Co nowego w raju

David Lodge
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Co nowego w raju
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Grupa Anglików wyrusza na rajskie wczasy na Hawaje. Nie wszyscy jadą tylko odpoczywać : ojciec i jego dorosły syn wybieraja się do umierającej krewnej, dwie nienajmłodsze przyjaciółki liczą na nowe znajomości, a antropolog kulturowy szuka potwierdzenia swoich hipotez na temat współczesnych funkcji wypoczynku. Zaskakujące sploty okoliczności uwikłają ich w najmniej spodziewane sytuacje, a niektórym nawet przewrócą życie do góry nogami.
Tytuł oryginalny: Paradise News
Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-7301-013-0, 9788373010130
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Salamandra
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 340
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

David Lodge David Lodge
Urodzony 28 stycznia 1935 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
David Lodge – brytyjski pisarz, którego powieści często satyrycznie przedstawiają środowisko uniwersyteckie, a szczególnie przedstawicieli nauk humanistycznych. Lodge był wykładowcą na Uniwersytecie w Birmingham w latach 1960-1987. Kilka jego ksi...

Pozostałe książki:

Zamiana : opowieść o dwóch uniwersytetach Terapia Skazani na ciszę Gdzie leży granica? British Museum w posadach drży
Wszystkie książki David Lodge

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Co nowego w raju nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@tsantsara
2019-11-26
8 /10
Przeczytane Wymienione/sprzedane Wyłączone z biblioteki Literatura angielska

"- Cóż takiego oni w tym widzą, co?"

No właśnie: co takiego ludzie widzą w podróżowaniu? Zwłaszcza do sztucznych, turystycznych rajów, które w gruncie rzeczy są tylko fabrykami obsługującymi niewybredne masy ludzkie, żądne doświadczenia raju na ziemi z jednej strony, z drugiej zaś źródłem niezłego zarobku dla wąskiej grupy rządzących biznesem turystycznym, którzy cynicznie eksploatują zasoby naturalne i kulturę lokalną, przerabiając je na nieautentyczny "produkt turystyczny".

Lodge w swej powieści miesza dwa porządki, w których obietnica raju gra istotną rolę. Jeden mówi o raju na ziemi, jaki obiecuje reklama i turystyka, a którego chcą zażyć (choćby tylko w dwa tygodnie swego urlopu) pragmatyczni racjonaliści. Drugi to raj eschatologiczny, obietnica wiecznej szczęśliwości po śmierci, jaką składa wiernym religia (tu głównie teologia katolicka), lecz który trudno połączyć z rozumem.

Autor na hawajską plażę Waikiki, do centrum masowej turystyki w stylu amerykańskim wysyła Bernarda Walsha - ukrywającego się przed życiem byłego księdza, który utracił wiarę, teraz wykładowcę teologii - z misją pomocy swej ciotce Ursuli w uporządkowaniu jej spraw doczesnych, w tym w pojednaniu się ze skłóconą i niepotrafiącą ze sobą rozmawiać irlandzką rodziną. Okazuje się, że pomysł taki nie musi być wcale sztuczny i wymyślony. Akcja rozwija się naturalnie, a najlepsze, obok nienachalnego humoru, są szczere rozmowy bohaterów o erotyce i teologii. Narracja w dużej części ...

× 1 | link |
@Asamitt
2022-05-12
7 /10
Przeczytane * Własne Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty ➨ ODDAM,czyli Sprzedam/Wymienię

Cytaty z książki

O nie! Książka Co nowego w raju. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl