Ciężar atramentu

Rachel Kadish
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Ciężar atramentu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis


Fascynującą powieść historyczna o dwóch kobietach, które rozdzieliły stulecia, oraz o wyborach i poświęceniach, jakich są zmuszone dokonać, aby osiągnąć w życiu harmonię serca i umysłu.

Osadzona w Londynie lat sześćdziesiątych XVII wieku oraz współcześnie, powieść Ciężar atramentu splata losy dwóch kobiet o nieprzeciętnym intelekcie: Ester Velasquez, emigrantki z Amsterdamu, która na krótko przed epidemią dżumy zostaje skrybą niewidomego rabina, oraz Helen Watt, chorej profesor historii zafascynowanej spuścizną żydowską.

Poznajemy Helen, gdy ta zostaje poproszona przez byłego studenta o ocenę siedemnastowiecznych żydowskich dokumentów odnalezionych w jego domu podczas remontu. Helen zwraca się o pomoc do amerykańskiego doktoranta, Aarona Levy’ego – tyleż niecierpliwego, co czarującego – i wspólnie z nim podejmuje ostatnie naukowe wyzwanie, którym jest ustalenie tożsamości autora dokumentów, tajemniczego skryby podpisującego się „Aleph”. Równolegle tę samą zagadkę usiłuje rozwikłać inny zespół historyków, więc Helen i Aaron muszą się spieszyć… 

Tytuł oryginalny: The Weight Of Ink
Data wydania: 2019-11-13
ISBN: 978-83-8015-982-2, 9788380159822
Wydawnictwo: Czarna Owca
Stron: 752
dodana przez: gulinka
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Rachel Kadish
Urodzona 12 sierpnia 1969 roku w USA (Nowy Jork)
Rachel Kadish jest amerykańską pisarką beletrystyki i literatury faktu oraz autorką kilku powieści i noweli. Jej powieść The Weight of Ink zdobyła Narodową Nagrodę Książki Żydowskiej w 2017 roku.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ciężar atramentu

18.12.2023

" [...] Życie nasze jest wędrówką wśród nocy — nie wiemy, ile czasu dzieli nas od wyczekiwanego świtu. [...]" "Ciężar atramentu" jest bardzo dobrą powieścią historyczną autorki Rachel Kadish. Mimo sporej objętości ponad 700 stron czyta się ją bardzo szybko. Podobało mi się w niej bogate tło historyczne. Koniecznie musicie je poznać. Na uwagę zasł... Recenzja książki Ciężar atramentu

Ciężar atramentu

27.02.2024

„Zawsze z politowaniem odnosił się do ludzi schwytanych w sidła czasów, w jakich żyli. Przypominali mu zasklepione w żywicy owady, których los przypieczętowała nieumiejętność przewidywania nadciągających wydarzeń. Uważał, że największym przekleństwem jest utknąć we własnej epoce, największym zaś darem umieć dostrzec to, co kryje się za horyzontem.... Recenzja książki Ciężar atramentu

Ciężar atramentu

23.12.2019

Powieści historyczne są bardzo magiczne, to co tam jest opisane zdarzyło się dawno temu i teraz z fascynacją możemy to odkrywać, przeszłość to też osoby, często niedocenione i zapomniane. Londyn, lata sześćdziesiąte XVII wieku, młoda Ester Velasquez jest sierotą, został jej tylko brat który również z czasem ją zostawia, ostatecznie zostaje jej jed... Recenzja książki Ciężar atramentu

Zaginione dokumenty i tajemniczy Aleph

25.11.2023

Zachęcona recenzjami, nie zastanawiałam się i zaczęłam czytać. Przyznam się szczerze, że początek był dla mnie katorgą. Tekst mi się dłużył i nie miałam poczucia, że autorka do czegoś zmierza. Pomyślałam sobie, że może jednak warto dalej brnąć w tę historię. To była świetna decyzja, a losy kobiet, które dzieliło ponad trzysta lat, wciągnęły mnie t... Recenzja książki Ciężar atramentu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@gosia_myst
2024-03-23
Przeczytane

"Ludzie przechodzą przez życie, usiłując zadowolić innych. Swoją widownię. Ale kiedy zrozumiesz, że żadnej widowni nie ma, życie staje się o wiele prostsze. Postępujesz wtedy zgodnie z tym, co ci podpowiada instynkt”.

Helen Watt profesor historii zafascynowana spuścizną żydowską została poproszona o ocenę siedemnastowiecznych żydowskich dokumentów. Zostały one przypadkowo odnalezione w domu jej byłego studenta podczas prac remontowych. Kobieta zwraca się o pomoc do amerykańskiego doktoranta Aarona Levy'ego i wspólnie z nim podejmuje się wyzwania, które ma być zarazem jej ostatnim. Razem próbują ustalić tożsamość tajemniczego skryby podpisującego się „Aleph”....

„Ciężar atramentu” to wielowątkowy obraz zarówno XVII-wiecznej Europy, jak i współczesnego świata. Dzięki plastycznym opisom bez problemu możemy sobie wyobrazić życie żydowskiej społeczności jej codzienne wyzwania czy problemy. Wraz z bohaterami odczujemy grozę wybuchu epidemii dżumy i jej konsekwencje. Co istotne autorka przemyca w swojej historii wiele wątków historycznych, kulturowych i filozoficznych. Jednocześnie ukazuje równie tajemniczy i intrygujący świat współczesnych badaczy historii oraz ich pasję do odkrywania przeszłości i rozwiązywania zagadek.

Historia bohaterek Ester i Helen pokazuje, iż są postaciami wyjątkowymi, każda z nich zmuszona do dokonania trudnych wyborów i poświęceń w swoim życiu. Ich losy pomimo, iż dzieli wiele lat splatają się w fascynujący sposób, ukazując,...

× 8 | link |
@Bookmaania
2023-11-20
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2023 Współpraca Wydawnictwo Czarna Owca

Jeśli lubicie historyczne tło to zdecydowanie lektura dla Was.

Podczas remontu zostają odnalezione tajemnicze manuskrypty. Właściciel domu kontaktuje się ze swoją dawną wykładowczynią, Helen w celu ocenienia dokumentów. Ta zwraca się o pomoc do doktoranta Aarona, aby wspólnie rozpocząć analizę pism i ustalić tożsamość dokumentów..

Książka "Ciężar atramentu" to historyczny kolos, który opiera swoją historię na odnalezionych dokumentach spisanych w siedemnastym wieku. Udokumentowane fakty z życia Menaszego Ben Izraela, które ubarwione w fikcyjne postaci i wydarzenia stworzyły niesamowicie pochłaniającą lekturę.

Książka, która z pewnością podzieli czytelników. Jest to dopracowana w każdym drobnym szczególe historia na dwóch płaszczyznach czasowych gdzie losy tak odległych sobie kobiet, mają tak wiele wspólnego..

Nie jest to historia prosta. Sama poświęciłam jej pięć pełnych skupienia dni, ponieważ każdy element jest tutaj na wagę złota. Czytając ją napawałam się momentami zadumy i zrozumienia, dzielenia losu z wartościowymi i dobrze skonstruowanymi bohaterkami na podstawę tejże historii.

Literatura piękna zmuszająca do refleksji, gdzie poświęcenie i dokonywane wybory torują dalszy bieg historii..

× 7 | link |
@ogrod.ksiazek
2023-11-16
7 /10
Przeczytane

Dwie kobiety, Helen i Ester, mimo, że dzielą je stulecia to wiele je łączy.

Ta piękna historia, tak niespieszna, a jednak porywająca, przykuła mnie do siebie na jakiś czas. Autorka stworzyła nietuzinkową opowieść, która skłania czytelnika również do refleksji. Biorąc ją do ręki, miałam przeczucie, że da mi wiele emocji i dokładnie tak się stało.
Subtelność języka, malowniczość i plastyczność opisów dają dodatkową przyjemność z lektury.

Idealna na długie, spokojne wieczory.

× 4 | link |
@tomzynskak
2023-10-09
4 /10

Jesteś okładkową sroką? Jaką ostatnio książkę kupiłeś/-aś tylko i wyłącznie dla okładki?
Nie będę ukrywać, że „Ciężar atramentu” autorstwa Rachel Kadish znalazł się na mojej półce właśnie ze względu na przepiękną okładkę. Na szczęście opis także okazał się być bardzo zachęcający, więc do lektury zasiadłam z ogromnym zapałem, a prawie 800 stron lektury nie było mi straszne. Jednak czy pod piękną okładką kryje się także piękna zawartość?

„Ciężar atramentu” to książka, w której poznajemy losy dwóch kobiet, których losy dzielą stulecia. Jedna z nich jest emigrantką z Amsterdamu, która odręcznie przepisywała księgi niewidomego rabina. Druga natomiast to profesor historii, która fascynuje się spuścizną żydowską. Z pozoru nic ich nie łączy, a jednak to walka o marzenia, pragnienia i po prostu siebie stają się nicią, która je wiąże. Mogłoby się wydawać, że walka ta zasługuje na pochwałę jednak Autorka sprawiła, że momentami sama nie wiedziałam co mam myśleć o bohaterkach. Obie robiły rzeczy głupie i bezmyślne, zachowywały się pochopnie i nieodpowiedzialnie. Jednak jedna za swe czyny była chwalona, a druga potępiana. Jednej gratulowano, a drugą ośmieszano. Można by to zrzucić na lata, w jakich żyły bohaterki jednak ja miałam wrażenie jakby było to coś bardziej osobistego i specjalna kreacja postaci w ten sposób.

Sama w sobie fabuła jest dość ciekawa i może być ciekawą podróżą historyczną. Jednak trzeba mieć na uwadze,...

| link |
ZA
@jjoollkkaa.20
2023-11-06
10 /10

~"Ciężar atramentu" autorstwa Rachel Kadish to obłędnie piękna, dojrzała, a zarazem niezwykle oszałamiająca historia, dwóch kobiet, osadzona w Londynu lat 60, XVII wieku oraz wydarzeniach z początku XXI wieku.

To właśnie tam, dzięki zastosowaniu dwóch ram czasowych, elektryzującego pióra autorki, dbałości o detale wraz z barwnym tłem historycznym, tajemniczymi listami, poznajemy cudowną opowieść, która łączy ze sobą losy nieprzeciętnie intelektualnych panien.

~Dwie epoki, dwie postacie, które z pozoru nie łączy nic a jednak mają ze sobą więcej wspólnego niż mogło by się jednak wydawać...

~Ester Velasquez to młoda emigrantka, żydówka, która przybywa z Amsterdamu, krótko przed epidemia dżumy by pomóc niewidomemu i nieznajomemu rabinowi w korespondencji z wieloma uczonymi z całej Europy.

Pomimo tego, że prawo gminy żydowskiej zabrania znajomości świętych tekstów kobieta staje się prawą ręką swojego opiekuna przez co zdobywa cenną wiedzę i wyróżnia się na tle innych kobiet, pragnąć chłonąć wiedzę dostępną tylko mężczyznom.

~Czasy współczesne.
Helen Watt jest z zamiłowania wielką miłośniczka historii jak i kultury żydowskiej.
Kiedy pewnego dnia zostaje poproszona o pomoc w identyfikacji starych siedemnastowiecznych dokumentów odkrytych podczas remontu jednego z domów, nie spodziewa się, że owe odkrycie okaże się niezwykle cennym znaleziskiem.
Kobieta w asyście młodego doktoranta ma nie lada wyzwanie, zwłaszcza że ową ta...

| link |
@paulaczyta
2023-10-11
6 /10
Przeczytane

Triumf kobiet o wyjątkowych ambicjach i niezwykłym intelekcie

Ester – emigranta z Amsterdamu oraz Helena profesor historii. Dwie różne kobiety. Londyn lata 60. XVII wieku oraz czasu współczesne czasy. Kobiece historie

Obecne przygody reprezentuje Helena, profesorska krowa na za zadanie ocenić siedemnastowieczne dokumenty żydowskie odnalezienie w domu studenta. Prosi o pomoc doktora Aarona i razem z nim podejmuje to wielkie wyzwanie próbując odkryć autora, ale mają rywali, więc muszą się spieszyć.

To bardzo zajmująca książka z wątkami historycznymi, o odwadze, wyborach, poświęceniach, o marzeniach, a przede wszystkim o kobietach. Interesująca książka, a do tego przepiękna okładka.

| link |
@recenzja_na_tacy
2024-02-27
7 /10
Przeczytane
@papierowamagnoolia
2024-01-15
6 /10
Przeczytane
@coolturka104
2024-01-12
7 /10
Przeczytane
@mommy_and_books
2023-12-18
9 /10
Przeczytane
@justyna1domanska
2023-11-25
7 /10
Przeczytane
@pannajagiellonka
2023-10-31
8 /10
@elutka_a
2024-01-21
9 /10
Przeczytane
@Justyna_K
2021-02-17
7 /10
Przeczytane Warte polecenia XVIII wiek i wcześniejsze czasy Ebook/Legimi
GU
@gulinka
2024-03-15
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Ciężar atramentu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl