Demon ruchu

Stefan Grabiński
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Demon ruchu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Demon ruchu – zbiór nowel fantastycznych Stefana Grabińskiego wydany w 1919 roku. 
Składają się na niego opowieści grozy, osnute wokół tematyki kolejowej (dworce, dróżnicy, konduktorzy, maszyniści). Bohaterowie traktują swój zawód jako rodzaj posłannictwa, rytuału czy kultu. W utworach są obecne niewytłumaczalne zjawiska, katastrofy, zabłąkane pociągi, tajemnicze depesze, dziwne stacje, ślepe tory. W zjawiskach tych przejawia się „demon ruchu” nadający światu techniki rysy irracjonalne. 
Data wydania: 2018-12-01
ISBN: 978-83-66022-61-4, 9788366022614
Wydawnictwo: CM - Ciekawe Miejsca
Seria: Polska fantastyka
Kategorie: Fantastyka, Horror
Stron: 208
dodana przez: ZapomnianaBiblioteka
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Stefan Grabiński Stefan Grabiński
Urodzony 26 lutego 1887 roku w Polsce (Kamionka Bużańska)
Polski pisarz, przedstawiciel nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej. Klasyk noweli fantastycznej, twórca horroru kolejowego, określany czasem mianem „polskiego Poe” lub „polskiego Lovecrafta”.

Pozostałe książki:

Utwory wybrane. Tom 2: Salamandra. Cień Bafometa Niesamowite Opowieści Polska nowela fantastyczna. Niezwykły kryształ Polska nowela fantastyczna. Władca czasu Diabli wiedzą co... Wiersze i opowiadania polskich pisarzy
Wszystkie książki Stefan Grabiński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Podróż pociągiem w stronę śmierci

11.11.2011

„Nie ciężka maszyna zziajana, zdyszana, Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.” Julian Tuwim „Lokomotywa” Stojąc na peronie pośród tłumu ludzi, którzy tak jak ja czekają na transport, do jakichś oddalonych i czasem nawet tajemniczych miejsc, nie zastanawiałam się nigdy, czy pociągi mają swoje duchy? Czy są ludzie, których przywiązanie do kolei ... Recenzja książki Demon ruchu i inne opowiadania

Moja opinia o książce

Opinie

@Sargento_Garcia
2019-11-23
8 /10
Przeczytane horror

Bardzo fajne i ciekawie skomponowane nowelki z dreszczykiem, których wspólnym tematem jest kolej. Autor w ciekawy sposób buduje napięcie, co sprawia że czyta się je szybko i wielką przyjemnością. Opowiadania Grabińskeigo, moim zdaniem, można śmiało porównywać do stylu pisania E. A. Poe.
Na marginesie dodam, że brakuje mi takiego sposobu budowania napięcia we współczesnych opowiadaniach grozy.

× 4 | link |
@Maynard
2012-01-06
10 /10
Przeczytane OKŁADKI / WYDANIA które rzuciły mnie na kolana

Doskonały zbiór opowiadań zebranych, naszego Poego/Lovecrafta w jednym ciele, czyli Stefana Grabińskiego. Tom zawiera opowieści niesamowite z tomów "Demon ruchu", "Księga ognia", "Szalony Pątnik", "Na wzgórzu róż". Mnie osobiście do gustu przypadły opowieści z dalszej części zbioru (Najlepsze: "Biały Wyrak", "Czerwona Magda", "Kochanka Szamoty", "Szalona zagroda" i dalsze). Styl Grabińskiego to nie tyle Lovecraft co bardziej M. R. James, którego erudycyjno-niesamowity styl od razu zapada w pamięć i, tak jak w przypadku Grabińskiego, jest unikalny. Opowieści czyta się lekko, nie są nużące, a ich tematyka oscyluje wokół kolei i pociągów (początek zbioru), istot nadprzyrodzonych i demonicznych ("Biały Wyrak", "Czad"), fatalistyczno-wampirycznych kobiet ("Kochanka Szamoty", "W domu Sary") oraz wielu innych, paranormalnych zjawisk. Zdecydowanie polecam: klasyka, "cudze chwalicie..." oraz wreszcie doceniony, polski autor grozy. Wydanie piękne, twarda oprawa, spory druk - super!

× 2 | link |
@jarka.trocka
2011-11-10
10 /10

Dawno nie czytałam tak świetnego i wciągającego od pierwszej strony tomiku opowiadań. Każde inne, każde genialne, każde z zaskakująco adekwatnie dobrana puentą. Nic nie jest przegadane i naciągane. Wspaniała kompilacja lekko mrocznych historii osadzonych w naszym rodzimym kraju. POLECAM!

× 2 | link |
BA
2020-05-05
7 /10
Przeczytane Minipowieści, opowiadania i zbiory opowiadań Fantastyka - SF - Horror Beletrystyka

Nie bardzo wiedziałem, czego się spodziewać po tym zbiorku opowiadań, gdy po niego sięgałem. I pewnie dlatego nie byłem rozczarowany. Ot, kilka nowelek grozy, nawet klimatycznych. Pomysł na żadną nie powalał, acz jeden czy dwa były dobre. Czytając pobieżnie opinie na temat tych tekstów stykałem się w pierwszym rzędzie z obserwacją, że bohaterowie traktują kolej z religijną niemal czcią, co łączy te teksty. Może i tak, w części z nich na pewno jest to widoczne. Mnie jednak w oczy rzuciło się przede wszystkim co innego - nieuchronność, fatalizm ich (bohaterów) losów. To, że człowiek nie może nic zmienić w swoich przeznaczeniu (skojarzenie z niezmiennością kursów kolei?). Jakby Grabiński chciał, nie wiem na ile świadomie, wypowiedzieć zdanie w najważniejszej dyskusji filozoficznej przełomu XIX i XX wieku.

Tak czy owak warto te opowiadania przeczytać. Choćby jako ciekawostkę.

| link |
@ZapomnianaBiblioteka
2019-04-07
8 /10

Urodzony w 1887 r. w niewielkim galicyjskim miasteczku nad Bugiem Stefan Grabiński, uznawany jest dziś za klasyka polskiej noweli fantastycznej. Porównywany bywa do twórców tej miary co Edgar Allan Poe, czy H. P. Lovecraft. Niestety za życia jego utwory były niedoceniane, a on sam choć wydał kilka zbiorów opowiadań, powieści a nawet sztuk teatralnych, borykał się z problemami finansowymi do końca życia…

Więcej na:
http://www.zapomnianabiblioteka.pl/2019/04/demon-ruchu.html

| link |
@mala_mi
2022-01-05
7 /10
Przeczytane 2020

Naprawdę warto sięgnąć do nieco starszej literatury, żeby dać się zaskoczyć świeżością (jak na tamte czasy) pomysłów, kunsztem języka i dość śmiałym (również jak na tamte czasy) podejściem do erotyki. Fakt, że może przeszkadzać trochę archaiczny język, ale według mnie ma on swój urok. Razi też trochę schematyczność w przedstawianiu kobiet, ale cóż... takie to czasy były i tak się pisało. Mnie ta książka sprawiła dużą frajdę.

| link |
@frodo
2009-04-05
10 /10
Przeczytane

Klasyczny zbiór opowiadań z dreszczykiem polskiego "Alana Edgara Poego". Jak najbardziej polecam dla miłośników gatunku.

| link |
JU
2021-01-06
3 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
6 /10
Przeczytane Posiadam [ebook] 2012-Książki
@Airain
2020-01-24
9 /10
Przeczytane Biblioteka Babel
@ogrzyslaw
2011-11-02
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Demon ruchu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl