Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie. Tom III

Gabriel Maciejewski
Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie. Tom III
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Uwaga: ta książka może być przyczyną wielu poważnych deziluzji – po lekturze obraz rzeczywistości historycznej nigdy już nie będzie takim, jak dawniej. Liczne stereotypowe wizje przeszłości – a także na nich oparte, więc z gruntu mylne mniemania o współczesności, jak i wynikłe z tych fałszywych przesłanek poronione projekcje przyszłości – okażą się funta kłaków nie warte. Kto zatem woli dalej spokojnie hołdować postępowo-demokratycznym przesądom, kto nie chce, by wpajany na lekcjach historii i „polskiego” system potocznych wyobrażeń o dziejach ojczystych i powszechnych ulegał daleko posuniętej erozji, słowem: kto nie życzy sobie doznać nieodwracalnej autodewastacji klasycznego inteligenckiego światopoglądu – niech lepiej do ręki nie bierze części trzeciej (ani poprzednich) „BAŚNI JAK NIEDŹWIEDŹ”. Przeczytawszy ją bowiem, wiele spraw tego świata, wiele zdarzeń i ludzi ujrzy w zgoła innym naświetleniu, niż to projektowane przez rozmaite „kagańce oświaty”, na które zdany był do tej pory. Żegnaj, uporządkowany, polit-poprawny świecie, w którym siły postępu zmagają się, bezinteresownie, ma się rozumieć, z siłami reakcji i zabobonu; żegnaj postępowo-rewolucyjna wykładnio dziejów, wedle której np. reformacja, jak sama nazwa wskazuje, jest zawsze lepsza od kontrreformacji, a oświecenie od ciemnogrodu; renesansowi mędrcy i artyści dla dobra ludzkości rozświetlają mroki średniowiecza, zaś wstecznictwo i obskurantyzm ustępują przed światłem rozumu. Żegnaj świecie mądrych, szlachetnych i bezkompromisowych humanistów. Po lekturze „BJN” to już nie wróci. Cóż bowiem uczynił Autor „BAŚNI”? Postąpił jak wzorowy uczeń: zabrał się mianowicie za lekturę uzupełniającą. Przeczytał i przewertował dziesiątki i setki prac naukowych i popularyzujących „wiedzę” historyczną. I zaczął zadawać proste pytania – pytania, których zadawania zawodowo unikają patentowani historycy i popularyzatorzy historii, zadowalając się najczęściej powielaniem w nieskończoność tych klisz, które składają się na zespół urojeniowy polskiej inteligencji postępowej (bo, jak wiadomo: „paraliż postępowy najzacniejsze trafia głowy”). Przy czym podstawowym narzędziem hermeneutyki stosowanej przez Maciejewskiego jest dziecinne pytanie: a kto za to płaci?
Data wydania: 2013-04-12
ISBN: 978-83-933027-9-6, 9788393302796
Wydawnictwo: Klinika Języka
Stron: 456

Autor

Gabriel Maciejewski Autor wielu książek, publicysta, historyk, wydawca i bloger (Coryllus). Jego wydawnictwo Klinika Języka powstało w oparciu o prowadzony codziennie blog Gabriela Maciejewskiego i jest jedynym w Polsce wydawnictwem, które narodziło się spontanicznie, z...

Pozostałe książki:

Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie. Tom I Dzieci peerelu Socjalizm i śmierć. Baśń jak niedźwiedź. Tom1 Zamah czyli meisterstueck i inne komiksy Atrapia Baśń jak niedźwiedź. Historie amerykańskie. Część I Baśń jak niedźwiedź. Kredyt i wojna. Tom I Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie. Tom II Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie. Tom III Baśń jak niedźwiedź. Socjalizm i śmierć. Tom 2 Baśń jak niedźwiedź. Socjalizm i śmierć. Tom 3 Dom z mchu i paproci Irlandzki Majdan Najlepsze kawałki Coryllusa. Tom I. Najlepsze kawałki Coryllusa. Tom II. Niedźwiedź i róża czyli tajna historia Czech Nigdy nie oszczędzaj na jasnowidzu i inne prawdziwe historie Święte Królestwo
Wszystkie książki Gabriel Maciejewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie. Tom III? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie. Tom III. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat