Dzieci Getta

Magda Łucyan
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Dzieci Getta
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Wyrok śmierci wydano na nich jeszcze przed narodzinami.

"Wybuch wojny zniszczył mój świat, moje poczucie bezpieczeństwa. W getcie spędziłam trzy i pół roku. To było trzy i pół roku w piekle – wspomina Krystyna, która z dziesięcioosobowej rodziny jako jedyna przeżyła wojnę.

Na początku byliśmy jeszcze wszyscy razem, nie mieliśmy pojęcia, że nasze dni są policzone. Nie wiedzieliśmy, czym jest strach, głód i walka o życie – tak swoje przerwane dzieciństwo pamięta Józef.

Z czasem się do tego przyzwyczajamy. Do widoku trupów na chodnikach i do myśli, że być może ja będę następny – wyznaje po latach Marian."

Świat, który znali, zniknął nagle wraz z napaścią Niemców na Polskę. Niemal od razu oni i ich rodziny stali się dla okupantów podludźmi. Z miesiąca na miesiąc rosły represje, odbierano im kolejne prawa, aby w końcu zabrać im także to najbardziej podstawowe – prawo do życia.

Nakazano zamknąć wszystkich Żydów w wyznaczonych, szczelnie zamkniętych dzielnicach. W gettach. Tam codziennie towarzyszyły im potworny głód, wszechogarniający strach i lęk przed utratą kogoś bliskiego. Patrzenie na śmierć i cierpienie stało się ich codziennością. Cieszyć mogli się tylko tym, że mają jeszcze dość sił, aby przeżyć kolejny dzień.

Świadków tych okropnych wydarzeń z dnia na dzień jest coraz mniej. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma możliwość posłuchać opowieści o najtragiczniejszych wydarzeniach drugiej wojny światowej z pierwszej ręki. Usłyszmy ich głos i nie dopuśćmy do tego, aby te historie kiedykolwiek się powtórzyły.

„Wojna jest najgorszą rzeczą, jaka może przytrafić się ludzkości, dlatego: nigdy więcej”.

Data wydania: 2021-05-19
ISBN: 978-83-240-7935-3, 9788324079353
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Seria: Prawdziwe historie
Kategoria: Historia
Stron: 320
dodana przez: Vernau

Autor

Magda Łucyan Magda Łucyan Magda Łucyan jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Przygodę z dziennikarstwem zaczęła jeszcze w liceum, w 2008 roku. W wieku 16 lat zaczęła praktyki w Radiu ZET, gdzie potem pracowała jako reporterka polityczna. W 2012 ro...

Pozostałe książki:

Powstańcy
Wszystkie książki Magda Łucyan

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nie wszystkie dzieci nasze są

12.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Przeczytałam już w swoim życiu wiele świadectw ludzi, którzy doświadczyli okrucieństwa II wojny światowej. Za każdym razem te relacje szokują mnie tak samo, wzbudzają szereg podobnych odczuć – przerażenie, oburzenie, współczucie, niedowierzanie, wielkie zdziwienie… Nie jestem zapewne wyjątkiem i też zapewne ta recenzja nie wniesie nic nowego w kwe... {} Recenzja książki Dzieci Getta

@LetMeRead@LetMeRead {}× 35

Moja opinia o książce

Opinie

@mewaczyta
2021-08-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃


Mur zakończony drutem kolczastym, a za nim tysiące ludzi, którzy każdego dnia walczyli, by przeżyć. Łapanki i wywózki do komór gazowych, ciągły głód, choroby, bezdomność i sieroctwo. Dzieci musiały z dnia na dzień zapomnieć o beztrosce i wraz z dorosłymi nastawić się na jeden cel — przeżycie.

Magda Łucyna rozmawia z dorosłymi, którzy jako dzieci przeżyli horror gett. Opowiadają o trupach na ulicach przykrytych jedynie gazetami. O zamarzniętych ludziach, którzy musieli żyć na ulicach, bo w przepełnionych lokalach nie było już miejsc. O ciągłej walce o jedzenie, którego z miesiąca na miesiąc było tylko mniej. O ukrywaniu się i próbach ucieczki. O przypadkach, które zadecydowały, że to właśnie im uda się przeżyć.

Krystyna Budnicka
Marian Kalwary
Katarzyna Meloch
Józef Lipman
Zofia Lubińska-Rosset

To oni zebrali w sobie odwagę, by wrócić do wspomnień, których nikt nie chciałby pamiętać. A wszystko po to, by dać świadectwo i przestrzec nas przed tym, dokąd może doprowadzić nienawiść. Bo „Auschwitz nie spadło z nieba"* i to pierwsze niewinne oznaki dyskryminacji mniejszości już powinny być dla nas czerwoną lampką, bo „To się wydarzyło, to znaczy, że się może wydarzyć. To znaczy, że się może wydarzyć wszędzie, na całej ziemi"**.

„Dzieci getta. Ostatni świadkowie zagłady" to zbiór wspomnień, jakie każdy powinien poznać.


* Alexander Van der Bellen
** Primo Levi

{}× 4 | link |
@przyrodazksiazka
2021-09-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

,,Ta książka nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Składa się z relacji z piekła na ziemi, bo granice każdego z gett były granicami życia i śmierci".

Chcę byście wiedzieli, że nie znajdziecie w niej tylko rozlewu krwi. Z początkiem historii zaczniemy poznawać owych bohaterów od dzieciństwa. Dowiemy się gdzie mieszkali, ile mieli rodzeństwa, kiedy się spotykali i co sprawiało im wtedy przyjemność. Zupełnie jakby los w pierwszym momencie chciał im wszystko wynagrodzić, ukazać świat czysty i pełen miłości.
Kiedy nasi bohaterowie o tym opowiadają, aż trudno uwierzyć, że wszystko miało miejsce. Opisują to swoimi słowami w których płynie dobroć i tęsknota. Ich pierwsze wspomnienia są miłe, dopiero potem następuje nagła ulewa, przemieniająca się w burzę z gradem i trąbę powietrzną, która niszczy nie tylko ich wspomnienia, ale i życie sześciu milionów ofiar...
Nie tylko dalsze opisy, ale i zdjęcia są przerażające. Zdobią średnio co trzecią stronę wywołując w nas okropne uczucia. Ból ukazany na zdjęciach jest niczym w porównaniu z opisami, które przedstawiają nam sami bohaterzy. Oni nie bawią się w ceregiele. Przedstawiają fakt po fakcie, od pierwszych ograniczeń, do brutalnego mordu. Przeczytacie o płaczu, lamencie małych dzieci i wrzasku rodziców, kiedy były im odbierane. O kamiennych komnatach i dymie, który pozbawiał ich oddechu podduszając coraz bardziej. Przeczytacie o tym czym byli karmieni, gdzie to się odbywało i jak często. Pamiętajcie, że nasi bohaterowie...

{} | link |
KR
2021-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@LetMeRead
2021-09-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@bettypietras
2021-08-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzieci Getta. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl