Czerwona Królowa : płeć a ewolucja natury ludzkiej

Matt Ridley
9.6 /10
Ocena 9.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Czerwona Królowa : płeć a ewolucja natury ludzkiej
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.6 /10
Ocena 9.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

"Czerwona Królowa" jest nazwą jednej z teorii ewolucyjnych.Książka jest błyskotliwym podsumowaniem naukowych dyskusji na temat ewolucji płci oraz nieustannego konfliktu pierwiastka męskiego i żeńskiego. Autor wskazuje na podobieństwa pomiędzy zachowaniem człowieka i zwierząt. Odkrywa tajemnice zwyczajów owadów, ryb, ptaków i ssaków. . "Czerwona Królowa" była nominowana do głównej nagrody Rhone-Poulene i zdobyła nagrodę Winters' Guild w kategorii książki naukowej.
Tytuł oryginalny: Red Queen : sex and evolution of human nature
Data wydania: 2001
ISBN: 83-7301-101-3, 8373011013
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Nowe horyzonty
Stron: 429
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Matt Ridley Matt Ridley
Urodzony 7 lutego 1958 roku w Wielkiej Brytanii (Northumberland (Wielka Brytania))
Matt Ridley, właśc. Matthew White Ridley, 5. wicehrabia Ridleybrytyjski pisarz popularnonaukowy, biznesmen i arystokrata. Kształcił się w @Link i Magdalen College w @Link, gdzie otrzymał doktorat z @Link a następnie rozpoczął karierę dziennikarską. ...

Pozostałe książki:

The Rational Optimist: How Prosperity Evolves Genom O pochodzeniu cnoty
Wszystkie książki Matt Ridley

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Czerwona Królowa : płeć a ewolucja natury ludzkiej nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2020-05-27
8 /10
Przeczytane Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Biologia_medycyna_1 Posiadam

Choć Matt Ridley napisał swój słynny tekst o płciowości ludzi w ujęciu ewolucyjnym ponad ćwierć wieku temu, to "Czerwona Królowa. Płeć a ewolucja natury ludzkiej" wciąż stanowi ważne źródło referencyjne dla dyskusji o naszej naturze (w narracji popularnonaukowej). Autor stara się wykazać w niej nieuchronność wnioskowania: "Nie można zrozumieć natury ludzkiej bez zrozumienia jej ewolucji ani też nie można zrozumieć, jak ewoluowała natura ludzka bez zrozumienia ewolucji ludzkiej seksualności. Albowiem motywem przewodnim nasze ewolucji zawsze była płeć." (str. 14). Książka wyraźnie zmierza przekonująco do spostrzeżenia, że dzięki naszej monogamii (i wyjątkom od niej), potrzebom seksualnym, grze międzypłciowej i strategii dotyczącej rozmnażania, zbudowaliśmy scenę dla kulturowego teatru społecznych zachowań. Zgrabnie wkomponował Ridley w ten ludzki świat etologię zwierząt (tych wyższych, ale i niższych), która jak się okazuje sporo o nas mówi. Wszystko jest tu grą-walką bez jednoznacznego zwycięstwa konkurentów na różnych poziomach - to właśnie koncepcja Czerwonej Królowej z odwiecznym wyścigiem zbrojeń i wszechobecnymi genami skupionymi na własnym przetrwaniu. Stąd dość niemiła dla nas teza, że ewolucja raczej wiąże się z reprodukcją najlepiej dostosowanych, niż z ich przeżyciem (str. 186).

Książka jest chyba świadomie dosadna. Ciekawy opis pawiego ogona, to już w literaturze przedmiotu archetyp mechanizmów doboru płciowego. Cała sfera ludzkiej/zwierzęcej płciowośc...

× 3 | link |
@frodo
2008-10-31
10 /10
Przeczytane

Warta przeczytania. Przystępnie opowiada o ewolucji, pierwiastka męskiego i żeńskiego w rozwoju gatunku ludzkiego.

| link |
@MLB
2021-06-22
10 /10
Przeczytane Popularnonaukowe/non-fiction/reportaż Popularnonaukowe/non-fiction/reportaż Posiadam Posiadam
MA
2011-02-24
10 /10
@closer
2011-04-18
10 /10
Przeczytane trochę intelektualnej rozrywki

Cytaty z książki

O nie! Książka Czerwona Królowa : płeć a ewolucja natury ludzkiej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl