Dwadzieścioro czworo oczu

Sakae Tsuboi
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Dwadzieścioro czworo oczu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Japonia, rok 1928. Pracę w wiejskiej szkółce rozpoczyna młoda nauczycielka, Hisako Ōishi. Choć spotyka się z chłodnym przyjęciem lokalnej społeczności, dzieci szybko zaczynają darzyć ją sympatią. Nawet gdy odchodzi z posady, nie traci kontaktu ze swoimi uczniami.

Lata mijają, jej podopieczni dorastają, a sytuacja społeczna w Japonii znacząco się zmienia. Jak potoczyły się losy dwanaściorga dzieci, które wiosną 1928 roku rozpoczęły naukę pod skrzydłami panny Ōishi?

Dwadzieścioro czworo oczu to opowieść o japońskiej wsi, dorastaniu w nękanym klasowymi nierównościami kraju i wchodzeniu w dorosłość w trakcie drugiej wojny światowej
Tytuł oryginalny: 二十四の瞳
Data wydania: 2023-11-21
ISBN: 978-83-967290-2-6, 9788396729026
Wydawnictwo: Yumeka
Stron: 201
dodana przez: donka

Autor

Sakae Tsuboi Sakae Tsuboi
Urodzona 5 sierpnia 1899 roku w Japonii (Shodoshima, Prefektura Kagawa)
Japońska powieściopisarka i poetka. Fot. By 朝日新聞社 - 『アサヒグラフ』 1955年3月30日号, Public Domain, @Link

Pozostałe książki:

Dwadzieścioro czworo oczu Wspomnienia podniebienia
Wszystkie książki Sakae Tsuboi

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Poruszająca opowieść o życiu wiejskiej społeczności, która musi stawić czoła tragedii wojny.

28.11.2023

Literatura japońska oferuje możliwość zanurzenia się w zupełnie innym świecie, który często różni się od zachodnich konwencji literackich. Unikalne spojrzenie na życie, filozofia i wartości kulturowe stanowią fascynujące doświadczenie dla czytelników. Tak było i w przypadku mojej ostatniej lektury, książki “Dwadzieścioro czworo oczu" Sakae Tsuboi... Recenzja książki Dwadzieścioro czworo oczu

Dwadzieścioro czworo oczu

30.11.2023

“Dwadzieścioro czworo oczu" Sakae Tsuboi to książka, na którą z niecierpliwością czekałam od jej oficjalnej zapowiedzi. I mogę powiedzieć, że się nie zawiodłam. Książka oferuje możliwość poznania kultury japońskiej, które w znacznym stopniu różni się od naszej. Akcja powieści obejmuje okres od lat 20' do końca II Wojny Światowej i ukazuje życie c... Recenzja książki Dwadzieścioro czworo oczu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2023-12-11
8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Panna Ōishi/Ko­ishi* postanowiła, że nie da blaskowi w oczach swoich uczniów zniknąć, choć postanowienie to było niemożliwe do spełnienia. Bo życie niosło ze sobą zawody, straty i trudne uczucia. Bo wkrótce miała nadejść wojna, która zmusi mężczyzn do oddania życia, która przyniesie biedę i głód, która wpłynie na kolejne pokolenia.

„Dwadzieścioro czworo oczu“ to powieść z 1952 roku, której akcja rozpoczyna się w 1928 i ciągnie do lat powojennych. Stanowi kwintesencję określenia „słodko-gorzka“, jako że ma w sobie lekkość i humor oraz ból i niewygodę. Potrafi wywołać uśmiech na twarzy czytelnika, ale wyciska też łzy. Przyznaję, że pierwszy raz spotykam się z osobą autorką, która przetrwała Drugą Wojnę Światową, ale w swojej prozie zawarła ciepło. Która nie mówiła wyłącznie o degradacji społeczeństwa, o zniszczeniu jednostki, ale skupiła się na więziach między ludźmi. Ktoś umiera, ktoś zostaje sprzedany, ktoś wraca okaleczony, a jednak nauczycielka Ōishi, pomimo smutku, dalej ma w sercu wiele miłości dla swoich uczniów.

Akcja powieści rozgrywa się w małej wiosce, gdzie wszędzie jest daleko. Okoliczne miasteczka wydają się wielkim światem, a rower to niecodzienny środek transportu. Ludzie prowadzą spokojne życie, do którego wkrada się państwowa propaganda oraz tragedie na skalę, której mieszkańcy nie rozumieją. Jest kameralnie, w tle globalnie, a w centrum mamy kobietę, która oddała serce dzieciom, nastolatkom, dorosłym.
...

× 6 | link |
PA
@pawelniemiec
2023-12-29
9 /10
Przeczytane Moja biblioteka
@zaczytana.o.polnocy
2023-11-30
8 /10
Przeczytane
@elutka_a
2023-12-06
8 /10
Przeczytane JAPONIA
@madalenakw
2023-11-28
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

W tym ogar­nię­tym wojną pań­stwie żonom i mat­kom od­bie­ra­no prawo do dzie­le­nia się smut­ka­mi z in­ny­mi. Czy fakt, iż tra­ge­dia do­ty­ka­ła każ­de­go, ozna­czał, że nisz­cze­nie ludz­kich ży­wo­tów sta­wa­ło się ak­cep­to­wal­ne? Gdyby wszy­scy ci, któ­rych uci­sza się sło­wa­mi „nie tylko cie­bie to spo­tka­ło”, prze­mó­wi­li jed­nym gło­sem… Ach, ale jak mia­ło­by do tego dojść, skoro każdy prze­jaw szcze­ro­ści mógł skoń­czyć się zwią­za­niem rąk za ple­ca­mi [...]?
Dodaj cytat