Biały ptak

R.J. Palacio
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów
Biały ptak
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów

Opis

 Niezapomniana opowieść o harcie ducha, odwadze i sile dobroci, które odmieniają serca, budują mosty, a nawet ratują życie.
Fanom Cudownego chłopaka Julian znany jest głównie jako szkolny prześladowca Augusta. Biały ptak ukazuje historię Juliana z innej strony – chłopiec odkrywa poruszającą historię swojej babci, która podczas II wojny światowej ukrywała się w okupowanej przez nazistów Francji i została ocalona przez pewnego chłopca.
R.J. Palacio przez lata pracowała jako ilustratorka i projektantka okładek, nadawała blasku historiom innych – nie swoim. Teraz zdecydowała się połączyć dwie pasje – obraz i słowo – i opowiedzieć o dobru, które warto krzewić zawsze – bez względu na okoliczności.
Ta książka jest fikcją literacką. Nie została oparta na niczyjej historii, ale zainspirowało ją wiele opowieści o ukrywających się przed Holokaustem dzieci oraz o zwykłych obywatelach, którzy im pomagali – R.J. Palacio.


Tytuł oryginalny: WHITE BIRD: A WONDER STORY
Data wydania: 2020-03-25
ISBN: 978-83-8125-894-4, 9788381258944
Wydawnictwo: Albatros
Stron: 224
dodana przez: Justyna_K

Autor

R.J. Palacio R.J. Palacio
Urodzona 13 lipca 1963 roku w USA (Nowy Jork)
R.J. Palacio to amerykańska autorka mieszkająca wraz z mężem, dwoma synami i dwoma psami na nowojorskim Brooklynie. Jej debiutancka powieść Cudowny chłopak, odniosła międzynarodowy sukces – została opublikowana w 45 krajach i sprzedała się w ponad 6...

Pozostałe książki:

Cudowny chłopak Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi 365 dni cudowności. Księga wskazań pana Browne’a
Wszystkie książki R.J. Palacio

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W każdym z nas jest dobro, tylko trzeba pozwolić, aby się uzewnętrzniło!

WYBÓR REDAKCJI
27.09.2020

Biały ptak. Niesie nadzieję i radość. Jest czysty i niewinny. Wyzwala w nas radość i oczekiwanie. Oczekiwanie na lepszą przyszłość, pełną miłości i szczęścia … Trwa II wojna światowa. Chłopiec chorujący na chorobę polio, pomaga koleżance z ławki, żydowskiej dziewczynce przed wywiezieniem jej na pewną śmierć, do obozu koncentracyjnego. On wyciągną... Recenzja książki Biały ptak

"Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, są skazani na jej powtarzanie"

WYBÓR REDAKCJI
6.10.2020

Kto czytał zbiór opowiadań “Cudowny chłopak i ja” R.J. Palacio, temu nieobca będzie wojenna historia babci Juliana. Z całej książki właśnie to opowiadanie zrobiło na mnie największe wrażenie i najgłębiej mnie poruszyło, dlatego bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że na jego podstawie autorka stworzyła również powieść graficzną, rozbudowując jego treś... Recenzja książki Biały ptak

⭐RECENZJA⭐

20.09.2020

⭐RECENZJA⭐ Czytał ktoś jakąś książkę R.J. Palacio? A może ktoś oglądał film "Cudowny chłopak"? Ja jedynie miałam okazję pooglądać film, lecz teraz w ręce wpadła mi inna książka tej autorki - ,,Biały ptak". 🕊️ Powieść opowiada historię babci Juliana - Sary, za czasów jej młodości. Żyła we Francji podczas II wojny światowej. Jest Żydówką, więc kied... Recenzja książki Biały ptak

Niech żyje człowieczeństwo !

5.08.2021

Sara jest utalentowaną dziewczynką, mieszka w pięknej Francji, ma kochających rodziców, a jej dzieciństwo to wspaniałe chwile spędzane z mamą i tatą. Beztroskie dni przerywa wkroczenie nazistowskich Niemiec na terytorium Francji. Zaczynają się prześladowania żydowskich rodzin, wywózki do obozów, likwidacja Żydów. Szczęśliwe dzieciństwo Sary rozsy... Recenzja książki Biały ptak

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2020-09-22
9 /10
Przeczytane

Autorka książki R.J. Palacio "Cudowny chłopak" tym razem wplotła bohaterów w historię II wojny światowej, gdzie "Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, są skazani na jej powtarzanie". Mianowicie urwis Julien mając za zadanie napisać o osobie, którą zna wybiera swoją babcię. Chłopak chce, aby opowiedziała mu o swoim dzieciństwie w czasie wojny. U starszej kobiety rodzą się wspomnienia i przedstawiając swoją historię z tego trudnego okresu przekazuje dalej wartości jakie powinno się kierować do innych ludzi.

Biały ptak jest skarbnicą dobrego słowa oraz wspaniałych uczynków. Przedstawiona fikcyjna historia Juliena i Sary pokazuje jak odwaga i dobroć przekazane dalej rozwija się w innych ludziach. Opowieść jest w formie komiksu przez co dodaje osobliwego uroku, gdzie szata graficzna jest w pięknym wykonaniu, a emocje oddane przez rysunek przyznam, że wywołują wzruszenie.

Książka proponowana jest od 12 roku życia, gdzie autorka zamierzenie chce, aby dzieci poznały empatię i zrozumiały, że naśmiewanie się z odmienności innych osób jest złe i trzeba z tym skończyć. Każdy ma uczucia i każdy zasługuje na dobre i szczęśliwe życie niezależnie od wszystkich różnic społecznych. A jak większość z nas zauważyła z każdym rokiem takie uczucia są coraz bardziej spychane na rzecz, niestety tych gorszych.

× 11 | link |
@coolturka104
2020-10-23
8 /10
Przeczytane

Książkę przeczytałam wraz z moją prawie dziesięcioletnią córką, która świeżo po lekturze "Asiuni" Joanny Papuzińskiej, dopytywała o inne, tego typu pozycje dla dzieci, traktujące o wojnie.

To piękna i wzruszająca opowieść, która już od pierwszych stron niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie "O tym jacy jesteśmy nie decydują nasze błędy, tylko to czego się na nich uczymy". To tylko jedno z wielu bardzo mądrych i pouczających zdań.
Choć "Biały ptak" jest opowieścią fikcyjną opartą na wydarzeniach z historii, to niesie ponadczasowy przekaz, o najważniejszych wartościach, o człowieczeństwie w nieludzkich czasach.
Było wiele takich momentów, kiedy czytałam przez łzy, choć próbowałam ze wszystkich sił z nimi walczyć - poległam. Młoda była twardsza.

Babcia Juliena, Sara opowiada chłopcu swoje wojenne przeżycia, gdy z rąk nazistów ratuje ją szkolny kolega. To chłopiec chory na polio, wyśmiewany przez innych, a przez nią niezauważany. Dziewczynka nigdy nie próbowała go bliżej poznać, a wobec okrucieństwa z jakim traktowali go koledzy była bierna, nie robiła niczego by temu zapobiec.

"Zło zniknie tylko wtedy, gdy dobrzy ludzie postanowią położyć mu kres".

To bardzo prawdziwe słowa, odnoszące się często do naszej codzienności, bo kto z nas nie był świadkiem czyjegoś cierpienia i nie zrobił absolutnie nic. Ale jest dla nas nadzieja, możemy w przyszłości postąpić inaczej, bo "Tak naprawdę nieważne, jaka byłaś kiedyś. Ważne, jaka jesteś tera...

× 10 | link |
@ksiazka_w_pigulce
2020-09-19
9 /10
Przeczytane

Autorka książki "Cudowny chłopak" tym razem sięga po trudną historię drugiej wojny światowej. "Biały ptak" jest wyjątkowy nie tylko ze względu na wartościową treść, piękne, budzące zachwyt wydanie, ale i przedstawienie wydarzeń formą komiksu, który w założeniu powinien skraść serca zarówno dorosłych, jak i dzieci. Do mnie ta forma przekazu przemawia, czego doświadczyłam chociażby przy tego typu wydaniu "Dziennika Anny Frank" czy innych klasyków.

"Biały ptak" to historia fikcyjna, o czym niejednokrotnie przypomina Palacio, jednak zastanawiające jest to, ile w rzeczywistości tego typu sytuacji miało miejsce w czasie wojny? Bohaterka niczym pierwowzór swojej rówieśniczki - Anny Frank - ukrywa się przed łapanką i wywiezieniem do obozu. Jej nadzieją i motywacją do walki o życie są wspomnienia dzieciństwa, rodziców oraz sprzyjający jej ludzie, w tym niepełnosprawny chłopiec.
Wbrew pozorom nie jest to powieść graficzna o pozytywnym zakończeniu, gdyż jak wiemy, wojna nie szczędziła ofiar, lecz jest to piękna powieść, w której dominują nieletni bohaterowie, z uniwersalnym przesłaniem niezależnie od wydarzeń jakie trawiły lub aktualnie trawią i dzielą świat.

× 5 | link |
@_alex_sandra_mama_
2020-10-06
10 /10
Przeczytane

Książka ta choć duża, piękna, kolorowa a jej treść ukazana jest w sposób graficzny niczym komiks, jest czymś zupełnie innym a swoją treścią niesie ona niejedno bardzo cenne przesłanie.
Autorka którą jak myślę nie trzeba nikomu przedstawiać bo znamy ją już z niejednego wartego uwagi tytułu, tym razem zaserwowała nam kolejny łamacz serca.
Książka "Biały ptak" jest jedną z tych, które poznać powinien każdy.
W pierwszych chwilach tej historii poznajemy chłopca i jego babcię. Małoletni Julian dostaje w szkole zadanie by napisać pracę o kimś ważnym. Jako historię w pracy, chłopak chce wykorzystać wspomnienia babci z czasów jej dzieciństwa i młodości. Mimo obaw babcia postanawia pomóc wnukowi, choć czasy jej wczesnej młodością niosą za sobą wiele bolesnych wspomnień.
Historia ta jest pełna dobra, odwagi i miłości jaką nie są w stanie zniszczy najgorsze czasy. A więź jaka tworzy się między dwojgiem ludzi jest tak ogromna, że nie przerwie jej nawet bolesne rozstanie.

× 3 | link |
@arcytwory
2020-10-14
8 /10

Bo komiksy to nie tylko superbohaterowie!
Pewnie duża część z Was chociaż słyszało o książce lub filmie „Cudowny chłopak”. Jednak ile z Was wie, że z tego uniwersum powstały też opowiadania? Mało tego – z jednego z tych opowiadań powstał teraz komiks, „Biały ptak”!
Historia w komiksie dzieje się w czasie drugiej wojny światowej. Główna bohaterka, Sara, jest żydówką mieszkającą we okupowanej Francji. Przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego chroni ją niepełnosprawny kolega z klasy, Julien. Chłopiec pomaga jej pomimo tego, że przedtem się z niego wraz z innymi dziećmi naśmiewała. Czy uda się im razem przetrwać?
„Biały ptak” to opowieść, która porusza na wiele sposobów. Wywołuje całą gamę emocji i sprawia, że łzy napływają do oczu. Czuć bezsilność, złość, smutek, ale i nadzieję. Płomyk nadziei, że nawet najgorszych czasach, czasach wojny, było miejsce na dobro. I właśnie o tym jest ten komiks – o dobru. Dobru, które jest w każdym z nas. Dobru, które zwycięża ze złem. Dobru, które przekazywane jest dalej, kolejnym osobom, kolejnym pokoleniom. Ale gdzie dobro, tam i zło. Nie inaczej było tutaj. Jest ono obecne i niektórzy bohaterowie pozwolili, by wygrało ono z wewnętrznym dobrem. Jednak smutniejsze jest to, że zło nie zniknęło wraz ze skończeniem wojny. Ale ludzie wciąż z nim walczą, co pięknie pokazane jest w zakończeniu.
Ta powieść graficzna uczy też (podobnie jak „Cudowny chłopak”) by nie oceniać ludzi po wyglądzie i być tolerancyjnym. A także o tym, ż...

× 2 | link |
@esclavo
2020-10-18
9 /10
Przeczytane

Temat wojny, nazistów, Holokaustu jest trudny. Trudny dla dorosłych, a jak przekazać taką wiedzę dzieciom? Przekazać tak, aby adekwatnie do wieku pokazać te tragiczne wydarzenia. Biały Ptak to wyjątkowa opowieść, która oprócz przedstwienia wydarzeń historycznych, ma na celu uczenie empatii, równości i tolerancji. Wyjatkowa jest również dzięki temu, że jest to powieść graficzna. Sama miałam z taką formą styczność pierwszy raz i mogę powiedzieć, że jest to bardzo przystępny i ciekawy sposób na opowiedzenie każdej historii. Jest to książka, która powinna wejść do kanonu lektur. Autorka w prosty sposób, na przykładzie dwójki dzieci, pokazała dramat milonów ludzi. To że akcja toczy się we Francji jest też plusem, bo uważam, że pokazywanie wojny z perspektywy innych narodów jest ważne. Ważne, bo trzeba zaznaczać, że w wojnie nie ma zwycięstw, a tylko niewinne ofiary.

× 2 | link |
@ksiazkowa.gladys
2020-11-09
10 /10
Przeczytane

Książka idealna na dorosłych jak i młodych czytelników. W nietypowej formie, bo w formie komiksu. Cudowna opowieść, którą powinni przeczytać Ci duzi i mali.

Głównym bohaterem w "Cudownym chłopaku" był Auggie, któremu dokuczał Julian. To właśnie on, Julian, w "Białym ptaku" odkrywa niezwykłą historię swojej babci. Historia Sary, żydówki, która musiała się ukrywać podczas wojny jest niesamowicie smutna a jednocześnie pouczająca.

Autorka stworzyła piękną, fikcyjną opowieść, w której kryje się ziarnko prawdy. Pokazuje i uczy jak ważna jest tolerancja i odwaga. Jak okrutna była wojna, zwłaszcza dla Żydów.

Książkę czyta się na jednym wdechu. Wzrusza, uczy i bawi. Cudowna historia, którą musicie koniecznie przeczytać. Ale uwaga, przygotujcie sobie przed lekturą chusteczki!

| link |
TO
2022-01-04
10 /10
Przeczytane
@apo
2021-12-28
9 /10
Przeczytane
@karolina92
2021-08-05
10 /10
Przeczytane
@MargaritaCzyta
2021-06-21
9 /10
Przeczytane 2021
@merida.zielona
2021-06-10
8 /10
Przeczytane
@sarzynskikacper
2021-05-16
9 /10
Przeczytane
@StartYourDayWithBooks
2021-04-12
8 /10
Przeczytane
@bettypietras
2021-04-07
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Biały ptak. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl