Before the Coffee Gets Cold

Toshikazu Kawaguchi
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 89 ocen kanapowiczów
Before the Coffee Gets Cold
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 89 ocen kanapowiczów

Opis

What would you change if you could go back in time? In a small back alley in Tokyo, there is a café which has been serving carefully brewed coffee for more than one hundred years. But this coffee shop offers its customers a unique experience: the chance to travel back in time. In Before the Coffee Gets Cold, we meet four visitors, each of whom is hoping to make use of the café’s time-travelling offer, in order to: confront the man who left them, receive a letter from their husband whose memory has been taken by early onset Alzheimer's, to see their sister one last time, and to meet the daughter they never got the chance to know. But the journey into the past does not come without risks: customers must sit in a particular seat, they cannot leave the café, and finally, they must return to the present before the coffee gets cold . . . Toshikazu Kawaguchi’s beautiful, moving story – translated from Japanese by Geoffrey Trousselot – explores the age-old question: what would you change if you could travel back in time? More importantly, who would you want to meet, maybe for one last time?
Tytuł oryginalny: コーヒーが冷めないうちに
Data wydania: 2019-09-19
ISBN: 978-1-5290-2958-1, 9781529029581
Język: angielski
Wydawnictwo: Picador
Stron: 224
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Toshikazu Kawaguchi Toshikazu Kawaguchi
Urodzony 3 kwietnia 1971 roku w Japonii (Osaka)
Japoński dramaturg i producent stworzonej przez siebie grupy teatralnej "Sonic Snail". Jest autorem szeregu utworów dramatycznych dla tego teatru. Toshikazu Kawaguchi przekłada obserwacje współczesnego świata na język zarówno powieści, jak i dramat...

Pozostałe książki:

Zanim wystygnie kawa Opowieści z kawiarni Zanim wyblakną wspomnienia
Wszystkie książki Toshikazu Kawaguchi

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Gdybyś mógł cofnąć się w czasie, z kim chciałbyś się spotkać?

WYBÓR REDAKCJI
9.02.2024

- O rety, już tak późno? Można stwierdzić, że ludzie żyją tak krótko, iż zawsze zabraknie im czasu, by umierać spokojnie. Chodzi mi zwłaszcza o czas poświęcany najważniejszym osobom w naszym życiu - rodzinie: dzieciom, rodzicom, małżonkom, czy też ukochanym. Odkąd naszą uwagę absorbują sztuczne atraktory - telefony, komputery - jest z tym jeszcze... Recenzja książki Zanim wystygnie kawa

@tsantsara@tsantsara × 36

Legenda miejska o podróży w czasie

WYBÓR REDAKCJI
17.07.2022

Legendy miejskie - ciekawią, intrygują, budzą uśmiechy o natężeniu wszelkiego kalibru. Tymczasem, według fabuły książki Toshikazu Kawaguchi, w rozbudowanej i zagmatwanej sieci uliczek Tokio kryje się maleńka kawiarnia o niezwykłych właściwościach podróżowania się w czasie. W kolejnych rozdziałach, japoński autor uwzględnił cztery różne, choć delik... Recenzja książki Zanim wystygnie kawa

@bookovsky2020@bookovsky2020 × 16

Podróże w czasie w japońskim wydaniu

WYBÓR REDAKCJI
28.01.2024

A gdybyś Ty mógł cofnąć się w czasie, co byś zmienił? Jestem przekonana, że każdy z nas ma przynajmniej jedną życiową historię, w której chciałby zachować się inaczej, ubrać myśli w inne słowa. Kawaguchi oferuje nam jednak zupełnie inne podejście to przenoszenia się w czasie, bo po co wracać do przeszłości, jeśli i tak nie możesz zmienić obecnego ... Recenzja książki Zanim wystygnie kawa

Czy sztuka teatralna może być ciekawą powieścią?

7.10.2023

Przed laty zafascynowała mnie proza Abe Kōbō i Soseki Natsume i od pory lubię sięgać po książki autorów japońskich. Cenię sobie ich minimalizm, potrafią w małej ilości słów zawrzeć dużo treści. Jednak jak dotąd chyba żadna książka, która mnie zachwyciła, nie była światowym bestsellerem, dlatego miałam wątpliwości, sięgając po tę książkę. Moje wątp... Recenzja książki Zanim wystygnie kawa

@jatymyoni@jatymyoni × 42

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Remma
2022-11-05
8 /10
Przeczytane Klimaty Orientu fantasy/fantastyka cykl

Każdy z nas miał w życiu taki moment, który chciałby zmienić, słowa, które chciałby wypowiedzieć lub cofnąć, gesty, które chciałby wykonać. Autor wychodzi naprzeciwko naszym pragnieniom, materializując je w kawiarence Funiculi Funicula. Warunki i zasady, pod jakimi ludzie mogą się przenieść w przeszłość, przypominają nasze rozmyślania i przeżywanie zdarzeń na nowo. Teraźniejszości nie zmienią, ale mogą nas czegoś nauczyć na przyszłość. Bardzo przyjemna, podnosząca na duchu lektura.

× 19 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2023-03-04
5 /10
Przeczytane

Literatura z azjatyckiego kręgu kulturowego, zawsze przyprawia mnie o dodatkowy dreszczyk emocji spowodowany swoistą jej "dziwnością" i właściwie za to ją najbardziej lubię. Zawsze jest to dla mnie doświadczenie pewnego powiewu czegoś zupełnie mi nie znanego, lub znanego znikomo. Na podobne wrażenie liczyłam, otwierając książkę "Zanim wystygnie kawa" autorstwa Toshikazu Kawaguchi.

Niestety, tym razem czuję się tylko i wyłącznie znudzona i rozczarowana. Na szczęście książka nie jest obszerna, ilością stron (to na plus) jak i ilością treści (to na minus). Pomysł dość ciekawy, chociaż nie odkrywczy. Motyw podróży w czasie wyeksploatowany już do bólu zębów. Tutaj można uznać za pewne novum wehikuł, jaki służy do owych przemieszczeń w czasie. Jest to niczym niewyróżniające się krzesło, w pewnej maleńkiej kawiarence w Tokio.

Jest to dość przeciętna historia, a właściwie cztery historie, czworga różnych ludzi, którzy chcą sobie przez taką podróż w czasie " coś załatwić''. I wszystko byłoby oki, gdyby nie nudne opowiadanie tych historii. Odniosłam wrażenie, że w tej książce więcej "zapełniaczy" niż zwyczajowej potrzebnej treści. Jak już nadmieniłam, książka ma stosunkowo niewiele stron, ale i tak, gdyby wyciąć z niej wszystkie powtórzenia zostałoby ich jeszcze mniej.

A już zupełnie nie wiem, czy nie stałaby się "tylko" opowiadaniem, gdyby wyciąć z niej przynajmniej z połowę drobiazgowych opisów strojów wszystkich pojawiających się w tej kawiarence osób...

× 17 | Komentarze (2) | link |
@Renax
2023-04-10
7 /10
Przeczytane Literatura obca

Typowo japońska książka, czyli o 'konkretach', osadzona w jakiejś knajpie i dotycząca relacji i rozczarowań w życiu. Zabawne moim zdaniem jest to, że my, Europejczycy, w literaturze japońskiej musimy szukać takich książek.
Ale nie nazwałabym jej wybitną. To ciepła opowieść, mądra i życiowa, zabawna, ale i skłonna do zadumy, ale nie wybitna.

× 17 | Komentarze (1) | link |
@maciejek7
2023-02-27
7 /10
Przeczytane literatura piękna pożyczona od znajomych

Do sięgnięcia po te książkę skłoniła mnie nie tylko jej popularność, ale również sam tytuł i prosta, przyjemna w odbiorze okładka. Bardzo często mi się zdarzało, że kawa wystygła zanim się do niej zabrałam, więc chciałam przeczytać jak to innym wychodzi (choćby w literaturze...).
Dosyć miło spędziłam czas na lekturze tej niezbyt wielkiej książki, i chociaż jej zamysł z pewnością jest bardzo dobry, to jednak czegoś mi tu zabrakło.
Książka nie jest gruba (219 stron), lecz zbyt dużo w niej powtórzeń jak na tak małą objętość, które nieco denerwują podczas lektury i spowalniają całą fabułę, a także może zbyt statycznie opowiedziane niektóre historie, jakoś tak bez ikry. Moim skromnym zdaniem nie jest to zbyt ambitna książka, chociaż mogę powiedzieć jednocześnie, że jest w niej coś takiego, nieokreślonego, co ją jednak wyróżnia od innych.
Nie czytałam zbyt wielu pozycji z literatury japońskiej, lecz spodziewałam się trochę więcej w w tej książce wrażliwości i liryczności a może to ja oczekiwałam zbyt wiele. Trudno to określić, bo jak zwykle zdania będą podzielone...

× 13 | Komentarze (1) | link |
@Bookmaania
2022-07-21
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022 Współpraca Wydawnictwo Relacja

Czy chciał*byś cofnąć się do wybranego momentu z przeszłości? Warunków jest kilka, ale jeden najważniejszy. Musisz wypić kawę dopóki nie wystygnie..

Fabuła toczy się w maleńkiej kawiarni w Tokio w otoczeniu i aromacie kawy, a do tego przedstawia emocjonalną podróż w czasie..

Relacje międzyludzkie, trudne decyzje i ogromna chęć cofnięcia się do przeszłości aby raz jeszcze nasycić się/przekazać treści, na które zabrakło nam w danej chwili odwagi, bądź zwyczajnie nie podjęliśmy dalej wątku..

Osobiście, gdybym miała taką możliwość również chciałabym coś powiedzieć, jeszcze raz ujrzeć pewną osobę i w chwili, w której kawa pozostałaby jeszcze ciepła zatracić się we wspólnej chwili, czy to milczenia czy szybkiego przedstawienia własnego życia..

Jak na literaturę japońską, z którą kiedyś miałam problem, tym razem przeniosłam się do wnętrza z książki i chłonęłam, wzruszałam się, i marzyłam o takim miejscu..

× 11 | link |
@Anna_Natanna
2023-05-14
6 /10
Przeczytane

Ogólnie sympatyczna książka, którą czytałam z przyjemnością, ale dialogi, nie wiem, czy to z powodu japońskiej powściągliwości, czy tłumaczenia irytowały mnie.

W każdym bądź razie nie rzuciła mnie na kolana.
Daleko pisarzowi do Shusaku Endo.

× 10 | link |
@gosia_myst
2023-01-11
8 /10
Przeczytane

W małej bocznej uliczce Tokio znajduje się niewielka kawiarnia. Krążą pogłoski że oferuje też kawę która daje wyjątkową możliwość podróży w czasie. Jest to możliwe ale pod wieloma warunkami ale najważniejsze żeby wrócić zanim wystygnie Twoja kawa. Brzmi banalnie ale wcale tak nie jest.

„Zanim wystygnie kawa” to cztery wzruszające, niezwykle subtelne opowieści, ciepłe i pełne emocji historie. Poznajemy tu losy bohaterek, z których każda miała swój powód na podróż w czasie. Te opowiadania, chociaż każde pozornie opowiada o czymś innym, to przepięknie łączą się w jedną całość. Całość niewątpliwie zmusza do refleksji i zastanowienia. Te podróże w czasie uświadamiają bolesną i trudną do zaakceptowania prawdę o tym, że przeszłości nie można zmienić. Można jedynie wyciągać wnioski, uczyć się zmieniając tym samym siebie i swoją przyszłość. Całość mówi o relacjach między ludzkich, miłości, nadziei, niewykorzystanych szansach, stracie ale i nieumiejętności zaakceptowania obecnego stanu. Jeśli lubicie Japońską literaturę, ciepłe i na pozór niepozorne historie i macie ochotę na klimatyczną powieść to zdecydowanie wam ją polecam.

× 6 | link |
@posrodkwiatowicieni
@posrodkwiatowicieni
2022-08-23
9 /10

Wszyscy w życiu doświadczamy takich chwil, w których dochodzimy do wniosku, że jest za późno, a my jedyne czego pragniemy to odrobiny zrozumienia. Bo decyzje zostały podjęte, błędy popełnione, a konsekwencji nie da się uniknąć. Bo życie pędzi naprzód, ale zrozumieć da się tylko to co się już wydarzyło. A co, gdybyśmy mogli wrócić do tego jednego, konkretnego, kluczowego momentu, ale pod pewnymi warunkami? Czy zdecydowalibyśmy się na to? A może nie podjęli ryzyka, by nie zaburzyć teraźniejszości? Lub po prostu, wybralibyśmy kawę…

Próbuję ułożyć swoje myśli w słowa, ale jedyne co osiągam, to łzy zbierające się w oczach, tak piękna i delikatna to była książka. Tak inna od wszystkiego co ostatnio czytałam, pozostawiająca ponadczasowy spokój w mym sercu. Więc tak trwam w tej małej kawiarni, gdzieś pośród szumu wentylatora, pośród płynących rozmów, w towarzystwie trzech zegarów, choć słychać tykanie tylko jednego. Tutaj każdy zna moje imię, nawet duch, który zajmuje specjalne miejsce. Tutaj czuję się bezpiecznie, więc raz po raz wracam do tego co na kartach, by rozpłynąć się w tym przytulnym miejscu. I wciąż nie potrafię mojego zachwytu ubrać w słowa. Bo to co stworzył Toshikazu Kawaguchi jest dla mnie po prostu perfekcyjne. Bo ta na poły antologiczna powieść bawi się czytelnikiem, tak jak autor bawi się gatunkami, przedstawiając prostą i łatwą do zrozumienia historię, pełną magii, która ustępuje miejsca znacznie większym opowieściom o życiu, smutku i żalu. I mimo, że...

× 5 | Komentarze (1) | link |
@papierowamagnoolia
2022-08-05
6 /10
Przeczytane

"Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchi to moje pierwsze spotkanie z literaturą japońską a przekonał mnie do niej fakt, że jest to bestsellerowa powieść, którą często można zobaczyć na bookstagramie.
Było to dla mnie coś całkowicie nowego dlatego potraktowałam tę książkę jako ciekawe doświadczenie ale też trochę jak kolejną próbę zrozumienia kultury azjatyckiej. A z kulturą azjatycką moja relacja jest skomplikowana i nie zawsze do mnie trafia 🙈.

Gdy myślę o książce "Zanim wystygnie kawa" przychodzą mi na myśl takie słowa: spokojna, kameralna, zaczarowana, ale też dziwna.

W tej powieści mamy do czynienia z motywem podróży w czasie. W tajemniczej kawiarni przy stoliku z filiżanką gorącej kawy można przenieść się do przeszłości lub przyszłości ale cokolwiek tam powiemy czy zrobimy i tak nie będzie miało wpływu na teraźniejszość. Czwórka bohaterów postanawia z tego skorzystać. Reprezentują oni cztery różne historie, w których można dostrzec nawet własne doświadczenia.

Fabuła ma prostą ale jakby surową formę, pozbawioną wielkich słów, opisów czy emocji. Mimo tego jesteśmy w stanie zrozumieć ogólny sens całego tekstu. Przy czytaniu tej książki można zastanowić się nad wieloma sprawami, o których na co dzień nie myślimy.

Morał tej książki wydaje się oczywisty: zamiast spoglądać w przeszłość, której nawet podróż w czasie nie może zmienić, powinniśmy świadomie żyć dniem dzisiejszym. I podoba mi się to przesłanie. Skłania do refleksji nad...

× 3 | Komentarze (1) | link |
@Natula
2023-05-18
6 /10
Przeczytane Przeczytane 2023 Życiowe zawirowania

Ile to razy człowiek myślał "co by było gdyby...",
Gdyby ktoś dał nam szanse powrotu do przeszłości na chwilę, na czas wypicia gorącej kawy w kawiarni spowitej światłem sepii. Gdybyśmy mieli możliwość spojrzenia w oczy komuś, kto był dla nas całym światem i moglibyśmy naprawić coś, co zepsuliśmy lub dano by nam szansę wypowiedzenia słów, które kiedyś były niemożliwe. Skorzystalibyście? W tej powieści bohaterowie mają szansę zamiany, z pozoru nieistotnej, ale dającej nadzieję i ukojenie. Podróż w czasie ma liczne zasady a nieprzestrzeganie ich niesie poważne konsekwencje, ale niewiele znaczą przy bolesnej tęsknocie czy wyrzutach sumienia. Historia jest nostalgiczna, niesie smutek, ale też uczucie spełnienia, spokoju i radości. Mocno mnie wciągnął klimat japońskiej kawiarenki. Trochę uwierała lakoniczność, pewna oszczędność słowa, nie wiem czy to japoński urok czy kwestia tłumaczenia. Nie było to jednak na tyle istotne, żeby zniechęcić się do kontynuacji.

× 3 | Komentarze (1) | link |
@Pasjonistka
2022-07-02
9 /10

Zanim wystygnie kawa - Toshikazu Kawaguchi.
PREMIERA 13 lipca a już teraz możecie ją zamówić w promocyjnej cenie na —> https://relacja.net/product-pol-975-Zapowiedz-Zanim-wystygnie-kawa-Toshikazu-Kawaguchi.html !

Opis od Wydawnictwa:
„A gdyby móc cofnąć się w czasie? Gdyby choć na chwilę wrócić do przeszłości i spróbować coś wyjaśnić, czemuś zaradzić, spotkać się z kimś, może po raz ostatni…
W małej bocznej uliczce w Tokio ukryła się klimatyczna kawiarnia, która od ponad stu lat serwuje starannie parzoną kawę. Krążą pogłoski, że swoim klientom oferuje też wyjątkową możliwość podróży w czasie.

W „Zanim wystygnie kawa” spotykamy cztery osoby, z których każda ma nadzieję skorzystać z tej oferty. Ktoś chce się skonfrontować z dawną miłością, ktoś powrócić do czasów sprzed utraty pamięci, zobaczyć się z siostrą, spotkać córkę, której nigdy nie było okazji poznać.

Wszystko może się wydarzyć, ale pod wieloma warunkami. Najważniejszy: musisz wrócić, zanim wystygnie twoja kawa”.

Przyznam, że Wydawnictwo Relacja często doprowadza mnie albo do łez albo do głębokiej zadumy.
Tym razem było identycznie. Nie wiem jak to robicie, ale niesamowicie idealnie trafiacie w moje serce.

Czyta się przyjemnie i z nie małą dozą ciekawości. Czy można z...

× 2 | link |
@snaky_reads
2023-05-23
6 /10
Przeczytane

Bardzo lubię literaturę japońską, szczególnie ten spokojny realizm fantastyczny. Kiedy się ją czyta, świat nagle zwalnia. Niezwykle przyjemne uczucie.

× 2 | Komentarze (1) | link |
@anna897maria
@anna897maria
2023-02-06
8 /10
Przeczytane Książka papierowa - moja biblioteczka Literatura obca Mamiszczowo-Miszczowe bingo 2023 On Wizażowe wyzwanie czytelnicze 2023 Azjatycki miesiąc Kupione-przeczytane 2023

Prześliczna, wzruszająca opowieść o miłości, przywiązaniu, altruizmie, przyjaźni. Napisana prosto, od serca, można nawet powiedzieć - oszczędnie.

× 2 | link |
PA
@Park2Read
2023-01-05
7 /10

"Zanim wystygnie kawa" Toshikazu Kawaguchi to pozycja, którą naprawdę szybko się czyta. Sam pomysł na fabułę nie wydał się się szczególnie oryginalny, może dlatego, że czytałam już kilka historii o podobnych możliwościach przenoszenia się w miejscu i pojęcie upływającego czasu (choćby "Kawiarnia na końcu świata" J.Strelecky'ego)

W przypadku japońskiej kawiarni podróż ta uwarunkowana jest kilkoma warunkami, najważniejszym jest powrót, zanim zdąży wystygnąć kawa.

Chociaż sama warstwa fabularna nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie, podobał mi się niezwykły, niespieszny klimat tej powieści. Chciałam poczuć zapach świeżo zaparzonej kawy, i wraz z bohaterami zakosztować tajemnicy ich podróży. Zrozumieć co skłoniło ich do tych decyzji, skoro przecież nie sposób zmienić przeszłości..

„Zanim wystygnie kawa” to książka która składa się z czterech powiązanych ze sobą opowiadań. Szkoda tylko, że opisy zasad warunkujących przemieszczanie się w czasie zajmuje autora bardziej niż przybliżenie czytelnikowi sylwetek bohaterów. Tych poznajemy fragmentarycznie- "w biegu", a ich dylematy opisane są w nieco prostoduszny sposób. Z związku z tym mam z tą pozycją pewien problem, wydaje mi się bowiem, że za tym dosyć infantylnym przekazem kryje się głębsza treść i miejsce na refleksję.
Niestety, nie ma jej w samym tekście.

Prawdą jest jednak, że obrazki z tokijskiej kawiarni, choć z...

| link |
@patrycja.lukaszyk
2022-07-11
9 /10

Gdybyście mogli przenieść się w czasie do jednego momentu w życiu, ale wiedząc, że nie zmieni to nic w teraźniejszości, zdecydowalibyście się na to?

Taką możliwość stwarza bohaterom pewna tajemnicza, tokijska kawiarenka w książce "Zanim wystygnie kawa". Czterech bohaterów, cztery decyzje i cztery podróże w czasie, które, choć teoretycznie nie zmieniają niczego w rzeczywistości, są nieocenionym przełomem i zmianą w sercu.

Życie pracowników i gości kawiarni Funiculi Funicula toczy się własnym, spokojnym rytmem. Pomimo potęgi czasu, jaki stwarza kawiarnia, nawet najprostsze chwile, zwyczajne rozmowy i kawowy aromat są podstawą pięknej egzystencji. Dopiero w chwilach szczególnie łamiących, dramatycznych i emocjonalnych podróż przez czas staje się ostatecznym rozwiązaniem, na które niełatwo się zdecydować. I to jest niesamowite w tej historii. To celebracja życia samego w sobie, z tym, co dobre, ale i tym, co wydawać by się mogło złe i bolesne. Nasi bohaterowie nie mogą przywrócić nikogo do życia, nie mogą uleczyć choroby, czy powstrzymać ukochanej osoby przed odejściem. A jednak danie sobie drugiej szansy przeżycia tych trudnych chwil i ujrzenia ich z innej perspektywy sprawia, że łatwiej przepracować uczucia, dać sobie szanse na nowe życie, czy nauczyć doceniać najdrobniejsze iskierki szczęścia.

Napisana pięknym i przepełnionym emocjami językiem, po części baśniowa, po części rzeczywista historia - prawdziwa lekcja życia i czerpania z niego pełnym...

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Niezależnie od tego, z jakimi trudnościami zmierzą się ludzie, zawsze odnajdą w sobie siłę, by je przezwyciężyć. Potrzeba do tego tylko serca. A jeśli to krzesło jest w stanie odmienić czyjeś serce, to jego istnienie zdecydowanie ma sens.
{…} niezależnie od tego, z jakimi trudnościami zmierzą się ludzie, zawsze odnajdą w sobie siłę, by je przezwyciężyć. Potrzeba do tego tylko serca.
Woda płynie z wysokich miejsc do niskich. Taka jest natura grawitacji. Emocje również wydają się podlegać jej działaniu. Gdy jesteśmy w towarzystwie osoby, z którą mamy wieź i której zawierzyliśmy swoje uczucia, trudno nam kłamać tak, by nie wyszło to na jaw. Prawda po prostu chce wypłynąć na wierzch.
Nagare zwykle parzył kawę w syfonie. Nalewał wrzątku do dolnego zbiornika, podgrzewał go, by para przedostała się do górnego zbiornika ze zmielonymi ziarnami. Jednak gdy robił kawę dla Kohtake i niektórych klientów, używał ręcznego drippera, nasypywał zmieloną kawę i zalewał ją wrzątkiem. Uważał, że parzenie za pomocą drippera pozwala na większą elastyczność, bo można było zmienić poziom goryczy i kwasowości kawy w zależności od temperatury i sposobu nalewania wody.
Ludzie nie widzą i nie słyszą tak obiektywnie, jak im się wydaje. Informacje wzrokowe i słuchowe, które docierają do mózgu, są zniekształcone z powodu doświadczeń, myśli, okoliczności, szalonych kaprysów, uprzedzeń, preferencji, wiedzy, świadomości i innych niezliczonych aspektów funkcjonowania umysłu.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Opowieści z kawiarni
Opowieści z kawiarni
Toshikazu Kawaguchi
7.5/10
Kontynuacja międzynarodowego bestsellera sprzedanego w trzech milionach egzemplarzy. W Opowieściach...
Zanim wyblakną wspomnienia
Zanim wyblakną wspomnienia
Toshikazu Kawaguchi
7.3/10
Zanim wyblakną wspomnienia Toshikazu Kawaguchi Trzecia część bestsellerowej serii „Zanim wystygnie...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl