Córka Czarownic

Dorota Terakowska
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 112 ocen kanapowiczów
Córka Czarownic
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 112 ocen kanapowiczów

Opis

Nowe wydanie klasyki literatury dziecięcej pióra doskonałej Doroty Terakowskiej. Arcydzieło o dojrzewaniu, magii, wolności i prawdziwym życiu na miarę powieści mistrzów fantasy – Tolkiena i Ursuli K. Le Guin. Książka Roku 1992 Polskiej Sekcji IBBY wpisana na Listę Honorową Hansa Christiana Andersena.

W lesie, z dala od ludzi, pod mądrą opieką pięciu potężnych Czarownic dorasta złotowłosa dziewczynka. Nie zna swego imienia, przeszłości ani przyszłości. Choć pochłania magiczne księgi, uczy się czytać w myślach i rozmawiać z gwiazdami, nie przypuszcza nawet, jaki cel mają te nauki i pełna niebezpieczeństw wędrówka po czterech stronach Wielkiego Królestwa…

Przed wiekami jej kraj zajęli Najeźdźcy. Według słów tajemniczej Pieśni Jedynej, teraz, po siedmiuset siedemdziesięciu latach, zbliża się koniec ich panowania. Czy na tronie zasiądzie wreszcie sprawiedliwy władca? Czy nasza bohaterka dorośnie, by wypełnić swoje przeznaczenie?

Smutek wpisany w dojrzewanie dziecka nie odbiera radości czytania. Radość jest wielka i wysokiej próby nawet dla kogoś takiego jak ja, kto książek fantasty nie cierpi. Radość płynącą z tajemniczości, z plastycznego opowiadania, ze znakomicie stworzonych zdań i scen. Do której dochodzi radość z odbytej wędrówki.

Jarosław Mikołajewski, „Gazeta Wyborcza”

AUDIOBOOK CZYTA ANNA SZAWIEL

Data wydania: 2022-09-07
ISBN: 978-83-08-07655-2, 9788308076552
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: Literackie
Kategoria: Dla dzieci
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 9 innych wydań tej książki

Autor

Dorota Terakowska Dorota Terakowska
Urodzona 30 sierpnia 1938 roku w Polsce (Kraków)
Polska pisarka i dziennikarka. Ukończyła socjologię na UJ. Przez wiele lat pracowała jako redaktor i publicysta w Gazecie Krakowskiej, Przekroju i Zeszytach Prasoznawczych; 1990 współzałożycielka i później współpracowniczka dziennika Czas Krakowski; ...

Pozostałe książki:

Poczwarka Ono Tam gdzie spadają Anioły
Wszystkie książki Dorota Terakowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W poszukiwaniu miłości i współczucia

WYBÓR REDAKCJI
31.07.2022

Podróż ku spełnieniu proroctwa i wypełnieniu się misji. Złotowłosa dziewczynka bez imienia, potomkini królewskiego rodu, od najmłodszych lat żyje wychowywana przez pięć potężnych czarownic. Każda ma za zadanie nauczyć ją czegoś innego i przygotować do dorosłego życia oraz posiadania cech, którymi powinien odznaczać się sprawiedliwy władca. Nies... Recenzja książki Córka czarownic

@kubera_anna@kubera_anna × 13

Powieść przepełniona magią

7.02.2015

Arcydzieło o dojrzewaniu, pierwsza udana próba doścignięcia mistrzów gatunku, takich jak Tolkien czy Le Guin —tak pisze krytyka o tej niezwykle poczytnej baśni fantasy o oryginalnej fabule i skomplikowanej dramaturgii. Tytułowa córka Czarownic to potomkini królewskiego rodu, przygotowywana od dzieciństwa po wiek dojrzały przez pięć Czarownic do tru... Recenzja książki Córka czarownic

× 2

Magia o polsku

16.10.2014

"Córka czarownic" to kolejna książka Doroty Terakowskiej. Ostatnio czytałam wszystkie jej powieści "pod rząd" i każda kolejna była coraz lepsza. Mogę też od razu podkreślić, że ta, którą właśnie opisuję, jest prawdopodobnie najlepszą z pośród wszystkich, zaraz po "Poczwarce". Warto też wiedzieć, że to tytuł niezwykle ceniony na świecie, a nie tylko... Recenzja książki Córka czarownic

@Sosenka@Sosenka × 1

Nasza magia ma służyć ludziom, a nie nam.

8.03.2014

Kilka lat temu na świat przyszła dziewczynka, która zgodnie z przepowiednią ma dokonać wiele rzeczy. Ma pojętny umysł i niezwykłe zdolności, ale musi żyć w tajemnicy. Już od dziecka opiekują się nią czarownice, które mają nadzieję, że uda im się nauczyć ją wszystkiego, co będzie jej kiedykolwiek potrzebne. Dziewczynka nie zna swojej rodziny, nie wi... Recenzja książki Córka czarownic

Moja opinia o książce

Opinie

@ksiazkowe_opowiesci
2022-08-26
10 /10
Przeczytane

Opowiem Wam pewną historię. O podbitym królestwie, które niegdyś wspaniałe i niezwykłe, stłamszone zostało przez najeźdźców. O ludziach, w których sercach tliła się tak wielka dobroć, że zapragnęli zakończyć wiek wojen i zakopali broń. O potworach, które tylko czekały na słabość wspaniałego mocarstwa, by najechać je i podporządkować.

Będzie to historia niekiedy mroczna, niekiedy bolesna i łamiąca serce. Lecz przede wszystkim będzie to historia przepełniona nadzieją.

O królestwie, o magii i o dziewczynce, która w lesie, z dala od ludzi, pod mądrą opieką pięciu potężnych Czarownic dorasta do swojego przeznaczenia.

„Córkę czarownic” czytałam wiele lat temu, jeszcze w gimnazjum. Byłam wtedy w tej książce niezwykle zakochana i z dumą mogę powiedzieć, że moja miłość do tej pozycji wciąż trwa.

Jest to opowieść, która ściśnie za serce każdego: zarówno młodszego czytelnika jak i tego bardziej wprawionego w czytelniczym boju.

To historia z morałem, powieść wzruszająca i fascynująca zarazem.

Z sercem na dłoni mogę Wam ją polecić. Jestem pewna, że zakochacie się w niej bez pamięci.× 2 | link |
@june84
2009-01-11
Przeczytane

Książka do której wracam, głównie skierowana do młodzieży, lecz jak dla mnie wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Może dlatego, że pod warstwą ciekawej opowieści kryje się uniwersalna prawda, iż wychowanie bez miłości w pewien sposób "upośledza" dziecko. Terakowska w fenomenalny sposób daje do zrozumienia, iż nie wystarczy wyposażyć dziecko w wiedzę, gdyż to nie daje pełnego zrozumienia świata i ludzi. Ponad to autorka ujęła mnie tym, że wciągając czytelnika w baśniowy świat, nie bombarduje go go cukrowym słodkim obrazem cudownej i dobrej (aż po naiwność) królewny, której w walce z przeciwnościami pomaga cały sztab pulchnych i wszechmogących wróżek o małych skrzydełkach, których jedynym zmartwieniem jest to, czy królewna trafi na bal. Autorka burzy ów disnejowski stereotyp i przedstawia nam o wiele ciekawszy obraz czarownicy. Sam termin ma w sobie coś złowieszczego i niepokojącego, ale też fascynującego. Czarownice Terakowskiej to istoty mądre, dobre, zdolne do poświęceń, ale też dumne, trochę chłodne, potężne i majestatyczne. Dla mnie o wiele ciekawsze niż proste wróżki - matki chrzestne wymachujące różdżkami, z których sypie się tona srebrnego pyłu. To książka o poszukiwaniu własnej tożsamości, o dojrzewaniu, dochodzeniu do pewnych prawd, o walce z egoizmem i pychą. O drodze dziecka ku dojrzałości.

| link |
@Anusiekkk
2009-05-23
10 /10
Przeczytane

Jesteś dzieckiem o niewiadomym pochodzeniu, niewiadomym imieniu. Opiekuje się Tobą Czarownica, choć początkowo o tym nie wiesz. Po 7 latach życia przechodzisz pod skrzydła innej z 5 żyjących Sióstr... Twoje życie to jedna, wielka tajemnica.Genialna opowieść o dojrzewaniu, likwidowaniu słabości, dążeniu do celu. Losy mieszkańców Wielkiego Królestwa, którzy mają nadzieję i to ona daje siły do życia! Historia rodu Luilów i Urghów, wieszcza Pieśń Jedyna... Tą książkę trzeba przeczytać! Wciągająca, świetnie napisana. Polecam!

| link |
@tygrysek3
2010-02-15
Przeczytane

Miłe wrażenia po lekturze. Pomysł z kolejnymi etapami w życiu Luelle-cudny^^ Miejscami nieco nudna, dużo opowiadania i sztucznego języka (Urghowie-barbarzyńcy i mordercy mówią językiem inteligencji?), trochę długo ją czytałam (kilka dni, szkoła też ma w tym swój udział xdd). Oprócz tych kilku wad, jest świetna, cieszę się, że ja wypożyczyłam, a przede wszystkim przeczytałam. I kilka fantastycznych przemyśleń też się znalazło^^

| link |
@e_milka
2011-12-28
5 /10
Przeczytane

Po co czytać, jak po tytule można przewidzieć akcję? Aby zostać zaskoczonym 25. rozdziałem ;) Nie wystarczą magiczne zdolności, wiedza, uroda itp. Potrzebna jest miłość.To proste przesłanie ubrane w słowa długiej baśni. Warto dać za prezent dziecku, które lubi fantastykę. :) Niestety, więcej niż trzy gwiazdki dać nie mogę, bo moje ulubione książki by się obraziły. ;)

| link |
@heroiczna
2010-03-18
8 /10
Przeczytane

Koleżanka mnie zmusiła do tej książki- w dosłownym znaczeniu zmusiła, ale mam ochotę jej podziękować. Spodobała mi się i to niemało. Czytałam w skupieniu, chociaż musze przyznać, że w niektórych momentach miałam dość, nudziło mnie to. Ale rozdział, dwa rozdziały później już akcja byla wciągająca. Ogólnie, polecam ją każdemu.

| link |
@Sempere
2011-12-15
Przeczytane

Świetna książka. Wracam do niej co roku. Nie nudziła mnie w żadnym momencie. Podoba mi się w niej sposób ukazania magii. Przedstawiona jest bardzo ciekawa historia, także nazywanie bohaterki Dzieckiem, Dziewczynką miało coś na celu przecież, więc nie zgodze się, że jest to banalne.

| link |
@Aiwlys
2009-04-24
8 /10
Przeczytane

Czytałam na olimpiadę z języka polskiego i spodobało mi się. Wkurzało mnietylko zachowanie dziewczyny. Taka zadufana w sobie. No wprost irytujące.Ale wszystko skończyło się dobrze. Dobrze? A gdzie dalszy ciąg?! Ja chce coś, co będzie opowiadać o losach bohaterki już jako królowej.

| link |
@haudek
2020-07-02
8 /10
Przeczytane 2014-Książki

Właśnie skończyłem czytać tę baśniową opowieść. Bardzo, naprawdę bardzo mi się spodobała i cieszę się, że mój syn przyniósł ją do domu (jako lekturę szkolną). Prawdę mówiąc, wystarczył mi tytuł, aby mnie zachęcić i nie zawiodłem się. Cudowna książka o tym, co jest w życiu ważne.

| link |
@Theodozy
2010-08-23
Przeczytane

Magia zawarta w tej książce przeniknęła przez kartki i pozwoliła mi zapomnieć o realnym świecie na całe dwa dni. Widziałam wszystkie przemierzane przez Luelle miejsca oczyma wyobraźni, słyszałam Pieśń, współczułam mieszkańcom królestwa. Dziękuję.

| link |
@Toria
2013-06-20
Lubiane

Jak czytać Polskie książki to tylko autorstwa Terakowskiej! Książka genialna. Sam pomysł jest niebanalny. Miło patrzeć jak bohaterka z każdym rozdziałem zmienia się na lepsze. Brak uwag! Polecam. :)

| link |
IZ
2010-04-27
10 /10
Przeczytane

Według mnie wspaniała książka . Bardzo mnie zaciekawiła i wciągnęła . Czytałam ją już jakiś czas temu, a teraz sobie o niej przypomniałam . Muszę iść do biblioteki ;D Książkę polecam każdemu ;)

| link |
@Routh
2011-01-30

Bardzo mi się podobała! Magiczna, w pewnym sensie banalna "Dziecko", "Dziewczyna", itd. takie banalne nazwy, można powiedzieć -banalna historia, ale bardzo mądra i pouczająca.

| link |
@possession-girl
2009-10-25
8 /10
Przeczytane

Według mnie dużo lepsza od przereklamowanej książki "Tam gdzie spadają anioły" tej samej autorki. Jednak nie mogę powiedzieć żeby szybko się ją czytało.

| link |
@Melody0044
2009-07-01
Przeczytane

Tez bardzo mi się podobała. Autorka ukryła pod osłoną baśni ważne pouczenia. Dzięki czemu mamy tu wartościową ksiażkę , którą przyjemnie się czyta:D

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Ludzie są dobrzy i źli, odważni i tchórzliwi, szlachetni i godni pogardy. A najdziwniejsze jest to, że najczęściej wszystkie te cechy naraz łączą się w jednym człowieku. I dopiero wówczas jest...”
× 2
#
“Choć dobrze jest znać odpowiedzi na większość zagadek i tajemnic, jakie niesie za sobą życie, bodaj parę winno zostać nie rozwiązanych, dla dobra samego człowieka, aby nie urósł w pychę, sądzą...”
× 1
#
“Marzeń nie można zabić”
× 2
#
“Marzeń nie można zabić”
× 2
#
“Ludzie są dobrzy i źli, odważni i tchórzliwi, szlachetni i godni pogardy- mówiła Czarownica uśmiechając się wąskimi wargami na widok zdumienia w oczach Panienki.- A najdziwniejsze jest to, że ...”
× 2
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl