Czy Bóg gra w kości? Nowa matematyka chaosu

Ian Stewart
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Czy Bóg gra w kości? Nowa matematyka chaosu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Wielcy uczeni XVII wieku myśleli, że odkryli niezmienne prawa Wszechświata, który działa jak mechanizm zegarowy. Ale mylili się... Od najmniejszych cząstek w fizyce kwantowej do planetoid w Układzie Słonecznym - nie wspominając o kulach bilardowych, pogodzie i giełdzie - nic we Wszechświecie nie zachowuje się w sposób całkowicie przewidywalny. Książka Iana Stewarta stanowi niemal popularne wprowadzenie do zagadnień chaosu deterministycznego. Wyjaśnia zdumiewające nowe teorie układów, które podlegają prostym prawom, ale których zachowania nie można przewidzieć. Książka odkrywa nowy dziwny świat, w którym nic nie jest takie jak się wydaje. Jest to nowe podejście do matematyki, które pomaga nam zrozumieć świat wokół nas. Pozycja adresowana została do szerokiego kręgu czytelników - jej zrozumienie nie wymaga przygotowania w dziedzinie matematyki ani fizyki.
Tytuł oryginalny: Does God play dice? The new mathematics of chaos
Data wydania: 2001
ISBN: 83-01-13535-2, 8301135352
Wydawnictwo: Naukowe PWN
Stron: 446
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Ian Stewart Ian Stewart
Urodzony 24 września 1945 roku w Wielkiej Brytanii (Kent)
Ian Stewart – brytyjski matematyk, pisarz popularnonaukowy i naukowofantastyczny. Specjalizuje się w układach złożonych, jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warwick, współpracownikiem „Scientific American” i „New Scientist”, konsultantem Encyklo...

Pozostałe książki:

Nauka Świata Dysku I Nauka Świata Dysku III. Zegarek Darwina Nauka Świata Dysku II. Glob Gabinet matematycznych zagadek
Wszystkie książki Ian Stewart

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Czy Bóg gra w kości? Nowa matematyka chaosu aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Fizyka_2 Matematyka_2 Posiadam

Czym jest mapa? Weźmy mapę Szkocji. Wybierzmy jakiś jej fragment. Znajdźmy dokładniejszą. Powiększajmy dalej. Zatoki, klify. Stajemy na brzegu Morza Hebrydzkiego. Jak dokładnie można narysować mapę wybrzeża? Z dokładnością do kamienia, ziarnka piasku? Czym byłaby taka mapa? Byłaby FRAKTALEM.
Ciekawe? Niesłychanie!

Takich fascynujących rzeczy można się dowiedzieć czytając "Czy Bóg gra w kości? Nowa matematyka chaosu" Iana Stewarta.
Sam autor od kilkunastu lat odcina kupony od zdobytej popularności. Jednak ta książka, napisana ponad ćwierć wieku temu, jest wybitna.
Stewart opowiada nam niezwykle wciągającym językiem o współczesnej matematyce. CHAOS jest wokół nas. Ilościowe jego oswojenie to właśnie jeden z sukcesów XX-wiecznej nauki. Za jednego z twórców chaosu uchodzi Henri Poincare, uznawany za ostatniego człowieka, który mógł ogarnąć front badań w matematyce i fizyce.

Sam tytuł, przyznaję jest chwytliwy. Nawiązuje do sporu Einsteina z probabilistyczną interpretacją mechaniki kwantowej. To na szczęście mój jedyny zarzut.

Treść książki jest lekturą zamkniętą. To znaczy, że każdy z wiedzą matematyczną na poziomie liceum będzie w stanie samodzielnie śledzić wszystkie wywody. W momentach najważniejszych Stewart nie rezygnuje ze ścisłości. Wszystko jest jasne, niezbędne i piękne.
Prezentuje trudne pojęcia, jak chociażby portret fazowy wahadła, odwzorowanie Poincarego. Poznajemy podstawowe typy ATRAKTORÓW.

Liczne przykłady stanow...

{} | link |
@gosiaw
2007-08-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Czy Bóg gra w kości? Nowa matematyka chaosu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl