Czekaj, mrugaj

Gunnhild Oyehaug
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Czekaj, mrugaj
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

 
To książka o wszystkim, co ważne w życiu: o miłości, poszukiwaniach, ambicjach i samotności. Bohaterowie pokazani są jak w kalejdoskopie: poznają się, mijają i poruszają w labiryncie życia, nie tracąc optymizmu i nadziei nawet wtedy, gdy zderzają się ze ścianą rzeczywistości.

"Czekaj, mrugaj" to misternie ułożona mozaika z ludzkich uczuć i relacji. Dekadę po pierwszym wydaniu powieść nadal zachowuje swoją uniwersalną aktualność.

"Literacki smakołyk – lekki, ale zarazem erudycyjny, ironiczny i serio, z prostą historią i misterną konstrukcją. Mamy tu ludzi-kratery i ludzi-owce, młode kobiety z różnymi złudzeniami i facetów przeżywających kryzys wieku średniego. Kolizji między nimi nie da się uniknąć, wtedy właśnie robi się i śmiesznie, i smutno, bo Gunnhild Øyehaug zajmuje się dekonstrukcją wielu płciowych i społecznych stereotypów. A najlepszym dowodem na odwrócenie porządku w jej powieści są postaci narratorek – Beatrycze i Dulcynea, zajmujące miejsce Dantego i Don Kichota."
Paulina Małochleb, "Książki na ostro" 

Data wydania: 2019-03-27
ISBN: 978-83-952038-6-2, 9788395203862
Wydawnictwo: Pauza
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 288
dodana przez: Smallbookworld

Autor

Gunnhild Oyehaug Gunnhild Oyehaug
Urodzona 9 stycznia 1975 roku w Norwegii (Volda)
Norweska pisarka i poetka, laureatka @Link. Øyehaug jest autorką wierszy, esejów, opowiadań i powieści. Mieszka w @Link i wykłada na akademii twórczego pisania w okręgu @Link. Do 2005 współpracowała z magazynem literackim „Vagant”, po czym do 2009 ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mozaika bohaterów

WYBÓR REDAKCJI
11.04.2021

 Mozaiki stworzone są z kawałków o różnych kolorach i kształtach, które osobno stanowią odpad, ale razem tworzą już obraz. A co jeśli podobny zabieg wykorzystamy w literaturze? Jeśli zbierzemy pozornie niepasujących do siebie bohaterów i spleciemy ich losy, by powstała powieść? Gunnhild Oyehaug tworzy literacką mozaikę złożoną z migawek. Z wy... Recenzja książki Czekaj, mrugaj

@mewaczyta@mewaczyta × 6

Moja opinia o książce

Opinie

@mewaczyta
2021-04-06
9 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃
@kropka2032
2021-01-01
6 /10
Przeczytane
@jorja
2020-10-12
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Ale gdzieś w Sigrid narasta krzyk. Gdzieś głęboko w jej ciele tkwi stłumiony krzyk i gdyby oddać go nie za pomocą dźwięków, ale barw, byłby absolutną czernią, ciemnością, jaka mogłaby istnieć ...”
× 1
#
“Gdyby to był film, byłabym nieszczęśliwą zamkniętą w sobie postacią – myśli Sigrid i w tym momencie wydarzyłoby się coś, co zmieniłoby jej życie. Gdyby nosiła okulary i aparat na zęby, w tym m...”
× 1
#
“Patrzy na mrugający kursor. Identyfikuje się z kursorem. Identyfikuje się z kursorem! Z kursorem, który czeka, mruga i tak naprawdę nie istnieje między kolejnymi mrugnięciami.”
× 1
#
“A może sny przypominają maleńkie, nowo narodzone chełbie modre, które odrywają się od swoich polipów na dnie morza i pulsującymi ruchami unoszą się przez kolejne warstwy wody, dopóki nie strac...”
× 1
#
“BYCIE WIECZNYM jest w pewnym sensie sprzecznością samą w sobie, bo oznacza osadzenie wieczności w czasie teraźniejszym, który jest czymś chwilowym (...) wieczność zaś jest czymś, co rozciąga s...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl