Diuna. Dżihad Butleriański

Kevin J. Anderson, Brian Herbert
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Diuna. Dżihad Butleriański
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Kolejny tom bestsellerowego cyklu w opracowaniu graficznym Wojciecha Siudmaka.

Spojrzawszy na niego z rezerwą, wskazała głową nieruchomego owada.
— I dołączysz do nich omówienie tego żuka? Jak możesz zrozumieć coś, co zabiłeś?
— On nie jest martwy — zapewnił ją Erazm. — Wyczuwam słabe, ale charakterystyczne pulsowanie życia. To stworzenie chce, bym uwierzył, że jest martwe, i porzucił je. Mimo małych rozmiarów ma ogromną wolę przetrwania.
Przyklęknąwszy, zadziwiająco łagodnie położył żuka na kamiennej płycie, po czym się cofnął. Parę chwil później owad się poruszył i uciekł w bezpieczne miejsce pod donicą.
— Widzisz? Pragnę zrozumieć wszystkie żywe istoty, włącznie z tobą.
Serena spojrzała na niego ze złością. Robotowi udało się ją zaskoczyć.
— Omnius uważa, że nigdy nie osiągnę jego poziomu intelektualnego — rzekł Erazm. — Ale nadal intryguje go lotność mojego umysłu: to, jak mój umysł stale się rozwija w nowych, spontanicznie obieranych kierunkach. Tak jak ten żuk, potrafię obudzić się do życia i trwać.
— Naprawdę spodziewasz się zostać czymś więcej niż maszyną?
— Doskonalenie się to ludzka cecha, prawda? — odparł robot niezrażony. — To wszystko, co staram się robić.
Trwający setki lat bój ludzi z myślącymi maszynami wkracza w ostatnie stadium. Omnius - demoniczny komputerowy wszechumysł - oraz służący mu Tytani i roboty z Zsynchronizowanych Światów nieubłaganie zyskują przewagę, wykorzystując wady rodzaju ludzkiego. Ostatnią nadzieją mieszkańców Ligi Szlachetnych i Niezrzeszonych Planet są wojskowy przywódca Xavier Harkonnen, jego narzeczona Serena Butler i błyskotliwy naukowiec Tio Holtzman. Brutalnej sile maszyn ludzie mogą przeciwstawić jedynie swą nieograniczoną wyobraźnię, dar współczucia, wrodzony geniusz oraz niegasnące nadzieję i miłość. To musi wystarczyć.
Tymczasem na odległej, niemal zapomnianej planecie Arrakis kupcy odkrywają dobrodziejstwo nieznanej przyprawy – melanżu...
„Ta frapująca saga o mężczyznach i kobietach walczących o wolność jest pożądaną lekturą dla wszystkich miłośników Diuny - „Library Journal”
Tytuł oryginalny: Dune. The Butlerian Jihad
Data wydania: 2023-07-18
ISBN: 978-83-8338-077-3, 9788383380773
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Legendy Diuny, tom 1
Serie: Diuna [uniwersum], s-f [Rebis]
Kategoria: Fantastyka
Stron: 696
dodana przez: Vernau
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Kevin J. Anderson
Urodzony 27 marca 1962 roku w USA
Kevin J. Anderson zasłynął powieściami osadzonymi w świecie Gwiezdnych wojen i cyklem „Z archiwum X”. Jego Budowniczowie nieskończoności (wraz z Dougiem Beasonem) byli w roku 1993 nominowani do nagrody Nebula. Razem z Brianem Herbertem kontynuuje sa...

Pozostałe książki:

Diuna. Dżihad Butleriański Frankenstein Syn Marnotrawny Diuna: Ród Atrydów. Tom 2 Diuna. Krucjata przeciw maszynom Bitwa pod Corrinem Budowniczowie nieskończoności Ród Harkonnenów Czerwie Diuny Książę Kaladanu Ród Corrinów Zgromadzenie żeńskie z Diuny Łowcy Diuny Pani Kaladanu W poszukiwaniu Jedi Diuna. Powieść graficzna. Księga II: Muad'dib Droga do Diuny Echa Wojny Światów Iskra Nawigatorzy Diuny Oblężenie Akademii Jedi Paul z Diuny Piaski Diuny Ruiny Upadek imperium Sith Wichry Diuny Złoty wiek Sith 1 Ai! Pedrito! Pojedynek sobowtórów Akademia Ciemnej Strony Diuna. Ród Atrydów #03 Diuna: Opowieści z Arrakin Diuna: Ród Atrydów, tom 1 Diuna: Wody Kanly Dziedzic Kaladanu Epicentrum Hidden Empire Ilustrowany przewodnik po chronologii Gwiezdnych Wojen Mentaci Diuny Miecz ciemności Miecze świetlne Najciemniejszy rycerz Przeciwciała Spadkobiercy Mocy Zagubieni
Wszystkie książki Kevin J. Anderson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zmarnowany potencjał

WYBÓR REDAKCJI
8.02.2022

Kiedy Brian Herbert podjął się uzupełnienia luk w uniwersum Diuny, wielu fanów oryginalnego sześcioksięgu obawiało się tego, co wyniknie z tej brawurowej inicjatywy. Jako dozgonna fanka Diuny, byłam pewna, że żaden autor nie jest w stanie stanąć w szranki z Frankiem Herbertem i musnąć nawet geniuszu tej serii. I moje obawy - sprawdziły się po częś... Recenzja książki Dżihad Butleriański

× 4

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Meszuge
2022-10-18
Przeczytane

Moje zauroczenie „Diuną” Franka Herberta, trwające od 1986 roku do dziś, obejmuje trzy elementy: fabułę, warsztat pisarski autora, talent tłumacza. Stąd tekst: https://nakanapie.pl/recenzje/diuna-jest-tylko-jedna-diuna-t-1-2 . Zauroczenia tego nie starczyło, bym przebrnął bez rozdrażnienia przez „Dżihad Butleriański” Herberta i Andersona, czyli pierwszy tom Legend Diuny. Fabuła byłaby jak najbardziej zadowalająca, ale to nie wystarczy. Odnoszę wrażenie, że autorzy próbowali naśladować styl Franka Herberta, ale nie wyszło im to zbyt dobrze. Polonizacja czy repolonizacja, tak modna w ostatnich latach, także zupełnie mi nie odpowiada. Nawet irytuje. Księżniczka miała na imię Irulan, a nie Irulana. Matka Wielebna – Helen, a nie Helena. Pewne wydarzenia miały miejsce na planecie Salusa Secundus, a nie na Salusie Secundusie itd. Itd. Itd. Niektóre z tych zabiegów są może nawet i poprawne językowo, ale i co z tego?

Takim jak ja fascynatom „Diuny” mimo to polecam Legendy Diuny, a w tym „Dżihad Butleriański”, ale tylko tym, którzy wychowali się na polonizowanych wersjach cyklu podstawowego. Ich to zapewne razić nie będzie.

× 10 | link |
@maginott
@maginott
2008-05-31
3 /10
Przeczytane mine, it's all mine !

Swietne nowe wydanie rebisu. Ksiazka w twardej oprawie i obwolucie z rysunkami Wojciecha Siudmaka. Bardzo ladnie prezentuje sie na polce wsrod innych nowo wydanych przez rebis "diun". Innego niestety wrazania nabiera sie po rozpoczeciu lektury. Pomimo tego, ze napisana jest na podstawie tego co pozostawil po sobie Frank Herbert zdecydowanie nie dorasta do piet kronikom diuny. Ksiazka jest napisana poprawnie ale to wszystko, bardzo brakuje najbardziej barwnych opisow odczuc glownych bohaterow wlasciwych Herbertowi. Wszystkie wazniejsze fakty na ktorych opiera sie fabula powiesci sa znane z kronik diuny a ksiazke czyta sie momentami jak podrecznik do historii.

| link |
@Emczak
@Emczak
2008-08-23
Przeczytane

W ogóle mi się nie podobała. Pisze to z przykrością, bo rzadko zdarza się taka sytuacja. Magnesem był oczywiście wielkie Herbert niestety ksiązka moim zdaniem nie ma nic wspólnego z Sagą. W połowie zmuszałem się do dociągnięcia do końca... Fabuła strasznie miałka, postacie płaskie... Słabo, oj słabo.

| link |
@Imperator
@Imperator
2008-08-18
5 /10
Przeczytane

Ano, najbardziej brakuje tutaj mądrości Frankowej i tego specyficznego, głębokiego wejrzenia w problematykę. Ale generalnie cieszę się, że książka wyszła, bo po jej przeczytaniu inaczej patrze na wydarzenia w Diunie.

| link |
AL
@AleksandraRK
2024-01-09
7 /10
Przeczytane
@Lorian
2022-05-23
3 /10
Przeczytane Moje!
SZ
@Szymon
2020-05-07
6 /10
Przeczytane 3_Przeczytane 2_Papierowe 0_Posiadam 1_Fantastyka i Science-Fiction
@expilo
@expilo
2008-05-31
8 /10
JU
@juan1990
2010-06-30
10 /10
Diuna
AB
@Ayla_Black
2018-11-25
8 /10
Przeczytane
@Niku
@Niku
2014-08-08
10 /10
Przeczytane
@cordiale
@cordiale
2011-12-07
5 /10
Przeczytane
@fragphace
@fragphace
2010-09-08
5 /10
Przeczytane
BA
@bartekd
2010-05-16
5 /10
Przeczytane
KA
@kagomat
2009-05-01
5 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Diuna. Dżihad Butleriański. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Krucjata przeciw maszynom
Krucjata przeciw maszynom
Brian Herbert, Kevin J. Anderson
6.1/10
Od tragicznej śmierci maleńkiego syna Sereny Butler minęło już ćwierć wieku, a rozpoczęty w jego imi...
Bitwa pod Corrinem
Bitwa pod Corrinem
Brian Herbert, Kevin J. Anderson
8/10
Trzecia część trylogii \"Legendy Diuny\" napisanej przez syna Franka Herberta, Briana, we współpracy...