Cienioryt

Krzysztof Piskorski
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Książka Cienioryt
Książka Cienioryt
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Urok siedemnastowiecznych zaułków, nonszalancja oraz tempo opowieści spod znaku płaszcza i szpady, tajemnice rodem z książek Arturo Pereza-Reverte oraz odrobina magii tak charakterystyczna dla literatury iberoamerykańskiej. Wszystko to składa się na Cienioryt, nową powieść Krzysztofa Piskorskiego, jednego z najzdolniejszych twórców polskiej fantastyki. W portowym mieście południa, Serivie, każdy cień jest oknem do groźnej i niezbadanej cieńprzestrzeni, w której tunele ryją adepci tajemnych sztuk. Sześciu grandów walczy o wpływy trucizną, zdradą i stalą, małoletni król z trudem trzyma się przy władzy, a inkwizycja rośnie w siłę. Ale to wszystko sprawy, które trudno obserwować z okna małej izby przy ulicy Alaminho, gdzie mieszka Arahon Caranza Martenez Y’Grenata Y’Barratora, doświadczony nauczyciel szermierki. Arahon pragnie jedynie zapewnić bezpieczeństwo bliskim i odłożyć dość pieniędzy, by opuścić miasto. Przynajmniej do czasu, gdy w jego ręce wpada cienioryt – wypalony na szkle obraz przedstawiający tajemniczą postać… Cieniorytto nie tylko bogata, pięknie napisana powieść, pełna zaskakujących zwrotów akcja, ale także galeria bohaterów, którzy na długo pozostają w pamięci. W Serivie cień potrafi rzucić człowieka, odległe o wiele mil drzwi mogą się łączyć, zwykły uścisk dłoni przynosi czasem tragiczne skutki, a słońce ma czarnego brata bliźniaka. Podróż do tego miejsca to niezapomniane przeżycie. Szczególnie w towarzystwie tajemniczego narratora powieści. Po lekturze Cieniorytu Krzysztofa Piskorskiego wyrażenie „bać się własnego cienia” nabiera nowego, mrocznego znaczenia. Świetnie napisana opowieść fantasy, barwny świat, ciekawi bohaterowie i język ostry jak klinga rapiera. Polecam. Tomasz Majewski, lekkoatleta, Mistrz Olimpijski w pchnięciu kulą
Data wydania: 2013-10-10
ISBN: 978-83-08-05226-6, 9788308052266
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Seria: Światy Równoległe. Fantastyczna Kolekcja
Stron: 500
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Krzysztof Piskorski to pisarz urodzony w 1982r. Studiował archeologię i Informatykę na Uniwersytecie we Wrocławiu, gdzie mieszka do dziś. Jest twórcą gier fabularnych, zadebiutował grą "Władcy Losu" w serii "Nowej Fali". W wieku 19 lat został laureat...

Książki Krzysztof Piskorski

Wszystkie książki Krzysztof Piskorski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Artysta rapiera – „Cienioryt” Krzysztof Piskorski

Zbiegi okoliczności mogą decydować o życiu, ale światem wcale nie rządzi przypadek. To co dominuje i decyduje o być albo nie być, to szybka ręka, ostry rapier i dbanie o własny cień. Tak, cień to coś, czego należy się strzec, to alter ego, w którym tkwi tajemnicza i złowroga moc. Siła, która doprowa... czytaj dalej »

@zuzankawes @zuzankawes

Cienioryt

Z tą pozycją były przeboje. Najpierw nie miałam na nią ochoty, potem doszłam do wniosku, że jednak mnie interesuje, a na końcu trudno było mi się w nią zagłębić. Pierwsza 1/3 książki to było niezbyt przyjemne przeżycie, nie rozpoznawałam bohaterów, styl mnie męczył, a sama historia mało ciekawiła. P... czytaj dalej »

@Paula1992 @Paula1992

Moja opinia o książce

Opinie
@Maynard
@Maynard
2014-01-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane OKŁADKI / WYDANIA które rzuciły mnie na kolana U mnie na półce

Kolejna wyśmienita, po świetnej "Krawędzi czasu", powieść ze świata niesamowitej wyobraźni Krzysztofa Piskorskiego. Tym razem autor przenosi nas do Serivy, kraju łudząco podobnego do barokowej Hiszpanii, lecz tak jak w przypadku powieści Guya Gavriela Kaya, rządzącego się swoimi prawami, z własną historią i tradycja. Owa tradycja, ściśle związana z cieniami, to największy rarytas powieści. Piskorski z powieści na powieść rozkręca się coraz bardziej. "Cienioryt" czyta się wyśmienicie, akcja rwie do przodu, kilka zwrotów akcji zaskakuje i wbija w fotel/kanapę. Co więcej, świat powieści odkrywamy powoli, niespiesznie, kawałek po kawałku, a każdy, nawet najnudniejszy fragment (historia wojny dwudziestoletniej, ustrój Serivy, opisy dynastyczne) jest dla powieści niezwykle ważnym elementem. Sama konstrukcja Cienia i jego warstw (cieńbokości) oraz teorii odbicia/przenikania cieni to niezwykle prosty ale zarazem fenomenalny koncept. Dla mnie powieść to jedna z najlepszych pozycji wydanych w ubiegłym roku. Piskorski pisze tak jakby połączył swój cień z cieniami Dumasa, Neala Stephensona i Andrzeja Sapkowskiego. Oby tak dalej!

{} | link |
@eR_
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Genialne.

{} | link |
@IvanG
@IvanG
2019-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Posiadam 2018
@Beata_
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe
@BagatElka
2019-11-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2018 📚 Posiadam Posiadam
@zuzankawes
@zuzankawes
2013-10-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Cienioryt. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}