej książki Agaty Kołakowskiej „Ballada o dwóch miastach”.
Muszę przyznać, że jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, chociaż na swoim koncie ma ona już osiemnaście książek! Jednak… ta pozycja jest zdecydowanie wyjątkowa. Dlaczego? Nie chodzi o treść, która jest piękna, ale o fakt, że autorka wydała ją w Wydawnictwu Oblicza. Wydawnictwu, które stało się jej kolejnym dzieckiem i krokiem na pisarskiej drodze.
Nie skłamię jeżeli powiem, że zakochałam się w stylu autorki. Niezwykle emocjonalnym, niespiesznym i mającym w sobie przysłowiowe „to coś”. Momentami odnosiłam wrażenie jakbym przenosiła się do baśniowego świata dla dorosłych.
W „Balladzie o dwóch miastach” autorka ukazała nam dwa miasta: City oraz Miasto. W City ludzie żyją pełnią życia, dbają o rozwój osobisty i są niezwykle aktywni. Natomiast przeciwieństwem City jest Miasto. Miejsce to jest nieco zacofane, ludzie nie są szczęśliwi i nie mają odwagi sięgać po marzenia. Więc jak widzimy oba miejsca, jak i ich społeczności są pełne kontrastów i wielu sprzeczności.
Książkowe miasta są tak naprawdę metaforą otaczającego nas świata. Na codzień spotykamy osoby z obu miast i widzimy ich na swój sposób skomplikowane natury. Agata Kołakowska doskonale przedstawiła nam portrety psychologiczne bohaterów zamieszkujących oba miejsca, a przy tym ich wady oraz zalety. Ukazała, że tak naprawdę żadne z tych miejsc ni...

× 1 | link |
@Czytajka93
2022-07-29
9 /10
Przeczytane
@asiazaleska
2022-07-04
7 /10
Przeczytane
AL
@alele2020
2022-05-02
6 /10
Przeczytane
@rudemysli71
@rudemysli71
2022-03-04
9 /10
Przeczytane
@jorja
2022-04-06
10 /10
Przeczytane
@d.kus
2022-02-05
9 /10
@recenzja_na_tacy
2022-02-04
8 /10
Przeczytane
@anettaros.74
2022-02-04
10 /10
Przeczytane
@gala26
2022-02-03
9 /10
Przeczytane Literatura współczesna Obyczajowe Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Wyzwanie 2022 2022 Literatura piękna Moja prywatna biblioteczka Styczeń 2022
ZA
@jjoollkkaa.20
2022-02-01
10 /10
@tatiaszaaleksiej
2022-01-24
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Ballada o dwóch miastach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl