Beskid Myślenicki. Przewodnik

Piotr Sadowski, Dariusz Dyląg
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Beskid Myślenicki. Przewodnik
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Góry opisywane w tym przewodniku znane są raczej jako Beskid Średni, względnie Beskid Makowski. Terminu Beskid Myślenicki po raz pierwszy użył w 1938 r. dr Mieczysław Orłowicz, twórca turystycznego podziału Karpat. Wg jego koncepcji Beskid Myślenicki stanowił zachodnią część Beskidu Wyspowego, ograniczoną dolinami Skawy na zachodzie, Raby na południowym wschodzie i Stradomki na wschodzie.

Niniejszy przewodnik obejmuje swym zasięgiem centralną część Beskidu Myślenickiego, najsilniej związaną z jego historycznym ośrodkiem – Myślenicami, bez położonych na zachodzie masywów Chełmu i Mioduszyny oraz wyspowych gór Lubonia, Strzebla, Lubogoszczy i Cietnia na południowym wschodzie.

Część turystyczna przewodnika zawiera opis 69 tras turystycznych (w tym 38 nieznakowanych) oraz 12 krótszych lub dłuższych wariantów tras. Trasy zgrupowano w siedmiu podrozdziałach; dla każdego z nich opracowano odpowiednią mapkę. Pierwszy z nich obejmuje Dalin i Pasmo Babicy, drugi — rejon gór Kotuń i Parszywka, trzeci – okolice Koskowej Góry, czwarty – południową część Pasma Koskowej Góry, piąty – masyw Zębolowej, szósty – rozległe pasmo Łysiny, siódmy – Pasmo Glichowca, czyli tzw. Pogórze Dobczyckie. Każdy z tych regionów został krótko opisany pod względem granic, topografii, komunikacji i najciekawszych atrakcji turystycznych.

W nagłówku każdej trasy podany jest jej skrótowy przebieg, wysokość nad poziom morza poszczególnych formacji i czas przejścia (tam i z powrotem).
Specjalną uwagę autorzy poświęcili regionalnym odznakom krajoznawczym: “Miłośnik Ziemi Myślenickiej” oraz “Przyjaciel Ziemi Dobczyckiej” .
Autorzy wykonali mrówczą pracę w terenie. Dzięki temu z przyjemnością można zwiedzić poszczególne miejscowości regionu (Myślenice, Dobczyce, Jordanów, Maków, Sułkowice), poznać atrakcje przyrodnicze (skałki, osuwiska, pomnikowe drzewa). Można dowiedzieć się kim są Kliszczacy i co właściwie oznacza nazwa Pcim. Można poszukać umocnień z lat obu wojen światowych oraz starożytnych kurhanów. Szczególnie cieszy znakomicie opracowana toponomastyka. W ten sposób sprostowano szereg błędów, które pokutowały na mapach od połowy XIX w.

352 strony tekstu, 49 fotografii czarno-białych, 19 mapek i planów, 13 panoram ze szczytów i polan
Data wydania: 2005-03-24
ISBN: 978-83-89188-41-0, 9788389188410
Wydawnictwo: Rewasz
Seria: Przewodnik (Rewasz)
Stron: 379

Autor

Piotr Sadowski Piotr Sadowski Doktor nauk o Ziemi w zakresie geografii, starszy wykładowca w Instytucie Nauk Humanistyczno – Społecznych i Turystyki PPWSZ w Nowym Targu, kierunek turystyk i rekreacja. Problematyka badawcza obejmuje: badania regionalne, krajoznawstwo, geogra...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

O diabelskim kamieniu, partyzantach, zbójnikach i zielonym promieniu...

18.02.2020

Wydawnictwo Rewasz jest gwarancją jakości. To wiadomo każdemu przewodnikowi. Ta seria przewodników jest biblią dla każdego kursanta. Bez Rewasza nie ma co marzyć o blasze przewodnickiej. Ale Rewasz nie jest tylko dla przewodników. Jest również dla tych turystów, którzy lubią wiedzieć więcej. W przypadku tej serii - dużo więcej. A w przypadku tego ... Recenzja książki Beskid Myślenicki. Przewodnik

@ziellona@ziellona × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ziellona
2020-02-19
9 /10
Przeczytane __Chce przeczytac __All_IN_One_ __MaM

No to skoro już przywaliłam recenzję, to dodam jeszcze opinię. Taką moją, prywatną.
Pomimo tego, że przewodnik posiadam w dwóch egzemplarzach, NIE POŻYCZAM.
Jak mi zniknie, to dostanę zawału i skoczę z mostu. Tak, jak Johnson napisał... to jest biały kruk.  Nawet autorzy nie posiadają ani jednego egzemplarza. Skąd to wiem? Bo usiłowałam zdobyć choć jeden na potrzeby kursantów SKPB Warszawa. W efekcie musieli sobie skserować w mojej asyście, bo panu kserującemu patrzyłam na ręce, czy aby mi książka nie zniknie... Ja wiem.. minimalnie przesadzam. Ale tylko minimalnie. 

Pomijając już merytoryczną stronę przewodnika (opisałam chyba dość szczegółowo w recenzji) dodatkowo mam do tej książki uczucia prywatne. Brałam bowiem udział (naciągnięcie semantyczne, aż boli, ale niech zostanie) w weryfikacji pewnych badań.
Jakże to się stało? Ano tak, że skoro mieszkam na tej wsi od niemal urodzenia, to wiem który z mieszkańców jest bajkopisarzem, a który rzetelnie przedstawi to co pamięta. Jest to rzecz cenna dla osoby robiącej badania terenowe, bo ogranicza czas, od razu wiadomo, że tamtego Staska to nie ma co brać pod uwagę, ale pani Anielka to ma pamięć, że hoho... 
Strywializowałam sprawę, wiem :) Dodatkowo posiadam babcię. Babcia, choć miastowa, spędziła na tej wsi trochę czasu, a pamięć posiada typu żyleta... I pewnego dnia zaszedł w nasze progi jeden z autorów, Piotr Sadowski. Na herbatkę w ogrodzie. 

I opowiada, jakie te badania teren...

| Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Beskid Myślenicki. Przewodnik. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl