Dawno temu w telewizji

Kamil Bałuk
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Dawno temu w telewizji
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Jakie triki podczas wywiadów w „Na każdy temat” stosował Mariusz Szczygieł, późniejszy zdobywca Nike? Co o telewizji sądził tata scenarzystki M jak miłość i Klanu, Ilony Łepkowskiej? Dlaczego Miodowe lata kręcono w teatrze? Ile „do fejmu” na pierwszym roku studiów dodawała praca w „Rowerze Błażeja”? O czym myślała Magda Mołek w studiu powodziowym we Wrocławiu? Co ukrywali kandydaci z „Randki w ciemno” i za jaką kwotę Jacek Kawalec zgodziłby się zagrać Kawalca?

Dostawali tysiące listów, ich kolejne występy w prime time z zapartym tchem śledziło jednocześnie nawet kilkanaście milionów Polaków! Kamil Bałuk w dziesięciu rozmowach o tym, co działo się „dawno temu w telewizji”, przypomina stojących w świetle reflektorów ówczesnych bohaterów zbiorowej wyobraźni i jej kreatorów, ukrytych zazwyczaj przed publicznością. Pokazuje nieoczywiste kariery oraz kulisy najsłynniejszych programów i seriali. Tropi zmiany mentalności, przełamywanie kolejnych barier i tematów tabu. Rozjaśnia drugą, ukrytą za kamerami, stronę srebrnego ekranu. A przede wszystkim skupia się na rozmówcach i na tym, w jaki sposób poradzili sobie z popularnością, co dała im praca w telewizji i jak łatwo było wpaść w jedną tematyczną szufladkę.

Pamiętacie ten dreszcz emocji towarzyszący wyciu syren w czołówce „997”? Intymne, czasem nie z tego świata, wieczorne rozmowy „Na każdy temat”? Orzeźwiający i świeży, kręcony przez młodzież „Rower Błażeja”? Miodowe lata, czyli legendarny polski sitcom, który popularnością przebił amerykański oryginał, a nagrane podczas kolejnych odcinków wybuchy śmiechu telewizja wykorzystuje do dzisiaj? Perypetie rodziny Mostowiaków, Świat według Kiepskich, „Randkę w ciemno”, „Piratów”, „Idola”…?

W latach 90. telewizja była odkryciem, objawieniem, oknem na świat, a jej najjaśniej świecące gwiazdy kojarzymy do dzisiaj wszyscy. Poznajcie jej kulisy od podszewki!
Data wydania: 2023-09-27
ISBN: 978-83-08-08070-2, 9788308080702
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 368
dodana przez: Vernau

Autor

Kamil Bałuk Kamil Bałuk
Urodzony w 1988 roku w Polsce
Absolwent MISH, socjologii, filologii niderlandzkiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Urodzony w Hannoverze, jest z Wrocławia, mieszka w Warszawie. Reportaże publikował w „Dużym Formacie” i „Przekroju”...

Pozostałe książki:

Wodecki. Tak mi wyszło Dawno temu w telewizji Grzech jest kobietą Wszystkie dzieci Louisa
Wszystkie książki Kamil Bałuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

szalone lata 90.

5.10.2023

"Randka w ciemno", "Świat według Kiepskich", "997", "Miodowe lata", "Rower Błażeja", "Idol".... znacie? Myślę że tak. Który był waszym ulubionym? Na tych programach wychowały się całe pokolenia. Pamiętam, jak siadaliśmy wszyscy, całą rodziną aby obejrzeć jakiś fajny program. I odnoszę wrażenie że ówczesna telewizja bardziej łączyła ludzi i pokolen... Recenzja książki Dawno temu w telewizji

WK
@w_ksiazkowym_zaciszu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@marek.wasinski.king
Przeczytane

Nigdy nie uważałem się za osobę przesadnie sentymentalną, ale jest coś w przełomie lat 90. i 2000, w których się wychowywałem co mnie przyciąga. Wiele ówczesnych produkcji, które były nieodłączną częścią mojego życia bardzo się zestarzało, ale z przyjemnością wracam do nich pamięcią. Kolejną okazją do tego okazała się być książka autorstwa Kamila Bałuka, pt. Dawno temu w telewizji.

Nowy tytuł wydawnictwa Literackiego jest dla mnie niezwykłą podróżą do czasów dzieciństwa. Na jego kartach autor przeprowadza rozmowy z osobami, które na stałe zapisały się w naszej rodzimej popkulturze, a przede wszystkim w okresie przełomu wieków. W ten oto sposób poznajemy kulisy takich programów jak Piraci, 997, czy Idol, a także historie niezwykle barwnej grupy osób w tym Jacka Kawalca, Magdy Mołek czy Okiła Khamidova.

Co najważniejsze, prowadzący rozmowy autor pozwala im płynąć naturalnym tokiem. W każdej z nich jest oczywiście pewien motyw przewodni, ale nie oznacza to, że skupia się tylko i wyłącznie na nim. Chociażby w rozmowie z Elżbietą Zapendowską poznajemy nie tylko kulisy programu Idol, ale również historię jej życia i skąd tak właściwie wzięła się ta znana pani krytyk. Podobnie jest w przypadku wszystkich rozdziałów.

Dawno temu z telewizji czyta się szybko i przyjemnie. Momentami chce się wręcz by poszczególn...

× 2 | link |
M(
@dudek.malgorzata92
2023-10-13
9 /10

Kamil Bałuk
Dawno Temu W Telewizjiy
Wydawnictwo : @
Strony : 300
Oprawa : miękka
Czułam jakby autor miał "maszynę czasu" i przeniósł mnie w okres dzieciństwa. Pamiętam wszystkie programy, o których autor wspomniał w książce.
Każdy wywiad przywołała wspomnienia, pozwolił zajrzeć do miejsc, gdzie można odkryć jak się robiło telewizję.
Czy Ilona Łepkowska czuje się "królową polskich seriali"?
Ilona Łepkowska, uchyliła rąbka tajemnicy jak się tworzy scenariusze seriali, które miały ogromną oglądalność, każdy w zaciszu domowym śledził losy bohaterów i przeżywał razem z nimi wszystkie porażki i sukcesy.
Jacek Kawalec opowiedział jak tworzył "randkę w ciemno". Ile relacji z tego programu przetrwało? Czy był lustrzanym odbiciem oryginalnego programu tworzonego w Londynie, czy tylko odbiciem w krzywym lustrze?
Czy Magda Mołek jedna z najpiękniejszych i pierwszych twarzy programów informacyjnych dobrze wspomina pierwsze chwile w telewizji?
Dzisiaj (13.10.2023) mija dokładnie 25 lat od wyemitowania pierwszego odcinka "Miodowych lat".
Mój ulubiony duet aktorski Cezary Żak i Artur Barciś, do tej pory pamiętam czołówkę miodowych lat. Jak mieszkałam w Warszawie zdarzało mi się wsiadać do tego słynnego tramwaju numer 18, i wiele raz przechodziłam obok kultowej kamienicy znajdującej się w ścisłym centrum, i mieszkałam niedaleko Wolskiej 33.
Przez wiele lat zastanawiałam się czy produkcja sitcomu pokusi się o kontynuację. Czy doczekam ch...

| link |
@Bibliotecznie
2023-10-13
8 /10
Przeczytane

"Dawno temu w telewizji" to kwintesencja mojego dzieciństwa w temacie TV. Programów nie było wiele, wybór praktycznie żaden w porównaniu do tego, co obecnie proponują producenci, jednak jakoś inaczej się na tę telewizję patrzyło. Człowiek czekał z wypiekami na twarzy na "Randkę w ciemno" czy "Idola", na serial "W labiryncie", ewentualnie zastanawiał się, czy rodzice pozwolą obejrzeć "Na każdy temat". To były czasy!

Kamil Bałuk postanowił zapytać znanych i lubianych dziennikarzy o ich początki w telewizji, o programy, z którymi są kojarzeni do tej pory, o wzloty i upadki, a także o plusy i minusy sławy, która na nich spadła w Polsce, dopiero zaczynającej się budzić po długim okresie PRL-owej hibernacji. Nie spodziewajcie się tradycyjnych wywiadów. Tutaj pytania są niesztampowe, a z odpowiedzi dowiedzie się naprawdę dużo o ówczesnej telewizji i tworzących ją ludziach.

Bardzo lubię czytać ciekawostki, odkrywać sekrety i tajemnice, albo po prostu poznawać kulisy powstawania programów telewizyjnych, które kiedyś uwielbiałam oglądać. To naprawdę ciekawe, dowiedzieć się na przykład, jak powstawały odcinki "Randki w ciemno" i ile z tego, co oglądaliśmy w TV, było wyreżyserowane. Marzyło mi się swego czasu, by wystąpić w "Idolu", jednak nie miałam pojęcia, jak to wyglądało od środka. Jacy byli prywatnie jurorzy, kto podpuszczał resztę, zachwalając na castingach kompletne beztalencia muzyczne z charyzmą lub kosmitów z własnym światem pod kop...

| link |
ZA
@zaczytaniania
2023-10-05
6 /10

Przełom lat 90. i 2000. to najbardziej kolorowy czas w moim życiu. Myślę, że większość millenialsów przyzna mi rację. Zachodnia moda powoli na dobre rozgaszcza się w Polsce, technologiczne nowinki przekraczają granice naszego kraju, a telewizja zaczyna pokazywać coś, czego wcześniej polskie oczy nie widziały.

“Dawno temu w telewizji” to zbiór dziesięciu wywiadów z osobami, które niejako przyczyniły się do rozwoju telewizji, współtworzyły kultowe programy, przełamywały tabu i przekraczały, jak na tamte czasy granice, jak się okazało, na pozór nieprzekraczalne.

Kto w polskiej telewizji po raz pierwszy powiedział słowo s*ks, co w “Randce w ciemno” było reżyserowane, a co prawdziwe, jak wyglądała kariera zawodowa Elżbiety Zapendowskiej i jak to się stało, że trafiła za stół jurorski “Idola”, w czym tkwił fenomen”Miodowych lat”, że po dziś ma swoje fankluby, a powtórki są wciąż tak chętnie oglądane, dlaczego “Rower Błażeja” był czymś kompletnie nowym i kim właściwie, jest tytułowy Błażej?

Kamil Bałuk rozmawia o najbardziej popularnych serialach z Iloną Łepkowską, podejmuje ciekawy dialog z Mariuszem Szczygłem, który prowadził pierwszy talk-show w Polsce, pozwala Jackowi Kawalcowi odkleić łatkę prowadzącego program o randkowaniu, z Okiłem Khamidovem odkrywa sekrety topowych programów, jakie emitował Polsat ze “Światem według Kiepskich” na czele, od Magdy Mołek dowiaduje się, co czuje dwudziestolatka,...

| link |
@marta582_82
2023-10-01
8 /10

"(...) Pomyślałem, że talk to będzie mówienie, show pokazywanie. Na miejscu ekipa faktycznie przyprowadziła panią, którą przedstawili jako striptizerkę. Miałem z nią rozmawiać z marszu, bez przygotowania. Zadałem pierwsze pytanie: "Przepraszam, czy pani często się przeziębia?", i okazało się ono strzałem w dziesiątkę (...)"
📺📺
Zanim zostałam książkarą byłam totalnym maniakiem telewizyjnym, który oglądał absolutnie wszystko.

Dla mnie, ta książka, to przede wszystkim sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa.
Wywiady z ludźmi, którzy byli częścią, kultowych już dzisiaj, programów i seriali telewizyjnych, które tworzyły ówczesną rzeczywistość, sprawiły mi ogromną przyjemność, ale też i zaciekawiły. Myślałam, że nie dowiem się już niczego nowego na ich temat, ale okazało się, że byłam w błędzie. Twórcy, z którymi rozmawiał Kamil Bałuk, podzielili się z czytelnikami z zupełnie nowymi faktami i interesującymi zakulisowymi smaczkami. Rozmowy toczyły się w bardzo naturalny sposób a nad całością unosiła się się delikatna nostalgia i tęsknota za dawnymi czasami.

Naprawdę nie spodziewałam się, że ta książka sprawi mi tyle radości, chociaż była zdecydowanie za krótka i to mój jedyny zarzut.

| link |
ON
@onaczytanoca
2023-10-31
7 /10
Przeczytane


W książce przeczytamy wywiad m.in. z Jackiem Kawalcem, Elżbietą Zapendowską czy Michałem Fajbusiewiczem.

„Dawno temu w telewizji” czyta się bardzo szybko, a rozmowy są bardzo ciekawe. W tych wywiadach było dużo informacji jak dawniej powstawały programy, które miały bardzo dużą widownię.

Oczywiście najlepiej czytało mi się o produkcjach, które sama oglądałam: „Miodowe lata” czy „Idol”. Niektóre tylko kojarzę z nazwy, a niektórych nie znałam wcale.

Ale każdy z tych wywiadów pokazał jak praca w telewizji wygląda od wewnątrz. Ile zajmowało to czasu, ile musieli kombinować, bo przecież nie tak łatwo wyprodukować program.

Fajnie też było sprawdzić co prowadzący, twórcy czy inne osoby myślą o danym programie po latach. Czy nadal są nim zachwyceni, czy z czasem się to zmieniło i starają się od nich odciąć.

„Dawno temu w telewizji” to taka mini lekcja historii polskiej telewizji, trochę wspomnień i nostalgii.
Przeczytajcie, bo warto.

| link |
@paulaczyta
2023-10-01
7 /10
Przeczytane

Co się z nami stało od czasów, kiedy wszyscy oglądaliśmy to samo?

Telewizyjny testament milenialsa

Kulisy telewizji od podszewki

Mamy tutaj rozmowy autorów z twórcami i bohaterami najpopularniejszych polskich produkcji takich jak Randka w ciemno, świat według kiepskich, miodowe lata.

To swego rodzaju podróż w czasie do czasów pierwszych anten satelitarnych. To historia o tym jak rodziła się popkultura po 1989roki.

Wyjątkowe historie o tamtych serialach, ciekawe opowieści.

| link |
@agusia2426
2024-01-03
8 /10
Przeczytane
@karsob85
2023-11-15
8 /10
Przeczytane
AN
@aniagrzebalska
2023-11-03
7 /10
Przeczytane
@Evita
2023-10-23
6 /10
Przeczytane 2023
WK
@w_ksiazkowym_zaciszu
2023-10-05
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Dawno temu w telewizji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat