Charlotta

Sara Medberg
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Charlotta
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Historia miłosna, która wstrząsnęła imperium jedwabiu

Surowe zasady, hierarchia społeczna, klasowość i jedwab rządzą w XIX-wiecznym Turku, gdzie szwaczka Charlotta szuka swojego pana Darcy’ego. Gdy baron Ridderlöw zatrudnia ją w posiadłości jako pokojówkę siostry, odmienia nie tylko jej życie.
W ręce Charlotty trafia dopiero co opublikowana „Duma i uprzedzenie” Jane Austen, przez co zaczyna ona inaczej postrzegać role kobiet w społeczeństwie. Gdy zgorzkniały baron Ridderlöw okazuje jej zainteresowanie, postanawia sprawdzić w praktyce zawarte w książce idee miłości, małżeństwa i wczesnego feminizmu.

Czy zwykła pokojówka może sięgnąć po wszystko: ekscytujące życie i mężczyznę marzeń?
Tytuł oryginalny: Charlotta (Silk Sisters)
Data wydania: 2024-01-24
ISBN: 978-83-8289-607-7, 9788382896077
Wydawnictwo: Świat Książki
Cykl: Imperium jedwabiu, tom 1
Kategoria: Romans historyczny
Stron: 432
dodana przez: szulinska.justyna

Autor

Sara Medberg Sara Medberg Sara Medberg, autorka romansów od kilku lat w największym fińskim wydawnictwie Otava. Kocham historię: pana Darcy'ego, Bridgertonów, Jane Austen – niekoniecznie w tej kolejności! Dwór, trudy służby, mistyczne zamki, mgliste krajobrazy, tak, listę za...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Duma i uprzedzenie" w "Imperium jedwabiu".

4.02.2024

Sagi rodzinne były ulubioną lekturą mojej mamy. To jeden z powodów, dla którego sięgnęłam po książkę "Charlotta. Imperium jedwabiu", gdyż i ja postanowiłam spróbować "zaczytać się" w jakiejś rodzinnej opowieści. Spodobała mi się również okładka, wielokrotnie już wspominałam, że jestem okładkową sroką i często wybieram dla siebie lektury pod wpływe... Recenzja książki Charlotta

@maciejek7@maciejek7 × 34

"Charlotta'

9.02.2024

“Samotna kobieta z trudnością zarabiała na utrzymanie. Ponieważ panny i mężatki nie miały pełni praw”. Przenosimy się w czasie do XIX wiecznego Turku, gdzie rządzą surowe zasady, hierarchia społeczna, klasowość, a życie toczy się wokół jedwabiu. Charlotta jest doświadczoną przez los młodą kobietą. Żyje bardzo skromnie, jest szwaczką. Na skutek pe... Recenzja książki Charlotta

Wyspa Mgieł

28.02.2024

Pozostając pod wpływem literatury skandynawskiej postanowiłam zmienić nieco rodzaj literatury i z kryminału wpaść w objęcia powieści historycznej z romansem (i to nie jednym)w tle. Książka ta jest pierwszą częścią nieźle zapowiadającego się cyklu „Imperium jedwabiu” a ta część zatytułowana jest „Charlotta”. Tytuł wyraźnie wskazuje na to kim będzi... Recenzja książki Charlotta

@mag-tur@mag-tur × 7

Klimatyczna, mądra, poruszająca powieść o miłości.

16.02.2024

XIX-wieczna Europa, młoda dziewczyna marząca o lepszym życiu, pierwsze powiewy emancypacji i miłość, która podąża niezwykle pokrętnymi ścieżkami... - to właśnie tak przedstawia się plan klimatycznej powieści obyczajowej spod znaku historycznego romansu pt. „Charlotta. Imperium jedwabiu”, której to autorką jest Sara Medberg i która ukazała się w n... Recenzja książki Charlotta

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maciejek7
2024-02-04
8 /10
Przeczytane konkurs historia romans Posiadam

Sagi rodzinne były ulubioną lekturą mojej mamy. To jeden z powodów, dla którego sięgnęłam po książkę "Charlotta. Imperium jedwabiu", gdyż i ja postanowiłam spróbować "zaczytać się" w jakiejś rodzinnej opowieści. Spodobała mi się również okładka, wielokrotnie już wspominałam, że jestem okładkową sroką i często wybieram dla siebie lektury pod wpływem ładnego wyglądu książki. Tym razem nie zawiodłam się na swoich przeczuciach, historia mnie zaintrygowała i już czekam na jej kontynuację.

× 3 | link |
@Gosia
2024-02-16
10 /10

Lubicie przenosić się do innych czasów podczas czytania książek?! A jeśli tak, to gdzie najchętniej się wybieracie?
Sama uwielbiam! A najchętniej przenoszę się do czasów, które już przeminęły. Dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłam po pierwszy tom nowej serii Imperium jedwabiu, napisanej przez Sarę Medberg „Charlotta”.
Autorka zabiera nas do XIX wieku, gdzie młoda szwaczka Charlotta znajduje się na życiowym zakręcie. Zostaje bez środków do życia, a pomocną dłoń wyciąga do niej baron Ridderlow, który zatrudnia ją do pomocy, jako garderobianą jego młodszej siostry. Kobieta z niższych sfer ma szanse na zdobycie uczucie mężczyzny, który znajduje się na piedestale społecznym!?
Myślę, że ten tytuł przypadnie do gustu wszystkim, którzy, podobnie jak ja, lubią sięgać po romanse z historią w tle. Książka została napisana wyśmienicie, dosłownie mamy wrażenie jakbyśmy byli z bohaterami w ich świecie. Bohaterowie zostali doskonale wykreowani przez autorkę, są wyraziści i nie da się ich nie polubić.
Ja czytając tę książkę, bawiłam się wyśmienicie! Akcja toczy się intensywnie, nie brakuje w niej dobrego humoru i emocji. Dla mnie ta książka ma wszystko, co powinna mieć dobra książka! Bardzo polecam!

× 2 | link |
@mamazonakobieta
2024-02-14
8 /10
Przeczytane

„Charlotta (Imperium jedwabiu)” to książka, która mnie się spodobała i polecam każdemu, kto ma ochotę przenieść się do XIX wieku.

× 1 | link |
@monweg
2024-03-07
7 /10
Przeczytane

Historyczny romans to nie jest to po, co sięgam często. Z reguły czytam między jakimiś innymi książkami, dla odpoczynku. Tak było i tym razem.
Przeniosłam się w mroźny klimat skandynawski mglistej wyspy. I poczułam się jakbym trzymała w rękach którąś z powieści Jane Austen, choć Sarze Medberg jeszcze trochę brakuje do jej poziomu. Jest to jednak jedna z tych książek, przy których miło spędza się czas, czyta dosyć szybko o przyznaję, że odpoczywa po bardziej wymagających skupienia lekturach.


Zawsze znajdą się osoby, które chcą zmienić swój status społeczny. To całkiem normalne i naturalne. Mamy okazje obserwować to zjawisko u dwóch kobiet Charlotty i Emmy, które nie urodziły się zamożne, tylko po to, żeby takowym służyć. Zaczytują się w nowo wydanej powieści „Duma i uprzedzenie” i pragną zmian. Czy im się to uda? Czy nie za szybko w tym mroźnym klimacie na feminizm?


Sara Medberg bardzo ładnie i obrazowo potrafiła przedstawić każdy niemal detal. Nie ma się więc problemu, prawie z fizycznym przeniesieniem do XIX-wiecznego Turku. Myślę, że ja jednak wolę nasz świat, nasze czasy, nowoczesność, a o innych czasach to tylko czytać, albo oglądać filmy. Z resztą uwielbiam te klimaty. Piękne są te stroje (tyle, że niepraktyczne), te maniery, to nicnierobienie. Ale to dobre na moment, na chwilkę. Na dłuższą metę można by było zwariować. Bo ile można oddawać się tzw. prowadzeniu domu, gdzie wydaje się tylko polec...

| link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2024-02-06
9 /10

„Charlotta” to pierwszy tom dobrze zapowiadającej się serii „Imperium Jedwabiu”. Jest to powieść kostiumowa, osadzona w czasach, kiedy kobiety jeszcze nie za bardzo miały cokolwiek do powiedzenia. Książka napisana jest pięknym, barwnym językiem. Znajduje się tutaj wiele opisów przyrody, zwyczajów i roli kobiety w społeczeństwie. Powieści tej jednak nie czyta się zbyt szybko. Ale nie dlatego, że te opisy są nudne. Ja przynajmniej czytałam wolniej by poczuć klimat XIX wiecznego świata. Według mnie wymaga ta książka większego skupienia również ze względu mnogości bohaterów, którzy przy bliższym poznaniu potrafią dostarczyć wielu emocji.

Szwaczka Charlotta zatrudnia się jako pokojówka w posiadłości barona Ridderlow. Praca ta jak się później okazuje odmienia nie tylko jej życie. W jej ręce wpada „Duma i uprzedzenie”, która sprawia, że Charlotta poznaje inną rolę kobiet w społeczeństwie. Widzi zupełnie inny obraz miłości i małżeństwa.

Drugą ciekawą postacią w tej książce jest Emmy, która podczas balu w pałacu Drottnington kradnie szkatułkę. Co w niej było? W tym samym czasie zostaje ranny książę. Kto do niego strzelał? Jej historia pełna jest przygód.

„Charlotta” to książka, która porywa od pierwszych stron do świata balów i świata, w którym kobiety musiały walczyć o siebie. Jest ona pełna miłości, ale nie tylko. Znajdziemy tutaj również wątki przygodowe, tajemnice i walkę o lepsze jutro dla kobiet. Ja już nie mogę do...

| link |
@paulaczyta
2024-02-06
7 /10
Przeczytane

Historia miłosna, która wstrząsnęła imperium jedwabiu

Mamy tutaj XIX wiek, gdzie panują surowe zasady, hierarchia i klasowa społeczna oraz imperium jedwabiu.

To tam poznajemy Charlotte, szwaczkę, która wkrótce zostaje ona zatrudniona jako pokojówka. To odmienia jej życie. Nowa praca jak i książka – Dumą i uprzedzenie. Po jej lekturze Charlotta zaczyna inaczej patrzeć na rolę kobiety w społeczeństwie.

Tylko czy książka może stać się rzeczywistością?

Gdy jej pracodawca, nieco zgorzkniały baron Ridderlów okazuje jej zainteresowanie, Charlotte pozyskania sprawdzić ile prawdy jest w historii z książki. Czy to co stamtąd wynosiła na temat miłości i feminizmu, sprawdzi się w praktyce.

Tylko czy pokojówka można zdobyć mężczyznę marzeń?

Bardzo kobieca książka, ukazująca przemiany, szukanie siebie, rozwój, uczucia, emocje. To, jak książki ktoś nas zmieniać i wzbogacać. I ta jest jedną z tych.

| link |
@kasienkaj7
2024-04-07
8 /10
Przeczytane

Interesująca powieść.

| link |
@Shinedown
2024-03-26
6 /10
Przeczytane Historyczne Obyczajówki Rok 2024 Poszukuję do swojej biblioteczki Klub Recenzenta nakanapie
@Poprawnie_napisane
2024-03-09
8 /10
Przeczytane
@ksiazkiagi
2024-03-01
6 /10
Przeczytane Posiadam Recenzenckie 2024
@mag-tur
2024-02-17
7 /10
Przeczytane
@Uleczka448
2024-02-16
8 /10
@Morella
2024-02-15
6 /10
Przeczytane Domowa biblioteczka Egzemplarze recenzenckie Posiadam
@objazd.kulturalny
2024-02-15
6 /10
Przeczytane W domowej biblioteczce Przeczytane 2024
@Mirka
2024-02-14
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Jeśli pani piśnie choć jedno słowo, to pożałuje tego - powiedział ktoś uprzejmym tonem do ucha Emmy Crepe. Poczuła, jak czyjeś silne ręce chwytają ją mocno za ramiona.
Ozdobne złocenia lśniły, podłogi pokrywały drogie dywany, a ściany upiększały cenne dzieła sztuki. Emmy nie dostrzegała jednak żadnego z tych szczegółów, uciekając przed swoim prześladowcą, który ruszył za nią w pościg.
Emmy ukryła szybko niewielki przedmiot w fałdach sukni i krążyła w tłumie gości. Starała się zachowywać możliwie naturalnie i swobodnie, jednocześnie zastanawiając się gorączkowo, jak najlepiej umknąć z pałacu.
W jeszcze chwilę temu tak rozbawionej sali balowej zapanował chaos. Damy piszczały i mdlały, panowie chwytali za szpady przypięte do paradnych mundurów.
Nie chciała nawet myśleć, co by się stało, gdyby znaleziono przy niej należącą do królowej szkatułki z klejnotami, i to wtedy, gdy książę koronny został postrzelony.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl