Bóg X

Wiktor Jerofiejew
Bóg X
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Tom opowiadań, reportaży i szkiców obyczajowych Bóg X jest uznawany za jedną z najbardziej kontrowersyjnych, skandalizujących i prowokacyjnych książek dobrze znanego czytelnikowi polskiemu rosyjskiego prozaika Wiktora Jerofiejewa (ur. 1947). Autor zebrał w nim pisane w latach 1997-2001 teksty, których wiodącym motywem jest miłość.
Uczucie to traktowane jest jednak przez autora dość swoiście: obok rozmaitych aspektów zwykłej miłości dwojga osób, poznamy tu również miłość do ojczyzny, do kryminałów, do Eskimosów, a nawet do głupoty czy więzienia; dowiemy się także czym było Morze Czarne miłości oraz jak być niekochanym.
Wysłuchamy specyficznej spowiedzi dzieci Puszkina, które próbują określić i scharakteryzować uczucie, jakie żywili do swego ojca, oraz przekonamy się, jak można skojarzyć pojęcie miłości z postacią Rasputina.
Różnorodny ton wypowiedzi, od psychodelicznej groteski w opowiadaniu Wszystko będzie dobrze, poprzez zabawną anegdotę w autoironicznym tekście Jerofiejew kontra Jerofiejew, aż po niemal socjologiczną analizę społeczno-psychologiczną w eseju "Miłość do Wschodu", powoduje, iż książka ta - choć chwilami brutalna, a nawet okrutna i szokująca - zapewnia urozmaiconą i niekonwencjonalną lekturę.
O miłości napisano tyle głupot, że można zaryzykować stwierdzenie, że w ogóle nic nie napisano. Niewykluczone, że miłość do kobiety to w istocie wydana reszta, drobne, które zostają mężczyźnie w dłoni po jego miłości do Boga, ale w obliczu powszechnie znanego zaniku uczuć religijnych wysoki kurs nominalny miłości rozmienia się dziś powszechnie na uczucie do płci (w zasadzie) odmiennej.
Data wydania: 2010-07-30
ISBN: 978-83-07-03233-7, 9788307032337
Wydawnictwo: Czytelnik
Seria: Mała Proza
Stron: 272

Autor

Wiktor Jerofiejew Wiktor Jerofiejew
Urodzony 19 września 1947 roku w Federacji Rosyjskiej (Moskwa)
Wiktor Władimirowicz Jerofiejew (ros. Виктор Владимирович Ерофеев) – rosyjski pisarz i publicysta postmodernistyczny. Prowadzi własny program w kanale „Kultura” oraz nadaje autorską audycję w moskiewskim Radiu „Wolność”. Jeden z inicjatorów wydania ...

Pozostałe książki:

Encyklopedia duszy rosyjskiej. Romans z encyklopedią Mężczyźni Różowa mysz Życie z idiotą Akimudy Ciało Rosyjska piękność Dobry Stalin Rosyjska apokalipsa Świat diabła Aleksy Łosiew, czyli rzecz o tytanizmie XX wieku Bóg X Dobry Stalin : powieść Sąd ostateczny
Wszystkie książki Wiktor Jerofiejew

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Bóg X? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Bóg X. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl