Dzieci żółtej gwiazdy

Mario Escobar
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów
Dzieci żółtej gwiazdy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów

Opis

Wydanie kieszonkowe

Nowa książka Mario Escobara, autora bestsellerowej „Kołysanki z Auschwitz”

Poruszająca opowieść o dramatycznej ucieczce, ogromnym poświęceniu i sile nadziei w ogarniętych wojną czasach.
Sierpień 1942 roku. Bracia Jakob i Moïse Stein przebywają u ciotki w Paryżu, będącym pod nazistowską okupacją. Rodzice chłopców, para znanych dramaturgów, zostawili ich pod opieką ciotki na jakiś czas, zanim znajdą bezpieczną przystań dla rodziny. Przerażająca obława krzyżuje ich plany. Francuska żandarmeria pod rozkazami nazistów aresztuje chłopców i zabiera ich do Vélodrome d’Hiver – ogromnej posępnej budowli w pobliżu wieży Eiffla, gdzie przetrzymywane są tysiące francuskich Żydów.

Jakob i Moïse wiedzą, że aby przeżyć, muszą uciekać i odnaleźć rodziców. Ich jedyną wskazówką są listy wysłane z południa Francji. Podczas niebezpiecznej wędrówki przez okupowany kraj chłopcy spotkają wielu życzliwych ludzi, gotowych, aby ich chronić. Niektórzy z nich zapłacą za to najwyższą cenę.
Tytuł oryginalny: Los niños de la estrella amarilla
Data wydania: 2022-04-13
ISBN: 978-83-67069-23-6, 9788367069236
Wydawnictwo: Kobiece
Stron: 408
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Mario Escobar Mario Escobar
Urodzony 23 czerwca 1971 roku w Hiszpanii (Madryt)
Mario Escobar Golderos. Z wykształcenia historyk. Napisał wiele książek i artykułów na temat Inkwizycji, reformacji protestanckiej i sekt religijnych. Pasjonat historii i jej tajemnic, Escobar zagłębił się w historię Kościoła oraz odkrycie i koloni...

Pozostałe książki:

Kołysanka z Auschwitz Bibliotekarka z Saint-Malo Dzieci żółtej gwiazdy Nauczyciel z getta Spisek Maine
Wszystkie książki Mario Escobar

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Światełko nadziei

WYBÓR REDAKCJI
5.08.2020

„Obserwowanie szczęścia innych zawsze sprawia, że świat nagle staje się bardziej sensowny, sprawia, że cierpienie staje się bardziej znośne, żal staje się mniej duszny”. „Kołysanka z Auschwitz”, była jedną z najpopularniejszych powieści historycznych w 2019 roku, została nawet bestsellerem Empiku. Po tylu entuzjastycznych opiniach spodziew... Recenzja książki Dzieci żółtej gwiazdy

@gala26@gala26 × 21

O odwadze i nadziei.

WYBÓR REDAKCJI
13.08.2020

O „Kołysance z Auschwitz” było w 2019 roku bardzo głośno, stała się nawet bestsellerem. Po kolejnej książce bestsellerowego autora spodziewałam się czegoś naprawdę wyjątkowego. I po części otrzymałam to, czego się spodziewałam. Akcja powieści rozgrywa się w 1942 roku. Jej bohaterami jest dwóch chłopców. Jakob i Moïse Stein przebywają pod opieką... Recenzja książki Dzieci żółtej gwiazdy

Dzieci żółtej gwiazdy

17.12.2022

„ Najgorszym przyjacielem prawdy jest milczenie, najgorszym kłamstwem świata to, że zwykli ludzie nie mogą nic zrobić przeciwko tyranii.” (str.80) Jest to piękna, poruszająca historia małych żydowskich chłopców zostawionych pod opieką ciotki w Paryżu w czasie II Wojny Światowej. Rodzice musieli szukać bezpiecznej kryjówki. Bracia są postaciami ... Recenzja książki Dzieci żółtej gwiazdy

@asach1@asach1 × 13

Lekki zawód po "Kołysance z Auschwitz"

21.04.2020

Po moim zachwycie książką "Kołysanka z Auschwitz" aż zacierałam ręce na wieść o nowej pozycji autora. "Dzieci żółtej gwiazdy" po jej przeczytaniu przypomina mi wrażeniami "Tatuażystę z Auschwitz" - dobra historia, ciekawie skomponowana, lecz pytanie na ile opierająca się na faktach, a na ile to fikcja literacka oraz jak duży wpływ na wydarzenia ... Recenzja książki Dzieci żółtej gwiazdy

@ksiazka_w_pigulce@ksiazka_w_pigulce × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@coolturka104
2020-05-27
6 /10
Przeczytane

Nie czytałam jeszcze pierwszej, tak głośno zachwalanej książki tego pisarza ale wszystko przede mną. Tymczasem postanowiłam zacząć od drugiej.
To historia dwójki chłopców Jacoba i Moise'a Steinów, którzy uciekają by ratować własne życie. Przemierzają Francję w poszukiwaniu rodziców a na swej drodze spotkają wiele osób o ogromnych sercach, niektórzy z niosących pomoc zapłacą najwyższą z cen.
Śledząc losy chłopców poznajemy bliżej ludzi, których spotkali, poznajemy historie ich życia, poglądy i myśli.
Autor niezwykle sprawnie operuje pięknym i bogatym językiem. I choć tamte czasy powodowały, że dzieci szybciej dojrzewały nie wydaje mi się by były tak elokwentne w wymowie jak ma to miejscem w przypadku naszych małych bohaterów, którzy wyrażają się jak doświadczeni życiem i wykształceni dorośli.
Choć bracia są postaciami fikcyjnymi to niektóre z wydarzeń i postaci są autentyczne.
Za dużo tu niepotrzebnego patosu, który odziera te wydarzenia z prawdopodobieństwa, ale to powieść fabularyzowana, więc przymykam oko

× 9 | Komentarze (1) | link |
@agulkag
2022-06-09
Przeczytane

Wojna, to słowo zawsze przynosi złe skojarzenia. Ale tym razem książka ta, to ogromne morze nadziei.
Bohaterami są dwaj bracia Jacob I Moise. pożoga wojenna zastaje ich w Paryżu, gdzie przebywają pod opieką ciotki. Rodzice dramaturdzy szukają bezpiecznego schronienia dla swojej rodziny. Niestety aresztowania i obławy sprawiają, ze chłopcy trafiają do miejsca, gdzie stworzono coś na kształy tymczasowego obozu dla Żydów.
Bracia podejmują karkołomną decyzję o ucieczce i poszukiwaniu rodziców.
W powieści oprócz całej masy okrucieństwa, jakiemu byli poddawani ludzie pochodzenia żydowskiego, jest cała masa cudów, ktore się wydarzyły w stosunku do dzieciaków.
Przede wszystkim na ich drodze pojawiali się ludzie, których poruszyła historia młodocianych wędrowców. odwaga i determinacja chłopców porywała do zaangażowania w pomoc. Dzięki dobrym sercom, powoli dążyli do spotkania z rodzicami, choć na pierwszy rzut oka wydawało się to niemożliwe. Przy okazji poznajemy całą plejadę osobowości i zachowań , ktore ukształtowały się w sytuacji wojennej.

× 7 | link |
EK
@EwaK.
2023-05-05
6 /10
Przeczytane

Le Chambon-sur-Lignon. Francuskie miasto - bohater. W czasie wojny światowej było miejscem schronienia Żydów uciekających przed nazistami. Mieszkańcy ryzykowali swoje życie, aby ukryć Żydów przed zesłaniem do obozów zagłady, przechowywali ich, utrzymywali przy życiu, dostarczyli sfałszowane dowody i kartki żywnościowe, a potem pomagali w przedostaniu się przez granicę do neutralnej Szwajcarii. Szacuje się, że uratowali od pewnej śmierci kilka tysięcy osób. Wielu z obywateli Chambon-sur-Lignon przypłaciło to życiem. Za swój humanitarny czyn i odwagę całe miasto zostało uhonorowane przez rząd Izraela medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Nie wiedziałam, teraz wiem. I ten wątek jest dla mnie mocą książki. Dziękuję Panie Autorze.

Niestety fabuła i główne postaci zupełnie mnie nie przekonują. Dwóch małych żydowskich chłopców, którzy mówią językiem dorosłych, zachowują się jak dojrzali młodzieńcy i wcale ich nie polubiłam. Ruszają w świat daleki na poszukiwanie rodziców, przeżywają zupełnie niewiarygodne przygody, wokół podobno szaleje wojna, a im nawet włos … Zresztą ja tej wojny nie czuję. A ponieważ powieść jest od początku przewidywalna, to od razu wiadomo jak się skończy. Znajdą mamę i tatę, czy też może dla odmiany znajdą?

„Kołysanka z Auschwitz” tego samego autora była poruszająca i czarowna. Tutaj się nie udało. A może to jest po prostu powieść dla młodzieży? Albo ja się za dużo książek o tematyce wojennej naczytałam i wydziwiam?

× 1 | link |
@bookostrada
@bookostrada
2020-09-13
6 /10

Czytacie książki z tematyki wojennej/obozowej? Ja w swoim życiu przeczytałam już całkiem sporo i każda kolejna historia jest inna, ale jednocześnie bardzo podobna.
Przepełniona bólem, cierpieniem, ale również nadzieją dającą siłę, aby się nie poddać. Książka "Dzieci żółtej gwiazdy" opowiada o losach dwóch chłopców, Moisa i Jakoba Stain. Dzielni chłopcy wyruszają w podróż po Francji, gdzie wojna zbiera śmiertelne żniwo. W podróż, która daje im mnóstwo nadziei, bowiem szukają swoich rodziców. Wskazówką, jaką się kierują jest list, który znaleźli w mieszkaniu ciotki. Czy dwóch małych chłopców, poradzi sobie w pełnym złych ludzi świecie? Jednak oprócz tych złych, na ich drodze spotykają pełnych miłości i oddania przyjaciół, którzy ryzykują życie, aby pomóc im w dotarciu do celu.
Chłopcy to postacie fikcyjne, jednak autor bazował na swojej wiedzy historycznej. Przyznam, że po przeczytaniu sporej ilości książek o tej tematyce, ta wygląda na mało realną.
Jednak polecam tę książkę, aby spojrzeć swoim okiem, na historię chłopców, wzruszyć i poznać co mogą zdziałać miłość, nadzieja i wsparcie w tym złym czasie.

× 1 | link |
@ania_gt
2020-07-30
7 /10
Przeczytane

Historia braci Stein, którzy przemierzają okupowaną Francję w poszukiwaniu rodziców. Choć bohaterowie są fikcyjni, prezentują autentyczne losy wielu żydowskich dzieci. Prawdziwy jest też przegląd ludzkich charakterów i postaw wobec młodych uciekinierów. To książka o człowieczeństwie w nieludzkich czasach. Daje do myślenia.

× 1 | link |
@ainaz
2023-10-30
6 /10
Przeczytane
@asach1
2022-12-17
7 /10
Przeczytane
EJ
@ewamolek1
2022-10-01
8 /10
Przeczytane
@justyna8166
2022-06-16
7 /10
Przeczytane
@maria
2022-05-11
6 /10
Przeczytane audiobook historia/ powieść historyczna rok 2022
OW
@owca231837
2022-02-28
6 /10
Przeczytane
@Zacisze.Ksiazkoholiczki
@Zacisze.Ksiazkoholiczki
2022-02-13
3 /10
Przeczytane
NA
@nawysokichobcasach
2021-02-23
9 /10
Przeczytane
@Julka_2
@Julka_2
2020-11-08
9 /10
Przeczytane
@walczakmonis
2020-10-17
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Może ten świat zmierza do coraz większego obłędu, ale zawsze znajdziecie w nim porządnych ludzi
Nazywano ich "dziećmi żółtej gwiazdy", ale on zawsze myślał, że gwiazdy to światła, które Bóg stworzył po to, by noc nie przyszła i nie pochłonęła wszystkiego
"... Jacob pomyślał, że w ich wieku religia czy ojczyzna są tylko pustymi słowami, ponieważ jedyny kraj, jaki się liczy dla dziecka, to czułe objęcia matki, uśmiech zrozumienia na twarzy ojca czy ręka brata, którą się czuje na ramieniu. Dom jest tam, gdzie rodzina. "
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl