Dlaczego nikt nie widzi, że umieram

Renata Kim
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Dlaczego nikt nie widzi, że umieram
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Przemoc psychiczna nie pozostawia po sobie zewnętrznych śladów, na ciele ofiar nie pojawiają się siniaki ani zadrapania, ale jej skutki bywają równie bolesne i niszczące. Przekonali się o tym bohaterki i bohaterzy reportażu Renaty Kim, którzy przez lata tkwili w toksycznych relacjach, na co dzień zmagając się z upokorzeniami zadawanymi im przez partnerów. Ich historie często zaczynają się jak zakończenia baśni, bo oto na ich drodze pojawił się ktoś, kto zdawał się być spełnieniem marzeń o znalezieniu swojej drugiej połowy, o wyśnionym ideale. Niestety bajkowy początek bywał w ich przypadku tylko wstępem do prawdziwego dramatu, który rozgrywał się za zamkniętymi drzwiami.

Dlaczego nikt nie widzi, że umieram to wstrząsające relacje ludzi, którzy doświadczyli w swoim życiu przemocy emocjonalnej. Ich opowieści dopełniają rozmowy z psychologami o tym, jak wchodzi się w toksyczną relację, jakie są jej kolejne etapy i jak trudno się z niej wyplątać.

Data wydania: 2021-06-16
ISBN: 978-83-280-8995-2, 9788328089952
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 320
dodana przez: Asamitt
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Renata Kim Renata Kim
Urodzona 8 kwietnia 1966 roku w Polsce (Kraków)
Renata Kim – polska dziennikarka radiowa i prasowa, działaczka na rzecz praw kobiet i mniejszości seksualnych. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Od 1985 studiowała filologię orientalną na Uniwersytecie J...

Pozostałe książki:

Żuławski. Ostatnie słowo
Wszystkie książki Renata Kim

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Blaga Maryś Magdalenek

6.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Bardzo potrzebne są książki, poradniki i publikacje na ważne, społecznie pożądane tematy. Takie, które dotyczą cierpienia ludzkiego, konkretniej przemocy zadawanej człowiekowi przez drugiego człowieka. Specjalnie, w określonym celu, lub też bezmyślnie, ale nadal wymierzanej przemocy. Najgorzej jest, kiedy zjawiska nie widać, bo przecież siniaków n... {} Recenzja książki Dlaczego nikt nie widzi, że umieram

@Johnson@Johnson {}× 28

Moc przemocy

4.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Powiedzieć, że historie opisane w tej książce się zdarzają to za mało, bo w tych słowach zawierałaby się sugestia o rzadkości zjawiska. Tymczasem – choć autorka nie przytacza statystyk – informuje, że przez rok między wydaniem e-booka i papierowej wersji książki usłyszała wiele kolejnych opowieści o przemocy. Były one reakcją, odzewem, odnalezieni... {} Recenzja książki Dlaczego nikt nie widzi, że umieram

@LetMeRead@LetMeRead {}× 24

Rany duszy

28.06.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Przemoc w związku przestaje być tematem tabu. Przyczyniło się do tego wiele czynników: trwające od lat kampanie społeczne (ta z hasłem "Bo zupa była za słona", mimo iż krytykowana przez domorosłych ekspertów na trwałe zapisała się w pamięci wielu z nas), głośne historie, który znalazły finał w sądzie a których bohaterami byli ludzie z tak zwanych ... {} Recenzja książki Dlaczego nikt nie widzi, że umieram

@nika.mail@nika.mail {}× 7

Słowa ranią bardziej niż czyny

26.04.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jesteś nic nie warta, do niczego się nie nadajesz, nic nie potrafisz. Bohaterkom Dlaczego nikt nie widzi, że umieram nie obce były te słowa. Słyszały je codziennie. Przez wiele wiele lat. Nie potrafiły się wyrwać z toksycznej relacji. Pomimo głosów z zewnątrz oni nadal tkwili przy oprawcy. Jak same mówią nie wiedzą czemu to tak długo trwało. Taka... {} Recenzja książki Dlaczego nikt nie widzi, że umieram

Moja opinia o książce

Opinie

@kasia.rzymowska
2020-04-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Z czym kojarzy się nam przemoc? Z siniakami, podbitym okiem, rozdartą odzieżą i plamami krwi. Jednak nie jest to jedyne jej oblicze. Przemoc może dotyczyć też sfery psychicznej człowieka, niszczyć jego poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa.
Przemoc psychiczna często bywa bardziej okrutna niż fizyczna. Sceny upodlania, uzależniania ofiary od oprawcy, gnębienia jej ciągną się latami i zostawiają głębokie rany w psychice poszkodowanej osoby.
-
To właśnie ta przemoc przedstawiona jest w książce, o której Wam dziś opowiem. Książce, będącej zbiorem reportaży z ofiarami przemocy psychicznej, które opowiadają o swoich toksycznych związkach. Bohaterami nie są tylko kobiety, bowiem problem ten dotyka również mężczyzn - choć odsetek panów szukających pomocy u terapeuty w tej kwestii jest dużo niższy.
-
Ofiary opowiadają jak wyglądały ich toksyczne relacje oraz jak udało im się z nich uciec. Pokazują też zasady lub metody działania przemocowców, kiedy zorientowały się, że relacja jest destrukcyjna dla nich samych oraz jakie działania musiały podjąć po rozstaniu.
-
Przemoc psychiczna według bohaterów książki jest pewnego rodzaju uzależnieniem od oprawcy, który doskonale potrafi je wykorzystać. Ofiary pokazują, że nawet mimo uświadomienia sobie toksyczności związku, nie łatwo jest zakończyć taką relację, a uwalnianie się od przemocowego partnera jest trudnym zagadnieniem omawianym często na terapii.
-...

{}× 3 | link |
@dwor_ksiazek_i_slow
2020-05-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Przeczytane 2020 Posiadam Od Wydawnictwa/Autora

"Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy psychicznej" to reportaż Renaty Kim. Autorka przedstawia w nim prawdziwe i wstrząsające relacje kobiet oraz mężczyzn, którzy doświadczyli przemocy i manipulacji psychicznej. Książka opisuje toksyczne związki, to jak do nich dochodzi i jak funkcjonują. Można zauważyć, że mają stały schemat. Trzeba też pamiętać, że jest to przemoc, którą trudno wytłumaczyć i udowodnić, ponieważ nie ma tu sinaków, a cierpi przeważnie psychika. Samym ofiarom ciężko się uwolnić od takiego związku, ponieważ on silnie uzależnia. Co ważne, takie relacje mogą się pojawić w każdym środowisku społecznym oraz niezależnie od orientacji seksualnej. Droga do uświadomienia i opuszczenia takiej złej relacji jest długa i trudna.
W książce oprócz histori ofiar mamy również opinie i spostrzeżenia specjalistów, terapeutów i psychologów. W tym reportażu ważny jest przekaz i uświadomienie ludzi, że istnieje coś takiego jak przemoc psychiczna, która powoduje takie samo cierpienie jak i przemoc fizyczna. Opowieści ofiar są dość wstrząsające i ciężko być na nie obojętnym. Warto zapoznać się z książką by potrafić rozpoznać toksyczny związek i umieć sobie lub innym pomóc.

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu WAB.

{}× 1 | link |
@Antoniowka
2021-02-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Przemoc nie sprowadza się tylko do fizycznego znęcania się nad drugą osobą. Przemoc psychiczna jest nie tylko trudna do udowodnienia osobom postronnym – przede wszystkim same ofiary długo nie zdają sobie sprawy, że jej doświadczają.

Na książkę składają się wyznania osób, które doświadczyły tego rodzaju przemocy, które związały się z osobami typu narcystycznego.

Książka ta jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze może pomóc wszystkim tym, którzy znajdują się w takich relacjach zrozumieć, że dzieje się źle, może stać się inspiracją do walki o wyzwolenie. Po drugie – osobiście czytając czasami przecierałam oczy ze zdumienia, że ktoś brnie w taki związek. Była to więc też lekcja dla mnie, jako czytelnika i człowieka, drogowskaz do zrozumienia ludzkiej psychiki i położenia ofiar. Jest to też książka przydatna dla osób, które znają kogoś, kto jest w toksycznej relacji, która może pokazać drogi pomocy i wsparcia.

Wydaje mi się jednak, że książka nie pokazuje wszystkich odmian przemocy psychicznej, co by zdecydowanie podwyższyło moją ocenę. Niemniej jest to pozycja warta przeczytania i zastanowienia się.

{}× 1 | link |
@zetbasia27
2020-05-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane


Głos kobiet, które doświadczyły przemocy psychicznej w związku, a także głos mężczyzny, który był ofiarą kobiety. Z opowieści kobiet wyłania się schemat działania prześladowcy. Piękny początek, opowieści o trudnym dzieciństwie i złych kobietach sprawiają, że kobieta czuje się kimś wyjątkowym, potem jest już tylko gorzej, ale ofiara tkwi już w sieci ... jest uzależniona od okruchów życzliwości domowego potwora, stara się chodzić na paluszkach, by go nie denerwować, a on pozwala sobie upokarzać, obrażać, dokuczać. Odcina ofiarę od rodziny i znajomych, udowadnia jak niewiele znaczy bez niego. Ofiara słabnie, przejmuje punkt widzenia psychopaty, dostrzega, że źle się dzieje ale strach nie pozwala jej uciec. Kobieta czuje się stłamszona, przerażona, niewartościowa, trzeba determinacji lub pomocy z zewnątrz by wyrwać się z takiego związku.
Kobiety powinny znać schemat działania takich mężczyzn by reagować na pierwsze sygnały przemocy psychicznej i uciekać od prześladowcy.
Polecam, warto przeczytać! Może podrzucić koleżance lub sąsiadce, które ostatnio jakoś straciły radość życia.

{} | link |
@SylwiaW
2021-09-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Johnson
2021-07-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane 📚2021 Polskie Reportaż Nakanapne Posiadam Egz. Recenzyjny
@LetMeRead
2021-07-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@nika.mail
2021-06-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
M.
2021-10-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Kim Renata ebook empik psychologiczna 2021
@wiktoria.wasilewska
2021-08-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@rafik_007
2021-04-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
@justyna8166
2021-01-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@kubera_anna
2020-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@rafik_007
2020-06-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
@kat.czyta
2020-05-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Dzisiaj wie, że kiedy tak się skarżył na swój los, po prostu sprawdzał jej wrażliwość. Rozkładał ją na czynniki pierwsze, by potem skutecznie manipulować.”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl