Polak Katolik

Stanisław Obirek
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Polak Katolik
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Stanisław Obirek staje przed tymi samymi problemami, przed którymi staje cały polski Kościół. Pyta zatem: czy Polak-katolik musi być antysemitą; czy musi godzić się na bigoterię; być cały czas więźniem przeszłości? Jeśli ktoś chce znać odpowiedź na te pytania, powinien przeczytać tę książkę. Ronald Modras (ze Wstępu). Także w Polsce nadal żyje nadzieja na chrześcijaństwo bardziej otwarte, wrażliwe, zdolne do dialogu, wychodzące naprzeciw Innym ze zrozumieniem, życzliwością, współczuciem i zaufaniem. Refleksje Stanisława Obirka, choć zapewne dla wielu trudne do przyjęcia i kontrowersyjne, wpisują się w ten nowy kontekst pluralizmu religijnego. Ten postulowany przez Obirka pluralizm obejmuje też przecież sprzeciw wobec powszechnie przyjętych sposobów traktowania własnej tradycji. I jak przekonuje nas autor - mieści się w procesie szukania pełni katolickości. Wacław Hryniewicz OMI (z Glosy) Jest pewnym paradoksem, że Stanisławowi Obirkowi [ .], przedstawicielowi kulturowego katolicyzmu, bliżej jest do niewierzących niż do formułkowego credo tak gorąco rekomendowanego przez polskich hierarchów. Książka "Polak katolik" jest ważna z różnych powodów. Również jako pasjonująca diagnoza tego, co dzieje się z polskim katolicyzmem.
Jan Woleński (z Posłowia)
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-61710-18-9, 9788361710189
Wydawnictwo: CiS
Kategoria: Religia i Teologia
Stron: 350

Autor

Stanisław Obirek
Urodzony 21 sierpnia 1956 roku w Polsce (Tomaszów Lubelski)
Antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w College of the Holy Cross w Worcester, na Uniwersytecie Łódzkim i w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”....

Pozostałe książki:

Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele Babilon. Kryminalna historia kościoła Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła Praca konsumpcjonizm i nowi ubodzy O Bogu i człowieku. Rozmowy Polak Katolik Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu Chrześcijaństwo i religie. Od konfrontacji do dialogu Herito - nr 13 - Konflikty pamięci Herito - nr 14 - Turcja - Türkiye - Turkey Kobieta pośród swego ludu Między wiarą a Kościołem Nad dziesięcioma przykazaniami Obrzeża Katolicyzmu Religia - schronienie czy więzienie? Uskrzydlony umysł Antropologia słowa Waltera Onga
Wszystkie książki Stanisław Obirek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Polak Katolik aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
6 /10
Przeczytane Filozofia_teologia_1 Posiadam

Do czytania książki "Polak katolik?" przystąpiłem niezwłocznie po jej nabyciu. Znam prof. Obirka z wielu wypowiedzi radiowych w TOK FM z red. Łasiczką, telewizyjnych dyskusji z Eliza Michalik, wypowiedzi dostępnych w internecie. Obirek ma zawsze przemyślane i wyważone wypowiedzi. Chętnie słucha i widać w nim otwartość na inność.
Z wielu względów spodziewałem się wiele dobrego po najnowszej publikacji profesora. Niestety nie jest to najlepsza publikacja. Z tytułu można sądzić, że praca będzie starała się opisać kulturowo, socjologiczne i religijnie polski katolicyzm. Niestety tytułowy temat stanowi 70 stron z końca książki liczacej ok. 350 stron. A i treść tego fragmentu można podsumować, że w Polsce II Sobór Watykański nie zadomowił się, Jan Paweł II zdominował myśl teologiczną. Ogólnie polski katolicyzm jest powierzchowny, zaściankowy, celebracyjni i przaśny.
Oczywiście się zgadzam z tezami, ale dla mnie to mało, szczególnie po poprzedniej książce Obirka "Umysł wyzwolony".
Około 2/3 książki "Polak katolik?" zajmują problemy według mnie niezwiązane z tematem wynikającym z tytułu. Obirek opisał więc ogólnie relacje chrześcijańsko-żydowskie, wykuwanie się doktryny w pierwszych wiekach, krótko historię wkładu jezuitów w katolicyzm i współczesne relacje Opus Dei i teologii wyzwolenia rozwijanej w Ameryce Łacińskiej.
Ciekawa część pracy to początkowe fragmenty, w których profesor przybliża garść faktów autobiograficznych aż do zreferowania przyczyn opuszczenia st...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Polak Katolik. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl