Bibliotekarki

Teresa Monika Rudzka
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Bibliotekarki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Myślicie, że biblioteka to spokojne miejsce? Myślicie, że przychodzą tam ludzie mili, inteligentni, oczytani i kulturalni? Myślicie, że w bibliotece nie spotkacie pijaczka, wariata czy dresiarza? Mylicie się jak cholera. Myślicie, że w bibliotece jest nudno? Że w bibliotece nic się nie dzieje i nie ma się z czego pośmiać? Mylicie się jak cholera. "Bibliotekarski dramat w aktach niezliczonych", uslyszane-powiedziane-zapisane.blogspot.com Elegancka Żywia, zapracowana Halinka, pedantyczna Marta, życzliwa pani Stenia, Agata i Kasia zawsze w potrzebie finansowej, towarzyskie układy i przepychanki, a nawet duch. Pierwsza na polskim rynku książka o bibliotekarskich realiach. Szczera do bólu.
Data wydania: 2010-10-13
ISBN: 978-83-7437-615-0, 9788374376150
Wydawnictwo: Skrzat
Stron: 304

Autor

Teresa Monika Rudzka Teresa Monika Rudzka Polonistka i dziennikarka, urodziła się we Wrocławiu. Od wielu lat mieszka w Lublinie. Pracowała jako bibliotekarka, agentka ubezpieczeniowa i sekretarka. Obecnie pisze dla kobiecych magazynów. Zadebiutowała w 2010 roku satyryczną powieścią środowis...

Pozostałe książki:

Mogło być gorzej Bibliotekarki Czekoladowa dynastia. Czas Karola Zawsze będę Cię kochać Ona przyszła ostatnia Carska droga Kuzyneczki Świtezianki Czekoladowa Dynastia. Czas Emila Na karuzeli Singielka Wszystkie dżinsy M.
Wszystkie książki Teresa Monika Rudzka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Co tam, Panie, w bibliotece?

13.02.2015

Biblioteka to takie miejsce, do którego zawsze z dużą przyjemnością zaglądam. Uwielbiam wprost zapach tych tysięcy książek, które są tam zgromadzone. Dla mnie to po prostu pomieszczenie magiczne. Co prawda nieraz tę magię burzą panie, które tam urzędują, ale cóż… dla nich to tylko miejsce codziennej pracy. I właśnie z tymi paniami zmierzyła się w s... Recenzja książki Bibliotekarki

MA
@maggie.p

Bibliotekarki

3.06.2011

Jak przystało na mola książkowego uwielbiam biblioteki - ich klimat , ciszę , zapach książek , regały pełne lektur , które wprost "machają" okładkami ,aby je wypożyczyć i zagłębić się w nich . Ale przecież biblioteka to też miejsce pracy , w którym zwykle dominują kobiety . Pani Rudzka w swojej powieści bez ogródek , upiększeń i literackiej fikcji ... Recenzja książki Bibliotekarki

@malineczka74

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Asamitt
2020-03-10
7 /10
Przeczytane * Własne Polscy autorzy Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty

Życie w bibliotece. Mało który czytelnik wie jak jest w takim babińcu. Może przyglądać się jedynie z zewnątrz i to co sądzi po pozorach może być mylnym wrażeniem. Nie zawsze i nie do końca, ale raczej nie pozna tej subtelnej gry między pracownikami.
Kto pracował/pracuje na etacie w bibliotece dobrze rozpoznaje te zachowania.
Bohaterki - każda nacechowana indywidualnym stylem - ich portrety pokazane z zewnątrz, tak jak je widzą współpracownice i to co przedstawiają same o swoim życiu wchodząc w rolę narracji pierwszoosobowej. Każdemu z bohaterów tej opowieści jest przypisany rozdział, w którym maja szanse przedstawić swój punkt widzenia oraz wprowadzone zostają "przerywniki" w postaci listów, skarg od czytelników. Owszem można się pośmiać i przy okazji powspominać te z własnej praktyki.

Nie rozumiem dlaczego tak często w opiniach podkreślane jest znudzenie podczas lektury, bo już fakt opowiadania historii z punktu widzenia różnych bohaterów wyklucza monotonność. Poszczególne rozdzialiki dają nakreślenie charakterów pracowników filii, w której dominującą rolę ma pani Radzińska, od której historia się zaczyna. Jest ona przyczynkiem do nakreślenia całej sytuacji, po tym jak w końcu dostaje pracę w bibliotece. To z jej tzw. pamiętnika bibliotekarki dowiadujemy się jak oczami nowej pracownicy w danym środowisku wygląda sytuacja zastana na miejscu oraz ogólnej charakterystyki pań, jak i zdarzeń, relacji pracownik-pracownik, bibliotekarka-czytelnik. Owszem, bywa...

× 10 | link |
@ola1709
@ola1709
2011-09-20
3 /10
Przeczytane wypożyczone

Książka jakoś szczególnie mnie nie zachwyciła. Miło, że autorka postanowiła od kuchni pokazać zawód, z którego wykonawczyniami spotykamy się dość często, jednak było to dość przewidywalne. Każdy mąż był potworem, na świecie istniały chamskie kobiety, robiące wszystko, by dojść do władzy. I gdybym nigdy nie była w bibliotece i nie znała kilku tam pracujących osób, to uwierzyłabym, że to istna gehenna! Autorka chciała chyba za dużo przypraw dodać do jednego dania. Skutek: Przesadzone! Nie wiem, czy wątek o duchach miał pokazać, że kobiety w średnim wieku są naiwne i niedorzeczne wierząc w to, czy dodać książce elementu fantastycznego. Oba zamierzenia wydają się spełnione, jednak wynik końcowy nie robi dobrego wrażenia. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w dorosłym świecie, czyli świecie intryg, zawiści, układów i "rozsądku" (jak pokazuje książka) rzeczywiście bywa ciężko, a rówieśnicy wcale Ci tego ciężaru nie odejmują, ale to chyba jednak lekka przesada. Takie jest moje zdanie. Może moja biblioteka jest inna? (bo nie mówcie, że nikt z was nie porównał swojej biblioteki z filią nr 32 i 37) Może ludzie to rzeczywiście bezwzględne potwory. Może. Ale niech lepiej każdy przemyśli to sam. W końcu każdy inaczej postrzega pojęcie "biblioteka".

| link |
@bunia
@bunia
2012-07-24
3 /10
Przeczytane

Po przeczytaniu tej książki mam wrażenie, że osoba, która ją napisała, nie ma zielonego pojęcia o pracy w bibliotece, a jedynie chciała się z bibliotekarzy ponabijać. A może pokazać, że też potrafią być "spoko", a pani bibliotekarka z koczkiem to przeżytek? Moim zdaniem ta książka może przynieść więcej szkody niż pożytku, a na pewno fragmenty o tym, jakoby bibliotekarze pili i odprawiali huczne imprezy na zapleczu, a czytelnicy masturbowali się między regałami. Po stokroć - przejaskrawione, przerysowane, karykaturalne - no chyba, że o to chodziło, tylko czemu tytuł bibliotekarki? Taką książkę można by z powodzeniem napisać o przedstawicielach każdego innego zawodu.

| link |
@PannaIndyviduum
2022-02-22
6 /10
Przeczytane
@margota13
2020-11-24
2 /10
Przeczytane Książki o książkach Posiadam
MA
@maggie.p
2015-02-13
8 /10
@Annette_Cinnamon
@Annette_Cinnamon
2019-11-04
3 /10
Przeczytane
@Komsomolskaja
@Komsomolskaja
2012-10-25
3 /10
Przeczytane
@dasti03
@dasti03
2012-10-13
8 /10
Przeczytane
@saba1142
@saba1142
2012-07-12
5 /10
Przeczytane
@Jenny_89
2012-04-06
1 /10
Przeczytane
@malineczka74
2011-06-03
8 /10
Przeczytane
@silverraven
2011-05-26
5 /10
Przeczytane CZYTADŁA/Literatura kobieca Z życia innych.. (Autobiografie/Biografie/Wywiady)
@beatttka
@beatttka
2011-02-19
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Bibliotekarki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl