Czterdzieści i cztery

Krzysztof Piskorski
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Czterdzieści i cztery
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Nowa, długo oczekiwana powieść Krzysztofa Piskorskiego, laureata Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz dwóch Złotych Wyróżnień Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Autor Cieniorytu, nazwanego przez Jacka Dukaja „światotwórstwem najwyższej klasy”, rozwija tym razem wizję świata, w którym niezwykła technologia miesza się ze słowiańską magią oraz epoką narodowych powstań i Wielkiej Emigracji. Jest rok 1844. Do odciętej blokadą Anglii przybywa Eliza Żmijewska – poetka i ostatnia kapłanka zapomnianego, słowiańskiego bóstwa. Eliza ma odnaleźć przemysłowca Konrada Załuskiego, którego rodacy winią za upadek powstania na Litwie. Zamierza wykonać na nim wyrok wydany przez Radę Emigracyjną oraz Juliusza Słowackiego. Tylko czy Załuski naprawdę jest winny? A może padł ofiarą rozgrywki dwóch wieszczów? W świecie, gdzie energia próżni odmieniła historię, nie ma prostych odpowiedzi. Etherowe bramy połączyły Europę z równoległymi światami, a wojny i powstania potoczyły się nowym torem. Towiańczycy, rewolucjoniści, luddyści, szaleni prorocy i poeci snują piętrowe intrygi. Armie, tajne policje oraz floty powietrznych okrętów czekają na znak. Z pozaświatowych kolonii Francji, Anglii oraz Rosji nadciągają egzotyczne stworzenia i obce siły. Coś lęgnie się w ciemnych zaułkach miast... Polacy widzą we wszystkim szansę, by wywrócić układ wrogich im mocarstw. Żmijewska odkrywa jednak, że na szali leży coś więcej niż tylko los jej kraju…
Data wydania: 2016-09-29
ISBN: 978-83-08-06199-2, 9788308061992
Wydawnictwo: Literackie
Cykl: Świat Etheru, tom 2
Nagrody: Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego (Zwycięzca)
Kategoria: Fantastyka
Stron: 548

Autor

Krzysztof Piskorski Krzysztof Piskorski
Urodzony w 1982 roku w Polsce
Krzysztof Piskorski studiował archeologię i Informatykę na Uniwersytecie we Wrocławiu, gdzie mieszka do dziś. Jest twórcą gier fabularnych, zadebiutował grą "Władcy Losu" w serii "Nowej Fali". W wieku 19 lat został laureatem nagrody Quentin. Publiko...

Pozostałe książki:

Zadra. Tom I Poczet dziwów miejskich Cienioryt
Wszystkie książki Krzysztof Piskorski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Światy równoległe...

14.05.2020

Książka jest gruba i solidna, bo liczy około 540 stron. Początkowo nie mogłam się połapać w świecie przedstawionym, gdyż światy równoległe są numerowane, ale już po kilku stronach fabuła mnie tak wciągnęła, że z trudem poszłam spać i nie zarwałam nocy. Mamy świat z połowy XIX wieku: dziewiętnastowieczne ubrania, postacie, pojazdy. Jednocześnie są ... Recenzja książki Czterdzieści i cztery

@Renax@Renax × 10

Zbyt wiele

25.05.2022

„Czterdzieści i cztery” to drugi tom cyklu o świecie etheru Krzysztofa Piskorskiego, można go jednak spokojnie czytać bez znajomości wcześniejszej „Zadry”, bo fabuły obu powieści nie są właściwie zupełnie powiązane. Niestety, podobnie jak w pierwszym tomie, autorowi nie udało się uniknąć paru wpadek. Uniwersum jest naprawdę ciekawie pomyślane, fab... Recenzja książki Czterdzieści i cztery

@mala_mi@mala_mi × 7

Moja opinia o książce

Opinie

@Strusiowata
2021-07-11
10 /10

Powieść "Czterdzieści i cztery" to drugi tytuł Krzysztofa Piskorskiego, który przeczytałam. Książka bardzo mi się podobała, a w szczególności - wartka akcja, dialogi i opisy miejsc.

Moim zdaniem jest to doskonała lektura zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczyn. Ze względu na występujące sceny zbrodni poleciłabym tę książkę uczniom szkół średnich.
Uważam, że pomimo dużej ilości stron ( ponad 500) książka wcale nie jest za gruba i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Dziewczęta - miłość, chłopcy -niesamowite przygody.

Sądzę, że ciekawostką, którą znajdziecie w tej książce jest pokazanie historii, w sposób pozbawiony jakiejkolwiek nudy. "Czterdzieści i cztery" to także fantastyka, a więc gatunek ulubiony przez nastolatków.
Na kartach tej powieści spotkacie i Słowackiego, i Mickiewicza. Jednak moim ulubionym bohaterem w tej powieści jest Eliza Żmijewska, która zaimponowała mi radzeniem sobie w każdej sytuacji oraz niezwykłą odwagą. Zazdrościłam jej umiejętności przeżywania zdarzeń z przeszłości i przyszłości.

Uważam, że okładka książki, przedstawiająca prom powietrzny, napędzany eterem, zachęca do sięgnięcia po ten tytuł. Jest intrygująca i dość tajemnicza. Gdybym miała możliwość usunięcia czegokolwiek z treści "Czterdzieści i cztery", to nie zrobiłabym takiego ruchu. Sądzę, że jest to zamknięta treść, bardzo ciekawa i warta przeczytania.

Gorąco polecam! Przed Wami niezapomniane czytelnicze wrażenia!

× 14 | link |
@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Krzysztof Piskorski to autor, doskonałej opowieść"Cienioryt", która wprawiła mnie w doskonały nastrój i przywróciła mi wiarę w naszych polskich autorów.To było jakiś czas temu i od tamtego momentu czekałem z niecierpliwością na kolejną powieść tego autora.

Alternatywne światy od dawna rozpalają wyobraźnię autorów książek, nie tylko z szeroko pojętej fantastyki.Również poważni naukowcy, zmierzają do tego, że możliwość istnienia światów równoległych, jest jak najbardziej pewna.Książka"Czterdzieści i cztery", opisuje jedną z możliwych dróg, jaką mógł pójść świat, nie tylko ten nasz.

Eliza Żmijewska, to młoda, pełna zapału kobieta, która na zlecenie samego Juliusza Słowackiego , pod przebraniem przybywa do Londynu, aby wykonać wyrok śmierci na Konradzie Załuskim.Przez jego zaniedbanie, niekompetencję, czy zdradę, w 1830 roku jedno z powstań, poniosło druzgoczącą porażkę.Ale czy wszystko jest tak proste jak się wydaje, czy człowiek ten świadomie ich zdradził, czy był tylko marionetką w rękach kogoś znacznie potężniejszego?Kto wie.

Świat w którym przyszło żyć naszym bohaterom znacznie różni się od tego do którego przywykliśmy.Po wynalezieniu pewnych pierścieni, ludzkość ma dostęp do niezliczonej ilości krain, w której nie wszystko jest przyjazne dla ludzi.W takich warunkach, Eliza zmierzając do celu swojej misji, zyskuje niezwykłych sprzymierzeńców którzy razem z nią pokonują drogę do miejsca swego przeznaczenia.
A dzieje się wiele.Cała Europa stoi w...

× 1 | link |
@Monia_27
2019-05-26
10 /10
Przeczytane

Książka świetna, super połączenie historii z fantastyką i do tego jeszcze wierzeniami dawnych Słowian - czyli to co ja uwielbiam najbardziej 😊 książkę czyta się lekko, nie można się od niej oderwać. To było moje pierwsze spotkanie z Krzysztofem Piskorskim ale na pewno nie ostatnie.😊

× 1 | link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
7 /10
Przeczytane 2016 Posiadam

Nowa książka K. Piskorskiego zapewne zasłużyła na więcej gwiazdek [EDIT: wyrzuty sumienia spowodowały, że w końcu dodałem jedną], ale nie da się ukryć, że jest ona rozczarowaniem na tle poprzednich dokonań autora, a zwłaszcza znakomitego "Cieniorytu". Rosnący poziom, który prezentowały kolejne powieści Piskorskiego dawał nadzieję na czytelnicza ucztę, a tymczasem otrzymaliśmy książkę dość chaotycznie zmontowaną z nie do końca dopasowanych elementów.

Akcja "Czterdzieści i cztery" dzieje się w alternatywnej Europie, znanej z wcześniejszej"Zadry", ale powiązania fabularne pomiędzy tymi książkami są niewielkie i bez znaczenia. Dziewiętnastowieczna Europa przeżywa rewolucję technologiczną związaną z opanowaniem energii etheru i uzyskaniem dostępu do światów równoległych, w których historia a nawet ewolucja potoczyły się zupełnie odmiennie niż w naszym. Mieszanina steampunku, fantasy (starosłowiańska magia, wzywanie duchów), horroru, klasycznych motywów fantastyki (podróże w czasie, obce cywilizacje) oraz powieści sensacyjnej i historycznej może na pierwszy rzut oka wydawać się niestrawna, ale sprawność pisarska autora jest na tyle duża, że lektura jest całkiem interesująca. Nie da się jednak ukryć, że Piskorskiemu nie udało się do końca zapanować nad złożonością konstrukcji fabuły, czego skutkiem jest mrowie niedokończonych i urwanych wątków, przeskoki akcji z miejsca na miejsce i ogólny chaos. Jeśli miały być to jedynie elementy kreacji świata, to zajęły zdecydowanie zby...

| link |
@mala_mi
2022-05-25
5 /10
Przeczytane 2022
@PonuryDziadyga
2021-12-26
7 /10
Przeczytane 2017
@Renax
2020-05-14
8 /10
Przeczytane Posiadam Młodzieżówki
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
8 /10
Przeczytane 2017
@Beata_
2019-11-12
7 /10
Przeczytane E-booki Posiadam
@BagatElka
2019-11-05
4 /10
Przeczytane 2019 📚 Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Czterdzieści i cztery. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Zadra. Tom 2
Zadra. Tom 2
Krzysztof Piskorski
6/10
Rok 1819. W Europie nastał wiek etheru. Nauka oparta na energii próżni zadziwia wszystkich coraz wsp...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl