Bibliotekarka z Saint-Malo

Mario Escobar
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 40 ocen kanapowiczów
Bibliotekarka z Saint-Malo
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 40 ocen kanapowiczów

Opis

Nowa powieść Maria Escobara, autora bestsellerów „Kołysanka z Auschwitz” i „Dzieci żółtej gwiazdy”

Taki list mógł napisać tylko ktoś, kto kocha książki miłością bez granic.

Jocelyn Ferrec, bibliotekarka i pasjonatka literatury, boryka się z samotnością po tym, jak jej ukochany mąż Antoine wyruszył na front. Nie mija wiele czasu, kiedy kobieta staje w obliczu kolejnego dramatu. Latem 1940 roku do Saint-Malo wkraczają wojska niemieckie, a ich brutalne prześladowania mają dotyczyć także biblioteki, w której pracuje Jocelyn.

Niemiecki kapitan Hermann von Choltiz otrzymuje odgórny nakaz zniszczenia wszelkich wywrotowych książek w Saint-Malo. Utrudnia to fakt, że jest on wielkim miłośnikiem literatury ze słabością do wspaniałej bibliotecznej kolekcji Jocelyn. Między tą dwójką nawiązuje się zupełnie nierealna przyjaźń. Książki ich łączą, jednak wojna dzieli.

Swoje przeżycia Jocelyn opisuje w liście do słynnego pisarza Marcela Zoli, którego książki zajmują szczególne miejsce w jej sercu i księgozbiorze. Rozpoczyna przepiękną korespondencję o przepełnionym tragicznym szaleństwem świecie, w którym zmuszona jest żyć, ale w którym miłość jest w stanie pokonać nawet wojnę.

Tytuł oryginalny: La Bibliotecaria de Saint Malo
Data wydania: 2021-04-14
ISBN: 978-83-66815-68-1, 9788366815681
Wydawnictwo: Kobiece
Stron: 368
dodana przez: ksiazkirabe

Autor

Mario Escobar Mario Escobar
Urodzony 23 czerwca 1971 roku w Hiszpanii (Madryt)
Mario Escobar Golderos. Z wykształcenia historyk. Napisał wiele książek i artykułów na temat Inkwizycji, reformacji protestanckiej i sekt religijnych. Pasjonat historii i jej tajemnic, Escobar zagłębił się w historię Kościoła oraz odkrycie i koloni...

Pozostałe książki:

Kołysanka z Auschwitz Bibliotekarka z Saint-Malo Dzieci żółtej gwiazdy Nauczyciel z getta Spisek Maine
Wszystkie książki Mario Escobar

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

O tragedii, miłości i książkach

WYBÓR REDAKCJI
6.05.2021

Książek o II wojnie światowej powstały już tysiące. Część skupia się na historycznym aspekcie wojny, inne na politycznym lub militarnym, ale najbardziej przemawiają do mnie te obyczajowe, opowiadające o zwykłych ludziach, których bezpieczny, uporządkowany świat nagle się wali, a każdy nowy dzień staje się walką o przetrwanie. Mario Escobar - hiszp... Recenzja książki Bibliotekarka z Saint-Malo

Bibliotekarka z Saint-Malo

5.02.2023

„ Misja książek polega na tym, że czynią nas wolnymi. Jesteśmy wolni, kiedy się uczymy, poznajemy świat, odkrywamy go.” (str.252) Do napisania tej powieści zainspirowała autora wizyta w urokliwym miasteczku Saint-Malo. Historia jest oparta na prawdziwych wydarzeniach i niektóre postaci występujące w niej są autentyczne. Bibliotekarka z Saint-M... Recenzja książki Bibliotekarka z Saint-Malo

@asach1@asach1 × 17

" Bibliotekarka z Saint-Malo"

7.07.2021

„Moim gorącym pragnieniem byłoby, aby pewnego dnia ludzie, gdy odzyskają rozsądek, dowiedzieli się, że jedyne, co nas może uratować od barbarzyństwa, to miłość." Poznajemy Jocelyn Ferrec kobieta jest szczęśliwa, właśnie rozpoczyna nowe życie u boku ukochanego mężczyzny. Jest bibliotekarką i miłośniczką literatury. Wszystko, co dobre kończy się wr... Recenzja książki Bibliotekarka z Saint-Malo

Koszmar wojenny wśród regałów pełnych książek

2.05.2021

O drugiej wojnie światowej jest mnóstwo książek. Prawie wszystkie przekazują tę samą wiedzę o cierpieniu, dehumanizacji i tragedii, która prawdopodobnie już na zawsze zapisze się na kartach historii. Zginęło tak wiele ludzi, doszło do tak niewyobrażalnych czynów, że o tym nie da się zapomnieć. Oczywiście najważniejsi w tej historii są właśnie ludz... Recenzja książki Bibliotekarka z Saint-Malo

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@coolturka104
2021-05-04
8 /10
Przeczytane

Mario Escobar to z wykształcenia historyk z pasji pisarz, twórca słynnej "Kołysanki z Auschwitz" oraz "Dzieci żółtej gwiazdy". "Bibliotekarka z Saint-Malo" jest jego trzecią powieścią historyczną.

Jocelyn Ferrec, w najszczęśliwszym dniu swojego życia, dniu swojego ślubu dowiaduje się, że Niemcy najechali na Polskę. Niedługo potem jej ukochany mąż Antoine wyrusza na front.
Latem 1940 roku do Saint-Malo wkraczają wojska niemieckie, a kapitan Hermann von Choltiz otrzymuje odgórny nakaz zniszczenia wszelkich wywrotowych książek. Tak poznaje Jocelyn, która pracuje w bibliotece. Oboje są wielkimi pasjonatami literatury i z tej pasji rodzi się piękne uczucie, na przekór czasom, w którym przyszło mu trwać.

Losy Jocelyn poznajemy z listów do słynnego pisarza Marcela Zoli, którego książki bardzo ceni. Jej odwaga, hart ducha i oddanie zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Autor poprzez postawy swych bohaterów pokazuje nie tylko pasję i szacunek do książek, ale udowadnia, że możliwe jest porozumienie ponad wszelkimi podziałami, a miłość skłania nas do największych poświęceń.

Pisarz niezwykle sprawnie operuje pięknym i bogatym językiem, pełnym ponadczasowych prawd i wartości. Czytałam w ogromnym skupieniu, nie chcąc uronić ani jednego słowa. Tym razem autor zapragnął pochylić się nad cierpieniem zwykłych ludzi podczas niemieckiej okupacji. Zrobił to w niezwykle autentyczny sposób. Ta piękna i niezwykle klimatyczna powieść nie raz wzruszy nas do łez, a na pe...

× 4 | link |
@my.ja.i.ty1
@my.ja.i.ty1
2021-07-06
7 /10

"Miej wiarę. Wiara to maleńkie nasionko, ale może z niego wyrosnąć wielkie drzewo."

Choć los nie zawsze rozpieszczał Jocelyn Ferrec to przyszedł wreszcie okres, który odmienił jej dotychczasowe życie. Praca w bibliotece, ukochany mężczyzna u boku, podróż poślubna. Kobieta nie przypuszczała, że szczęście, które rozgościło się w jej domu już niedługo pryśnie niczym bańka mydlana. Wieści o napaści wojsk niemieckich na Polskę, ciężka choroba i wojna, która dotarła również do Francji na zawsze zmieniły nie tylko jej życie, ale również ją samą. Wojna z każdym dniem, powoli i sukcesywnie, zabierała cząstkę z jej dotychczasowego świata. Jocelyn, podobnie jak większości Francuzów, odebrano prawo do samodzielnego podejmowania decyzji, później straciła najlepszego przyjaciela - księgarza i żyda, na końcu musiała pożegnać się z mężem. Jednak kiedy wojenna machina wdarła się do biblioteki, chcąc zabrać to co dla bibliotekarki najcenniejsze, książki i zapisane w nich myśli, uczucia, ludzkie historie, kobieta odważyła się powiedzieć dość i za cenę własnego życie podjęła próbę ocalenia tego co było najważniejsze dla niej, dla Francuzów, dla przyszłych pokoleń.
🖋
„Bibliotekarka z Saint – Malo” @marioescobar.oficial to historia kobiety, która w krótkim okresie czasu z cichej bibliotekarki zmienia się w waleczną, przepełnioną ideami bojowniczkę. Bohaterkę, która ratuje to czego niemieccy okupanci ...

× 1 | link |
@dreambooks25
@dreambooks25
2021-05-03
9 /10
Przeczytane

„Bibliotekarka z Saint-Malo” – Mario Escobar

Pomimo, iż jest to fikcja literacka to została osadzona w czasach Drugiej Wojny Światowej. Miejsca, część postaci oraz wydarzeń jest autentyczna. W związku z powyższym z jeszcze większą dozą ciekawości, momentami ogromnym wzruszeniem oraz szerokim wachlarzem pozostałych emocji przeżywa się historię Jocelyn Ferrec jak i pozostałych mieszkańców Saint – Malo.

Jak już wcześniej wspomniałam akcja książki rozgrywa się w czasie II Światowej, w trakcie okupacji Francji. Do miasteczka Saint – Malo latem 1940 roku wkraczają wojska niemieckie. W i tak już zachwiany świat mieszkańców wkracza ogromna brutalność, bestialstwo, prześladowania, głód, choroby i śmierć.

Jocelyn Ferrec jest bibliotekarką. Zakochana w książkach, młoda kobieta zmaga się najpierw z ciężką chorobą, następnie samotnością po wcieleniu ukochanego męża do wojska, aż w końcu z trudami wojny. Za wszelką cenę chce uratować jak największą liczbę książek przed zniszczeniem (W czasie wojny wojska niemieckie otrzymały nakaz niszczenia, palenia literatury. Taki proceder odbywał się nie tylko we Francji, ale i pozostałych zaatakowanych przez Hitlera państwach.). Pomiędzy nią, a niemieckim kapitanem rodzi się nierealna przyjaźń spowodowana miłością do słowa pisanego. Wszystkie swoje przeżycia opisuje w listach do słynnego pisarza – Marcela Zoli, w którego twórczości jest szczególnie zakochana.

Podsumow...

× 1 | link |
@ixzca
@ixzca
2021-05-09
5 /10
Przeczytane

Po przeczytaniu „Kołysanka z Auschwitz” bardzo polubiłam styl pisania autora.

Wydawało mi się zawsze, że książek z wątkiem wojennym/historycznym nie da się nie lubić. Jednak po przeczytaniu tej książki czuje się, jakby właśnie tak było. Styl pisania autora nadal jest taki jak pamiętam. Książkę czyta się szybko ze względu na krótkie rozdziały, ale nie czytało mi się jej z przyjemnością. Byłam ciekawa co przyniesie kolejny rozdział, jak to się wszystko rozwinie.
Bohaterowie bardzo słabo wykreowani. Żadnego z nich nie darzyłam sympatią, a główna bohaterka czasami wydawała mi się oderwana od rzeczywistości. Niektóre sytuacje jak dla mnie dość mocno naciągane. Rozumiem, że to fikcja oparta na prawdziwej miłosnej historii, ale autor niekiedy po prostu popłynął.

Ta historia nie chwyciła mnie za serce. Nie czuje, że wniosła coś do mojego życia. Jest ważna i opisuje to o czym nie możemy nigdy zapomnieć. Jednak sama otoczka w postaci historii miłosnej, pojedynczych jednostek o dobrym sercu i biblioteki - to w zupełności za mało.

Może nastawiłam się na coś innego, emocjonującego. Niestety moim zdaniem Mario Escobar po „Kołysance z Auschwitz” postawił sobie niestety wysoką poprzeczkę.

× 1 | link |
VA
@valleyof_books
2021-04-12
10 /10

„Bibliotekarka z Saint-Malo” to powieść wywołująca w czytelniku wachlarz pełen emocji. To historia o miłości, sile, nadziei i wierności we własne zasady, nawet kosztem życia. „Taki list mógł napisać tylko ktoś, kto kocha książki miłością bez granic” ten cytat w zupełności wystarczył, aby zachęcić mnie do przeczytania tej książki.

Jocelyn Ferrec to świeżo upieczona mężatka, która zamiast cieszyć się życiem musi zmagać się z przeciwnościami, które zesłał jej los. Wraz z wybuchem II wojny światowej taci po kolei wszystkich swoich bliskich, a jedynym co utrzymuje ją przy życiu jest bezgraniczna miłość od książek. Jocelyn koresponduje z słynnym pisarzem Marcelem Zolą, który wzbudza jej zainteresowanie, dzieli się z nim swoimi opowiadaniami o życiu w czasie wojny. Bibliotekarka za cel postawiła sobie chronić to co najcenniejsze, czy jej się uda? Czy w przepełnionym tragicznym szaleństwem świecie miłość jest w tanie przezwyciężyć nawet śmierć?

Najnowsza powieść Mario Escobara opowiada o trudach życia niewinnych ludzi w świecie naznaczonym wojną, o dylematach z jakimi muszą się zmierzyć w codziennych sytuacjach. Jocelyn codziennie wykazuje się odwagą i dobrocią, którą dzieli się nawet z wrogiem. Autor zwraca uwagę na prześladowania, które w znacznym stopniu dotknęły kulturę. Tworzenie list zakazanych książek, palenie dzieł wybitnych twórców, brzmi jak absurd, ale autor ukazuje brutalną prawdę. „Bib...

| link |
@sylwia923
2021-07-01
8 /10

"Bibliotekarka z Saint-Malo" - Mario Escobar

"Zaczynamy życie biegiem, ale stopniowo zwalniamy i w końcu ledwie jesteśmy w stanie iść o lasce"

Życie Jocelyn bibliotekarki z powołania nagle zupełnie się zmienia. Do Francji wkraczają Wojska niemieckie. Jej mąż wyrusza na wojnę, zaczynają się prześladowania.

Całą swoją historię opisuje w listach do pisarza Marcela Zoli, w ten sposób próbuje zapamiętać jak najwięcej z wydarzeń z Saint - Malo.

Jocelyn prowadzi swoją bibliotekę. Pewnego dnia w jej domu zjawia się jeden z SS. Jej księgozbiory mają zostać sprawdzone czy aby nie znajdują się w nich jakieś wartościowe księgi.

Zaczyna się walka o przetrwanie. Pojawia się kolejny niemiecki dowódca, który pragnie jej pomóc. Co zwycięży: życie czy książki? Do czego będzie zdolna Bibliotekarka aby ocalić księgozbiory?

".. Podniósł wzrok i po raz pierwszy od dłuższego czasu dostrzegłam w jego twarzy czułość."

Odwaga, siła i determinacja Jocelyn zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Autor pokazuje jak bohaterowie odnoszą się z szacunkiem do książek. Miłość dodaje im hartu ducha i zmusza do największych poświęceń.

Książka bardzo emocjonująca, pełna strachu i smutku. Mario Escobar całą historię przestawił z wielkim zaangażowaniem i przemyślał każde słowo. Pamiętajmy, że często żołnierze zostają zmuszeni do takiego postępowania choć w środku czują zupełnie coś innego.

Powieść zmusza do refleksji. Wyciska łzy. Wojna...

| link |
@su.wiktoriaa
@su.wiktoriaa
2021-04-21
10 /10
Przeczytane

Zacznę od tego, że jest to jedna z najlepszych książek, jakie KIEDYKOLWIEK czytałam. Chwyciła mnie ta historia niesamowicie za serce i dalej po przeczytaniu czuję pustkę, że tak szybko przeczytałam tę książkę i rozstałam się z bohaterami.

Książka opowiada głównie o życiu Jocelyn, czyli naszej tytułowej bohaterki. Historia pisana jest z jej perspektywy widzenia, co jeszcze bardziej nadaje klimatu dla całej książki. Historia zaczyna się od jej ślubu, który niestety wypada na początek II wojny światowej. Ludzie jeszcze nie wiedzą, jak straszna ona będzie, więc bohaterowie czują nutkę zdenerwowania. Potem jednak wychodzą realia wojny. Jocelyn musi rozstać się ze swoim mężczyzną i dzielnie pilnować zabytkowych dzieł literatury, które znajdują się u niej w bibliotece.

Akcja jest smutna, nie ma co ukrywać tego faktu, jednak przy okazji wzbudza wiele innych emocji. Czytając, czujemy, że płyniemy przez tę piękną historię osadzoną w tak brutalnych czasach. Akurat w tej pozycji wojna jest pokazana od strony cywila i jak to wszystko wyglądało z perspektywy zwykłej osoby. Wiadomo, że nie jest to wszystko idealnie odzwierciedlone tak, jak było w tamtych czasach, jednak pozwala nam ten wykreowany świat w jakimkolwiek stopniu zobaczyć realne życia.

Polecam bardzo, uważam, iż jest to naprawdę wartościowa historia, która wciągnie was natychmiast

| link |
@marta582_82
2021-06-04
5 /10

"Moim gorącym pragnieniem byłoby raczej, aby pewnego dnia ludzie, gdy odzyskają rozsądek, dowiedzieli się, że jedyne, co nas może uratować od barbarzyństwa, to miłość. Miłość do książek, do osób oraz - choć pewnie pomyśli Pan, że jestem szalona - do własnych wrogów. Bez wątpienia kochanie jest najbardziej rewolucyjnym aktem i z tego powodu spadają na nas tak wielkie prześladowania i zniewagi."
To było moje pierwsze spotkanie z autorem i trudno mi jednoznacznie stwierdzić czy było one udane. Najpierw zacznę od tego co mi się podobało, a mianowicie fabuła, która była wciągająca i interesująca na tyle, że nie mogłam się doczekać jak ta historia się skończy, i od razu zaznaczę, że końcówka mnie usatysfakcjonowała. Druga rzecz to klimat tej powieści, gdzie niemal czujemy zapach morza, widzimy zrujnowane miasto i słyszymy wybuchy bomb. Niestety jednocześnie ta historia, przynajmniej według mnie, ma też sporo wad, po pierwsze styl pisania autora był dosyć infantylny i momentami zbyt patetyczny, co było widoczne zwłaszcza w dialogach. Natomiast to co chyba najbardziej mi przeszkadzało, to bohaterowie, którzy byli jednowymiarowi i których zachowania można było bardzo łatwo przewidzieć, przez co trudno mi było zangażować się emocjonalnie w tą książkę. Podsumowując, nie było to do końca złe, ale nie było też dobre, chociaż myślę, że wielu osobom "Bibliotekarka z Saint-Malo" może się naprawdę spodobać, dlatego najlepiej będzie przeczytać ją samemu i wyrobić sobie własną opinię.
...

| link |
@milosnikksiazkowy
@milosnikksiazkowy
2021-05-31
7 /10

Książka o książkach. O miłości. O tym, że nie zawsze wszystko jest tak owiane pięknem jak powinno się zdawać. Nie każda historia o miłości kończy się happy endem i sięgając po ten tytuł przyszykowałam się na to, że jednak to jeden z tych tytułów, które albo poruszą do czerwoności albo czytelnik po prostu spassuje czytania "Bibliotekarki z Saint-Malo".

Ciężko jest napisać o tej książce cokolwiek aby nie zdradzić ociupinki z całej fabuły. Sam blurb, który opisuje, że jest to tytuł o niemieckim kapitanie Hermannie von Choltiz’u i o bibliotekarce Jocelyn Ferrec. Tych dwojga łączy właśnie zamiłowanie do lektury i do książek. Niestety nasz 'uroczy' kapitan dostaje odgórny nakaz zniszczenia wszelkich wywrotowych książek w Saint-Malo.
Jest ktoś jeszcze.. ohydny i paskudny kapitan, który sprawia sobie wiele trudu i za czołowy cel aby spalić wszelakie książki właśnie z biblioteki Jocelyn.

Wiele osób powie, że ta książka to nic nowego - to już gdzieś było.
I tak zgadzam się. Ale w każdej jednej takiej książce jest odrobina prawdziwego życia, które chwyta za serce. Może i z wieloma sytuacjami się nie zgadzałam i zastanawiałam się dlaczego nasza główna bohaterka podejmuje takie decyzje, a nie inne ale mimo wszystko uważam, że jest to piękna książka.

Ja Was bardzo zachęcam do przekonania się jak potoczyły się losy kapitana Hermanna i bibliotekarki Jocelyn.

| link |
@wybrednabooktok
2023-09-20
4 /10
Przeczytane

Mam mieszane uczucia, co do tej książki.

Z jednej strony podobał mi się klimat drugiej wojny światowej, ale z drugiej strony miłosny wątek został bardzo stereotypowo przedstawiony.

Mamy ładną, skromną Francuzkę podążającą ideałami, zakochaną w mężu na froncie i mamy Niemca, który jest wyjątkowo miły i oczytany jak na żołnierza.

No i oczywiście, to musiała być miłość od pierwszego wrażenia.

Uczucia głównej bohaterki względem Niemca były jeszcze okay, ale odwrotnie wydarzyła się po prostu literacka tragedia.

Niemiec wyznał jej miłość, powiedział że zakochał się gdy tylko ją zobaczył i przez resztę książki ciągle stawiał sobie za cel powrót do ukochanej, gdy wysyłano go gdzieś dalej.

I za antagonistę mamy oczywiście złego Niemca, który chciał zabić i zgwałcić nasza bohaterkę, choć niekoniecznie w tej kolejności.

Ostatecznie, książka była okay, ale nic poza tym. Częściowo się na niej zawiodłam.

| link |
@asiazaleska
2021-06-13
8 /10
Przeczytane

Kolejna piękna opowieść o trudnych czasach wojny,walce z okupantem i przyjaźni,która nie miała prawa się narodzić.
Jocelyn,główna bohaterka jest bibliotekarką,książki to jej wielka pasja,żyje nimi,kocha je,chce je chronić za wszelką cenę.Gdy do Saint Malo przybywają niemieccy żołnierze i oficerowie mający za zadanie zlikwidować bibliotekę i pozbyć się zakazanych dzieł,dziewczyna postanawia walczyć o to co kocha najbardziej.
Okazuje się że w czasie wojny Niemcy likwidowali nie tylko ludzi,ich celem były również dobra kulturalne,stworzyli listę książek,które uznali za szkodliwe i systematycznie je niszczyli.
Autor świetnie ukazuje walkę z okupantem,kolejny raz można zobaczyć że walczyć można nie tylko na froncie,ale i w zaciszu biblioteki.
Piękna powieść,polecam gorąco.Warto!!

| link |
@wilczkowska82
@wilczkowska82
2021-04-08
9 /10
Przeczytane

| link |
@asach1
2023-02-05
6 /10
Przeczytane
@szczechowska.magda
2023-01-30
9 /10
Przeczytane
@canis.luna
2022-05-10
5 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Wszystko jest skomponowane ze słów. Bez nich niczego nie potrafimy zrozumieć. Definiują nasze uczucia, są motorem naszych idei, inspirują naszą wiarę. Gdyby nie one, świat byłby milczeniem.
Moc słów nie tkwi w samych opowieściach, tylko w tym, jak umiemy trafić do serc czytelników.
Wojna zawsze rozgrywa się między ludźmi młodymi - prawie dziećmi - którzy nie znają jeden drugiego ani się nie nienawidzą, lecz z rozkazu starszych idą
na front, by się nawzajem zabijać i ginąć.
Życie niekiedy jest niczym podróżnik, który znalazł się na ostatnim przystanku. Oczekiwanie nieraz wydaje się wieczne, mamy wrażenie, że czas się zatrzymał, a on w jednej chwili przyśpiesza i ledwie możemy się rozeznać w wirze, który nas porywa.
Życie jest oszustwem, najdroższa. Rodzimy się, uważamy sami siebie za wiecznych, po czym znikamy na zawsze.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl