Cienioryt

Krzysztof Piskorski
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Cienioryt
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Urok siedemnastowiecznych zaułków, nonszalancja oraz tempo opowieści spod znaku płaszcza i szpady, tajemnice rodem z książek Arturo Pereza-Reverte oraz odrobina magii tak charakterystyczna dla literatury iberoamerykańskiej. Wszystko to składa się na Cienioryt, nową powieść Krzysztofa Piskorskiego, jednego z najzdolniejszych twórców polskiej fantastyki.

W portowym mieście południa, Serivie, każdy cień jest oknem do groźnej i niezbadanej cieńprzestrzeni, w której tunele ryją adepci tajemnych sztuk. Sześciu grandów walczy o wpływy trucizną, zdradą i stalą, małoletni król z trudem trzyma się przy władzy, a inkwizycja rośnie w siłę.

Ale to wszystko sprawy, które trudno obserwować z okna małej izby przy ulicy Alaminho, gdzie mieszka Arahon Caranza Martenez Y’Grenata Y’Barratora, doświadczony nauczyciel szermierki. Arahon pragnie jedynie zapewnić bezpieczeństwo bliskim i odłożyć dość pieniędzy, by opuścić miasto. Przynajmniej do czasu, gdy w jego ręce wpada cienioryt – wypalony na szkle obraz przedstawiający tajemniczą postać…

Cieniorytto nie tylko bogata, pięknie napisana powieść, pełna zaskakujących zwrotów akcja, ale także galeria bohaterów, którzy na długo pozostają w pamięci.

W Serivie cień potrafi rzucić człowieka, odległe o wiele mil drzwi mogą się łączyć, zwykły uścisk dłoni przynosi czasem tragiczne skutki, a słońce ma czarnego brata bliźniaka. Podróż do tego miejsca to niezapomniane przeżycie. Szczególnie w towarzystwie tajemniczego narratora powieści.

Po lekturze Cieniorytu Krzysztofa Piskorskiego wyrażenie „bać się własnego cienia” nabiera nowego, mrocznego znaczenia. Świetnie napisana opowieść fantasy, barwny świat, ciekawi bohaterowie i język ostry jak klinga rapiera. Polecam.

Tomasz Majewski, lekkoatleta,
Mistrz Olimpijski w pchnięciu kulą

Data wydania: 2013-10-10
ISBN: 978-83-08-05226-6, 9788308052266
Wydawnictwo: Literackie
Seria: Światy Równoległe. Fantastyczna Kolekcja
Kategoria: Fantastyka
Stron: 500
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Krzysztof Piskorski Krzysztof Piskorski
Urodzony w 1982 roku w Polsce
Krzysztof Piskorski studiował archeologię i Informatykę na Uniwersytecie we Wrocławiu, gdzie mieszka do dziś. Jest twórcą gier fabularnych, zadebiutował grą "Władcy Losu" w serii "Nowej Fali". W wieku 19 lat został laureatem nagrody Quentin. Publiko...

Pozostałe książki:

Zadra. Tom I Poczet dziwów miejskich Czterdzieści i cztery
Wszystkie książki Krzysztof Piskorski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Artysta rapiera – „Cienioryt” Krzysztof Piskorski

14.10.2013

Zbiegi okoliczności mogą decydować o życiu, ale światem wcale nie rządzi przypadek. To co dominuje i decyduje o być albo nie być, to szybka ręka, ostry rapier i dbanie o własny cień. Tak, cień to coś, czego należy się strzec, to alter ego, w którym tkwi tajemnicza i złowroga moc. Siła, która doprowadzić może do wielu katastrof i sprowadzić wiele ni... Recenzja książki Cienioryt

Cienioryt

5.11.2013

Z tą pozycją były przeboje. Najpierw nie miałam na nią ochoty, potem doszłam do wniosku, że jednak mnie interesuje, a na końcu trudno było mi się w nią zagłębić. Pierwsza 1/3 książki to było niezbyt przyjemne przeżycie, nie rozpoznawałam bohaterów, styl mnie męczył, a sama historia mało ciekawiła. Potem jednak było lepiej do tego stopnia, że gdy pr... Recenzja książki Cienioryt

Moja opinia o książce

Opinie

@Maynard
2014-01-19
10 /10
Przeczytane U mnie na półce OKŁADKI / WYDANIA które rzuciły mnie na kolana

Kolejna wyśmienita, po świetnej "Krawędzi czasu", powieść ze świata niesamowitej wyobraźni Krzysztofa Piskorskiego. Tym razem autor przenosi nas do Serivy, kraju łudząco podobnego do barokowej Hiszpanii, lecz tak jak w przypadku powieści Guya Gavriela Kaya, rządzącego się swoimi prawami, z własną historią i tradycja. Owa tradycja, ściśle związana z cieniami, to największy rarytas powieści. Piskorski z powieści na powieść rozkręca się coraz bardziej. "Cienioryt" czyta się wyśmienicie, akcja rwie do przodu, kilka zwrotów akcji zaskakuje i wbija w fotel/kanapę. Co więcej, świat powieści odkrywamy powoli, niespiesznie, kawałek po kawałku, a każdy, nawet najnudniejszy fragment (historia wojny dwudziestoletniej, ustrój Serivy, opisy dynastyczne) jest dla powieści niezwykle ważnym elementem. Sama konstrukcja Cienia i jego warstw (cieńbokości) oraz teorii odbicia/przenikania cieni to niezwykle prosty ale zarazem fenomenalny koncept. Dla mnie powieść to jedna z najlepszych pozycji wydanych w ubiegłym roku. Piskorski pisze tak jakby połączył swój cień z cieniami Dumasa, Neala Stephensona i Andrzeja Sapkowskiego. Oby tak dalej!

× 1 | link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane

Genialne.

× 1 | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-25
6 /10
Przeczytane 2014

Duże oczekiwania często wiążą się z równie dużym rozczarowaniem. Nie brałem pod uwagę tego marketingowego bicia piany w którym "Cienioryt" miał się jawić jako połączenie klimatu znanego z książek Dumasa i Pereza- Reverte- cały czas jestem zdania, że wydawnictwa kręcą dla pisarzy stryczek takimi reklamami, zamiast im pomagać.
Intuicja mi podpowiadała, że ta książka to może być hicior. Ile z tych nadziei zostało, łatwo się domyślić. Czytelnicy dostali ładnie opakowaną powieść fantastyczno- awanturniczą której akcja odbywa się w mieście stylizowanym na XVI lub XVII- wieczną hiszpańską metropolię.
Sam mariaż tych dwóch gatunków wyszedł zaskakująco bezboleśnie, ale jeśli chodzi o poszczególne elementy.. oj, zabolało momentami.
Akcja całej książki odbywa się w Serivie, mieście którego burzliwą historię i charakterystyczne budynki z grubsza poznajemy, więc powinno to pomóc we wczuciu się, Jednak albo ja jestem taki oporny, albo autorowi to zwyczajnie nie wyszło- dość powiedzieć, że nie wchłonął mnie ten świat, kolejne uliczki, nazwy miejsc pozostały dla mnie tylko płaskimi nazwami, choćbym nie wiem jak próbował je sobie zobrazować. Nie wiem jak może wyglądać Żebro Północy, siedziba Inkwizycji czy którykolwiek zakątek; a w toku dalszych postępów fabuły, właściwie przestało mnie to obchodzić.
Pomysł na uniwersum jest ciekawy, ale sam świat i prawidła nim rządzące- mocno niedopracowane. Zaczynając od kilku pytań z rodzaju tych upierdliwie dociekliwych (co z cieniam...

| link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
8 /10
Przeczytane Posiadam 2014
@canis.luna
2021-04-12
6 /10
Przeczytane
SZ
2021-09-08
8 /10
Przeczytane 2_Biblioteka 0_Nie posiadam 1_Fantastyka i Science-Fiction
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
7 /10
Przeczytane Posiadam 2017
@IvanG
2019-11-25
5 /10
Przeczytane Posiadam 2018
@Beata_
2019-11-12
7 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe
@BagatElka
2019-11-05
8 /10
Przeczytane 2018 📚 Posiadam
@zuzankawes
2013-10-14
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Cienioryt. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl