Cwaniary

Sylwia Chutnik, Maria Seweryn
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Cwaniary
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Całkiem współczesna powieść łotrzykowska autorki brawurowej „Dzidzi” i „Kieszonkowego atlasu kobiet”. Cztery kobiety z warszawskiego Mokotowa postanawiają wymierzać sprawiedliwość na własną rękę. Właściwie na cztery pary rąk, żadna z nich bowiem nie boi się bezpośredniej walki. Działają pod osłoną nocy, która sprzyja vendetcie. Brutalni mężowie i chciwi deweloperzy muszą się mieć na baczności! Opowieść o nocnej Warszawie, śmierci i idealnie skrojonej zemście. Ta śmieszno-smutna historia jest zarazem głosem w dyskusji o kobietach i polskości. Czyta Maria Seweryn.

Sylwia Chutnik (ur. 1979), pisarka, felietonistka, działaczka społeczna. Kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Prezeska Fundacji Mama działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Przewodniczka po Warszawie. Publikowała w wielu czasopismach, jej teksty ukazały się także w książkach zbiorowych. Laureatka Paszportu Polityki w kategorii literatura w 2008 roku i Stołecznego Nobla Ashoki w 2009 roku. Nominowana do nagrody Nike 2009. Mieszka w Warszawie.

Data wydania: 2012-11-07
ISBN: 978-83-7799-702-4, 9788377997024
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: Świat Książki
dodana przez: chudini0505
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Sylwia Chutnik Sylwia Chutnik
Urodzona 12 lipca 1979 roku w Polsce (Warszawa)
Polska kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike (w 2009 za Kieszonkowy atlas kobiet, w 2013 za Cwaniary i w 2015 ...

Pozostałe książki:

Kieszonkowy atlas kobiet Inne Światy Dzidzia Dintojra Cwaniary Nadzieja Smutek cinkciarza W krainie czarów Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści Tyłem do kierunku jazdy Zagadki babci Mama ma zawsze rację Jolanta Kwestia charakteru Nie pytaj o Polskę Nieśmiałek Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek Smak wolności Walka jest kobietą Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Dino Bambino Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sztuk walki Miasto zgruzowstałe Pismo. Magazyn opinii, nr 7 / lipiec 2018 Powstanie '18. Opowiadania Wielkopolan Pudel na dyskotece Fistaszki zebrane 1991-1992 Mówi Warszawa Pierwsza zasada punka Pismo. Magazyn opinii, nr 6 (30) / maj 2020 Proszę wejść Warszawa kobiet Warszawa. Slow travel
Wszystkie książki Sylwia Chutnik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Cwaniary

6.01.2013

Od jakiegoś czasu nosiłam się z myślą żeby poznać jedną z książek Sylwii Chutnik. Jednak zawsze coś stało na przeszkodzie, a to w bibliotece książki nie były dostępne a to wybór padał na inną pozycję. Kiedy w ofercie Świata Książki ukazały się "Cwaniary" wiedziałam, że tym razem nie odpuszczę. Jakie są moje wrażenia? Jestem zaskoczona i w sumie sam... Recenzja książki Cwaniary

@aleksnadra@aleksnadra

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2020-03-19
7 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 👨 autor : Chutnik Sylwia

Ta opowieść jest koszmarnie smutna , to była pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy po zakończeniu czytania . Cenię twórczość pani Chutnik i to nie od dziś . Bardzo lubię jej sposób '' patrzenia '' na rzeczywistość , a jeszcze bardziej lubię to , w jaki sposób tę rzeczywistość '' ubiera '' w słowa . Słowa w tej książce padają mocne , tak mocne jak ciosy zadawane wszystkim , co panie mają do dyspozycji . A oto i cała wyliczanka za książką . Noże , kastety , siekiery i kije , paralizatory , proce , rurki i scyzoryki , pięści , podkute buty , twarde czoło . Nie żebym pochwalała przemoc , czy rozbój , ale nie zdziwiłoby mnie gdyby takie grupy naprawiaczy/czek świata rzeczywiście się potworzyły . W kraju , gdzie przechodzień boi się pomóc kopanemu człowiekowi , bo sam może oberwać , może to nie byłoby takie złe ? Bo przecież nawet jak nie oberwie , to może zostać pociągnięty do odpowiedzialności , za ''uszkodzenie ciała napastnika '' , za '' przekroczenie (według sądu) granic obrony koniecznej '' itd . Sumując książka bardzo mi się podobała jest , mocna i bolesna , ale i rzeczywistość nie zawsze jest inna czy lepsza . A cztery kobiety , bohaterki tej książki , wcale nie dają się zakwalifikować jako '' słaba płeć ''. Polecam , chociaż raczej nie tym co lubują się w historyjkach o Greyu i jego twarzach , harlekinach , lub '' Zmierzchu '' .

× 2 | link |
@esclavo
2020-04-12
6 /10

Do tej pory nazwisko Sylwii Chutnik nie było mi znane. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką i to bardzo udane, chociaż książka nie do końca trafiła w mój gust. Brzmi to dość dziwnie, ale już wszystko tłumaczę.

Króciutka powieść, bo zaledwie 200-stronicowa, to poetycka opowieść z bohaterami, którzy są stereotypowymi mieszkańcami blokowisk. Bohaterami, a bardziej bohaterkami, bo to kobiety, które walczą o sprawiedliwość własnymi pięściami. Taki odpowiednik Batmana czy Supermana z szemranej dzielnicy. Dziewczyny kreują się na, powiedzmy, wymiar sprawiedliwości, gdzie nie ma miejsca na dyplomację. I tu mi to zgrzyta. Te kobiety są po prostu głupie i czytanie o bijatykach, kiedy jedna z nich jest w zaawansowanej ciąży totalnie kłóci się z moim światopoglądem. Może są tacy ludzie, głupoty w dzisiejszym świecie nie brakuje, ale nie widzę powodu, żeby jeszcze o tym czytać dla przyjemności.

Ale czemu uważam, że to udane spotkanie? Bo język jakim posługuje się autorka jest świetny, dopracowany i przemyślany. Dodatkowo ma taką poetyckość, chociaż treść jest momentami patologiczna. To książka, która wzbudzi emocje, podzieli czytelników, ale myślę, że warto samemu poznać i ocenić, jak wpłynie na nas.

× 1 | link |
@Figunia31
@Figunia31
2013-02-14
10 /10
Przeczytane Polecam

Brawo Sylwia!

× 1 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
5 /10
Przeczytane Klub mola książkowego

To moja pierwsza książka Sylwii Chutnik, nie czytałam wcześniej recenzji ani opinii. Szału nie było ani przez chwilę, czasami zaciekawiły mnie opisy miasta lub ludzi i zjawisk. Cały czas miałam wrażenie, że ta powieść to taki duży felieton z dodanymi postaciami, narysowanymi nieporadną kreską (jak ilustracje zresztą). Może taki był zamysł autorki?
Pomysł w zasadzie nośny, sama chciałabym raz po raz postawić do pionu różnych delikwentów, ale wykonanie niedorobione, po łebkach, ciach ciach i kończymy. Dobrze mi się czytało "Cwaniary" ale łatwość czytania książki nijak się ma do jej wartości (a szkoda).
Jeśli ktoś ma potrzebę się zrelaksować bez sięgania po taśmowe produkty literaturopodobne, to "Cwaniary" dają radę. W innej sytuacji szukałabym jednak czegoś lepszego.

| link |
@Jaksieczyta
2023-03-10
6 /10
Przeczytane
@MLB
2021-06-22
6 /10
Przeczytane Audiobook
@oliwa
2019-11-13
7 /10
Przeczytane Polska
@enga
@enga
2013-08-04
8 /10
Przeczytane Własne
@aleksnadra
@aleksnadra
2013-01-06
8 /10
Przeczytane recenzenckie posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Cwaniary. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl