Białość

Jon Fosse
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Białość
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Najnowsza nowela zdobywcy literackiej Nagrody Nobla 2023.

Mężczyzna wyrusza samochodem w drogę bez powodu i celu. Skręca to w prawo, to w lewo, aż w końcu grzęźnie gdzieś w leśnej głuszy na całkowitym odludziu. Niedługo później robi się ciemno i zaczyna padać śnieg. Ale zamiast szukać pomocy, nierozważnie zapuszcza się w głąb ciemnego lasu. Nieuchronnie się gubi, a kiedy wreszcie – zmarznięty i zmęczony – przystaje, natyka się na świecącą pośród ciemności istotę. Wspaniała, niepokojąca proza.

Wydanie 1 - Wyd. Artrage
Data wydania: 2024-02-12
ISBN: 978-83-67515-66-5, 9788367515665
Wydawnictwo: Artrage
Seria: Mały format
Stron: 55
dodana przez: Vernau

Autor

Jon Fosse Jon Fosse
Urodzony 29 września 1959 roku w Norwegii (Haugesund)
Jon Fosse – norweski prozaik, poeta i dramaturg, powszechnie uznawany za jednego z najważniejszych twórców naszych czasów. Debiutował w 1983 roku powieścią Raudt, svart. Od tego czasu opublikował liczne powieści, opowiadania, tomiki poezji, książki ...

Pozostałe książki:

Białość Drugie imię Sztuki teatralne
Wszystkie książki Jon Fosse

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Białość nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@recenzja_na_tacy
2024-03-02
8 /10
Przeczytane

Jon Fosse, laureata najważniejszej nagrody literackiej świata, serwuje czytelnikowi niewiele ponad czterdzieści stron zrytmizowanej prozy, wymykającej się jednoznacznej interpretacji.

Niesiony nudą bohater (i zarazem narrator) „Białości” wsiada do samochodu, rusza w podróż bez celu i grzęźnie. W głębi gęstego lasu i we własnych myślach, uczuciach, wspomnieniach i wyobrażeniach. Podążając za nim w poszukiwaniu pomocy, coraz głębiej wchodzimy w ciemny las. Prowadzeni strumieniem świadomości, balansujemy na granicy jawy i snu, tego co realne i nierzeczywiste.

Wbrew tytułowi, sporo jest w „Białości” czerni i szarości. Najmocniej wybrzmiewa dojmująca samotność bohatera, której odczuwanie potęgują okoliczności w jakich się znalazł; dźwięcząca w uszach cisza, ciemność i pustka. Fosse maluje słowem przejmujący obraz przemijania i śmierci. Tworzy portret rodzinnych relacji i tęsknoty za bliskimi. Stawia pytania o wiarę, w Boga i zjawiska nadprzyrodzone. Nieustannie prowokuje do zanurzenia się w głąb własnych myśli i emocji, do przefiltrowania doznań bohatera przez własne doświadczenia.

Jest w „Białości” jakaś hipnotyzująca moc. Fosse uwodzi czytelnika melodią zdań i przestrzenią, którą każdy zagospodaruje inaczej. Krótka nowelka, do przeczytania w kilkadziesiąt minut, a rozmyślania godzinami. Cieszę się, że „Septologia” już czeka na mojej półce.

Przełożyła Iwona Zimnicka

× 2 | link |
@Elwira
2024-02-13
Przeczytane

Z całym szacunkiem do pana Jona, ale nie spotkałam jeszcze pisarza z tak męczącym stylem. Nie jest to obelga oczywiście, bo często się zdarza, że ta trochę ambitniejsza literatura jest trudna, ale Białość ma jakieś 40 stron, a czuję się jakbym ukończyła Ironmana. Te zdania wielokrotnie złożone, te dialogi wpisane w narrację.Septologii od kilku miesięcy nie mogę skończyć.

× 2 | link |
@ejwa1960
2024-02-25
7 /10
Przeczytane Literatura piękna/faktu/klasyka/biografia Ebook/audiobook /Legimi 2024
@ilona_m2
2024-02-20
5 /10
Przeczytane
@polokokta
2024-02-12
7 /10
Przeczytane legimi 2024

Cytaty z książki

O nie! Książka Białość. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl