Nauczyciel z getta

Mario Escobar
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Nauczyciel z getta
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Żywe i niezwykle poruszające świadectwo heroizmu człowieka, który jako lekarz, pedagog i pisarz w pełni poświęcił się dzieciom.

Warszawa, 1939 rok. Prowadzony przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską Dom Sierot zostaje przeniesiony do warszawskiego getta. Jedną z nauczycielek zostaje Agnieszka Ignaciuk, wdowa, która wraz z dziesięcioletnim synem Henrykiem trafia tam prosto z ulicy, mimo że limit miejsc w sierocińcu jest już dawno wyczerpany. Zostaje prawą ręką Starego Doktora. Bierze udział nie tylko w opiece nad dziećmi, ale też w zdobywaniu datków od urzędów i darczyńców.

Naziści planują likwidację getta i pozbycie się jego mieszkańców. Janusz Korczak robi wszystko, aby zachować pozory normalności i uratować dzieci. Cudem zdobywa żywność i lekarstwa, a wraz z Ireną Sendlerową próbuje pozyskać fałszywe dokumenty dla dzieci. Towarzyszy swoim wychowankom aż do końca. Historia jednak nie urywa się w obozie zagłady w Treblince.

Agnieszce i Henrykowi udaje się uniknąć transportu. Stary Doktor powierza nauczycielce swój obszerny pamiętnik, który ona oddaje na przechowanie pisarzowi Igorowi Newerly’emu. Liczą na to, że po wojnie trafi on w ręce wydawcy, a prawda ujrzy światło dzienne
Tytuł oryginalny: El maestro
Data wydania: 2022-06-15
ISBN: 978-83-67335-43-0, 9788367335430
Wydawnictwo: Kobiece
Kategoria: Historia
Stron: 376
dodana przez: Vernau

Autor

Mario Escobar Mario Escobar
Urodzony 23 czerwca 1971 roku w Hiszpanii (Madryt)
Mario Escobar Golderos. Z wykształcenia historyk. Napisał wiele książek i artykułów na temat Inkwizycji, reformacji protestanckiej i sekt religijnych. Pasjonat historii i jej tajemnic, Escobar zagłębił się w historię Kościoła oraz odkrycie i koloni...

Pozostałe książki:

Kołysanka z Auschwitz Bibliotekarka z Saint-Malo Dzieci żółtej gwiazdy Nauczyciel z getta Spisek Maine
Wszystkie książki Mario Escobar

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Nauczyciel z Getta"

19.07.2022

„Poczułem bezsilność, widząc, że umiera na moich oczach, a ludzie chodzą obojętnie w jedną i w drugą stronę. Przytuliłem go i kołysałem jak niemowlę, łzy zalewały moje policzki…” Jest rok 1939, Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska prowadzą w Warszawie Dom Sierot. Agnieszka Ignaciuk jest wdową, ma synka, szukając schronienia trafia do sierocińca. ... Recenzja książki Nauczyciel z getta

Pamiętnik Starego Doktora

16.07.2022

Jeśli zapytałabym o nazwisko Henryk Goldszmit, to zapewne części z Was nic by ono nie mówiło, albo przywoływało jakieś mgliste, niejasne skojarzenie. Jednak gdybym rzuciła hasło Janusz Korczak, to jestem pewna, że każdy wiedziałby, o kim mowa. Lekarz pediatra, nowatorski pedagog, znakomity pisarz, publicysta oraz opiekun, a może raczej kochający o... Recenzja książki Nauczyciel z getta

Historia o potędze ludzkiego heroizmu

20.02.2024

Lubicie książki inspirowane historią? Ja tak, dlatego z wielkim zaciekawieniem sięgnęłam po książkę „Nauczyciel z getta” autorstwa Mario Escobara. Znany pisarz i historyk zainspirowany historią Janusza Korczaka (jego prawdziwe imię to Henryk Goldszmit), wywodzącego się z warszawskiej rodziny żydowskiej, pedagoga, który został zamordowany w jednym ... Recenzja książki Nauczyciel z getta

@Oczytana@Oczytana × 3

Heroizm Janusza Korczaka

4.07.2022

„Nauczyciel z getta” to piękna i bardzo bolesna powieść. Zbliżając się do końca nie mogłam przestać płakać. Wylałam morze łez. Mimo, że już znałam historię Janusza Korczaka to i tak za każdym razem jak ją wspominam mocno to przeżywam. Janusz Korczak to znakomity doktor i nauczyciel, który prowadzi sierociniec. Przygarnia wszystkie dzieci, które ... Recenzja książki Nauczyciel z getta

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@gosia_myst
2022-07-11
Przeczytane

„Nauczyciel z Getta” to inspirowana życiem historia Janusza Korczaka, której akcja rozpoczyna się na krótko przed wybuchem II wojny światowej aż do jej końca. W dniu deportacji Korczak poszedł z dziećmi z sierocińca ulicami getta, aż na Umschlagplatz, skąd transportem zostali wywiezieni do Treblinki. To właśnie tam został zamordowany wraz ze swoimi sierotami. Całość powstała na kanwie dziennika uratowanego z zagłady przez pracownicę sierocińca. Na stronach powieści możemy obserwować człowieka, który poświęcił życie w walce o dobro dzieci. Autor w niezwykle umiejętny sposób łączy fikcję literacką z postaciami historycznymi. Co istotne wszelkie nieścisłości zostały również wyjaśnione w przypisach co jest dużym plusem.
Obserwujemy walkę i zmagania Korczaka, który starał się zapewnić dzieciom z sierocińca jedzenie czy leki. To historia pełna bólu, bezsilności w obliczu okrucieństwa, walki o przetrwanie, głodu, która poraża swoim realizmem. Korczak, który na każdym kroku robił wszystko by w piekle getta zapewnić choć minimum normalności. Całość pomimo tragicznego końca niesie nadzieją, że zawsze znajdą się ludzie gotowi poświęcić dla innych oraz nieść pomoc. Nie brakuje tu mądrych cytatów, które zmuszają do refleksji i pomimo wielu lat są nadal aktualne. To historia pełna emocji, wyjątkowa po którą zdecydowanie warto sięgnąć.

× 6 | link |
@etiudyliterackie
2022-07-13
8 /10

W książkach skupiających się na tematyce II wojny światowej, książkach z gatunku literatury obozowej kilkukrotnie spotkałam się z wątkiem poświęconym Januszowi Korczakowi. Nigdy jednak nie był on rozbudowany, a to postać, która z pewnością zasługuje na bliższe poznanie. @marioescobar.oficial w swojej najnowszej historii #nauczycielzgetta koncentruje uwagę czytelnika właśnie na Starym Doktorze, człowieku wyjątkowym, który był lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym.

Czytelnik poznaje ówczesne realia widziane oczami niesamowitego człowieka,Starego Doktora, który był w stanie poświęcić wszystko, dosłownie wszystko, po to aby dzieci z sierocińca, którymi się opiekował czuły, że pomimo okrucieństwa jakie działo się wokół nich, były kochane. Wyobrażacie sobie, w tak okrutnym czasie, nie mieć nikogo, być sierotą, walczyć o każdy następny dzień? Doktor starał się jak tylko mógł, aby właśnie takie dzieci odnalazły choć namiastkę domu, a nie było to łatwe zadanie... zwłaszcza będąc Żydem.
Książka została napisana w formie pamiętnika, przez co odniosłam wrażenie, jakbym była jeszcze bliżej, jeszcze głębiej w tej historii i jeszcze mocniej przeżywałam każde słowo i zdanie… tym bardziej, że wiedziałam jakie będzie zakończenie… wzmianki o „ostatnim marszu” za każdym razem wywołują u mn...

× 2 | link |
CZ
@czytac.lubie
2022-09-01
9 /10
Przeczytane Posiadam

Są takie książki, po które należy obowiązkowo sięgnąć. Taką z nich jest "Nauczyciel z getta". Prawdziwa, wstrząsająca historia oparta na faktach, napisana na podstawie ocalałego pamiętnika Janusza Korczaka.

"Podobno gdy wypowiada się imiona zmarłych, przywraca się ich do życia"

Janusz Korczak jeden z najbardziej cenionych obrońców dzieci - sierot w czasie wojny. Poświęcił swoje życie opiece nad najsłabszymi. Ceniony lekarz, pedagog, autor audycji radiowych. Największym jego osiągnięciem było stworzenie domu dla osieroconych żydowskich dzieci w Warszawie. W czasie wojny prowadził sierociniec, który później został przeniesiony do getta.

"Dopóki pamiętamy naszych bliskich, oni wciąż są wśród nas"

Autor połączył fikcję z rzeczywistością. Na kartkach książki pojawiają się też inni prawdziwi bohaterowie jak Irena Sendlerowa, Stefania Wilczyńska, Maria Falska, Igor Newerly czy katolicki ksiądz Marceli Godlewski. Gorąco zachęcam do lektury. To poruszająca historia o niesamowitym człowieku, który swoje życie poświecił dzieciom w trudnych wojennych chwilach. O takich ludziach nie powinniśmy nigdy zapomnieć.

× 2 | link |
@ewfor
2022-07-17
8 /10
Przeczytane

Autor pisze, że część fabuły jest fikcją wymyśloną na potrzeby historii, a część inspirowaną faktami, wspomnieniami i dokumentami.

Jan Korczak, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Henryk Goldszmit był osobą niezwykłą, nie tylko dlatego, że poświęcił swoje życie żydowskim dzieciom, był człowiekiem pełnym empatii, czułości i miłości i chociaż borykał się z wieloma niedogodnościami zarówno fizycznymi jak i materialnymi to nigdy się nie poddawał.

Nie założył rodziny, ponieważ obawiał się dziedzicznej choroby, na którą zachorował jego ojciec. Ale do ostatnich swoich dni za swoją rodzinę uważał osierocone dzieci, którym los zabrał nie tylko rodziców, ale często i godność.

W czasach wojennych taki człowiek był dla jednych aniołem, a dla innych utrapieniem. Nieco zbuntowany, odważny i nie stroniący od ryzykownych zdarzeń. Takich osób zapewne wiele było na świecie i każdy z nich zasługuje na pamięć, ale nie o wszystkich mówi się z takim sentymentem i nie wszystkich się pamięta.

Dzięki pisanym w czasie wojny pamiętnikom poznajemy rzeczywistość wojenną z punktu widzenia konkretnej osoby. Całkiem niedawno czytałam książkę inspirowaną pamiętnikiem Anne Frank, teraz pamiętnik Jana Korczaka, to są fakty, które boleśnie przenoszą nas z kartek zeszytu na strony ówczesnej rzeczywistości.

Nie mam wpływu na literaturę, którą muszą czytać młodzi ludzie jako lektury obowiązkowe, ale może osoby...

× 1 | link |
@coolturka104
2022-08-20
8 /10
Przeczytane

Mario Escobar z wykształcenia historyk, z pasji pisarz, twórca słynnej i zachwycającej "Kołysanki z Auschwitz", powraca z czwartą powieścią historyczną zatytułowaną "Nauczyciel z getta".

"Naszym domem nie jest budynek, tylko serca osób, które nas kochają".

Poruszająca, prawdziwa i niezwykle bolesna opowieść o wielkim człowieku, jakim był Janusz Korczak, wspaniały pedagog, który szczególnie ukochał dzieci.
Wirtuoz słowa Mario Escobar po raz kolejny sięga po temat związany z drugą wojną światową, a wszystko po to, by oca­lić od za­po­mnie­nia na­zwi­ska wielu, któ­rzy cier­pie­li w imię umi­ło­wa­nia wol­no­ści, Irena Sendlerowa czy Stefania Wilczyńska, to tylko nieliczne z nich.
I mimo tego, wciąż nie potrafimy uczyć się na błędach.

"Nienawiść bierze się ze strachu, a ten rodzi się z niewiedzy".

Niezwykła umiejętność przekazywania emocji, piękne i ponadczasowe treści, to jego znaki rozpoznawcze. Czytałam jak zwykle w ogromnym skupieniu, nie chcąc uronić ani jednego słowa. Autor kolejny raz pochyla się nad cierpieniem zwykłych/niezwykłych ludzi. Robi to wyjątkowo autentycznie. Ta piękna i niezwykle klimatyczna powieść nie raz wzruszy nas do łez, a na pewno skłoni do wielu refleksji.

"Śmierć za­czy­na za nami po­dą­żać od chwi­li na­ro­dzin, aż udaje jej się nas zła­pać w takim czy innym mo­men­cie".

× 1 | link |
@Maria100
2024-11-01
7 /10
Przeczytane
@Oczytana
2024-02-20
10 /10
Przeczytane Egzemplarze recenzenckie :)
@Kurtho
2023-11-14
7 /10
Przeczytane
OL
@olacom1_2
2023-03-10
10 /10
Przeczytane
@ksiazka_w_kwiatach
2023-01-28
9 /10
Przeczytane
@mrsbookbook
2022-08-09
10 /10
Przeczytane Na mojej półce Do recenzji
@tatiaszaaleksiej
2022-07-19
9 /10
Przeczytane
BL
@Blueberry_cake13
2022-07-18
7 /10
Przeczytane
@Moncia_Poczytajka
2022-07-16
9 /10
Przeczytane 📃 Na faktach czyli wydarzyło sie naprawdę 📚 Posiadam 🎁 Recenzenckie 💣 Wojenne czasy 📓 Zapiski w dzienniku, pamiętniku Odwiedzamy Polskę ❤ 2022 ❤
@monika.sadowska
2022-07-06
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Nauczyciel z getta. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat