Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu

Stanisław Obirek
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Umysł wyzwolony to jedna z tych książek o religii, których bardzo w Polsce brakuje. Wolna od uprzedzeń i obsesji, pisana z pozycji partnera, a nie wszechwiedzącego mentora, pozwala wierzącym lepiej pojąć swoją wiarę, a niewierzącym lepiej zrozumieć samych siebie. Dotyczy to także autora: Dla mnie jest to książka osobista. Wyrosła z lat namysłu nad miejscem religii w moim życiu i nad złożonymi związkami zachodzącymi między religią i kulturą. Tak jak wyzwalanie się z uwikłań politycznych stanowi interesujące kulturowo zjawisko, tak i przezwyciężanie religijnych uzurpacji może być pasjonujące. I to nie tylko dla badającego to zjawisko socjologa czy historyka, ale również dla każdego, kto zastanawia się nad miejscem religii w przestrzeni publicznej. fragment Trzy części, z których składa się książka - traktujące o historii religii, jej miejscu w życiu człowieka oraz różnych sposobach jej wyznawania - można spróbować podsumować jako opowieści o religii, religijności i religianctwie, lub też, innymi słowy, o tym, dlaczego katolicyzm stał się taki, jaki jest; jaki bywa i jakim nie chcielibyśmy (choć nie wszyscy), aby był. Zwłaszcza dla czytelników, którzy zetknęli się z pisarstwem Obirka, jego erudycja i wszechstronność nie będą specjalnym zaskoczeniem. Ogromne wrażenie robi jednak jego uczciwość i konsekwencja w myśleniu, niełatwa próba udzielenia choćby cząstkowej odpowiedzi na pytanie, jaki powinien być katolicyzm, by był zgodny ze swoimi założeniami najpierwotniejszymi (nauka Chrystusa) i najistotniejszymi (choćby postanowienia Soboru Watykańskiego II); by mógł otwierać się na świat, na inne religie i ludzi myślących inaczej.
Data wydania: 2011-02-02
ISBN: 978-83-7747-260-6, 9788377472606
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Seria z Wagą
Stron: 458
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Stanisław Obirek
Urodzony 21 sierpnia 1956 roku w Polsce (Tomaszów Lubelski)
Antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w College of the Holy Cross w Worcester, na Uniwersytecie Łódzkim i w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”....

Pozostałe książki:

Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele Babilon. Kryminalna historia kościoła Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła Praca konsumpcjonizm i nowi ubodzy O Bogu i człowieku. Rozmowy Polak Katolik Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu Chrześcijaństwo i religie. Od konfrontacji do dialogu Herito - nr 13 - Konflikty pamięci Herito - nr 14 - Turcja - Türkiye - Turkey Kobieta pośród swego ludu Między wiarą a Kościołem Nad dziesięcioma przykazaniami Obrzeża Katolicyzmu Religia - schronienie czy więzienie? Uskrzydlony umysł Antropologia słowa Waltera Onga
Wszystkie książki Stanisław Obirek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-30
5 /10
Przeczytane

Fragmentami bardzo trudno mi się ją czytało, rozważania teologiczne zdecydowanie powyżej moich zdolności rozumienia. Hermetyczny język.

Niektóre rozdziały bardzo mi się podobały, zwłaszcza fragmenty o Vaticanum II i teologii wyzwolenia.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl