Obliczanie Wszechświata. O tym jak matematyka odkrywa Wszechświat

Ian Stewart
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Obliczanie Wszechświata. O tym jak matematyka odkrywa Wszechświat
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Matematyka, jak pokazuje profesor Stewart, jest siłą napędową astronomii i kosmologii od najdawniejszych czasów. Badania orbit planet dokonane przez Keplera doprowadziły Newtona do sformułowania jego teorii grawitacji, a dwa wieki później Einstein zainspirowany małymi nieregularnościami ruchu Merkurego stworzył swą ogólną teorię względności. Ian Stewart w sposób prosty i zrozumiały wyjaśnia podstawy grawitacji, czasoprzestrzeni, zasady względności i teorii kwantów oraz to, jak się ze sobą wiążą. Osiemdziesiąt lat temu odkrycie tego, że Wszechświat się rozszerza, doprowadziło do sformułowania teorii Wielkiego Wybuchu. Następnym krokiem było wprowadzenie nowych pojęć, takich jak inflacja, ciemna materia i ciemna energia. Ale czy inflacja wyjaśni strukturę Wszechświata? Czy ciemna materia istnieje? Czy może jesteśmy na progu nowej rewolucji naukowej, która zmieni nasz pogląd na Wszechświat? Takie, wśród wielu innych, są pytania zadawane przez Iana Stewarta podczas wnikliwego matematycznego przeglądu zagadnień astronomii i kosmologii. Ian Stewart – światowej sławy matematyk i autor bestsellerowych książek popularnonaukowych. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Warwick, gdzie wciąż prowadzi aktywną działalność naukową. W roku 2001 otrzymał nagrodę Towarzystwa Królewskiego im. Michaela Faradaya za popularyzację nauki. Jest autorem licznych książek poświęconych matematyce, z których na język polski przetłumaczono dotychczas m.in.: Oswajanie nieskończoności, Histerie matematyczne, Listy do młodego matematyka, Krowy w labiryncie i inne eksploracje matematyczne, Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne, Dlaczego prawda jest piękna, Stąd do nieskończoności, 17 równań, które zmieniły świat, Matematykę życia oraz Podstawy matematyki.
Data wydania: 2020-01-11
ISBN: 978-83-8123-116-9, 9788381231169
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 408

Autor

Ian Stewart Ian Stewart
Urodzony 24 września 1945 roku w Wielkiej Brytanii (Kent)
Ian Stewart – brytyjski matematyk, pisarz popularnonaukowy i naukowofantastyczny. Specjalizuje się w układach złożonych, jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warwick, współpracownikiem „Scientific American” i „New Scientist”, konsultantem Encyklo...

Pozostałe książki:

Nauka Świata Dysku I Nauka Świata Dysku II. Glob Nauka Świata Dysku III. Zegarek Darwina Czy Bóg gra w kości? Nowa matematyka chaosu Czy kości grają rolę Boga? Matematyka niepewności Gabinet matematycznych zagadek Gabinet matematycznych zagadek. Część II Krótka historia wielkich umysłów Nauka Świata Dysku IV. Dzień sądu Obliczanie Wszechświata. O tym jak matematyka odkrywa Wszechświat Po co nam matematyka Podstawy matematyki Wytwory rzeczywistości : ewolucja umysłu ciekawego 17 równań, które zmieniły świat Analiza transakcyjna dzisiaj Annotated Flatland Dlaczego prawda jest piękna. O symetrii w matematyce i fizyce Gabinet matematycznych zagadek. Część I Histerie matematyczne Jak czytać mosty. Konstrukcje łączące stulecia Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne Księga matematycznych tajemnic Liczby natury Listy do młodego matematyka Matematyka życia. Jak równania pomagają odkrywać tajemnice natury Niezwykłe liczby profesora Stewarta Oswajanie nieskończoności. Historia matematyki Stąd do nieskończoności. Przewodnik po krainie dzisiejszej matematyki Wielkie problemy matematyczne
Wszystkie książki Ian Stewart

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Obliczanie Wszechświata. O tym jak matematyka odkrywa Wszechświat nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Matematyka_1 Posiadam Astronomia_2 Fizyka_1

Do uprawiania astronomii potrzebna jest świetna znajomość fizyki, żeby zrozumieć podstawy fizyki, trzeba dobrze zapoznać się z językiem matematyki. Ian Stewart w najnowszej książce "Obliczanie Wszechświata. Jak matematyka odkrywa Wszechświat" starał się to pokazać, choć sposób w jaki to zrobił, nie jest idealny z punktu widzenia dydaktyki.

Książka podzielona jest na dwie części, mniej więcej równej długości. W pierwszej dostajemy opisu kilku typowych zjawisk naszego Układu Słonecznego (US). Przechodząc przez różne przykłady realizacji oddziaływań grawitacyjnych, autor opisał dynamikę US na różnych skalach odległości. Wyjaśnia, jak dzięki prawom Newtona da się ująć ilościowo mechanizm działania układu planetarnego. Pokazuje, jak matematyka pomogła wprost odkryć nowe planety (Neptun), wyjaśnić kilka ciekawych zjawisk układu Ziemia-Księżyc czy zrozumieć 'ukryte zależności' w nieprzypadkowych odległościach od Słońca kolejnych planet.

Ważne, w pierwszej części, pojęcie 'rezonans' okazuje się tłumaczyć sporo z pozornie chaotycznych (w sensie nieprzewidywalnych) zachowań całej menażerii obiektów orbitujących wkoło Słońca (polecam strony 110, 123, 156, 180). Zjawisko rezonansu tłumaczy przerwy w pasie asteroid na pewnych orbitach czy piękne pierścienie Saturna.

Na moją szczególną pochwałę zasługuje dość zaawansowany formalnie, ale tu podany pięknie i prosto, opis tzw. punktów Lagrange'a, które są miejscami w przestrzeni dwóch ciał, gdzie ich grawitacja jes...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Obliczanie Wszechświata. O tym jak matematyka odkrywa Wszechświat. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl