Dintojra

Sylwia Chutnik
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Dintojra
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Czasami największą zemstą jest po prostu przeżyć.
Na własnych zasadach, wbrew trudnościom, nie pytając o zgodę.
Czasem, jak w przypadku Dzidki, nadejście vendetty poprzedza desperacki krzyk: Ludzieeee, czemu mi nikt nie pomaga?
Jeśli się wylosowało od losu nie willę z basenami, a lepiankę w Polsce B, C, elgiebete, to inaczej nie będzie.
Dintojrę trzeba zrobić po swojemu i do widzenia.

„Dintojra” znaczy zemsta, a różne jej oblicza znajdziemy w najnowszej książce Sylwii Chutnik. Sprzedawca z sexshopu, samotna aktorka, zakochana dziewczyna – wszyscy mają złamane serca, zmagają się z samotnością i własnymi demonami oraz marzą o lepszym życiu.

I wszyscy chcą wyrównać swoje porachunki ze światem.

Wydanie 1
Data wydania: 2024-02-28
ISBN: 978-83-240-9273-4, 9788324092734
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Opowiadanie polskie
Stron: 224
dodana przez: Anna30

Autor

Sylwia Chutnik Sylwia Chutnik
Urodzona 12 lipca 1979 roku w Polsce (Warszawa)
Polska kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike (w 2009 za Kieszonkowy atlas kobiet, w 2013 za Cwaniary i w 2015 ...

Pozostałe książki:

Kieszonkowy atlas kobiet Inne Światy Dzidzia Dintojra Cwaniary Nadzieja Smutek cinkciarza W krainie czarów Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści Tyłem do kierunku jazdy Zagadki babci Mama ma zawsze rację Jolanta Kwestia charakteru Nie pytaj o Polskę Nieśmiałek Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek Smak wolności Walka jest kobietą Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Dino Bambino Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sztuk walki Miasto zgruzowstałe Pismo. Magazyn opinii, nr 7 / lipiec 2018 Powstanie '18. Opowiadania Wielkopolan Pudel na dyskotece Fistaszki zebrane 1991-1992 Mówi Warszawa Pierwsza zasada punka Pismo. Magazyn opinii, nr 6 (30) / maj 2020 Proszę wejść Warszawa kobiet Warszawa. Slow travel
Wszystkie książki Sylwia Chutnik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czasami największą zemstą jest po prostu przeżyć...

WYBÓR REDAKCJI
17.02.2024

Dintojra, czyli krwawa zemsta, wyrównująca rachunki z innymi, jest głównym tematem jedenastu opowiadań autorki Sylwii Chutnik. Jednak ta zemsta to raczej porachunki ze sobą ze swoim życiem a może nawet i światem... Tak właściwie to chyba każdy z nas miałby jakieś pretensje do losu, zawsze cos by nam się nie spodobało i chcielibyśmy to zmienić, gdy... Recenzja książki Dintojra

@maciejek7@maciejek7 × 28

„Życie to loteria, nigdy nie wiesz, co się wydarzy”

WYBÓR REDAKCJI
26.02.2024

„Życie to loteria, nigdy nie wiesz, co się wydarzy” Tytułowa Dintojra to próba odwetu, wyrównania rachunków, zemsta … Na czym? Na kim? Za co? Z kim autorka konfrontuje bohaterów? Jaki ma w tym zamysł i cel? Co chce nam przekazać albo na co uwrażliwić? Warto samemu się przekonać, na jaką próbę wystawia nas Sylwia Chutnik w najnowszej pozycji. Din... Recenzja książki Dintojra

Dintojra

1.04.2024

Z twórczością Pani Sylwii Chutnik nie miałam okazji do tej pory się poznać. Ze względu na to, że lubię bliżej przyglądnąć się tym, co nie jest, mi znane to chciałabym bliżej odkrywać wypływające treści z przeczytanej książki. Nie zawsze jest tak, że czytana książka przypadnie od razu do czytelniczego gustu. Postanowiłam dać szansę Pani Sylwii Chu... Recenzja książki Dintojra

@Anna30@Anna30 × 20

Dintojra

25.02.2024

Mam ogromną słabość do twórczości Sylwii Chutnik. Nikt tak jak ona nie potrafi opisywać szarej codzienności w sposób tak poetycki i prosty jednocześnie. Jej bohaterowie to obywatele Polski B, żyjący z dnia na dzień, od pierwszego do pierwszego z dala od drapaczy chmur i korpoświata, które są tylko tłem opowiadanych historii. "Dintojra" to zbiór j... Recenzja książki Dintojra

@Jezynka@Jezynka × 14

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@pebro
2024-02-18
6 /10
Przeczytane

Pisanie to forma oddychania” - tak napisała autorka.
Wsłuchuję się w jej kobiecy, delikatny oddech. Głęboki równy a bywa też rwący, dyszący. Niekiedy przechodzi w basowy, męski oddech pożądania, ziejący alkoholem. Ledwo dyszący biznes, zalatujący czosnkiem żyd.
Czasami zgrywa się z moim, oddychamy tym samym powietrzem, równo w tym samym tempie. A za chwilę gubię się w oddechu, okazuje się, że nie oddychamy tym samym powietrzem.
Podsumowując: opowiadania rozmaite, niektóre z radością przeczytałem, inne wydawały się stratą czasu. Co trzeba podkreślić, książka jest bardzo ładnie wydana, szyta, w twardej okładce.

Dziękuję za książkę do recenzji Pani Bognie Piechockiej z Agencji PRart Media oraz Wydawnictwu ZNAK.

× 12 | link |
@przyrodazksiazka
2024-03-21
10 /10
Przeczytane

W jakim stylu napisana książka odpowiada wam najbardziej? Ta w której wywyższa się słowo, pokazuje jak można poprawnie się wysławiać, przy czym czytelnik czuje jakby jego inteligencja spadła? Czy raczej napisana przez życie, sugerująca, że autorką jest taki sam człowieka jak my, więc zapewne to, co będzie chciał nam przekazać również może nam się przydać?
W tej historii postać zwraca się bezpośrednio do nas. Opowiada nam co widzi swoimi oczami i jak reaguje na to ona oraz inni. Mówi jak mało obchodzi ją opinia innych i jak ludzie potrafią być fałszywi. Spodobało mi się to, że ona nie owija w bawełnę. Opisuje ludzi, którzy, którzy dopiero doświadczając własnych dramatów, przychodzą do tych, którzy również ich doświadczyli tylko po to, by pokazać im kto ma gorzej. Pokazuje jak ulotne są chwile i jak życie trzeba wykorzystywać do samego końca. Czasami bywa, że zaplanowane życie nam nie wypala. Podążając nieznaną drogą dowiadujemy się, że obecne nowe wyzwania są jak najbardziej dla nas. Nie zawsze u celu swoich marzeń jest ukryte to, co chcielibyśmy osiągnąć. Nieraz droga kieruje nas w nowe wyzwania, które okazują się być strzałem w dziesiątkę.
Dintojra jest książką złożoną z jedenastu opowiadań w których pokazuje nam życie innych ludzi. Co ciekawe, nie ocenia ich. Pozostawia nas jakby w zawieszeniu, byśmy sami ujrzeli prawdy, które za sprawą nierównych w objętości opowiadaniach chce nam ukazać. Opowiada o tych, którzy się stoczyli, oraz tych, którzy uważają się za n...

× 2 | link |
@maciejek7
2024-02-17
7 /10
Przeczytane Posiadam literatura piękna konkurs literatura obyczajowa

Dintojra, czyli krwawa zemsta, wyrównująca rachunki z innymi, jest głównym tematem jedenastu opowiadań autorki Sylwii Chutnik. Jednak ta zemsta to raczej porachunki ze sobą ze swoim życiem a może nawet i światem...
Tak właściwie to chyba każdy z nas miałby jakieś pretensje do losu, zawsze cos by nam się nie spodobało i chcielibyśmy to zmienić, gdyby była taka opcja. A skoro jej nie ma, to wtedy ma się albo należy wręcz mieć pretensje do wszystkich i do wszystkiego. Tak dla zasady.

× 2 | link |
@paulaczyta
2024-02-28
7 /10
Przeczytane

Najlepszą zemstą jest po prostu przeżyć. Na własnych zasadach, wbrew trudnościom, nie pytając o zgodę.

Tytuł oznaczający zemstę, zemsta jako przetrwanie, zemstę jaki obraz życia wielu osób.

Bo wielu nie umie znaleźć szczęścia, ale każdy chce wyróżniać rachunki ze światem. A zemsty trzeba dokonać po swojemu i na własnych warunkach.

Bohaterowie, których tu poznamy są bardzo różnorodni. Sprzedawca, aktorka, kobieta, porzucona, ten w żałobie. Każdy człowiek przeszedł swoje, każdy zmagał się z czymś trudnym, że stratą, albo złamanym sercem albo samotnością. Każdy czuje się zmęczony, rozgoryczony losem i liczy na coś lepszego.

Wielu może utożsamiać się z bohaterami też książki. Życie nie rozpieszcza.

Bardzo refleksyjna, życiowa, dająca do myślenia, przynosząca poczucie ulgi, a przy tym ciekawa.

| link |
@Anna30
2024-04-01
8 /10
Przeczytane
@Chwila_pauli
2024-03-08
9 /10
Przeczytane Recenzenckie
@malgosialegn
2024-02-26
7 /10
Przeczytane
@zanetagutowska1984
2024-02-26
10 /10
Przeczytane
@mag-tur
2024-03-10
7 /10
Przeczytane
@Jezynka
2024-02-25
7 /10

Cytaty z książki

Nie wiadomo, co zrobić z przeszłością, zwłaszcza cudzą. Nie ma sensu wiedzieć wszystkiego, ale jednak korci.
Pewnego dnia budzisz się i musisz natychmiast poznać swoich przodków. A przecież można w życiu robić coś innego, na przykład w ogóle niewiele robić albo w końcu zaplanować coś miłego. A nie babrać się w losach tych, co już jak proch i popiół.
Kochana, ja do niczego cię nie będę zmuszać, ja ci niczego radzić nie będę. Rób, jak uważasz. Ale, kurwa, jak się teraz wycofasz, to jesteś głupsza niż myślałam. Ani mi się waż, idiotko! Słuchaj mnie uważnie: masz zarobić tyle szmalu, żeby do końca życia jeździć do ciepłego i pić drinki.
Kręci się, kręci przeszłość w głowie. Robi harmider, bajzel, niepotrzebnie jątrzy.
Nitka połączenia, jak niewidzialna pępowina, którą związane jesteśmy z całym tym łypiącym na nas z poblakłych zdjęć towarzystwem.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl