Blizna

Danuta Chlupová
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Blizna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Katarzyna otrzymuje ofertę półrocznego wyjazdu do Ostrawy, aby otworzyć i rozkręcić zagraniczną filię firmy. Dla czterdziestolatki z rodziną, ułożonym życiem i wyrobionymi nawykami taka misja wydaje się poważną wyprawą. Przyjmuje jednak propozycję i już trzy tygodnie później zjawia się w czeskim hotelu. Od miejscowego studenta historii, którego zatrudnia jako tłumacza, przypadkiem dowiaduje się o tragedii pobliskiej wioski. To właśnie w Żywocicach, w 1944 roku, hitlerowcy w odwecie za atak partyzantów na gestapowców rozstrzelali 36 Polaków. Katarzyna ma powody, by sądzić, że ta historia ma związek z młodością jej 91-letniej teściowej. Rozpoczyna prywatne śledztwo.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-8083-693-8, 9788380836938
Wydawnictwo: Novae Res
Nagrody: Literacki Debiut Roku (Zwycięzca)
Kategoria: Powieść
Stron: 224

Autor

Danuta Chlupová Danuta Chlupová
Urodzona 12 lutego 1968 roku w Czechach (Czeski Cieszyn)
Danuta Chlupová – polska pisarka i dziennikarka mieszkająca w Czechach, laureatka głównej nagrody Literacki Debiut Roku 2017. Jej małą ojczyzną jest Zaolzie – część Śląska Cieszyńskiego, która w 1920 roku została ostatecznie włączona do ówczesnej Cz...

Pozostałe książki:

Trzecia terapia Organista z martwej wsi
Wszystkie książki Danuta Chlupová

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Blizna

3.02.2020

Głębokie rany nie są tak widoczne na zewnątrz. Wnętrze człowieka zranionego pozostawia ślad, którego nikt nie widzi. Za to ma ono ogromne znaczenie dla osoby, która została pokrzywdzona. Do przeczytania książki pt. „ Blizna” autorstwa Pani Danuty Chlupovej przekonało mnie, że jest to powieść z gatunku obyczajowa oraz zdobycie nagrody I mie... Recenzja książki Blizna

@Anna30@Anna30 × 4

Moja opinia o książce

Opinie

@Justyna_K
2020-06-21
8 /10
Przeczytane Ebook/Legimi Z wojną w tle Warte polecenia

Danuta Chlupova zadebiutowała powieścią "Blizna" i muszę przyznać, że zrobiła to w znakomitym stylu. Z dość dużym dystansem i obawą podchodzę do wydawnictwa Novae Res, i do debiutów które wydają ponieważ często można się solidnie rozczarować. Nie w tym przypadku. Powieść jest mega dobra i spokojnie mogła zostać wydana przez bardziej prestiżowe wydawnictwo.
Opowieść o Marcie i tragedii jaka wydarzyła się 6 sierpnia 1944 r wciągnęła mnie niesamowicie, minusów jako takich się nie doszukałam. Jedyne czego mi brakowało to bardziej klimatycznych i budzących emocje opisów, które spowodowałby że powieść zawładnęłaby moim sercem na maksa.

× 14 | link |
@Bibliotecznie
2019-09-18
9 /10
Przeczytane

Co zrobilibyście, gdyby nagle okazało się, że osoba, którą lubicie, szanujecie, cenicie, ma na sumieniu coś niewybaczalnego? Czy ta osoba straciłabym w Waszych oczach? Czy próbowalibyście się dowiedzieć, czy to, co wiecie o niej, jest prawdą? Szukalibyście informacji u źródła czy raczej okrężnymi drogami?

Czterdziestoletnia Katarzyna dostaje polecenie stworzenia filii firmy, w której pracuje, w Czechach, a dokładniej w Ostrawie. Nie jest zachwycona tym pomysłem, ale cóż zrobić. Pan każe, sługa musi. Choć kompletnie nie zna czeskiego, zgadza się na półroczny pobyt w Ostrawie. Do pomocy na miejscu ma sekretarkę i młodego tłumacza, studenta i pasjonata historii, Marcina. Niedaleko Ostrawy znajduje się mała wioska, Żywocice, gdzie w czasie II wojny światowej hitlerowcy rozstrzelali 36 Polaków. To miała być kara za atak partyzantów na gestapowców. Marcin opowiada Kasi tę tragiczną historię, a jej zaczyna świtać coś w głowie. Niektóre szczegóły tej historii w zadziwiający sposób pasują do znikomej dość wiedzy, jaką kobieta ma o przeszłości swojej teściowej... Czy podąży za prawdą? Co znajdzie w Żywocicach? Jak poszukiwania wpłyną na jej dotychczasowe życie?

Współczesne wydarzenia przetykane są historią sprzed lat, w której bohaterkami są Marta, mieszkająca w Żywocicach, i Tereska z Suchej, a także ich bliscy i znajomi. Co łączy dziewczęta, których młodość przypadła na trudne lata wojenne, z Katarzyną i jej bliskimi?

Oprócz wątku detektywistycznego, nie z...

× 1 | link |
@Possi
2021-03-27
8 /10
Przeczytane 2021 audiobook
@Anna30
2020-02-03
9 /10
Przeczytane
@ejwa1960
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Romans/obyczajowe/sensacja 2018 ebook/legimi/audiobook

Cytaty z książki

O nie! Książka Blizna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl