Czytadła. Gawędy o lekturach

Agnieszka Osiecka
Czytadła. Gawędy o lekturach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Zbiór wnikliwych i świetnie napisanych felietonów Agnieszki Osieckiej o książkach.
Te krótkie i przystępne teksty Agnieszka Osiecka pisała regularnie dla nieistniejącego już dziś literackiego magazynu "Ex Libris" (w latach 90. XX wieku dodatek do "Życia Warszawy"). Powstał zbiór inteligentnych i dowcipnych impresji z jej licznych lektur (m.in. Jerzy Pilch, Daniel Steel, Magdalena Samozwaniec, Adam Zagajewski, Witold Gombrowicz, Susan Sontag, Andrzej Żuławski, Philip Roth). W jej tonie nie ma żółci czy sadyzmu typowego dla recenzentów o niezrealizowanych własnych pretensjach literackich. Nie znaczy to jednak, że teksty te są mdłe. Agnieszka Osiecka była fenomenalnie dowcipną felietonistką i złośliwą obserwatorką epok, w których żyła - znajdziemy tu kilka genialnych przykładów stylu felietonistycznego, np. typologię kochanków opisywanych w erotykach. Po latach można też stwierdzić, iż miała "nosa" do autorów dobrze rokujących. Dziś chwaleni przed laty przez Agnieszkę Osiecką młodzi autorzy, tacy jak Paweł Huelle czy Jerzy Pilch, są gwiazdami polskiej literatury.
Data wydania: 2010-11-23
ISBN: 978-83-7648-514-0, 9788376485140
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 202
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Agnieszka Osiecka
Urodzona 9 października 1936 roku w Polsce (Warszawa)
Poetka, pisarka, reżyserka, dziennikarka. Autorka ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, skeczy i utworów scenicznych.

Pozostałe książki:

Listy na wyczerpanym papierze Szpetni czterdziestoletni Sentymenty Agnieszka Osiecka dzieciom Czarna wiewiórka Rozmowy w tańcu Salon gier Biała bluzka Czekając na człowieka Dzienniki 1956-1958 Zabawy poufne Śpiewające piaski Dzienniki 1945-1950 Dzienniki 1951 Galeria potworów Najpiękniejsze wiersze i piosenki Sztuczny miód Biała bluzka Najpiękniejsze opowiadania Dzienniki 1952 Wzór na diabelski ogon Z dziejów cnoty. Szpilki 1935-85 Za chwilę Zaszumiało jesienią Czytadła. Gawędy o lekturach Dzienniki 1953 Dzienniki 1954-1955 Filmidła. Gawędy o filmach Imionnik z kwiatem Jabłonie. Wybrane utwory sceniczne. Tom 1 Lubię farbować wróble Melodia złudzeń Na początku był negatyw Na wolności. Dziennik dla Adama Neponset Nie narzekajmy na Ptakowiec Szczególnie małe sny Warszawa 1945–1978. Korzenie miasta Wielki Śpiewnik Agnieszki Osieckiej Tom 5. Strofki o Miłości i Przemijaniu Wielki śpiewnik Agnieszki Osieckiej T.1 Wielki śpiewnik Agnieszki Osieckiej T.2 Wielki śpiewnik Agnieszki Osieckiej t. 3. Apetyt na życie Ćma
Wszystkie książki Agnieszka Osiecka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Czytadła. Gawędy o lekturach nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@marola
@marola
2011-03-11
Przeczytane

Felietony o książkach napisane przez Osiecką to ciekawa podróż przez literaturę. Autorka w sposób czasami zabawny, czasami zbyt intelektualny, zapoznaje odbiorców z nowościami i ze starociami (ale to raczej ze współczesnej perspektywy) literackimi. Spodobało mi się, że z tych felietonów dowiadujemy się o intymnych relacjach rodzinnych autorki. Mam tu na myśli informacje o namiętnym czytaniu powieści przez matkę, bo inne gatunki, jak biografie, poezja czy gazety są albo denerwujące, albo nudne: "Trzech rzeczy mama nie czytała nigdy: poezji, gazet i maszynopisów. Drażnił ją widać chaos, brak wykończenia, niewyraźność, a także - zwłaszcza w gazetach - wieczna obecność zagrożenia. Matki lektura musiała być powieścią. Musiała ją wprowadzać na dłużej w zaczarowany świat, lepszy niż nas, ale broń Boże nie fantastyczny. To był świat ładu, logicznej konstrukcji i miłych ludzi nierobiących sobie specjalnie dużych krzywd." Urocze...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Czytadła. Gawędy o lekturach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat