Chrześcijaństwo. Amoralna religia

Artur Nowak, Ireneusz Ziemiński
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Chrześcijaństwo. Amoralna religia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

(Wydanie I, Wydawnictwo Prószyński i Ska, Warszawa, 2023)

Chrześcijaństwo. Amoralna religia” - to opowieść o Jezusie, jakiego nie znacie. Plemienność, język nienawiści, pogarda wobec kobiet, wreszcie uwielbienie Boga posyłającego go na okrutną śmierć – to tylko niektóre aspekty planu „zbawiciela”, których spadkobiercą jest współczesny Kościół. To nie przypadek, że centralnym punktem Ewangelii jest ślepe posłuszeństwo. Chrześcijanie od początku bali się wolności, dlatego narzucili światu przemocowy program Jezusa. Stąd nienawiść do Ewy, która miała odwagę przekroczyć granicę niewoli, uwielbienie Marii, będącej niewolnicą Pana, oraz lęk, żeby żadna owca nie oddaliła się od stada.
Jak twierdzą autorzy, to nie chrześcijaństwo jest wzorcem do oceny naszego postępowania moralnego, lecz odwrotnie – to religia chrześcijańska wraz z głoszonymi przez nią zasadami życia powinna być poddawana ciągłej ocenie moralnej.

Artur Nowak (ur. 1974) – adwokat, publicysta i pisarz, m.in. współautor – wraz z profesorem Stanisławem Obirkiem – bestsellerowych reportaży: „Babilon. Kryminalna historia Kościoła” oraz „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele”. Napisał też „Kroniki opętanej” – powieść, w której przedstawił opartą na faktach historię nastolatki molestowanej przez egzorcystów. Jest również autorem reportażu „Adwokaci. Zraniony zapał”. Współautor podcastu „Kryminalna historia Kościoła”, nagrodzonego bestsellerem Empiku za 2022 rok. Kolejny sezon tego podcastu otrzymał w roku 2023 nagrodę Best Audio. Od 2021 roku na kanale Sekielski Brothers Studio prowadzi autorski podcast „Wysłuchanie”.

Ireneusz Ziemiński (ur. 1965) – filozof, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, aktualnie zatrudniony na Uniwersytecie Szczecińskim. Autor ponad dwustu publikacji z zakresu szeroko pojętej filozofii religii i filozofii człowieka. Dwukrotny stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (program „Start” oraz „Kolumb”, w ramach którego odbył staż na Uniwersytecie Oksfordzkim pod kierunkiem Richarda Swinburne’a). Za książkę „Zagadnienie śmierci w filozofii analitycznej” (1999) otrzymał Nagrodę Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Sportu, a za książkę „Eschatologia filozoficzna” (2017) – Nagrodę im. Józefa Tischnera.

Autor

Artur Nowak Artur Nowak
Urodzony 16 maja 1974 roku w Polsce
Adwokat, publicysta i pisarz, m.in. autor rozmów z ofiarami kościelnej pedofilii „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos” (współautorka Małgorzata Szewczyk-Nowak) oraz rozmów z byłymi i obecnymi księżmi „Duchowni o duchownych” a także dziećmi du...

Pozostałe książki:

Chrześcijaństwo. Amoralna religia Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele Babilon. Kryminalna historia kościoła Duchowni o duchownych Dzieci, które gorszą Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła Kroniki opętanej Ogarnij się, czyli jak wychodziliśmy z szamba Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos Adwokaci Zło Kryminalna historia Watykanu
Wszystkie książki Artur Nowak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Depozyt moralności

WYBÓR REDAKCJI
22.11.2023

Dziwi mnie czasem zdziwienie, że jako ludzie mamy ludzkie cechy. Jeśli istnieje Bóg i mamy wolną wolę (te hipotezy są odwiecznie dyskusyjne), to cokolwiek robimy w moralnych wyborach światopoglądowych, jest dobre w tym sensie, że jakieś decyzje aksjologiczne podejmujemy. Założenie o dogmatycznych prawdach, wyjątkowości konkretnej religii, uzasadni... Recenzja książki Chrześcijaństwo. Amoralna religia

„Chrześcijaństwo. Amoralna religia” Artura Nowaka i Ireneusza Ziemińskiego, czyli będzie bolało.

WYBÓR REDAKCJI
21.11.2023

„[…] chociaż pierwszym i podstawowym warunkiem zbawienia jest krzyż Jezusa, to może on być skuteczny tylko wtedy, gdy spełnimy dodatkowe warunki sakramentalne. Paradoksalnie zatem to sami chrześcijanie, począwszy od czasów apostolskich, zawężają i ograniczają zbawcze działanie Jezusa, gdyż bez wiary i praktyk sakramentalnych będzie ono nieskuteczn... Recenzja książki Chrześcijaństwo. Amoralna religia

@Orestea@Orestea × 11

Nie na klęczkach

20.02.2024

Książka jeszcze przed publikacją wzbudzała wielkie kontrowersje, a i po opublikowaniu od wielu czytelników skreśliło ją bez czytania, pewnie na podstawie mocno bulwersującego tytułu i okładki. Pochylają się autorzy nad głównymi elementami nauki katolickiej: miłością bliźniego, miłością nieprzyjaciół, miłosierdziem i innymi, dekonstruują je, rozry... Recenzja książki Chrześcijaństwo. Amoralna religia

@almos@almos × 27

Zło w kościelnym ornacie

21.11.2023

Chrześcijaństwo to jedna z najtrudniejszych religii w dziejach. Skomplikowana, nie zawsze chlubna historia, bezustanne spory doktrynalne, czasy ogromnego upadku instytucjonalnego i moralnego… Obecnie, po raz kolejny, Kościół przeżywa ogromny kryzys, ale taki, z którym może sobie nie poradzić. Hierarchowie, nie nauczeni historią wzlotów i up... Recenzja książki Chrześcijaństwo. Amoralna religia

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@beata87
2024-02-02
7 /10
Przeczytane

Mocno kontrowersyjne wywody, szczególnie dla osób wierzących. Jednak niektóre tezy warte zastanowienia. Jako kobieta, już od dawna zastanawiałam się nad zniewoleniem kobiet przez bezwzględny patriarchat religijny. Po kilku tysiącach lat poniżanie pozycji kobiet w społeczeństwie nadal ma się dobrze i nadal jest uświęcane przez największe religie monoteistyczne świata.

× 10 | link |
@atypowy
2023-11-22
1 /10

Dawno nie widziałem tak nierzetelnego podejścia do tematu. Ale wszystko można dopasować pod swoją tezę. Jeśli się chce... tylko po co ?

× 9 | link |
@mommy_and_books
2023-11-29
5 /10
Przeczytane

" [...] Ten rzekomo miłosierny Bóg już w Starym Testamencie dokonuje zakładu z szatanem o duszę Hioba, w którym chodziło wystawienie jego wierności Bogu na próbę. [...]"

"Chrześcijaństwo. Amoralna religia" autorstwa pisarza Artura Nowaka i filozofa Ireneusza Ziemińskiego naszpikowana jest bardzo negatywnymi emocjami. Panowie prześwietlają Stary i Nowy Testament, oczywiście krytykując Chrześcijaństwo. Oberwało się również papieżom. Jest to pierwsze ich wspólne dzieło. Jestem ciekawa, czy byliby tak odważni, krytykując inną religię.
Przykro się czyta, gdy autorzy piszą, że za śmierć sześciu milionów Żydów odpowiada antysemityzm chrześcijański. Za ich śmierć drodzy panowie odpowiada Hitler i jego chore pomysły z czystością rasy.
W książce znalazłam również odnoszenie Boga do kobiet i homoseksualistów.
Czytając tę książkę, można myśleć, że Bóg nas nie kocha, ale my musimy być mu posłuszni i robić dokładnie to, co mówi, bo inaczej grozi nam potępienie.
Nie wiem, co autorzy tej książki chcieli nią osiągnąć. Czy chodziło im o to, żeby odejść od tego, w co wierzymy? Czy raczej zacząć patrzeć na Boga tak jak oni:

" [...] Według mnie Bóg chrześcijański jest Bogiem wyjątkowo okrutnym i między innymi dlatego właśnie ta religia moralnie się wyczerpała. [...]"

Religia moralnie się nie wyczerpała, to ludzie swoje życie oddają uciechą, ponieważ słuchają podszeptów szatana. Zapominają o Bogu. Szukają Go jedynie, gdy znajdują się w tragicznej syt...

× 5 | link |
@Shinedown
2023-11-02
1 /10
Przeczytane DNO, czyli prymitywne książki

Treść tej książki jest tak absurdalna, że aż mnie zamurowało.

× 3 | link |
@almos
2024-02-20
7 /10
Przeczytane ebook religia/ateizm
@Zorg
@Zorg
2024-01-09
1 /10
@Proteus
2024-01-08
7 /10
Przeczytane -POSIADAM-
B.
@b.sawlowiec
2023-12-05
7 /10
Przeczytane
@melkart002
2023-11-21
9 /10
@LiterAnka
2023-11-26
8 /10
Przeczytane
@Orestea
2023-11-21
9 /10
@Carmel-by-the-Sea
2023-11-22
7 /10
Przeczytane Ekonomia_psycho-socjologia_1 Filozofia_teologia_1 Reportaże_i_ współczesny_świat Posiadam
@paulaczyta
2023-11-18
7 /10
Przeczytane
@Vemona
2023-12-03
10 /10
Przeczytane 2023 zakupy Ateistyczne/antyklerykalne Mam 2023
@teskonieczna
2023-11-11
8 /10
Przeczytane Posiadam
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Według mnie Bóg chrześcijański jest Bogiem wyjątkowo okrutnym i między innymi dlatego właśnie ta religia moralnie się wyczerpała.
Bóg przecież nie potrzebuje pieniędzy, wystawnych ceremonii ani luksusowych świątyń – te służą jedynie kapłanom czerpiącym zyski z obrzędów.
...chrześcijaństwo jest projektem politycznym, w którym najważniejszy jest podział na naszych i obcych. Tak działają również współczesne partie - jeśli zdradzisz dotychczasowych mocodawców i przystąpisz do nas, darujemy ci wszelkie winy.
Jezus zatem każe nie tylko nauczać Dobrej Nowiny, lecz także tępić tych, którzy jej nie przyjmują. To prowadzi do ponurej konkluzji naszych rozmów... Sugeruje, że dzieje chrześcijaństwa, obfitujące w przemoc wobec innych religii, nie były wypaczeniem nauki Jezusa, lecz wynikały z wiernego jej stosowania przez ludzi Kościoła
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl