Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła

Stanisław Obirek, Artur Nowak
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

W rozmowie z Arturem Nowakiem Stanisław Obirek – były jezuita, jeden z niepokornych polskiego Kościoła, opowiada o swoim życiu. O dzieciństwie w pegeerze, studiach w Krakowie, doświadczeniach związanych z nadużyciami w Kościele, fascynacji zakonem jezuitów, studiach w Rzymie w okresie, gdy papieżem został Karol Wojtyła, życiu zakonnym, wreszcie o odejściu z Kościoła. Jan Paweł II i jego pontyfikat to centralny motyw tej mądrej i osobistej rozmowy. Daje ona możliwość spojrzenia na papieża Polaka z innej niż dominująca w Polsce perspektywy – chłodnej, rzeczowej i krytycznej. Ale życie profesora Obirka, antropologa kultury, teatrologa, teologa i historyka, to także fascynujące spotkania i wyjątkowe relacje z takimi postaciami jak Lem, Różewicz, Kołakowski, Tischner czy Bauman oraz niezliczone lektury. Wszystko to ukształtowało człowieka, który dusząc się w katolickiej doktrynie poszukiwał swojej „wąskiej ścieżki”.

Wydanie 1 - Wyd. Agora

Data wydania: 2020-02-26
ISBN: 978-83-268-2959-8, 9788326829598
Wydawnictwo: Agora
Stron: 336
dodana przez: Vernau

Autor

Stanisław Obirek
Urodzony 21 sierpnia 1956 roku w Polsce (Tomaszów Lubelski)
Antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w College of the Holy Cross w Worcester, na Uniwersytecie Łódzkim i w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”....

Pozostałe książki:

Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele Babilon. Kryminalna historia kościoła Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła Praca konsumpcjonizm i nowi ubodzy O Bogu i człowieku. Rozmowy Polak Katolik Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu Chrześcijaństwo i religie. Od konfrontacji do dialogu Herito - nr 13 - Konflikty pamięci Herito - nr 14 - Turcja - Türkiye - Turkey Kobieta pośród swego ludu Między wiarą a Kościołem Nad dziesięcioma przykazaniami Obrzeża Katolicyzmu Religia - schronienie czy więzienie? Uskrzydlony umysł Antropologia słowa Waltera Onga
Wszystkie książki Stanisław Obirek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Prawdziwie i gorzko o polskim kościele

4.09.2020

Wywiad rzeka z wybitnym intelektualistą, jezuitą, który odszedł z kościoła. Co ciekawe, Obirek nie przeszedł typowej drogi do kapłaństwa: wstąpił do jezuitów po studiach na UJ, nie dlatego że głęboko wierzył lub z pobudek materialnych, raczej pociągał go ich wysoki poziom intelektualny zakonników i ich wewnętrzna wolność. Sam, do czasu, cieszył si... Recenzja książki Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła

@almos@almos × 20

Każdy powinien mieć swoją ścieżkę.

20.08.2023

Lubię sięgać po książki dotyczące Kościoła Katolickiego oraz ludzi, którzy są lub byli z nim związani. Dlatego nie mogłam sobie odmówić sięgnięcia po wywiad Artura Nowaka ze Stanisławem Obirkiem, pt. "Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła.". Wspomniana przeze mnie publikacja zaciekawiła mnie dlatego, że prof. S. Obirek to były jezuita z sza... Recenzja książki Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła

@NataliaTw@NataliaTw × 5

Porozmawiajmy o Kościele

6.01.2021

Za oknem szaro i zimno, a ja przeziębiona:( Jedyny plus to, że mam więcej czasu na czytanie:) Dziś chciałabym Wam polecić porywający wywiad- rzekę z byłym jezuitą profesorem Stanisławem Obirkiem. Interlokutor Artura Nowaka jest surowym recenzentem Kościoła katolickiego, w zajmującej dyskusji wspomina swoje dzieciństwo, młodość, studia w Krakowie. ... Recenzja książki Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Madison
2022-12-07
8 /10
Przeczytane

Miało być 7 gwiazdek, ale na koniec dostałam to, czego mi tak od początku lektury brakowało - kształtu duchowości Stanisława Obirka. Więc dokładam gwiazdeczkę.
Książkę czyta się świetnie, to inspirująca kopalnia wiedzy i faktów o kościele w przystępnym języku. Naprawdę cenna i wzbogacająca lektura, którą obowiązkowo powinni czytać szanujący się, myślący katolicy.

Najważniejsze dla mnie osobiście myśli Autora pojawiły się w przedostatnim rozdziale rozmowy:

"Z jednej strony uważam się za bezwyznaniowca, a więc nie odczuwam potrzeby przynależności do wspólnoty kościelnej. Jest we mnie jednak naturalna duchowość, ona nie wygasła".

"Powiem więcej: mam heretyckie przeświadczenie, że dopiero teraz oddycham pełną piersią. To znaczy, że żyję na własny rachunek, a więc nie wierzę w imieniu kogoś czy dla kogoś, tylko reprezentuję sam siebie. Odczuwam też obecność Opatrzności".

"Może to zabrzmi nie najskromniej, ale mam poczucie, że osiągnąłem na tyle stabilną dojrzałość religijną, że nie potrzebuję jakichś podpórek w postaci pouczeń, ideologii i tak dalej".

"Moim kościołem jest mój umysł".

"To nie jest jakaś fanatyczna pewność, że mam Pana Boga w kieszeni. Rozumiem to tak, że mój umysł jest tym miejscem, w którym Bóg mi się objawia, w którym rozbłyskują różne znaczenia, dzięki którym jestem bliżej prawdy, staję się dojrzalszy, a zarazem spokojniejszy. Nie boję się konfrontacji z nowymi ideami, czerpania z nich inspiracj...

× 7 | link |
@Zorg
@Zorg
2024-01-09
1 /10
@NataliaTw
2023-08-20
8 /10
@ladymakbet33
2021-01-06
7 /10
Przeczytane
@almos
2020-09-04
8 /10
Przeczytane ebook religia/ateizm
@Vernau
2023-07-26
8 /10
Przeczytane Wywiad - rzeka

Cytaty z książki

Myślę, że większość naszych decyzji życiowych odpowiada naszym aktualnym potrzebom, poszukiwaniom. Kiedy je podejmujemy, mamy przeświadczenie, że ten wybór jest właściwy. Ja swojej decyzji nigdy nie żałowałem, podobnie jak potem nie żałowałem odejścia.
Byłeś wykorzystywany przez księży.
To prawda. Najpierw w szkole podstawowej. Czyli mogłem mieć wtedy dziesięć-jedenaście lat. Potem jako nastolatek, w pierwszej czy drugiej klasie liceum wszedłem w podobną relację.
Kościół odkleił się od perspektywy poznawczej seksuologów, psychiatrów, psychologów. I w związku z tym odrzuca współczesną wiedzę na temat ludzkiej seksualności, jest też opóźniony w walce z pedofilią.
Historia pokazuje, że Kościół nigdy się nie zmienia, dopóki nie zostaje przymuszony do zmian.
Tak, w Polsce ciągle pokutuje ta mentalność wsi i małych miasteczek. Że nie ma innej rozrywki w niedzielę poza tą, że się pójdzie do Kościoła.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl