Trzecia terapia

Danuta Chlupová
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Trzecia terapia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

TOKSYCZNE ZWIĄZKI, SKOMPLIKOWANE RELACJE I KLĄTWA DZIADKA Z AUSCHWITZ. 
Trzydziestoletnia Mathilda i czterdziestoletni Grzegorz przypadkowo spotykają się na niemieckim campingu. Z zasłyszanej rozmowy telefonicznej mężczyzna wnioskuje, że kobieta przed kimś ucieka. Po powrocie do Polski zapomina o Niemce, lecz kilka miesięcy później Mathilda dzwoni do niego i prosi o pomoc. Zamierza przyjechać do Oświęcimia, rodzinnego miasta Grzegorza, i poznać historię swojego dziadka – esesmana z Auschwitz. Liczy na to, że to pomoże jej uwolnić się od rodzinnej klątwy, o której przekonywała ją matka, a zarazem wyzwolić się z patologicznego związku. Czy Grzegorz, sam uwikłany w trudne relacje z matką i córką, będzie w stanie pomóc zranionej kobiecie? Trzecia terapia to opowieść o winach własnych i cudzych, o rodzinnej przeszłości, uzależnieniu od innych i o niełatwej miłości, która może przyjść w każdym wieku.

Data wydania: 2019-09-16
ISBN: 978-83-8147-479-5, 9788381474795
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 328
dodana przez: NovaeRes

Autor

Danuta Chlupová Danuta Chlupová
Urodzona 12 lutego 1968 roku w Czechach (Czeski Cieszyn)
Danuta Chlupová – polska pisarka i dziennikarka mieszkająca w Czechach, laureatka głównej nagrody Literacki Debiut Roku 2017. Jej małą ojczyzną jest Zaolzie – część Śląska Cieszyńskiego, która w 1920 roku została ostatecznie włączona do ówczesnej Cz...

Pozostałe książki:

Blizna Organista z martwej wsi
Wszystkie książki Danuta Chlupová

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Trzecia terapia

3.02.2021

Czytając opis wydawcy i mając w pamięci wrażenia po pierwszej przeczytanej powieści pani Danuty, byłam nastawiona na emocjonalne tsunami. Nie zawiodłam się, choć muszę przyznać, że liczyłam na to, iż postać dziadka- obozowego esesmana, w pewnym momencie wysunie się na pierwszy plan-tak się nie stało, a postać poznajemy tak naprawdę dopiero pod ... Recenzja książki Trzecia terapia

Trzecia terapia

17.10.2019

Wiele osób potrzebuje czasem terapii, aby oczyścić się z problemów nie tylko emocjonalnych, ale też tkwiących głęboko w nas, czasami niezależnych od nas, ale od naszego otoczenia i rodziny, w której się wychowywaliśmy. Ale nie każdy potrafi się do tego przyznać, gdyż już na samo słowo „psychoterapeuta” reaguje nerwowo. A niepotrzebnie. Warto uzmys... Recenzja książki Trzecia terapia

Moja opinia o książce

Opinie

@Bibliotecznie
2019-09-18
9 /10
Przeczytane

Tym razem pisarka zabiera nas do świata Grzegorza i Mathildy. Mężczyzna mieszka z nastoletnią córką, z którą nie potrafi złapać kontaktu, oraz matką, Barbarą, która po śmierci jego żony przyrzekła pomóc synowi wychować wnuczkę. Efekt jest taki, że czterdziestolatek od lat jest sam, a jego córkę bliższa więź łączy z babcią, niż z ojcem.

Pewnego dnia Grzegorz decyduje się na rekreacyjny wyjazd z córką do Niemiec. Łączy ich jedno - jazda na rolkach - i to właśnie postanawia wykorzystać mężczyzna, by ocieplić swoje relacje z dziewczyną. Kiedy wyruszają z Oświęcimia, w którym mieszkają, żadne z nich nie spodziewa się rozwoju wypadków.

Na campingu Grzegorz poznaje Niemkę, Mathildę. Kobieta jest cicha i jakby zastraszona, jednak z czasem między parą zawiązuje się nikła nić porozumienia. Czas urlopu jednak szybko mija i Grzegorz z córką wracają do Polski. Żegnając się z Mathildą, mężczyzna zostawia jej swoją wizytówkę.

Mylicie się, jeśli przyszło Wam do głowy, że chodzi tu o poryw serca. Tym razem jest inaczej. Grzegorz pracuje w muzeum w Auschwitz, a Mathilda, podczas spotkań w Niemczech, zdradziła mu swoją tajemnicę z przeszłości, która prześladuje ją przez całe życie. Kiedy kobieta wreszcie dojrzewa do tego, by udać się Polski i poznać prawdę o jednym ze swoich przodków, to właśnie Grzegorz zamierza jej w tym pomóc. To jednak zaledwie jeden z poruszonych w powieści wątków.

Jeśli sięgniecie po tę książkę, znajdziecie się wraz z Mathildą w matni...

× 1 | link |
GI
2019-10-04
9 /10

"Trzecia terapia" to książka napisana przez Polkę zamieszkującą Zaolzie. Jest to druga powieść pani Danuty (jej debiut to "Blizna").

Każdy rozdział opatrzony jest datą (miesiącem i rokiem) oraz miejscem, dzięki czemu można łatwo zorientować się w akcji. A dzieje się bardzo dużo, w paru różnych miastach na terenie Polski (Oświęcim, Kraków), a także Czech (Łomna) i Niemiec (Fläming) na przestrzeni wielu lat. Historia swoimi korzeniami sięga czasów drugiej wojny światowej. Mathilda jest wnuczką esesmana stacjonującego w obozie koncentracyjnym, a Grzegorz przewodnikiem w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Oboje zdają się do siebie kompletnie nie pasować, ale przypadkowe spotkanie oraz dzieje przodków okażą się dla nich wiążące i zbliżą ich do siebie. Poza tą dwójką mamy jeszcze kilka innych ciekawych postaci: Barbarę - matkę Grzegorza, która po śmierci synowej przejęła opiekę nad wnuczką; Tadeusza, który ze strachu przed odpowiedzialnością nigdy nie założył rodziny czy Thomasa - niemieckiego psychoterapeutę, który czerpie satysfakcję z wykorzystywania bezbronnych kobiet.

"Trzecia terapia" to powieść składająca się z kilku wątków, poruszająca wiele ważnych problemów: depresję, samotne rodzicielstwo, toksyczne związki, różne traumy bohaterów, które mają wpływ na całe ich życie. Największymi plusami książki są historyczne nawiązania do czasów wojennych, wyraziste postacie z ciekawymi portretami psychologicznymi oraz tajemnice, które odkrywamy na kolejnych stronach.

...

× 1 | link |
@Sabina
2021-11-15
8 /10
Przeczytane Powieści obyczajowe

Książka o toksycznych relacjach międzyludzkich z wątkiem miłosnym.
Grzegorz samotnie wychowuje nastoletnią córkę i boryka się nie tylko z jej buntem, ale także ze swoją matką, która jest nadopiekuńcza w stosunku do wnuczki.
W trakcie zagranicznej wycieczki, podczas której towarzyszy mu córka, poznaje Niemkę Mathildę, jednak znajomość z nią ogranicza się do krótkiej rozmowy, a wycieczka szybko dobiega końca.
W międzyczasie Mathilda czuje się obarczona współwiną za czyny swojego dziadka SS-mana, a dodatkowe problemy w jej życiu sprawiają, że decyduje się na udział w nietypowej terapii psychologicznej...
Przypadek sprawia, że Niemka ponownie spotyka Polaka. Okazuje się, że oboje mają za sobą traumatyczne przeżycia.
Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się, jak potoczyły się ich losy, to powinien przeczytać tę książkę, ponieważ jest
To bardzo ciekawa powieść z ważnym przesłaniem.

| link |
@ewelina.czyta
2021-02-03
8 /10
Przeczytane
MA
2020-01-05
9 /10
Przeczytane
@Justyna_K
2020-12-31
5 /10
Przeczytane Ebook/Legimi
@malgosialegn
2019-10-17
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Trzecia terapia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl